בין מנהלים לטייסים נמצא לוח המחוונים

טייסים נעזרים במחוונים רבים במטוס כדי לא להתרסק. גם למנהלים יש כמה דברים שהם יכולים ללמוד מהם

גיא כץ
גיא כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא כץ
גיא כץ

בהכנת הטור השתתפה עדי פרנקנברג, יועצת ארגונית

"למה אתה צריך כ"כ הרבה מחוונים?" זו בדרך כלל התגובה הראשונית של מי שנכנס לראשונה לתא הטייס. מידע רב זורם בתצוגת לוח המחוונים של המטוס – הלחם והחמאה של עולם התעופה. קלים לזיהוי, מסודרים בתצוגה קבועה ובעיקר – הכרחיים לטיסה. בלעדיהם, כנראה שתתרסק.

KPI COCKPIT – מה שלא נכנס בדף אחד הוא מורכב מדי

כלל אצבע בניהול אומר "מה שלא נמדד – לא מנוהל", אך מעבר למדידה, צריך לדעת מה למדוד ובאיזה מדדים להשתמש כדי לא להתרסק. כטייס וכמרצה למנהל עסקים, הקירבה בין שני העולמות ניכרת בברור - כדי שתוכל להשתמש במדדים, הם קודם כל צריכים לעבוד.

לוח המחווניםצילום: meggar

1. מהירות

כשמטיסים מטוס חדש, יש כמה סוגי מהירויות קריטיות: מתי להמריא, מה הוא קצב הנסיקה הנכון וכדומה. כשלא מכירים את המהירות הנכונה, ההתרסקות כמעט ודאית. נתמקד בשני קצוות הסקאלה:

מהירות הזדקרות: המיוצגת על ידי הקצה הירוק של מד המהירות, היא המהירות שבה המטוס יפסיק לטוס, כך שלא יווצר מספיק כוח כדי להחזיק אותו באוויר. למרבית המטוסים קיימת מערכת התראה שתופעל מעט לפני שהמהירות תגיע לקצה.

בניהול, מד המהירות מתייחס לקצב ההתקדמות, מהירות התגובה לשינויים, או להיבט המספרי – מה הוא המחזור הדרוש כדי להשאר מעל המים? (הוא כשלעצמו אינו מספיק, כמובן) השאלה היא, האם יש לך מערכת התראה חזקה שתופעל אוטומטית כשאתה מרחק קצר מנפילה? מה הוא המספר הזה בשבילך? באילו מדדים אתה משתמש, ומתי?

בקצה בשני נמצא הקו האדום, המהירות המקסימלית של המטוס, מעבר למהירות הזו אי אפשר להתחייב שהמטוס לא יתפרק באוויר.

פגשתי לאחרונה צעיר מבריק, צנוע וחכם שסיפר שהוא מצוין בפיתוח עסקים חדשים, אך ברגע שהם מגיעים לגודל מסוים הוא מאבד שליטה – החוזקה שלו היא בחדשנות ולא בניהול תהליכים. אגו, חטא הגאווה וביטחון מופרז – ספרי ניהול מלאים בסיפורים על מנהלים וחברות שאיבדו שליטה – האם אתה מכיר את המגבלות שלך? מתי לקרוא לעזרה או להעביר את השליטה לידי אחרים?

2. אופק מלאכותי

המחוון מחולק לשני צבעים המייצגים את האופק – הכחול מייצג את השמיים וחום מייצג את האדמה. מבט מהיר משקף את האוריינטציה של המטוס ביחס לקו האופק. המחוון קריטי בעיקר בשעות הלילה או במזג אוויר סוער, כשהכי קל "ללכת לאיבוד" ולא לשים לב. המד מציג גם את העלרוד, הגלגול והסבסוב. סבסוב חד או עלייה חדה יכולים לגרום לנוסעים להרגיש רע.

כשאני מלמד אסטרטגיה, אני נוהג לשאול את הסטודנטים האם הם מכירים את החזון של החברה שהם עובדים בה. באוניברסיטת FOM במינכן, הסטודנטים עובדים במשרה מלאה והלימודים מתקיימים בערב. שאלתי מאות סטודנטים, ופחות מ-20% יודעים לספר על החזון הארגוני. האחוז הנמוך הזה מצביע על תקשורת גרועה מצד ההנהלה, שאינה מעבירה מסרים ברורים לגבי הכיוונים שלה לעתיד, אם יש כאלו. חברות רבות לא טורחות להגדיר חזון ומתמקדות בלשרוד ו"להמשיך לעשות את מה שכבר עשו בעבר".

האם תיקשרת את החזון שלך לעתיד הקרוב – ל-10-5 שנים הקרובות? חזון שאפתני אך ריאלי? אם לא, אל תופתע אם העובדים לא יודעים להבחין בין רע לטוב ובין שמים לקרקע.

3. גובה

מציג את גובה כלי הטייס מעל גובה פני הים, באמצעות מדידת לחץ האוויר. המחוג הקצר מראה את הגובה באלפי רגל מעל הקרקע והמחוג הארוך את הגובה במאות רגל מעל הקרקע.

הגובה הוא תמיד בתמורה למהירות – רוצה לעלות? תטוס לאט יותר, אך היזהר לא לגרום למטוס להזדקר. רוצה לרדת למטה? תטוס מהר יותר, אך היזהר לא לעבור את המהירות המקסימלית המותרת.

מה שבעיקר מעניין במחוון הזה הוא שנדרש כיול קבוע ללחץ האוויר הנוכחי, המשתנה בין אזור לאזור ותלוי במזג האוויר, אחרת הוא לא שווה כלום. אם תשכח לכוון את הלחץ תהיה גבוה מדי או נמוך מדי, סביר שתתנגש במטוס אחר או אפילו בקרקע.

ראיתי סטארט-אפים רבים מטפסים מהר מדי, מפסידים כסף ואנשים טובים בדרך לכישלון. גם לחברות הגדולות והטובות ביותר יש מגבלות, כמו שמטוס לא יכול לחצות גובה מסוים. מעבר לזה, זוהי שאלה של כיול והתאמה – איפה אתה עומד ביחס לשוק ולמתחרים? האם יש לך מדדים כדי למדוד את זה?

4. פנייה ושיפוע, מתאם פנייה

המטוס המיניאטורי מציג את כיוון ושיעור הפנייה ואת איכותה. הטריק הוא לא פשוט "לבצע פנייה" אלא לבצע פנייה מתואמת בצורה נקייה ונכונה. משמע, לכוון את כל הבקרים בצורה מסוימת, כדי להשאר יעיל מבחינה אווירו-דינמית ככל הניתן.

בעסקים (ובמטוסים) עלייך לבצע פניות כל הזמן. סביבה משתנה, תחרות ואפילו הכלכלה מאלצים אותנו להשתנות באופן קבוע. נשאלת השאלה – עד כמה הפנייה מבוצעת באופן 'נקי'? האם העובדים שלך מעודכנים בזמן? או יותר מכך, האם הם חלק מהשינוי ומעורבים בתהליך ובקבלת ההחלטות?

שעתי סיפורים רבים על עובדים שגילו על אסטרטגיה חדשה, מיזוג עם חברה אחרת או מינוי מנכ"ל דרך עיתונים ולינקדין, ולא מתוך החברה עצמה. איך זה גורם לך להרגיש?

5. כיוון טיסה

מציג את כיוון הטיסה, אך לא בהכרח את הדרך שאתה רוצה להיות בה. למה? בגלל רוחות למשל.

הגדרת אסטרטגיה היא דבר חשוב ומשמעותי, אך האם היא באמת מובילה אותך ליעד שאליו רצית להגיע? אולי היא בכלל מובילה אותך ליעד טוב יותר? המפתח כאן הוא למדוד את עצמך באופן קבוע, להסתגל ולהשתנות מהר. לחברות רבות קיים קושי רב בביצוע שינויים מהירים, אחרי שמשקיעים כספים רבים בפרויקט, למשל. כדברי הנרי מינצברג – גמישות היא תנאי מקדים לתחרות.

6. מד מהירות אנכית

לדעת אם אתה ממריא או נוחת זה דבר אחד. לדעת באיזו מהירות אתה ממריא או נוחת, זה המפתח. בעזרת מד המהירות האנכית, אפשר לתכנן באיזה גובה תרצה להיות ומתי – למשל לקראת נחיתה.

מה שמעניין במד הזה, הוא שגם ביום יפה, כשנראה שנמצאים בגובה הנכון, המטוס יכול להתרומם או להנמיך מעט בגלל שינויים עדינים באוויר שנמצא סביב המטוס. מבלי לבדוק את מד המהירות האנכית מדי פעם, אתה יכול למצוא את עצמך הרבה מעבר (או מתחת) מהמיקום שבו אתה אמור להיות.

במלים אחרות, התנאים משתנים, הסביבה משתנה, העולם משתנה. בדרך כלל בהתחלה זה מתחיל לאט, אך אם אתה לא בוחן את המדדים שלך באופן קבוע, בסוף, כנראה שתתרסק. אם אתה בר מזל, יש מישהו שעוזר לך, בין אם זה מגדל פיקוח או מנהל טוב.

אבל כל טייס מתחיל יכול להעיד – לעולם אל תבטח בבקרים בלבד, אתה אחראי על ההצלחה שלך!

באילו מדדים אתם משתמשים בניהול הארגון והאנשים? אשמח לשמוע בתגובות

גיא כץ

גיא כץ | אומנות המשא ומתן

אחרי שירות באמ"ן עברתי לגרמניה, שם עשיתי תואר ראשון בכלכלה, ושני ושלישי במנהל עסקים. את הדוקטורט כתבתי במינכן בנושא "משא ומתן בין-תרבותי - המקרה המיוחד של גרמניה וישראל".

היום אני פרופסור למנהיגות וניהול בינלאומי באוניברסיטת FOM במינכן, גרמניה.

כמו כן, בבעלותי חברת ייעוץ שמתמחה בבנייה והדרכה של תוכניות מכירה ושירות למוצרי יוקרה: איך להוציא את הלקוח מרוצה יותר ולתת לו פחות הנחה על הדרך. בין לקוחות החברה BMW, מותג שעוני יוקרה שווייצי, ישרוטל, ורבים וטובים אחרים.

בחיים הפרטיים וכשיש לי זמן בנוסף לגידול שני בניי הקטנים, אני נהנה מכל מה שיש לו מנוע: באוויר, בים, או ביבשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר