תעשיית הפינטק: הפוטנציאל החבוי באמריקה הלטינית

השימוש הרב בטלפונים ניידים ביבשת ואינטרנט ביתי מהווים כר פורה לחדירת הפינטק לדרום אמריקה ■ האינטרס של הרגולציה והממשלות ברור: אימוץ פינטק בהיקף נרחב יכול לעזור להיגמל ממזומן ולהתמודד עם שחיתות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריו דה ז'נרו. 70% מהעסקות בבברזיל מתבצעות במזומן
ריו דה ז'נרו. 70% מהעסקות בבברזיל מתבצעות במזומןצילום: Ricardo Moraes/רויטרס

תחום הפינטק מבעבע מזה תקופה ארוכה ונראה כי מדובר במגמה שככל הנראה תלווה אותנו עוד זמן רב. פינטק משלב בין קידמה טכנולוגית לעולמות פיננסיים, והוא הוביל לכך שחברות קוראות תיגר על השחקניות הפיננסיות בתחומי הבנקאות המסורתיים. בנוסף, הוא השפיע על הדרך שבה לקוחות מבצעים תשלומים, רוכשים ביטוחים ומבצעים השקעות.

התעשייה שהולידה שמות ענק בעולם המערבי כמו פייפאל, Square ו-Adyen, עברה להתמקד בחברות שליבת פעילותן היא באמריקה הלטינית. בהתאם לציטוט של גנרל פטון האמריקאי: "לקיחת סיכונים מחושבים שונה מלהיות פזיז" - ניתן לקבוע כי ההתמקדות באמריקה הלטינית היא ראויה, לאחר בחינת החברות הדומיננטיות בתחום הפינטק ביבשת.

הנפט החדש

רבים נוטים לכנות את דרום אמריקה כבירת הפינטק החדשה. לראיה, במהלך חמש השנים האחרונות היתה עלייה של 700% בהשקעות של קרנות הון סיכון בתחום הפינטק ביבשת – ל-2 מיליארד דולר.

על פי נתוני קרן ההון סיכון Andreessen Horowitz, ל-50% מהאוכלוסייה בדרום אמריקה אין חשבון בנק והם אינם משתמשים בשירותים הפיננסיים הנלווים אליו. לא זו בלבד, כלכלות אמריקה הלטינית עודן מתבססות על שימוש במזומנים (לדוגמה, 90% מהעסקות במקסיקו, 70% מהעסקות בבברזיל וכו'). במקביל השימוש הרב בטלפונים ניידים ביבשת ואינטרנט ביתי מהווים כר פורה לחדירת הפינטק ליבשת.

הצלחה באמריקה הלטינית היא בגדר אוקיינוס כחול, לאור העובדה שהיבשת מאכלסת 650 מיליון תושבים ב-33 מדינות. עד לא מזמן לבנקים לא היה תמריץ להשקיע בחדשנות ביבשת, באצטלה שזה עשוי לגרום לקניבליזציה עצמית.

היעדר התחרות והריכוזיות ביבשת תורגם במשך שנים לרווחיות חריגה של הבנקים. בברזיל ומקסיקו, התשואה על ההון (ROE - המדד הנפוץ לבדיקת רווחיות הבנק) מסתכמת ב-18%, קרוב לפי שלושה מהבנקים האירופאים ופי שניים מארה"ב. תנאים מקדימים אלה דומים לתנאים של השווקים האסיאתים והמתעוררים.

ואולם הנקודה הארכימדית האמיתית נעוצה באימוץ גישה מתירנית שניתן לכנותה "לֶסֶה פֶר", או במילים אחרות: כלכלת שוק חופשי. האינטרס של הרגולציה והממשלות ברור: אימוץ פינטק בהיקף נרחב יכול לעזור להיגמל ממזומן ולהתמודד עם שחיתות, וכלכלה אפורה.

חברת Pagseguro (סימול: PAGS בוול סטריט) היא חברת פינטק ברזילאית מובילה בעלת בשווי שוק של 14 מיליארד דולר. החברה נהנית משתי מגמות: תשלומים דיגיטליים ו-E-commerce. מיקוד החברה בעסקים קטנים ומיקרו עסקים מקנה לה את האפשרויות לצמיחה ורווחיות גבוהה.

המודל העסקי של החברה בנוי על הצעת אקוסיסטם לבעלי העסקים שבנוי על פתרונות תשלומים, שירותי סליקה, מכשירים בנקודות המכירה, שירותי הקדמת תשלומים (המכונה פאקטורינג) ואספקת כרטיסי prepaid למטרת תשלום או משיכה מהחשבון.

ברזיל, בדומה למקבילותיה ביבשת, מהווה כר פורה לחברות התשלומים בכלל ו-Pagseguro בפרט. לעסקים הקטנים בברזיל יש גישה מוגבלת לבנקים. מצד הצרכנים, שיעור השימוש בכרטיסי אשראי נמוך ביחס לעולם המערבי (30% מסך העסקות לעומת 45% בארה"ב). שיעור השימוש המקוון במכירות קמעונאיות מסתכם ב-4% בלבד, בהשוואה ל-10% בארה"ב.

המודל העסקי של החברה מאפשר לה מכירות צולבות של מוצרים כאשר ברבות הזמן אפקט הנטוורקינג תמך בהנבטת זרמי הכנסה נוספים. בנוסף, ניתן לשכפל את המודל העסקי של החברה ולהגדיל את בסיס הלקוחות שלה בקלות יחסית. כתוצאה מכך העלות השולית הכרוכה בהשגת לקוח חדש מצטמק.

מבחינת המספרים, היקף המשתמשים החדשים של החברה מרשים מאוד. ב-2018 מספר המשתמשים הסתכם ב-4.15 מיליון, והשנה הוא צפוי להגיע לפי הערכות בשוק ל-8 מיליון השנה. לפי הדו"חות של החברה, הצמיחה השנתית הממוצעת בהכנסות של החברה בשנים האחרונות עמדה על 100%.

קניון בברזיל. שיעור השימוש של הצרכנים בכרטיסי אשראי נמוך ביחס לעולם המערבי

החברה הודיעה באחרונה על הרחבת הפעילות שלה לשירותי בנקאות בשם Pagibank, שבו היא מציעה שירותים כגון הלוואות, השקעות, ביטוחים ועוד. השקת השירות התגלתה כהצלחה, וקצב ההצטרפות אליו היה מרשים. בחברה מצפים כי השירות יגיע לאיזון תפעולי בשלהי 2022. החברה, שדיווחה על שולי רווח נקי של 19% ב-12 החודשים האחרונים, נסחרת במכפיל רווח של כפול 40. בהינתן בקצב צמיחה חזוי של 40% ברווח הנקי, על פי האנליסטים, מדובר במכפיל מתואם צמיחה (PEG) של 1. מדובר בנתון מעודד מאוד.

MercadoLibre (סימול: MELI בוול סטריט) היא חברה ארגנטינאית שמכונה על ידי רבים "אמזון של אמריקה הלטינית". העסק המסורתי של החברה מציג צמיחה דו ספרתית. נתון מעניין בהתחשב באחוזי החדירה הנמוכים שלו לשוק ביחס למערב. מבחינת תחום הפינטק, מעניין להסתכל בהקשר של החברה על פלטפורמת התשלומים Mercado Pago. החברה מסליקה מיליארדי דולרים בתשלומים כל רבעון (15 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2020). ברבעון הרביעי של 2020 הצמיחה של החברה הסתכמה ביותר מ-110%.

השירות התחיל כמוצר משלים לעסקי ה-E-commerce, ובמהלך השנים עבר אבולוציה והחל לספק שירותי תשלומים באופליין מחוץ לפלטפורמה הייעודית שלו (פייפל, מישהו?). נכון לדו"ח האחרון של החברה, כ-40% מהכנסות החברה מקורן בשירות תשלומים זה.

הנתון המעודד הוא שתשלומי האופליין צומחים מהר מסליקת התשלומים על גבי פלטפורמת ה-E-commerce. ניתן להסיק מהיקף העסקות בשירות זה כי השירות מצליח לנגוס בשוק התשלומים הדרום אמריקאי. בדומה ל-Pagseguro, החברה מתמקדת בעסקים מאוד קטנים (מנהגי מוניות עד בעלי דוכני אוכל) ולכן נהנית משוק שאינו רווי בשחקניות - ובעל פוטנציאל הכנסות גבוה. סך העסקות של החברה צפוי, על פי החברה, לצמוח ב-40% בשנה.  

החברה מתומחרת במכפיל 10 על המכירות החזויות של 2021 (6.2 מיליארד דולר). על מנת להגיע למחיר יעד כללי, אבצע שקלול של שני העסקים של החברה כאשר עסקי התשלומים יקבלו מכפיל נדיב. בתרחיש זה האפסייד הפוטנציאלי מתקרב ל-30%.

חברת StoneCO (סימול STNE בוול סטריט) היא נציגת פינטק נוספת מברזיל שסולקת עבור עסקים בינוניים-גדולים, ומציגה צמיחה בנפח העסקות גם בעתות של התכווצות בפעילות הכלכלית בברזיל. החברה פועלת במספר מקטעים דומים לקודמיה. היא פועלת בשיטה שבה היא מפעילה מרכזי מכירה אזוריים בפרישה רחבה, על מנת לשרת את הלקוחות בתדירות גבוהה. היא נוקטת באסטרטגיה של טיפוח קשרים הדוקים עם לקוחות הקצה – מה שמאפשר לה למכור מוצרים נוספים כגון מערכת לתכנון משאבי ארגון (ERP) שמייעלת את ניהול העסק. בהתחשב בקורונה, החברה רושמת השנה תוצאות נאות, בין היתר, משום ששימשה ערוץ הפצה לתשלומי קצבאות תמיכה בגין הקורונה.

בחברה בולט מדד ההכנסה הממוצעת מלקוח, הגבוה בהשוואה לקבוצת הייחוס. בנוסף, הרווח הגולמי מלקוח (הכנסות בנטרול הוצאות) מציג עלייה בתקופה המאתגרת שבה אנחנו נמצאים - משבר הקורונה - תולדה של משמעת עלויות וירידה בהוצאות. ההערכות הן שהחברה תשלוט במעל 30% מנתח השוק בברזיל עד שנת 2025.

החברה הצהירה שתגיע למיליון משתמשים אקטיביים כבר ב-2021 כאשר את השנה שעברה היא סיימה עם כ-650 אלף משתמשים, בין היתר, כתוצאה מתגבור אנשי מכירות והשירות בשטח. ב-2020 ההכנסות של החברה עלו ב-30%. על פי תחזיות החברה, שצופה להאצה משמעותית, לא יהיה מוגזם להניח הכפלת קצב ההכנסות בשנה הנוכחית. לבסוף, לחברה 2 מיליארד דולר כנגד מיליארד דולר התחייבויות פיננסיות שישמשו כתחמושת לרכישות אטרקטיביות.

גלעד השס

גלעד השס | השקעות מעבר לאופק

פעיל בתחום השקעות חו"ל מזה שמונה שנים. מילאתי תפקידים מגוונים בתחום, וכיום מנהל השקעות תחום מניות חו"ל בפסגות קרנות נאמנות. השקעה טובה בשבילי היא תהליך מתמשך של חיפוש, סינון וניתוח של חברות במרחבי העולם בעלות הפוטנציאל המעניין ביותר בתחום מסוים, תוך, כמובן, מטרה להשיא תשואה חיובית לטווח הארוך.

נולדתי בארץ, אך שנים רבות מהילדות ביליתי בארה"ב וצ'ילה. בסוף התיכון חזרתי להתגייס ולטעת שורשים בארץ. מאז שהייתי ילד, אני זוכר את עצמי מנסה להבין כיצד פועלים עסקים ומה הם מחוללי הרווח שלהם. עוד בצבא נחשפתי לספרו של פיטר לינץ', שהיה הספר הראשון שקראתי בתחום ההשקעות. הספר פיתח אצלי את התובנה כי אני מעוניין להתעמק ולחקור את נושא ההשקעות ביסודיות. משם, דרכי ללימודי התחום היתה סלולה. אני בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמכללה למינהל.

בתפישתי המקצועית, צריך להיזהר מאופנות חמות בשוק. מעבר למקסום רווחים, השקעה בחברה היא הרצון להיות שותף בחברה בעתיד הנראה לעין, גם אם יהיו מהמורות בדרך, ולהיצמד לאותן החברות שעשויות להציף ערך לאורך זמן. אני משתמש בניתוח פונדמנטלי של חברות לעומק, תוך הבנה של המודל העסקי עם ראיית מאקרו מפוקחת. התחום מרתק אותי כדרך לבחון כל פעם מחדש התנהגות המשקיעים והבנייה חברתית שאירועים חדשים יוצרים.

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker