היכן מסתתרות המניות המעניינות להשקעה בקלינטק?

הנהירה להשקעה בחברות הקלינטק גרמה לזינוק במניותיהן ■ ואולם, חברות התשתית והספקיות נותרו מתחת לרדאר - וגם הן נהנות מהרוח הגבית של הענף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טורבינות רוח על רקע תחנת כוח בברגהיים בגרמניה, בינואר
טורבינות רוח על רקע תחנת כוח בברגהיים בגרמניה, בינוארצילום: Martin Meissner / AP

כשמדברים על אנרגיה ירוקה, מתעסקים לרוב בחברות שמפעילות ומייצרות את האנרגיה, אולם חשוב להבין שלצד החברות שמפיקות את האנרגיה, מתחת לפני השטח קיימת תעשייה שלמה שנהנית מהמגמה. מדובר בחברות שלמעשה מהוות את התשתית של התחום, מייצרות את רכיבי טורבינות הרוח והטכנולוגיה מאחורי הפאנלים הסולאריים. לחברות האלה פוטנציאל צמיחה במקביל להצלחת חברות האנרגיה.

מבלי לנסות לקחת צד בדיון המתוקשר, ניתן עדיין להתכנס אל תוך הקונצנזוס המדעי על כך שטמפרטורת כדור הארץ עולה, והיצע הדלק הפוסילי כמקור אנרגיה הוא משאב מוגבל. כמסקנה מתבקשת, המציאות מחייבת מעבר לאנרגיות חלופיות והשקעה בקלינטק.

בנקודת הזמן הנוכחית, יש פתרונות לא רעים כיצד למזער את צריכת החשמל מבוססת הפחם, עם מקורות חלופיים - רוח, סולארי, גרעיני, הידרו, גיאותרמי או שימוש בפחם וגז בתהליך של לכידה או אחסון של חמצן.

הכדאיות בעלויות הייצור נתנה את הדחיפה הנחוצה להאצת המגמה הירוקה. על פי הערכות מכון המחקר העולמי לאנרגיות מתחדשות (IRENA), עקומת עלויות הייצור של אנרגיה סולארית השתטחה בחדות מ-2010 וירדה מאז בכ-70%, וייצור החשמל באמצעות אנרגיית רוח הדביק פערים במהרה. טורבינות גדולות יותר, פרויקטים גדולים יותר ועלויות מימון נמוכות יותר דחפו את התחום לקדמת הבמה. כדאיות ההפקה הובילה לכך שב-70% ממדינות העולם רוב הפרויקטים החדשים הם של אנרגיות מתחדשות.

קצב הגמילה רחוק מהיעדים - והמשקיעים בציפייה

התקנה של פאנלים סולארייםצילום: REUTERS

בהסכם פריז, שנחתם ב-2015, יותר מ-110 מדינות התחייבו להפחית את גזי החממה במטרה להגביל את התחממות כדור הארץ. כפועל יוצא, הערכות גורסות כי את מקום הפחם יתפסו באופן טבעי אנרגיות חלופיות שיגיעו ל-50% ב-2030 ול-75% ב-2050.

ואולם, קצב הגמילה מהפחם רחוק מהיעדים השאפתניים. ועדיין, מפת הדרכים לעמידה ביעדים  אגרסיבית וכנראה בת השגה. לפי חישוב שביצעה הסוכנות האנרגיה העולמית (IEA), סך ההשקעות הדרושות בתשתיות קלינטק עד 2030 יגיע להיקף שנתי אדיר של 2-1 טריליון דולר בקנה מידה עולמי.  

הקטר של ביידן פועל על אנרגיה מתחדשת

מבחינה פוליטית, צפוי נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, לנסות לדחוף את האג'נדה הירוקה שלו ולחתור לתמיכה פדרלית נדיבה יותר בענף הקלינטק. גולת הכותרת היא הרצון להעביר תוכנית חסרת תקדים בהיקף של  2 טריליון דולר להשקעות באנרגיה מתחדשת, אותה הציע במהלך הקמפיין.

TPI - החברה ששילשה את הכנסותיה תוך חמש שנים

השינוי הטקטוני שמבשר הקלינטק הביא נחשול ביקושים ממשקיעים המעוניינים להשתתף במסע, אך התרכזו בחברות האנרגיה המוכרות. ואולם, להערכתי חברות התשתית וספקיות הציוד ההכרחי לענף מהוות את ההזדמנויות המעניינות להשקעה כיום:

ייתכן שהשם TPI Composites לא מוכר לכם, אך לחברה יש תרומה גדולה לטכנולוגיית ייצור חשמל באמצעות טורבינות רוח. החברה, ששווי השוק שלה נאמד ביותר מ-2 מיליארד דולר, מתמחה בייצור להבי טורבינות רוח, והיא היחידה בעולם המערבי שזוהי ליבת פעילותה. על פי נתוני החברה, היא אחראית לסדר גודל של 20% מתצרוכת הלהבים במונחי MW העולמי, שהופקו באנרגיית Onshore.

החברה משרתת 90% מיצרניות הציוד המקורי בטורבינות, חברות OEM בתחום הטורבינות, בהן GE, סימנס ,VESTAS ועוד. הנוכחות הגלובלית שלה מהווה את אחת מעוצמות הבידול שלה, עם יכולות לספק ללקוח פלטפורמת יצור ביעדים מרוחקים משווקי הבית שלהם.

בנוסף, ולא פחות חשוב, החברה נהנית מהמגמה המתמשכת של מיקור חוץ ביצירת הלהבים (בעשור האחרון התחום קפץ מ-40% ל-65%), נוכח התחרות המבעבעת והרצון של יצרניות הטורבינות לחסוך בעלויות. באחרונה היא נהנית מגל ביקושים למפרט להבים חדשים וארוכים יותר (עלייה מ-60 מטר ל-80 מטר), שמעלים באופן ניכר את תפוקת הטורבינות.

המודל העסקי המעט שונה של החברה נשען על ספיגת וחלוקת הוצאות עם לקוחותיה במהלך הקמת מפעלים וקווי ייצור חדשים. TPI חותמת בתמורה על הסכמים ארוכי טווח עם הלקוח, שמצדו מבטיח לעצמו ודאות בזרם ייצור קבוע של להבים. TPI נהנית מההחזר על ההשקעה (ROIC) אטרקטיבי, על אף שהיא משתייכת לתחום שנחשב עתיר השקעות.

בחמש השנים האחרונות הצליחה החברה לשלש את הכנסותיה, ומזה עשור רושמת צמיחה דו-ספרתית אורגנית גבוהה. בדו"חות החברה האחרונים העלתה ההנהלה את התחזית ל-2020, וניתן היה ללמוד על הסכמים חדשים שנחתמו לאספקת ציוד, כשסך הצבר הקיים מוערך ב-5 מיליארד דולר, עם צפי שיבשילו לכדי הכנסות בשנים הבאות.

בשל הנראות היחסית גבוהה, החברה צפויה לרשום עליה של 60% ב EBITDA ב-2021, שחלקו הגדול מכפר על הפגיעה של השנה האחרונה על רקע הקורונה ומעברים שבוצעו בפסי ייצור. על פי הערכות אלה, החברה נסחרת במכפיל EV צפוי של 17. התמחור הנדיב מגיע לאחר קפיצה של 250% בשנת החולפת, אך מעמדה החיוני מקנה להערכתי מקום להתרחבות מתמשכת.

ACA US - שלושה תחומי עניין רווחיים

חברת Arcosa) ACA US) היא אפשרות נוספת לחשיפה. תמחור המניה סביר בהשוואה לחברות בענף האנרגיה המתחדשת, שמקבלות מכפילים נדיבים לאור האופטימיות. ואולם, התמחור מונע משתי פעילויות נוספות שרחוקות מאור הזרקורים.
כמחצית מהכנסות ACA מקורם מסגמנט ציוד אנרגיה, שבו החברה מייצרת מגדלי רוח, וחולשת על נתח השוק הגדול ביותר בצפון אמריקה, עם יותר מ-13 אלף מגדלים שנמכרו עד כה. אנו ממוקמים בעיצומו של מחזור החלפת טורבינות, לאחר בלאי מצטבר של קרוב ל-20 שנה, ומחזור החלפות והתרחבות הפעילות לפרויקטים חדשים צפויים להנביט זרם הכנסות צומח.

הפעילות השנייה מתרכזת במוצרי הבנייה, שבה היא מייצרת תלכיד חומרים המהווים את הבסיס למוצרים של בטון ואספלט. בשל היצע מוגבל ועלויות שינוע, התחום מאופיין לרוב בתחרות מוגבלת וייצור אזורי. התחום, שעל פניו חשוף למחזוריות כלכלית, מציג צמיחה חד-ספרתית עקבית עם שיעורי מרווחי Ebitda יציבים ברמת של 20%, ועשוי ליהנות מהתנופה המחודשת בפרויקטים לתשתיות (כבישי אגרה, גשרים) וענף הבנייה שמצוי במומנטום חיובי.

לבסוף, לחברה פעילות נוספת של ייצור דוברות לשינוע סחורות. הפעילות דעכה בשנים האחרונות, ועם זאת נראית מגמת התאוששות בהזמנות עם יחס צבר הזמנות (book to bill) שמטפס באיטיות מעל 1.

בחזית התמחור, החברה ששווי השוק שלה הוא כ-3 מיליארד דולר, צפויה לייצר השנה רווח ברמה של 120 מיליון דולר, מה שמביא את מכפיל הרווח ל-25.

גלעד השס

גלעד השס | השקעות מעבר לאופק

פעיל בתחום השקעות חו"ל מזה שמונה שנים. מילאתי תפקידים מגוונים בתחום, וכיום מנהל השקעות תחום מניות חו"ל בפסגות קרנות נאמנות. השקעה טובה בשבילי היא תהליך מתמשך של חיפוש, סינון וניתוח של חברות במרחבי העולם בעלות הפוטנציאל המעניין ביותר בתחום מסוים, תוך, כמובן, מטרה להשיא תשואה חיובית לטווח הארוך.

נולדתי בארץ, אך שנים רבות מהילדות ביליתי בארה"ב וצ'ילה. בסוף התיכון חזרתי להתגייס ולטעת שורשים בארץ. מאז שהייתי ילד, אני זוכר את עצמי מנסה להבין כיצד פועלים עסקים ומה הם מחוללי הרווח שלהם. עוד בצבא נחשפתי לספרו של פיטר לינץ', שהיה הספר הראשון שקראתי בתחום ההשקעות. הספר פיתח אצלי את התובנה כי אני מעוניין להתעמק ולחקור את נושא ההשקעות ביסודיות. משם, דרכי ללימודי התחום היתה סלולה. אני בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמכללה למינהל.

בתפישתי המקצועית, צריך להיזהר מאופנות חמות בשוק. מעבר למקסום רווחים, השקעה בחברה היא הרצון להיות שותף בחברה בעתיד הנראה לעין, גם אם יהיו מהמורות בדרך, ולהיצמד לאותן החברות שעשויות להציף ערך לאורך זמן. אני משתמש בניתוח פונדמנטלי של חברות לעומק, תוך הבנה של המודל העסקי עם ראיית מאקרו מפוקחת. התחום מרתק אותי כדרך לבחון כל פעם מחדש התנהגות המשקיעים והבנייה חברתית שאירועים חדשים יוצרים.

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker