גלעד השס
גלעד השס

לאחר תקופה ארוכה שבה הוגבלנו לנוע ונשארנו ספונים בביתנו, 2021 נפתחה בסימן של חזרה לשגרת התיירות, הכוללת חוויות של טיולים ונופשים המצויים מעבר לפינה; הווריאנטים החדשים שצצים וקצב ההתחסנות העולמית האטי מהצפוי, מכתיבים לנו מציאות שונה שבה נצטרך לדחות את הפעילויות המיוחלות.

תקופה זו הולידה חיפוש אחר תחליפים קרובים מחוץ לבית ובתרבות הפנאי. במיוחד ניתן לציין את הנסיקה ברכישות קרוואנים בארה"ב (RV), מוצרי קמפינג וספינות פנאי. הולכת ורווחת הדעה כי ייתכן שלא מדובר בטרנד חולף, וחלק ניכר ממשקי הבית ימשיכו לאמץ את חוויות הנופש האלטרנטיביות גם עם חלוף המגפה.

הקורונה הכתה קשות בענף התיירות

הקורונה לא ריחמה על ענף התיירות, שחווה את אחת התקופות הקשות ביותר. על פי נתוני ארגון התיירות הבינלאומית (World Tourism Association), ב-2020 צנח היקף התיירות  ב-75%, והעתיד אינו נראה מעודד. מחקר של קבוצת הייעוץ BCG צופה חזרה של טיסות לרמות ערב הקורונה בשלהי 2023 בלבד. בנוסף, אם מנתחים את הדו"חות האחרונים של אייר בי אנד בי, המונפקת הטרייה, עולה תמונה כי על אף יכולת ההסתגלות למצב החדש, ניכרת אי-ודאות גבוהה לשנה הקרובה.

ממשלות מסביב לעולם יחשבו פעמיים לפני שיקלו במדיניות הגבולות והשמיים. בחלקן, האירופאיות בעיקר, עוד חרות הזיכרון של הגישה המתירנית, שהציתה גל נוסף בתחלואה.

עולם הקמפינג בתנופה

הרצון להתחמק ממקומות סגורים והאופי הסתגלני של בני אדם איפשרו לדלג מעל המשוכות שדחפו לפעילויות אלטרנטיביות בתיירות – למקומות שנוסכים רוגע ומאפשרים שמירה על כללי ההיגיינה.

איגוד הקרוואנים (RVIA) צופה מכירות שיא השנה, עם יותר מחצי מיליון יחידות, המשקפים צמיחה של 24% מעל השיא הקודם שנרשם ב-2017.

לאורך ההיסטוריה מכירות הקראוונים לטיולים (RV) התאפיינו במחזוריות ושימשו מדד מוביל להבנה להיכן הכלכלה צועדת. הקראוון הוא מוצר פנאי שאינו מתאים לכל כיס (המחיר נע בין 25 אלף דולר ל-125 אלף דולר). המשקל הסגולי של קרוואנים נהפך באבחה אחת את המוצר לנחשק על רקע הצורך בחוויית נופש בטוחה, חיסכון בעלויות (טיסות, מלונות ומסעדות) וזיקה לטבע. אם מנתחים את המגמה, ניתן לראות בבירור כי דור המילניום חותר בהדרגה מזה שנים להגדיל את השימוש בקרוואנים לצד דור ה"בייבי בומרס" הקיים, שרוכש אותם עם יציאתו לגמלאות. הנה החברות המעניינות להשקעה.

ענקית הקרוואנים שמשאירה אבק למתחרות

חברת Winnebago  (סימול: WGO US) היא אחת מיצרניות הקרוואנים הבודדות בענף. הדומיננטיות שלה בשוק כה ניכרת, עד כדי שהשם Winnebago נהפך בארה"ב למטבע לשון חליפי למילה קרוואן. החברה והמתחרות שלה, Thor ו-Forest River, חולשות על 60% מייצור הקרוואנים בארה"ב, כך שניתן להבין שהחברה פועלת בסביבה שהיא סוג של אוליגופול בענף.

מיצוב הפרימיום שלה בנוף דוחף אותה לרווחיות ואף לצמיחה גבוהה יותר בהשוואה ליתר השחקניות. בחמש השנים האחרונות החברה הצליחה להציג צמיחה אורגנית ממוצעת של 7%.

קרוואנים של Winnebago

בדו"ח האחרון של החברה, הרווחיות התפעולית (EBIT) הפתיעה לחיוב  והגיעה ל-11%, לעומת 8% בלבד לפני שנה. החברה, יצרנית של מזומנים עם צורכי השקעות יחסית נמוכים, ולראיה, יותר מ-50% מה-Ebitda השנה צפוי להיות מתורגם לתזרים חופשי.

החברה מציינת שצבר ההזמנות נותר גבוה, והביקושים בחודשים הראשונים של השנה חזקים (מעל 30%) - נתון מעודד במיוחד בהתחשב שמדובר בתקופה הקרה של השנה.

שילוב של עודף ביקוש, מלאים נמוכים שהם תולדה של צווארי בקבוק באספקה וסביבת מחירים חזקה  (בא לידי ביטוי בהיעדר הנחות משמעותיות), ימשיכו להערכתי לתמוך בצמיחה וברווחיות החריגה לחיוב לתקופה הנראית לעין.

באגף התמחור, החברה נסחרת במכפיל EV/ Ebitda של 8 לשנה הבאה בדומה לממוצע ההיסטורי. לבסוף ראוי לציין כי המנוף התפעולי משחק פה תפקיד חשוב. עיקר ההוצאות של החברה הן קבועות וכל תוספת בשורת ההכנסות ירד במהרה לשורת הרווח ושיפור ב- ROIC.

חברת הקמפינג שטסה בזכות הקורונה

Camping World (סימול: CWH US) היא חברת הקמפינג והקראוונים מהווה את המרחב הפיזי בו הביקוש פוגש את הסחורה. עם יותר מ-160 חנויות הפרוסות ברחבי ארה"ב, היא נחשבת לרשת הגדולה למכירת קרוואנים חדשים ומשומשים, חלקי חילוף, ציוד לקמפינג ולספורט אתגרי. בנוסף החברה מציעה שלל שירותים, החל בתיקונים לקרוואנים, דרך שירותי ביטוח, מימון, וכלה במועדון חברים.

בהשוואה לשחקניות קטנות ושוק שמאופיין בביזור למכביר, מכפיל הכוח שלה טמון ביתרונותיה בגודל. כך, למשל, במגוון הרחב אותה יודעת להציע ללקוחותיה, ברווח הגולמי היחסית גבוה בשל כוח מיקוח ולבסוף שטף מידע אודות לקוחותיה (המגיע לרוב ממועדון הלקוחות) מקנים לה יכולת להתאים מוצרים באופן אישי תוך תמחורים דינמיים.

משפחה בקמפינג ביפןצילום: בלומברג

זה שלושה רבעונים רצופים מאז החלה הקורונה, מצליחה החברה להפתיע לחיוב מעל לתחזיות המצופות. ההפתעות החיוביות גררו עמן עדכוני תחזיות חיוביות מתמשכות בקרב האנליסטים, ונראה כי קיים עוד מקום לעלות את הרף.

עדות לכך קיבלנו בדו"ח האחרון של החברה, שמעבר למכירות בחנויות זהות (same store sales) שעלו בשיעור מרשים של 24% ומרווח EBITDA של 10%. החברה פירסמה ברבעון את תחזיות Ebitda ל-2021 בה היא צופה ל-660 מיליון דולר- בהשוואה ל-600 מיליון דולר שציפתה להגיע רק ב-2025 ביום המשקיעים האחרון שנערך לפני חצי שנה.

בהנחה שהחברה תעמוד ביעדיה לשנה הבאה, עם EV של 5.4  מיליארד (שווי שוק של 3 מיליארד ו-2.4 מיליארד דולר חוב נקי), מכפיל ev/ebitda עומד על 8.5. נראה אמנם זול, אך בהחלט הגיוני בשל הצביון היותר מחזורי של העסק.

יצרנית הסירות שהכנסותיה מזנקות

לצד חוויית הקרוואנים ותרבות הפנאי שקפצו מדרגה, הספורט החוויתי נהפך למוצר נדרש. אחת מהחברות שנהנות בתקופה האחרונה היא יצרנית סירות הפנאי Brunswick (סימול: BC US) ובעלת שווי שוק של 7.25 מיליארד דולר.

למען השקיפות, תחום זה נתון גם כן לחסדיה של המחזוריות הכלכלית. ייתכן כי 2020 היתה נקודת מפנה ברצון לפעילות בטוחה מחוץ לבית וגמישות במבנה העבודה.

סירות מרוץ ויאכטותצילום: בלומברג

לאורך השנים החברה השכילה למכור פעילויות פחות רווחיות כגון מוצרי באולינג, ביליארד וכושר, כך שכיום המיקוד העיקרי הוא על ייצור מנועי ה-Mercury וסירות הדגל בשם Boston Whaler ו-Crestline.

הכנסות החברה מתחלקות לשלושה מקטעים עיקריים: 40% מייצור מנועי ה-Mercury, שבה היא מובילת שוק וחולשת על נתח של 40%. עיקר הייצור מקורו בארה"ב, אך לחברה מפעל בסין ושת"פ ביפן, שבו מוכרים ליצרניות סירות, סוכנויות ומפיצים. לאורך ההיסטוריה סגמנט זה התאפיין בשיעורי רווחיות תפעולית (EBIT) של כ-14%. 30% נוספים מההכנסות מגיעות ממכירת סירות פנאי עם קרוב ל-8% שיעור תפעולי, והשאר מתמקד בחלקי חילוף ששם מצויה הרווחיות הגבוהה ביותר עם כ-19%, אך צומח בקצבים נמוכים יותר.

בשיחות ההנהלה האחרונות, החברה הדגישה את הביקוש הרב שממשיך לזלוג לתוך שנת 2021 עם קפיצה של למעלה מ-40%. בנוסף, הדגישה שמועדון החברים ממשיך להתרחב (Freedom Boat Club) , והוא מציע מודל של השכרת סירות מיעדים רבים ללא צורך ברכישה מוקדמת.

בעקבות הביקוש הבריא, החברה מתכננת להרחיב את פסי הייצור בפריסה לשלוש השנים הבאות בעלות קפיטלית כוללת של כ-10 מיליון דולר. בדומה לקודמיה, כצפוי המכפיל אינו גבוה. על פי הרווח השנה שחזוי לצמוח ב-20%, מכפיל הרווח מתקרב ל- 14X.

גלעד השס

גלעד השס | השקעות מעבר לאופק

פעיל בתחום השקעות חו"ל מזה שמונה שנים. מילאתי תפקידים מגוונים בתחום, וכיום מנהל השקעות תחום מניות חו"ל בפסגות קרנות נאמנות. השקעה טובה בשבילי היא תהליך מתמשך של חיפוש, סינון וניתוח של חברות במרחבי העולם בעלות הפוטנציאל המעניין ביותר בתחום מסוים, תוך, כמובן, מטרה להשיא תשואה חיובית לטווח הארוך.

נולדתי בארץ, אך שנים רבות מהילדות ביליתי בארה"ב וצ'ילה. בסוף התיכון חזרתי להתגייס ולטעת שורשים בארץ. מאז שהייתי ילד, אני זוכר את עצמי מנסה להבין כיצד פועלים עסקים ומה הם מחוללי הרווח שלהם. עוד בצבא נחשפתי לספרו של פיטר לינץ', שהיה הספר הראשון שקראתי בתחום ההשקעות. הספר פיתח אצלי את התובנה כי אני מעוניין להתעמק ולחקור את נושא ההשקעות ביסודיות. משם, דרכי ללימודי התחום היתה סלולה. אני בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמכללה למינהל.

בתפישתי המקצועית, צריך להיזהר מאופנות חמות בשוק. מעבר למקסום רווחים, השקעה בחברה היא הרצון להיות שותף בחברה בעתיד הנראה לעין, גם אם יהיו מהמורות בדרך, ולהיצמד לאותן החברות שעשויות להציף ערך לאורך זמן. אני משתמש בניתוח פונדמנטלי של חברות לעומק, תוך הבנה של המודל העסקי עם ראיית מאקרו מפוקחת. התחום מרתק אותי כדרך לבחון כל פעם מחדש התנהגות המשקיעים והבנייה חברתית שאירועים חדשים יוצרים.

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker