חמישה דברים שאפשר ללמוד ממדריכי טיסה ותיקים על הדרכה ואימון

מדריכי טיסה הם חבורה יוצאת דופן. יש כאלה שהם צעירים ומלאי מוטיבציה, בדרכם לקראת קריירה בתעופה המסחרית, או החבורה ה"וותיקה“ יותר שמדריכה טיסה כמקצוע וייעוד, בגשם או בשמש, במשך עשרות שנים. הדברים הבאים נכתבו בזכותם ובהשראתם

גיא כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא כץ עם מדריך טיסה
גיא כץ עם מדריך טיסהקרדיט: משפחת כץ

כולנו זוכרים את המדריך או את המורה "ההוא" בבית הספר. האדם האחד שהיה באמת מלא תשוקה להדרכה ועם זאת מקצועי מאוד, שגרם לנו להתאהב בנושא או בפעילות שממש שנאנו לפני הפגישה איתו. כולנו שמענו סיפורים רבים עליהם, שתמיד התחילו ב "ממש שנאתי מתמטיקה/בלט/כושר, ואז הגיע מורה חדש ששינה הכל".

בעקבות הטור על מה כל מנהל יכול ללמוד מטייסים, הנה אחד עבור הפרופסורים, המורים, המדריכים והמאמנים בקהל. כמדריך וכמרצה, אני מוצא את עצמי לעתים קרובות מיישם המון טריקים הדרכתיים שאותם למדתי ממיטב מדריכי הטיסה שלי כשאני בעצמי מעביר הרצאות וסדנאות עסקיות.

מדריכי טיסה הם חבורה יוצאת דופן. יש כאלה שהם צעירים ומלאי מוטיבציה, בדרכם לקראת קריירה בתעופה המסחרית, או (ואלה הרבה יותר נדירים) החבורה ה"וותיקה“ יותר שמדריכה טיסה כמקצוע וייעוד, בגשם או בשמש, במשך עשרות שנים. הדברים הבאים נכתבו בזכותם ובהשראתם.

הדרכת טיסה היא מאתגרת. צריך ללמד את התלמיד איך לטוס, לנווט ולתקשר, ואיך לעשות את כולם בבת אחת (אבל בדיוק בסדר הזה), וגם כיצד להתמודד עם מזג אוויר גרוע, בקרי טיסה, וגורמים רבים אחרים. כל זה עם תלמידים צעירים יחסית (ולעתים קרובות עם הרבה מדי מוטיבציה), תוך כדי שמירה על בטיחות וכמובן בעודך מודל לחיקוי. אז איך הם עושים את כל זה? להלן חמישה דברים משותפים להם:

1. לעולם לא לדלג על תדרוך לפני הטיסה, אבל לעשות אותו קצר וקולע: מדריכי טיסה טובים מאפשרים לך להיכנס למטוס במהירות, אך לעולם לא שוכחים את בדיקות הבטיחות לפני הטיסה. הם יודעים שאתה רוצה להמריא כמה שיותר מהר, אז הם לא מבזבזים זמן על הקרקע לפני הטיסה.

בהדרכה, אנשים תמיד רוצים לדעת מה הנושא המדובר לאותו פרק או יום. עם זאת, הם לא רוצים לשמוע על זה במשך חצי שעה. קבע את הציפיות ואת המטרות במקסימום שלוש נקודות, כי כל אחד יכול לקרוא את סדר היום בעצמו (וסדר היום בכל מקרה תמיד משתנה קצת בהתאם לקבוצה, מאחר ואנחנו מתמודדים עם אנשים, ולא עם רובוטים). ולסיכום, הכי חשוב זה לדבר בלהט על מה ייצא להם אישית מאותו היום או הפרק, במלים ומטרות ברורות ופרקטיות.

טיפ למתקדמים: תגרמו למשתתפים לצחוק כמה שיותר מהר בתחילת ההדרכה. משחק פתיחה כייפי יכול להשיג את המטרה הזו באופן מושלם. זכרו: בכל פעם שאנשים מחייכים וצוחקים, חיברתם אותם קצת יותר לעצמם, וגם לכם כמדריכים.

2. להיות מודל לחיקוי והשראה: לחלוק חוויות אישיות בעזרת סיפור קליט בכל פעם שיש לך משהו חשוב לומר. כולם אוהבים סיפור טוב, וכולם זוכרים סיפורים גדולים, אפילו שנים מאוחר יותר. ולכל מדריכי הטיסה הוותיקים יש סיפורים על “הפעם האחת שבה נכבה לי המנוע..." הסיפורים האלה הם הדברים שמחברים בצורה הכי טובה את התיאוריה לפרקטיקה, והם הכי אפקטיביים בסוף פרק, חלק, או יום בהדרכה. והסיפורים הכי טובים מגיעים מהניסיון האישי של המדריך (או של אנשים אחרים בעמדות דומות לאלה של המשתתפים).

טיפ למתקדמים: תנו לסיפורים שלכם כותרת קליטה שניתן לזכור בקלות, כמו "הסיפור של המפרי". ובסוף ההדרכה כולה ניתן לחזור על כל הנקודות העיקריות תוך שימוש בסיפורים הקטנים ששימשו לסיכום הפרקים השונים. דבר נוסף: אם יש לכם תמונות/קטעי וידאו/חפצים המוסיפים לסיפור, השתמשו בהם, על מנת לחבר את הסיפור עוד יותר בעזרת החושים של המשתתפים.

3. לתת ביטחון, אבל גם לדעת איך לאתגר ולחקור גבולות: חלק מתלמידי הטיסה הם זריזים יותר, חלקם אטיים יותר, וכולם תמיד יכולים ללמוד משהו חדש. אפילו בשיעורי הטיסה הטובים ביותר שהיו לי, וגם אם הכל הלך בצורה מושלמת, מדריך הטיסה קודם כל לא שכח לומר שעשיתי עבודה טובה, אבל אז אמר משהו בסגנון, "עכשיו בוא ננסה את הנחיתה שוב, אבל רק עם מנוע אחד". במובן מסוים, כשכבר חשבתי שסיימתי את היום (בהצלחה מסחררת), בא האתגר המיוחד והאחרון.

טיפ למתקדמים: במיוחד ברגעים האלה המדריך גרם לי ולמוח שלי להתרכז עוד פעם אחרונה ולנסות אתגר מיוחד אחד לפני שנסיים את היום שלנו. אני קורא לזה אפקט "סטיב ג'ובס", בגלל המשפט המפורסם שלו “עוד דבר אחרון", משפט שאיתו הוא סיים כל המצגת והציג את המוצר הכי מעניין לאותו היום.

4. ללמד את השיעור כולו: מה לעשות, איך לעשות את זה אבל גם למה לעשות זאת (אם כי מאוחר יותר). המטוס קטן וצפוף, והשיעור קצר. כולם רוצים לטוס כמה שיותר ולא לדבר (יותר מדי). אבל אחר כך, לעתים עם כוס בירה קרה ביד, קיבלתי את השיעורים החשובים ביותר. המדריך כתב לעצמו הערות במהלך הטיסה, ואמר לי לעשות משהו כזה או אחר, כשהוא מבטיח להסביר את מה שביקש בפירוט מאוחר יותר. אני קורא לזה טכניקת ה"סימניה", כשאתם לא רוצים לבזבז זמן כרגע, אבל רוצים להסביר משהו בפירוט במועד מאוחר יותר, כשאתם לא בלחץ, כי המטוס עומד עכשיו בתור בתור להמראה למשל.

טיפ למתקדמים: טכניקת ה“סימניה" היא גם דרך מצוינת להתמודד עם המשתתפים התובעניים יותר בהדרכה, שיש להם שאלות רבות או מה להגיד על כל דבר. תגידו להם שאתם צריכים להמשיך הלאה, אבל אתם תענו על השאלה מאוחר יותר. רק אל תשכחו באמת לעשות את זה! בנוסף, אפשר להשתמש בטכניקת הסימניה בחיבור לסיפור קליט שעליו דיברנו קודם. למשל באופן הבא: "תכף אני גם אספר לכם סיפור חשוב על זה". ככה המשתתפים מקשיבים יותר טוב ומצפים לסיפור שיגיע.

5. להיות כייפי אבל רגוע: להפוך את הלמידה לחוויה גם בתנאים הכי קשים. היה לי מדריך טיסה אחד שאותו מעולם לא ראיתי לחוץ או עצבני. לא משנה כמה קשה היתה הסערה, הרוח, או הגשם, הוא תמיד היה רגוע. והחלק הכי טוב: הוא אפילו היה מסוגל להתבדח על זה, אפילו כשנתקענו אי-שם ללילה, ולא יכלנו לטוס חזרה הביתה כמתוכנן. הוא פשוט לעולם לא איבד את קור הרוח שלו! לכן הכלל הישן אבל הכל כך חשוב רלוונטי מתמיד: היו קשים לגבי העובדות, אבל רכים עם האנשים. או בקיצור, תשאירו את הרגשות בבית. חיוך כנה או בדיחה במקום הנכון יכולים "לשבור” אפילו את המשתתפים התובעניים ביותר.

טיפ למתקדמים: המשפט החשוב ביותר שלמדתי כשלמדתי לטוס הוא "קודם כל תטיס את המטוס": בעולם התעופה, זוהי גישה שמתאימה לכל מצב, במיוחד למצבי חירום. מחקרי תעופה מצאו כי במצבי חירום, הטייסים לעתים כל כך מרוכזים בפתרון הבעיה  שהם לפעמים שוכחים להטיס את המטוס.

כנ"ל לגבי ההדרכה שלכם. יש רגע קשה? המשתתפים דורשניים? השיחה סוטה למקומות אחרים מהמתוכנן? עצרו כל דבר אחר שאתם מנסים להשיג, פתרו את הבעיה, ואז חזרו למקום שאליו רציתם להגיע, אבל רק כשהרוחות נרגעו. Fly the airplane first!

גיא כץ

גיא כץ | אומנות המשא ומתן

אחרי שירות באמ"ן עברתי לגרמניה, שם עשיתי תואר ראשון בכלכלה, ושני ושלישי במנהל עסקים. את הדוקטורט כתבתי במינכן בנושא "משא ומתן בין-תרבותי - המקרה המיוחד של גרמניה וישראל".

היום אני פרופסור למנהיגות וניהול בינלאומי באוניברסיטת FOM במינכן, גרמניה.

כמו כן, בבעלותי חברת ייעוץ שמתמחה בבנייה והדרכה של תוכניות מכירה ושירות למוצרי יוקרה: איך להוציא את הלקוח מרוצה יותר ולתת לו פחות הנחה על הדרך. בין לקוחות החברה BMW, מותג שעוני יוקרה שווייצי, ישרוטל, ורבים וטובים אחרים.

בחיים הפרטיים וכשיש לי זמן בנוסף לגידול שני בניי הקטנים, אני נהנה מכל מה שיש לו מנוע: באוויר, בים, או ביבשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker