אביתר פרל
אביתר פרל

כחודש לאחר הסתערות ההמון על גבעת הקפיטול, מדובר עדיין בסיפור המרכזי שמהווה את חוט השדרה של שידורי החדשות בארה"ב - מצב מתבקש, כמובן, אך גם כזה שמצריך הסתגלות, שכן כולנו עברנו ארבע שנים וחצי שבהן כל התרחשות, חמורה ככל שתהיה, לא מחזיקה בכותרות יותר משבוע לפני שהיא מוחלפת באחת מופרכת ומסוכנת ממנה.

ואולם סיפור החדשות הגדול של השבועות האחרונים, שאינו פועל יוצא ישיר של ההסתערות על גבעת הקפיטול, עוסק בטריק הרצת מניות המוני חביב, בעידודו של המיליארדר האהוב אילון מאסק (הימור שמבוסס אך ורק על אינטואיציה ואין איך לבדוק: מאסק הולך לספוג הרבה מהאנרגיות שכוונו עד כה לטראמפ, מצד כולם).

אילון מאסק. יספוג את תשומת הלב התקשורתית?צילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

אישית, אין לי מושג מה דונלד ג'יי טראמפ, נשיא ארה"ב לשעבר, חושב על כל זה; או על משפט ההדחה שלו, שצפוי להתחיל השבוע ועשוי לחסום אותו מלהתמודד שוב על משרה פוליטית. הדמוקרטים צריכים 17 רפובליקאים שיצטרפו אליהם, וזה בדיוק מסוג המצבים שבהם חשבון הטוויטר של טראמפ שימש נשק נגד כל רפובליקאי שהעז לשקול לפעול נגדו.

אך לאחר ארבע שנים וחצי שבהן לא היה ניתן להימנע מדעתו של האיש האחד הזה, פתאום קשה למצוא אותה. אני בטוח שהיו לו דעות נחרצות על גיימסטופ, כמו גם על התלבושות בטקס ההשבעה, אך לעולם לא אשמע אותן. הנשיא לשעבר חסום בכל הרשתות החברתיות הפופולריות; ואפליקציה חברתית שהחלה לצבור פופולריות, בשם פרלר, שלא נוקטת בצנזורה נרחבת, הוסרה בזריזות מחנויות האפליקציות של גוגל ושל אפל בימים שלאחר ההסתערות.

ניתן לשמוח על כך שהרשתות החברתיות עושות סוף סוף את הדבר הנכון; ניתן להזדעזע מכך שארגונים פרטיים החליטו לצנזר את האיש שמילולית נבחר על ידי הציבור האמריקאי כנציג החשוב ביותר שלו; וניתן לתהות אם יש להחלטה קשר לכך שקבוצת חברות בעלות כוח שוק עצום רוצה לרצות את הרגולטורים שלהן, קרי המפלגה הדמוקרטית, על רקע דו"ח שמסמן אותן כמטרה ברורה ומיידית לרגולציה על ידי המפלגה.  

אך קשה להכחיש כי התוצאה אפקטיבית מאוד. למעשה, נדרשתי לכמה חיפושים בגוגל, בניסוחים שונים, כדי לגלות כי טראמפ שבר את שתיקתו ביום שישי, בפוסט ברשת חברתית מסוג שיבוט-פייסבוק בשם "גאב" - שמעניין יהיה לראות אם תעמוד בתנאי השירות של גוגל ואפל טוב יותר מפרלר.

מדובר בהצהרה הראשונה של טראמפ בחשבון ברשת חברתית בשבועות שעברו מאז 6 בינואר, אז שילהב המון זועם לצבוא על בתי המחוקקים (כשההמון הזועם הגיע לבתי המחוקקים, הוא פנה ברובו המכריע ליצור ממים ולצלם אנשים אחרים עושים ממים, אך קשה להכחיש שזה יכול היה להיגמר הרבה יותר גרוע).

גאבצילום: צילום מסך

הגיבורים החדשים

החשבון של טראמפ ב"גאב" העלה צילום של מכתב שנשלח על ידי עורכי דינו של הנשיא לשעבר לחבר הקונגרס ג'יימי רסקין, שקרא באחרונה לטראמפ להעיד במשפט ההדחה שלו שצפוי להתחיל השבוע. 

כך נכתב: "הגיע לרשותנו תרגיל יחסי הציבור האחרון שלך. כפי שאתה בוודאי יודע, אין דבר כזה הסקת מסקנות נגטיבית (הכוונה בכך היא לכך שסירובו של טראמפ להעיד ישמש סוג של ראיה נסיבתית נגדו; א"פ) בהליך הלא-חוקתי הזה. מכתבך רק מאשרר את מה שידוע לכולם: אתה לא יכול להוכיח את טענותיך נגד הנשיא ה-45 של ארה"ב, שהוא כעת אזרח פרטי. השימוש שלך בחוקה כדי להביא הליכי הדחה לכאורה הוא רציני מדי מכדי לנסות לשחקים את המשחקים האלה". 

החשבון של טראמפ ב"גאב"צילום: צילום מסך

ההודעה קיבלה כ-74 אלף לייקים נכון לכתיבת שורות אלה, ונוספו לה כ-9,000 תגובות. הסיבה היחידה שאני בטוח יחסית שמדובר בחשבון אמיתי של טראמפ היא כי יש דיווח של ביזנסאינסיידר בנושא. ב"ניו יורק טיימס" בחרו לדווח על חלופת המכתבים בין חבר הקונגרס לעורכי הדין של הנשיא לשעבר, אך לא הזכירו את הפוסט. שבירת השתיקה של הנשיא הרועש אי פעם לא קיבלה ולו כותרת.

העיתון עבר לעסוק בגיבורים חדשים - שהבולטים בהם הם הגנרל לשעבר מייקל פלין וחברת בית הנבחרים מרג'ורי טיילר גרין, שמזוהים שניהם עם תיאוריית הקונספירציה Qanon, שככל הנראה הולכת לשרוד את טראמפ בצורה כזו או אחרת. ניתן רק לקוות שהאנשים ששומרים על מאסק יציב נפשית יודעים מה הם עושים.

גרין לצדו של טראמפ בעצרת בג'ורג'יה ערב הבחירות החוזרות לסנאטצילום: Brynn Anderson/אי־פי

דברים שטעיתי לגביהם

לפחות בפתח הקדנציה, הדמוקרטים תחת ביידן תקיפים הרבה יותר כלפי הרפובליקאים משהיו בעידן אובמה, באופן שאני מוצא מפתיע. הנבחרים הרפובליקאים היו תוקפניים כלפי אובמה מהרגע הראשון, אך הוא ניסה לשתף עמם פעולה במשך שנים ארוכות - ללא כל הצלחה משמעותית.

בניגוד לממשל אובמה, הממשל של ביידן נראה נחוש להשתמש ברוב שיש לו (50 סנאטורים + סגנית הנשיא) לצורך העברת חקיקה דחופה, כמו מתן הסיוע הכלכלי למשקי בית אמריקאיים. מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, אף קורא לבית הלבן לקדם צעדים כלכליים משמעותיים, כמו מחיקת חובות השכלה גבוהה, דרך המנגנון של צווים נשיאותיים (אפילו אני נגד). 

יחד עם התגובה לאירועי גבעת הקפיטול, ניכרת איזו דחייה כמעט רשמית של המפלגה הדמוקרטית בעידן פוסט-טראמפ את הקו שהוביל אותה בעידן אובמה, וזאת על אף שאובמה הוא עדיין האדם הפופולרי ביותר במפלגה, וזה שכיוון אותה למקום שבו היא נמצאת כיום. אני חושב שזה הליך הגיוני ומתבקש, אך אני מעט לחוץ מכך שלא נראה כי בהכרח יש איזו תפישת עולם מנוסחת שמחכה לתפוס את מקומה של זו של אובמה.

לברני סנדרס היתה סוג של תפישת עולם כזו, ניתן להגיד שגם לפיט בודיג'ג' ולאליזבת' וורן, בדרכם - אך אני לא יודע איזה עתיד ביידן רוצה ליצור. אני מניח שנגלה בקרוב.

אביתר פרל

אביתר פרל | סוריאל פוליטיק

מתפרנס כראש דסק ב-TheMarker ועוקב אחרי חדשות טראמפ בהיקף של שליש משרה מאז 2015. הבלוג יתמקד בדינמיקה בין המרכז לקצוות הפוליטיים בארה"ב, כי חבר'ה לא יודע אם שמתם לב אבל כל המערך הסימבולי מתרסק ובהצלחה לכולנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker