גלעד השס
גלעד השס

בסדרה המיתולוגית "אביר על גלגלים", מככב KITT, רכב אוטונומי בצבע שחור, שמסוגל לבצע פעולות על דעת עצמו ולתקשר באופן שוטף עם בעליו. מה שהיה נחשב בזמנו כהמצאה מופרכת - צובא על דלתנו בקרוב.

מאז הסדרה עבר עולם הרכב כברת דרך לרמה שבה כל הרכב החשמליים הם ההווה, ואילו כעת אנו צועדים בגאון לעבר נקודת הפריצה בתחום כלי הרכב האוטונומיים - תחום שישנה את נוף התחבורה. עם קווי דמיון רבים לענף הרכב החשמלי של לפני כמה שנים, הנהיגה האוטונומית נמצאת בשלבים בוסריים יחסית, ולכן השקעה בחברות המספקות את הטכנולוגיות העוטפות טומנת בחובה הזדמנות שלא ניתן להתעלם ממנה.

כלי רכב אוטונומיים - מה ניתן לצפות במידי ומה מעבר לאופק

ניתן להגדיר כלי רכב אוטונומיים ככאלה המנווטים את עצמם בסיוע של סורקי לייזר, רדארים לטווח קרוב לזיהוי הולכי רגל ואמצעים לזיהוי מכוניות. מקובל לחלק את האוטומציה של כלי רכב לחמש רמות, מרמה 0 - ללא אוטומציה כלל, ועד לרמה 5, שבה הנהיגה נעשית על ידי הרכב בלבד ולנוסעים אין כלל התערבות. כבר כיום נעים בכבישים כלי רכב ברמת אוטונומיה 1 ו-2, שלהם מערכות מסייעות המוטמעות בדגמי הרכב הנמכרים.

יהיה מעט תמים לחשוב שאוטומטיזציה מלאה תגיע במהרה. חברות כמו טסלה וג'נרל מוטורס מעידות על קושי בהטמעה מלאה, ועדות נוספת מתקבלת משחקניות מרכזיות לאורך שרשרת האספקה, כמו Magna ו-Veoneer, שמעריכות כי הטכנולוגיה שעומדת לרשותנו תאפשר שיעור בודד בלבד של כלי רכב שיוכלו להסיע את עצמם עד 2030. לכן, חשוב לנתח את מסגרת הזמן בין הביקוש המיידי לדרך שנסללת קדימה.

מכונית אוטונומית של טסלהצילום: בלומברג

נכון להיום, קיים ביקוש רב לאטומיזציה חלקית ברמה 2 ללא צורך בהמתנה להבשלה ממשית. הכלים כבר נמצאים כאן ונטמעים בכלי הרכב החדשים, בעיקר במערכות מתקדמות לסיוע נהג (המכונה ADAS), בדמותן של בקרת שיוט אדפטיבית המתאימה את המהירות לתנאי הדרך, חניחה אוטומטית, שמירת נסיעה על הנתיב ואיתור הולכי רגל. כל אלה, על פי התחזיות, ימשיכו להשתכלל ולמשוך אליהם השקעות.

המניות המעניינות להשקעה

APTIV: חברת APTIV נחשבת שחקנית מרכזית בתחום חלקי הרכב הודות למיצוב הדומיננטי שלה במחברים, רתמות בעלי מתח גבוה ופתרונות תוכנה; עבור המשקיעים, APTIV מספקת צינור השקעה ראוי למינוף המגמות החזקות בתעשיית של נהיגה אוטונומית, חשמול כלי רכב וחדירה של אמצעי בטיחות. החברה נותנת מענה לכל מנעד יצרני הרכב, לרבות טסלה.

APTIV רשמה בשנים האחרונות הכנסות של 14 מיליארד דולר, ופועלת בשני מקטעים עיקריים - פתרונות חשמל, שתורמים 70% להכנסות, והשאר מפתרונות בטיחות וחוויית משתמש. המקטע השני אמנם קטן יותר מבחינת נפח הפעילות, אולם מציג צמיחה יציבה ממוצעת של 7% בשנים האחרונות, מעל צמיחת שוק הרכב.

נקודה מעניינת נוספת היא המיזם המשותף (JV) בגובה 50% עם חברת יונדאי בשם Motional לפיתוח רכב אוטונומי, שמקבל ביטוי בספרי החברה בשווי של 2 מיליארד דולר עבור חלקה של החברה, ונראה כי זהו מקור נוסף פוטנציאלי להצפת ערך.  

רכב אוטונומיצילום: בלומברג

חברת APTIV לא חמקה מעיני המשקיעים, עם עלייה של 60% בשנה שעברה, כ-40% ביצוע יתר ביחס למדד S&P 500, ובמחירה הנוכחי היא נסחרת במכפיל רווח צפוי של 35 לשנה הנוכחית. כמו כן, סיפקה ההנהלה אומדן להכנסות לשנה הנוכחית של מעל 15 מיליארד דולר, המשקף צמיחה של 18% ו-EPS שצפוי לעמוד מרחק קטן מהנתונים ערב הקורונה.

הנחות החברה מתבססות לדעתי על צמיחת מכירות שמרנית למדי, של 10%, והשילוב עם תוצאות הרבעון החזקות עשוי לרמז על יעדים שניתנים להשגה בקלות יחסית.

ON Semiconductor: עד לא מזמן השוק התייחס לחברה כשחקנית נחותה בתחום שבבי הרכב, בניגוד לשחקניות מוכרות עם כיסים עמוקים, כמו אנבידיה, Infenion ו-NXP. ואולם, החברה שנסחרת בשווי שמתקרב ל-15 מיליארד דולר, ממוקמת טוב בשל חשיפתה לכלי רכב חשמליים ככלל, ולאוטונומיים בפרט.

כ-60% מהכנסות החברה מגיעות מסגמנט הרכב והתעשייה. התחום הראשון בסגמנט הרכב הוא ייצור סנסורים לפיענוח תמונות. החברה השכילה להגדיל את נתח השוק שלה לאורך השנים, וחולשת כיום על 80% מהשוק, בין השאר בשל שיתוף הפעולה ההדוק שלה עם מובילאיי.

היא זכתה ביתרון הראשוניות, שהקנה לה את הדומיננטיות בשוק, שנאמד בכ- 5.5 מיליארד דולר. באופן טבעי, ככל שרמת האוטומציה של הרכב מטפסת (מרמה בסיסית של 0 עד 5), הצורך בשבבי ON גדלים ויואצו.

התחום השני מתמקד בשבבי ממירים מבוססי החומר סיליקון קרבייד (Silicon Carbide), שנחשב איכותי וסטנדרט שאינו מתפשרים לגביו בשל סגולות המוליכות על פני מוצרי הסיליקון הבסיסיים. תחום זה נמצא בשימוש לטובת הטענת כלי רכב חשמליים, לשם המרת מתח חשמלי מהשקע לטובת הרכב.

ההערכה היא שהחברה תחלוש על כ-12% משבבי הממירים עד 2025, והשוק מוערך בכ-1.5 מיליארד דולר. שאר תחומי החברה מתפרסים לשבבים בתחום התעשייה (חיישני תמונה לענף הרובוטיקה, קישוריות ויחידות כוח) ובתחום של הענן שמשרת את מרכזי הנתונים וה-5G.

החברה הכפילה את התזרים החופשי בחמש השנים האחרונות ל-700 מיליון דולר, והגדילה את הרווח הנקי פי 4 באותה תקופה. כעת, בהתבסס על תחזית הרווח הנקי ל-2021, היא נסחרת במכפיל 35X.

יאנדקס (Yandex): לא בטוח שכולם ערניים לעובדה שענקית הטכנולוגית הרוסית, בעלת שווי שוק של 23 מיליארד דולר, עובדת בקדחתנות לפיתוח רכב אוטונומי.

החברה מביאה לשולחן בעיקר את הניסיון הטכנולוגי הענף שלה, תוך יכולות בניית סנסורים מסוג LIDAR, שנחשבים בימינו לקריטיים. עם פעילות במגוון רב של תחומים, היא מעוניינת להסתכל בלבן של העיניים של מקבילותיה מעבר לים, בעיקר גוגל.

החברה התחילה את דרכה בתור מנוע חיפוש שממוקד לשוק הרוסי, וככל שנקף הזמן גיוונה את מקורות ההכנסה שלה - שירותי הזמנת הסעות, מנוע חיפוש, אימייל, משלוחי אוכל, כלי רכב אוטונומיים ותחומים נוספים. במובן מסוים הרתיעה של זרים להשקיע בשוק הרוסי חיזקה את מעמדה של יאנדקס.

לפני כמה חודשים ביצעה החברה ספינאוף לעסקי כלי הרכב האוטונומיים ממיזם משותף שניהלה עם אובר, וכעת היישות החדשה תהיה בבעלות רוב של יינדקס ותסווג תחת הסגמנט שקרוי הימורים וניסויים.

החברה השקיעה 150 מיליון דולר לטובת העניין, ותמשיך לנהל את 130 כלי הרכב האוטונומיים בצי. קיים היגיון רב בלפתח את הטכנולוגיה האוטונומית,מכיוון שהיא תוכל למנף את תחומי הפעילות הקיימים (קריאת נסיעות ומשלוחי אוכל) והרצון ליישר קן עם השחקניות הגלובליות בתחומה.

לצד היומרות השאפתניות, החברה רחוקה מלהיות חלום. יאנדקס צפויה לרשום ב-2020 עלייה של 25% בשורת ההכנסות, לסדר גדול של 3 מיליארד דולר, עם מרווח Ebitda של יותר מ-22%.

גלעד השס

גלעד השס | השקעות מעבר לאופק

פעיל בתחום השקעות חו"ל מזה שמונה שנים. מילאתי תפקידים מגוונים בתחום, וכיום מנהל השקעות תחום מניות חו"ל בפסגות קרנות נאמנות. השקעה טובה בשבילי היא תהליך מתמשך של חיפוש, סינון וניתוח של חברות במרחבי העולם בעלות הפוטנציאל המעניין ביותר בתחום מסוים, תוך, כמובן, מטרה להשיא תשואה חיובית לטווח הארוך.

נולדתי בארץ, אך שנים רבות מהילדות ביליתי בארה"ב וצ'ילה. בסוף התיכון חזרתי להתגייס ולטעת שורשים בארץ. מאז שהייתי ילד, אני זוכר את עצמי מנסה להבין כיצד פועלים עסקים ומה הם מחוללי הרווח שלהם. עוד בצבא נחשפתי לספרו של פיטר לינץ', שהיה הספר הראשון שקראתי בתחום ההשקעות. הספר פיתח אצלי את התובנה כי אני מעוניין להתעמק ולחקור את נושא ההשקעות ביסודיות. משם, דרכי ללימודי התחום היתה סלולה. אני בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמכללה למינהל.

בתפישתי המקצועית, צריך להיזהר מאופנות חמות בשוק. מעבר למקסום רווחים, השקעה בחברה היא הרצון להיות שותף בחברה בעתיד הנראה לעין, גם אם יהיו מהמורות בדרך, ולהיצמד לאותן החברות שעשויות להציף ערך לאורך זמן. אני משתמש בניתוח פונדמנטלי של חברות לעומק, תוך הבנה של המודל העסקי עם ראיית מאקרו מפוקחת. התחום מרתק אותי כדרך לבחון כל פעם מחדש התנהגות המשקיעים והבנייה חברתית שאירועים חדשים יוצרים.

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker