תארזו לבד: כאן מסתתרות המניות המעניינות בתחום התיירות

לפי התחזיות, ולמרות שנת הקורונה, תחום הטרוולטק יצמח בשנים הקרובות, מסוכני נסיעות מקוונים ועד פיתוחים טכנולוגיים ושירותי תיירות אחרים. למשקיעים כדאי מאוד להפנות מבט מזרחה אל טיקום הסינית, שמוכיחה שמה בוקינג יודעת לעשות, היא עושה טוב יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החומה הסינית
החומה הסיניתצילום: Ng Han Guan/אי־פי

ענף התיירות עבר מתיחת פנים משמעותית בשנים האחרונות, כשעוד ועוד חברות  שידרגו את השירותים שלהן באמצעות פיתוחים טכנולוגיים. חברות אלה משתייכות לתחום הטרוולטק אשר חולל מהפכה בדרך שבה אנו מטיילים, כך שההתנהלות שלנו בחופשות הפכה לנוחה ופשוטה. כמו כן, גם נותני השירות כגון חברות תעופה, בתי מלון, מסעדות ופעילויות פנאי זוכים לחשיפה תיירותית גבוהה בזכות מאגרי המידע המקוונים שמציעות החברות בתחום הטרוולטק.

על פי התחזיות, נראה כי בתחום קיים פוטנציאל צמיחה אדיר. על פי אתר Statista שווי השוק הגלובלי של שירותי סוכני הנסיעות אונליין (Online Travel Agency — OTA) צפוי להגיע לכ-820 מיליארד דולר בשנת 2023 בהשוואה -740 מיליארד דולר בשנת 2019. חשוב לציין, כי ישנן חברות חבויות שטרם אמרו את המלה הסופית בתת־הסקטור הפורח.

טיקום: האופציה הסינית

Trip.com TCOM US (טיקום), בעלת שווי השוק של 150 מיליארד יואן (24 מיליארד דולר), פועלת במתכונת של סוכנת נסיעות אונליין מובילה בסין עם נתח שוק שחולש על 60%. טיקום מפעילה את המותגים הידועים בסין Ctrip, Qunar והיא בעלת נתח נוסף בחברת Tongcheng-Elong. החברות פועלות במתכונת של פלטפורמה ורטיקאלית המספקת שירותי רכישת כרטיסי טיסה ורכבות, הזמנת מלונות וחבילות מאורגנות. על פי הנתונים של סוף 2019, היקף המשתמשים האקטיביים החודשיים (MAU) חצה את רף ה-110 מיליון, בעוד שהמתחרות הדומות ביותר בסין הצליחו לגייס כ-20 מיליון משתמשים בלבד.

להובלה של טיקום אין אח ורע, והכוח המבדל שלה טמון בנוכחותה החזקה בקרב המעמד הגבוה בסין שהולך ומתעצם עם השנים — תימוכין לכך ניתן לקבל ממלאי מלונות היוקרה שבאמתחתה אשר נאמד ב-50% מסך תמהיל החדרים שהחברה מציעה ללקוחות. מעבר לכך, החברה חשופה למגמות כלכליות בסין שמעניקות רוח גבית ופוטנציאל צמיחה מעבר למתחרות במערב. החל בשיעור החדירה הנמוך של סוכנויות האונליין, וכלה בשינוי ההעדפות והטעמים של התייר הסיני אשר מעוניין לנפוש ורצונו הלא־מתפשר הוא לקבל שירות איכותי. ההערכות הן שהריבאונד לנסיעות לחו"ל הסיני יגיע מהר מאוד, הגם שתיירות הפנים מרימה ראש.

מרשים להבחין כיצד לאורך השנים החברה השכילה לשפר את הרווחיות התפעולית (Ebitda), מרמות של 9% ערב הקורונה ל-19% כיום. ראוי אם כן להשוות אותה ל-Booking האמריקאית שיודעת לייצר רווחיות שמתקרבת ל-35% ופועלת במודל עסקי דומה (מודל ה-3P המבוסס על עמלות על פני מודל מבוסס קנייה סיטונית של מלאי חדרים ומכירה ברווח).

עד לפני התפרצות הקורונה טיקום נחשבה לגדולה בעולם במונחי עסקאות, אך קטנה בפער במונחי מכירות. תמהיל ההכנסות של טיקום נוטה להישען על הכנסות מתחבורה לעומת הזמנת מלונות ששם נעוצה העמלה הגבוהה. לכן, אני סבור שכוח המיתוג, בשילוב הגידול בנתח הזמנת המלונות, יתורגמו לשיפור רווחיות אשר יתקרב לקבוצות הייחוס המקובלות בענף המערבי.

הבה נעבור קצת למספרים ותמחור. בהנחה שמרנית למדי שהחברה תצליח לייצר בשנת 2022 רווח נקי וזהה לזה שייצרה בשנת 2019, 6.5 מיליארד יואן, ולנתון זה אצמיד מכפיל 30X אשר איפיין אותה בשנים טרום הקורונה — אגיע לשווי שוק מוערך של 195 מיליארד יואן המייצג אפסייד פוטנציאלי של כ-30%.

אמדאוס: האופציה הספרדית־צרפתית גרמנית

בחלוף השנים היו גם חברות תעופה אשר הגדילו עשות ופיתחו מערכות טכנולוגיות משל עצמן. דוגמא לכך אפשר לראות בהחברה הספרדית  (Amadeus IT (AMS SM (אמדאוס)  שפותחה על ידי אייר פרנס, איביריה ולופטנזה. החברה, ששוויה כ-27 מיליארד אירו, הינה מובילה בתחום טכנולוגיית התיירות ופועלת בשני מקטעים עיקריים: מערכת הפצה (GDS) המחברת סוכני נסיעות לספקים, ופתרונות תוכנה לחברות תעופה. להערכתי אמדאוס צפויה לצאת מחוזקת מהמשבר, עקב המגמה המתעצמת בענף התיירות של מעבר לשירותי מיקור חוץ ואימוץ הדיגיטציה.

בפעילות ה-GDS עד לפני הקורונה, החברה עיבדה מעל חצי מיליארד אירו בכרטיסי טיסה עם מרווח Ebitda ממוצע של 45%. בנוסף, גם פעילותה בהתמקדות בפתרונות IT תואמת למקרו־כלכלה. מדובר במערכת לניהול הזמנות לכרטיסי טיסה, ניהול מלאי לטיסות ומערכת בקרת טיסה העוקבת אחר זמני המראה ונחיתות. מקטע זה מאופיין בשיעור Ebitda גבוה של 65%.

החברה פועלת באוליגופול בתחומה וקיימות שתי משתתפות נוספות (Sabre ו- Travel port). היתרון המובהק על פני המתחרות הוא המאזן האיתן שלה, שבה החוב מדורג בדירוג השקעה ומאפשר לה גישה ועלויות נוחות יחסית לגייס הון בעתות של זעזועים. לאמדאוס יש עוד מקום לשוט קדימה, שעה שהמנייה נותרה כמעט ללא שינוי מתחילת השנה ונסחרת במכפיל חזוי של 35 לקונצנזוס הרווח של 2022.

ומה קורה באוסטרליה?

חברת Webjet) WEB AU, וובג'ט), הנסחרת בשווי שוק של 1.5 מיליארד דולר אמריקאי, היא סוכנות נסיעות האונליין המובילה באוסטרליה. פעילות החברה הוכיחה את עצמה כרווחית (ברמה תפעולית) עוד לפני פרוץ המגיפה והצפי הוא לשיפור עם החזרה לנורמה; לחברה שלוש פעילויות עיקריות: 1. אתר נסיעות. 2.  שירותי b2b, שבהן היא רוכשת מלאי חדרי מלון בסיטונות ומוכרת ברווח לסוכני הנסיעות (בעגה המקצועית, Bed banks). 3. שירותי השכרת רכבים וקרוואנים.

החברה מגלמת מעין חשיפה להתאוששות הכלכלה האוסטרלית עם מטריצה כלכלית בריאה שטומנת בחובה חוב נקי שלילי. המובילות שלה בשוק ה-OTA המקומי האוסטרלי משמש למעין גידור פנימי, שעה שהפעילות הבינלאומית גוררת רגליים ומתקשה להתאושש. הנתונים האחרונים חושפים גידול בנתח השוק בשנה האחרונה. יתרה מזאת, פעילות ה-Bed bank היא מנוע הצמיחה בעתיד. הקורונה גיבשה לוובג'ט ודומותיה הזדמנות לחדש חוזים בתנאים אגרסיביים ואטרקטיביים יותר אל מול המלונות שמשוועים למכור מלאים בתקופה שבה הביקושים קמלו. ה-Ebitda של החברה, אם כן,  צפוי להתאושש לרמות שהיו לו ערב הקורונה, בשלהי שנת 2022, ועל פי מספרים אלו המניה נסחרת במכיל EV/Ebitda של 25X ושנה לאחר מכן ב-12X- הוכחה לצמיחה הרובאסטית שצופה לה.

גלעד השס

גלעד השס | השקעות מעבר לאופק

פעיל בתחום השקעות חו"ל מזה שמונה שנים. מילאתי תפקידים מגוונים בתחום, וכיום מנהל השקעות תחום מניות חו"ל בפסגות קרנות נאמנות. השקעה טובה בשבילי היא תהליך מתמשך של חיפוש, סינון וניתוח של חברות במרחבי העולם בעלות הפוטנציאל המעניין ביותר בתחום מסוים, תוך, כמובן, מטרה להשיא תשואה חיובית לטווח הארוך.

נולדתי בארץ, אך שנים רבות מהילדות ביליתי בארה"ב וצ'ילה. בסוף התיכון חזרתי להתגייס ולטעת שורשים בארץ. מאז שהייתי ילד, אני זוכר את עצמי מנסה להבין כיצד פועלים עסקים ומה הם מחוללי הרווח שלהם. עוד בצבא נחשפתי לספרו של פיטר לינץ', שהיה הספר הראשון שקראתי בתחום ההשקעות. הספר פיתח אצלי את התובנה כי אני מעוניין להתעמק ולחקור את נושא ההשקעות ביסודיות. משם, דרכי ללימודי התחום היתה סלולה. אני בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמכללה למינהל.

בתפישתי המקצועית, צריך להיזהר מאופנות חמות בשוק. מעבר למקסום רווחים, השקעה בחברה היא הרצון להיות שותף בחברה בעתיד הנראה לעין, גם אם יהיו מהמורות בדרך, ולהיצמד לאותן החברות שעשויות להציף ערך לאורך זמן. אני משתמש בניתוח פונדמנטלי של חברות לעומק, תוך הבנה של המודל העסקי עם ראיית מאקרו מפוקחת. התחום מרתק אותי כדרך לבחון כל פעם מחדש התנהגות המשקיעים והבנייה חברתית שאירועים חדשים יוצרים.

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker