לפחות מישהו מרוויח: הקורונה שמה סוף להזנחה - ופתחה הזדמנויות השקעה

הטכנולוגיה החינוכית אמנם לא תחליף את כיתות הלימוד, לפחות לא בטווח הקצר, אך היא צפויה להביא לשימוש היברידי. חברות שיציעו פתרונות טכנולוגיים-חינוכיים מתקדמים הן אלו שייהנו מהשינוי

גלעד השס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק. אילוסטרציה
למידה מרחוק. אילוסטרציהצילום: David Paul Morris - Bloomberg

ענף החינוך זכה להזנחה טכנולוגית במשך שנים. כעת, עם פרוץ הקורונה, המעבר ללמידה מרחוק הביא להסכמה גורפת כי שיטת החינוך המסורתית (שלא נאמר הארכאית) מצריכה עיצוב מחדש ושילוב של פתרונות מעולם הטכנולוגיה החינוכית. עם זאת, אולי עולם החינוך ייצא נשכר מהמשבר שפוקד אותנו, ויקבל את הזרז הטכנולוגי שהיה נחוץ לו.

בהסתכלות היסטורית, הטכנולוגיה והחדשנות דחפו לגבהים חדשים תחומים מגוונים כגון קמעונות, תיירות, פיננסים ובריאות. בצד השני של המתרס ניצב לו ענף החינוך, שלא השתנה במאה השנים האחרונות. מגבלות תקציביות הביאו לשיעורי אימוץ נמוכים של טכנולוגיות חינוכיות. אך הפיגור הטכנולוגי המצטבר הוא גם הסיבה מדוע מדובר בשוק עם פוטנציאל צמיחה גבוה.

על פי חברת Holon IQ, שוק החינוך העל תיכוני נאמד כיום ב-2.2 טריליון דולר במונחי הכנסות, וצפוי לגדול ל-2.5 טריליון דולר עד ל-2025. אך מתוכו, החינוך הדיגיטלי עומד כיום על 2% מהשוק בלבד. על אף שהחינוך הדיגיטלי צפוי להכפיל את עצמו באותה תקופה, הוא יעמוד עדיין על שיעור זעיר של 3%.

באופן מפתיע וראוי להערכה, האנושות הצליחה להתגבר בתקופה זו על אתגרים רבים, אולם בכל הנוגע ללימודים מרחוק התגלתה לקונה. עם פרוץ הפנדמיה, מוסדות חינוך אקדמיים רבים השליכו את יהבם על אפליקציות שניסו לפתור את הכשלים האופרטיביים. עם כל הכבוד המתבקש לזום ודומיה, צצו הרבה הסתייגויות מהתבססות מוחלטת עליהן כאמצעי למידה, לבטח כששכר הלימוד מרקיע שחקים וסטודנטים קורסים תחת נטל החוב.

שיעורים בזום, באוקטובר. משרד החינוך התקשה במעבר ללמידה מרחוקצילום: אייל טואג

סקר שערך מכון Educause מעלה שמוסדות חינוך הפנו זרקור במהלך תקופת ההכנות של הקיץ לשיפור יכולות ההוראה באונליין. נתון זה עשוי לרמז שמאמצי הטמעת טכנולוגיות חינוך האונליין נוטע שורשים לטווח הארוך.

טכנולוגיות הלימוד מרחוק מגשרות על שתי סוגיות עיקריות שהועצמו בתקופת הקורונה. הראשונה היא מגבלת הניידות כתוצאה מהריחוק החברתי. השנייה היא הצעת ערך לסטודנטים בדמותה של עלויות שכר לימוד מופחתות. האוניברסיטאות קמו למציאות חדשה המצריכה שינויים. כך למשל, אוניברסיטת לונדון ביזנס סקול מציעה מזה תקופה קורסים אונליין בהנחה של 30%. כורח המציאות גם הגביר את הביקוש להכשרה מהירה בדמות בוטקאמפ. חברות טכנולוגיה חינוכית נמצאות במקום הנכון לנצל את המגמה, ולא יהיה זה מוגזם לטעון כי הן עשויות לחולל לעולם החינוך מה שאתרי בוקינג ודומיו חוללו בעולמות התיירות. 

המנצחות הגדולות

עדיין לא בטוח מה יהיה המודל החינוכי לכשנצא מתקופת הקורונה. הטכנולוגיה החינוכית אמנם לא תחליף את כיתות הלימוד, לפחות לא בטווח הקצר, אך היא צפויה להביא לשימוש היברידי. כלומר, שילוב של כיתות לימוד בתפוסה חלקית עם למידה מרחוק ומעבדות וירטואליות. חברות שבאמתחתן פתרונות טכנולוגיים-חינוכיים מתקדמים הן אלו שייהנו מהשינוי. להלן שלוש חברות עם פוטנציאל צמיחה גבוה:

חברת 2U

החברה נסחרת בשווי שוק של 2.5 מיליארד דולר, והיא חברת ניהול תוכניות אונליין (online program manager) מובילה בתחום יצירת סביבת קורסים אונליין ברמה האיכותית ביותר. מקטע הפעילות הראשון, שמהווה קרוב ל-70% מהכנסותיה, עוסק בפיתוח סביבת אונליין לתארים ראשונים ושניים. החברה פועלת בשיתוף פעולה עם ליגת הקיסוס ויותר מ-75 מהמוסדות המובילים בעולם, ביניהם הרווארד, יל, סירקיוז ו-MIT.

המקטע השני הוא פיתוח קורסים קצרים כגון השתלמויות ובוטקאמפס. לצד כך, לחברה יכולת לתת מענה לתארים הדורשים הכשרה פרקטית כגון סיעוד וטיפולים פיזיים, כשהיא מקימה מרכזיים בו הסטודנטים משלבים ניסיון מעשי. 

המודל העסקי של החברה מעט שונה מחברות טכנולוגיה קלאסיות. החברה "סופגת" בשנים הראשונות את העלויות הכרוכות בהקמת תואר עם אוניברסיטה, ובכך נוצר מעיין עקומת "J" בקצב שריפת המוזמנים, שנקודת האיזון בה מגיעה לאחר כ-4 שנים. ההסכמים עם המוסדות יכולים לנוע לתקופות ארוכות של 15-10 שנים. בתמורה, החברה מתחלקת עם המוסד בנתח ההכנסות.

מאז שהחברה הונפקה במארס 2014, היא מציגה צמיחה שנתית מרשימה בשורת ההכנסות של כ-40%. עיון בשורות התחתונות בדו"ח הכספי נגלה כי החברה עודנה מפסידה ומייצרת תזרים מזומנים חופשי שלילי לנוכח הוצאות פרסום ושיווק כבדות שמסתכמות ב-60% מסך ההכנסות. במובן מסוים, החברה מקריבה את הרווחיות לטובת צמיחה עתידית.

מזה כמה רבעונים קצב שריפת המזומנים משתפר, ובהתאם לכך ההנהלה צופה כי ב-2021 תגיע לנקודת איזון תזרימי. מבחינת תמחור המניה, לנוכח היעדר רווח ממשי אשתמש במכפיל מכירות. החברה צפויה להניב מכירות של כ-900 מיליון דולר בשנה הבאה, מה שמביא את מכפיל המכירות ל-2.7. בהחלט סביר במובן הזה בהשוואה לחברות צמיחה מקבוצות ייחוס שונות, אם כי משקף סקפטיות בנוגע לקצב תוספת המוסדות למאגר הלקוחות. בעוד לא ניתן להתעלם מעובדה זו, חלקה הקטן מעוגת 4,000 המוסדות מעיד על הפוטנציאל העצום.

חברת Chegg

לאחר שדרך כוכבה מתחילת השנה, החברה נסחרת בשווי המתקרב לתשעה מיליארד דולר, והיא נחשבת מהחלוצות בפיתוח טכנולוגיות המאפשרות לסטודנטים לשפר את תוצאותיהם. בתחילת דרכה, החברה שיבשה את שוק ספרי הלימוד המסורתי על ידי פיתוח מודל של השכרת ספרים. בהמשך, הסבה החברה את פניה לפלטפורמה שמציעה מעטפת שירותים לסטודנט באמצעות דמי מנוי תקופתיים בתמורה לקבלת גישה לשיעורי עזר ולארכיון של 40 מיליון שאלות ופתרונות בתחומים מגוונים. 

עד לא מזמן המניה ריחפה ברמות השיא שלה, ומאז התלהבות המשקיעים הצטננה, בין היתר, מתחזיות ראשוניות שהחברה סיפקה לשנה הבאה שאיכזבו במידה מה. הערכתי היא שהתחזית של 775 מיליון דולר בשורת ההכנסות שמרנית ועוד צפויה להתעדכן למעלה. זאת לנוכח מאמציה להתפרש למשתמשים גלואליים ויוזמות לטובת מעבר למינויי פרימיום שיתמכו ב-ARPU.

המניה נסחרת ברמת מכפיל EV למכירות של 15 לשנה הנוכחית, שבהחלט אינו זול, אך צפוי להתקצר בעתיד הקרוב אם תשמור על מומנטום בשיעור צמיחת ההכנסות של 25%. לחברה ערך אדיר עם קרוב ל-4 מיליון מנויים משלמים, והערכות ל-9 מיליון מנויים עד ל-2023. החברה יצרה לעצמה מעין "חפיר" עסקי עם כוח המותג שלה ועם מאזן חזק שמסוגל לספוג טלטלות באופק.

חברת New Oriental education  

לבסוף, לא ניתן לדבר על התחום בלי לציין את סין, שבה מזה כמה שנים שעושים שימוש במודל ההוראה ההיברידית, ומזה כחמש שנים שהחברה מיישמת פיילוט חלוצי בתחום. Edu נחשבת למובילה בתחום הפעלת שירותי חינוך פרטי עם יריעה שמתפרשת לתחומים רבים, ביניהם ניתן למנות שיעורי עזר לתלמידים לאחר שעות בית הספר, לימודי שפות זרות והכנות למבחני קבלה בחו"ל. נכון לשנה הפיסקלית שמסתיימת ב-2020, נרשמו יותר מ-10 מיליון סטודנטים, ובאמתחתה של החברה רשת של כ-100 בתי ספר ו-1,400 מרכזי למידה.

בתקופת הקורונה יישמה החברה פיילוט שאימץ שימוש בטכנולוגיה ליצירת חוויה לימודית וירטואלית עם אותם המורים שלימדו במתכונת הפיזית, בעיבוי תכני האונליין ויכולות האינטראקציה. הפיילוט הוכיח את עצמו כשהצליח להתרחב לערים מרוחקות וסייע בהירתמות התלמידים. מאמצים אלו נשאו פרי ואף סייעו, על פי הערכות, להגדיל את נתח השוק בתקופה מאתגרת זאת.

על פי הנהלת החברה, במודל האונליין העלות לרכישת לקוח חדש זהה יחסית, ועל כן ניתן לצפות כי בטווח הארוך שיעורי הרווחיות צפויים לעבור את הפעילות המסורתית. עם חזרה לשגרה של קרוב ל-100% מתלמידי בתי הספר בסין, הנתונים האחרונים מלמדים על דפוסי הצמיחה שאפיינו את Edu ערב פרוץ הקורונה. במבט צופה עתיד, לחברה יש יכולת לצמוח בהכנסות בקרוב ל-20%, שמקורן נעוץ בפתיחת מרכזי לימוד פיזיים לנוכח הביקוש הנערם.

לצד כך, המותג החזק שהשכילה החברה לבסס יסייע להחדיר את מעטפת מוצרי האונליין עם שיפור פוטנציאלי ברווחיות. על בסיס הרווח הצפוי של השנה, חברת Edu נסחרת במכפיל PE של 45, עם חוב נקי שלילי של 2 מיליארד דולר.

גלעד השס

גלעד השס | השקעות מעבר לאופק

פעיל בתחום השקעות חו"ל מזה שמונה שנים. מילאתי תפקידים מגוונים בתחום, וכיום מנהל השקעות תחום מניות חו"ל בפסגות קרנות נאמנות. השקעה טובה בשבילי היא תהליך מתמשך של חיפוש, סינון וניתוח של חברות במרחבי העולם בעלות הפוטנציאל המעניין ביותר בתחום מסוים, תוך, כמובן, מטרה להשיא תשואה חיובית לטווח הארוך.

נולדתי בארץ, אך שנים רבות מהילדות ביליתי בארה"ב וצ'ילה. בסוף התיכון חזרתי להתגייס ולטעת שורשים בארץ. מאז שהייתי ילד, אני זוכר את עצמי מנסה להבין כיצד פועלים עסקים ומה הם מחוללי הרווח שלהם. עוד בצבא נחשפתי לספרו של פיטר לינץ', שהיה הספר הראשון שקראתי בתחום ההשקעות. הספר פיתח אצלי את התובנה כי אני מעוניין להתעמק ולחקור את נושא ההשקעות ביסודיות. משם, דרכי ללימודי התחום היתה סלולה. אני בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמכללה למינהל.

בתפישתי המקצועית, צריך להיזהר מאופנות חמות בשוק. מעבר למקסום רווחים, השקעה בחברה היא הרצון להיות שותף בחברה בעתיד הנראה לעין, גם אם יהיו מהמורות בדרך, ולהיצמד לאותן החברות שעשויות להציף ערך לאורך זמן. אני משתמש בניתוח פונדמנטלי של חברות לעומק, תוך הבנה של המודל העסקי עם ראיית מאקרו מפוקחת. התחום מרתק אותי כדרך לבחון כל פעם מחדש התנהגות המשקיעים והבנייה חברתית שאירועים חדשים יוצרים.

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker