אביתר פרל
אביתר פרל

חייב להיות גבול למספר הפעמים שהתקשורת העולמית יכולה להסתכל בהשתאות על התמונות שמגיעות מארה"ב, להזדעזע מהמתרחש, ואז לחזור יום אחר כך להתייחס לאמריקה כאומה דגולה עם מערכות מתפקדות כלשהן.

גם אתמול צפו אזרחי העולם במחזה דמיוני, דרמטי עד היסטרי, בלב לבו של מוקד הכוח שבלב לבו של הסדר העולמי הליברלי-דמוקרטי: אלפי תומכי טראמפ משולהבים צבאו על גבעת הקפיטול, חדרו את הגנות בית הנבחרים והסנאט, ומנעו מהסנאטורים לאשרר רשמית את הבחירה בג'ו ביידן לתפקיד הנשיא. בסופו של דבר, באיחור של כמה שעות, הבחירה אושררה.

תומכי טראמפ לאחר שפרצו לבניין הקפיטולצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

ברמת יחסי הכוחות בין הימין לשמאל בשטח, הדבר הכי חשוב להבין לגבי הסיטואציה הוא שכוחות השיטור של הבירה לא עצרו אותם. חלק מהדברים שלא נהוג להזכיר כשמדברים על "תומכי טראמפ", כאילו הם תת-סוג נדיר ורדיקלי של אמריקאי, הוא שמדובר בעשרות מיליוני אנשים, והם מרכיבים את חלק הארי של הדרגים הנמוכים של הצבא והמשטרה בארה"ב.

קשה להתפלא על כך שקשה לשוטרים לגייס את אותה רוח קרב שהם מגייסים נגד מפגיני Black Lives Matters כדי להילחם באנשים שדומים להם. אישה אחת אמנם נורתה על ידי שוטר בתחילת האירוע, אך בהתחשב בחומרת ההתרחשות' מדובר בפחות נזק לגוף ולרכוש משניתן היה לצפות לו משוטרים אמריקאים.

תומכת טראמפ בקפיטולצילום: SAUL LOEB - AFP

בקטעי וידאו מסוימים מהאירוע שפורסמו ברשתות החברתיות זה נראה ממש כאילו הם פותחים את המחסומים ונותנים למפגינים להתקדם לעבר בתי הנבחרים. כמעט נראה, בווידאו אחד, כאילו הם מאפשרים לאנשים שזה עתה בזזו את משרדי הסנאט ללכת הביתה כאילו אין מדובר בסוג הדברים שניתן להיעצר בגינם.

אפילו לטוויטר נמאס

בצד השני של המציאות, זה הווירטואלי, שבו המרכז-שמאל האמריקאי שולט ללא עוררין, התגובה היתה חמורה בהחלט. מעבר לטקס הקינה הדו-רבעוני של מגישי החדשות על מצב האומה, אנשי התאגיד טוויטר החליטו שהגיעו מים עד נפש והצמידו אזהרה חדשה וחמורה עוד יותר לציוץ של נשיא ארה"ב, שלפיה הוא כוזב ועלול להצית אלימות. אז, לאחר מחשבה נוספת, הם מחקו את הציוץ ונעלו את טראמפ מחוץ לחשבון שלו. אם הבנתי נכון, נכון לכתיבת שורות אלה העמדה של החברה היא שעליו להתנצל או שחשבונו יימחק.

הציוץ המחוק הכיל קטע וידאו של טראמפ אומר כך (כל הציטוטים בתרגום חופשי): "אני מבין את הכאב שלכם. אני יודע שאתם פגועים. הבחירות נגנבו מאתנו, זה היה ניצחון סוחף וכולם יודעים את זה, בעיקר הצד השני. אבל אתם צריכים ללכת הביתה עכשיו… אנחנו חיביים שיהיה חוק וסדר ולכבד את האנשים הנפלאים שבחוק וסדר. אנחנו לא רוצים שמישהו ייפגע.

תומכי טראמפ בקפיטול, אתמולצילום: SAUL LOEB - AFP

"זוהי תקופה מאוד קשה, אף פעם לא היתה תקופה שבה משהו כזה קורה, שבה הם יכולים פשוט לקחת את זה מכולנו. ממני ומכם ומהמדינה שלנו. אלה היו בחירות מזויפות, אבל אנחנו לא יכולים לשחק לידיים של האנשים האלה. אנחנו צריכים שיהיה שלום. אז לכו הביתה. אנחנו אוהבים אתכם, אתם מיוחדים. אתם ראיתם מה קורה, ראיתם איך מתנהגים לאנשים אחרים שהם… כל כך רעים ורשעים. אני יודע איך אתם מרגישים, אבל לכו הביתה ולכו באופן מסודר".

אם ציפיתם מטראמפ ליותר אני באמת לא יודע איך אתם מבססים את הציפיות שלכם לגבי דברים.

כוחות הביטחון מנסים לפזר את תומכי טראמפ בקפיטול בירי גז מדמיע, אתמולצילום: Shannon Stapleton/רויטרס

בקרב הסרטונים, הנשיא הנבחר מפסיד לנשיא היוצא

החלק הבעייתי ממש הוא שניתן לטעון כי מדובר בקטע וידאו מוצלח יותר מזה שפירסם הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. ברמת התוכן, בפתח דבריו איפיין ביידן את האירוע כמתקפה על הדמוקרטיה וכמו כן כמתקפה - ואני אישית הופתעתי, למרות שזה לא באמת מפתיע - על כוחות השיטור של הבירה, אלה שנקטו ביד רכה במיוחד עם המפגינים והרשו להם להתפרע במשרדי בכירי הקונגרס במשך שעות ארוכות.

הנשיא הנבחר הוסיף, ללא ראיות, כי "הסצינות שאנו רואים בבירה אינן משקפות את אמריקה. הן אינן משקפות את מי שאנחנו". לדברי ביידן, "אמריקה היא אומה של כבוד, הגינות, סובלנות. זה מי שאנחנו, זה מי שתמיד היינו". אף תאגיד רב-לאומי לא סיווג את ההצרה ככוזבת, אך ייתכן שהדבר נובע מכך שאנשים שנדרסו תחת המכבש האמריקאי לעתים רחוקות יכולים להתקדם לאחר מכן לתפקידים בכירים באגידים רב-לאומיים.

ברמת הצורה, ביידן דיבר בטון אטי ועייף. הוא נראה שברירי יותר משניתן היה לקוות. הוא גימגם, והוא ממש צריך לא לגמגם כרגע. הוא קצת נראה עדיין כמו מודל תלת-ממד או הולוגרמה. לאחר שנשא את דבריו הוא עזב מיד את הבמה, על אף שעיתונאים ניסו לשאול אותו שאלות.

בעיתות כאלה ניתן לצפות כי דבריו של הנשיא הנבחר ישודרו שוב ושוב במהדורות החדשות, כדי להרגיע את עצביה הרופפים של האומה ולהבטיח יציבות באופק, אך אני אישית נתקלתי בו פעם אחת בלבד בכמה שעות של שידורי טלוויזיה.

שדרני החדשות יכולים להתלונן כמה שהם רוצים על ביזוי סמלי האומה, אבל הם יודעים שהם לא יכולים לחתוך לנשיא הנבחר כל שתי דקות כדי לבסס מחדש את הנרטיב המרכזי. אם אני זוכר נכון את הפריימריז להובלת המפלגה הדמוקרטית, הם יכולים להאשים בכך בעיקר את עצמם. פיט בוטיג'ג' כנראה היה מתמודד עם הסיטואציה טוב יותר, כמו גם כל מועמד אחר שגילו נמוך מ-80.

בניין הקפיטול, אתמול. על הדגל נכתב: "טראמפ 2020. מספיק עם הבולשיט"צילום: SAUL LOEB - AFP

זו ממש אינה הפעם הראשונה במהלך הכהונה של טראמפ שבה המציאות מרגישה כמו פרק סוף עונה קצת מוגזם, אבל ייתכן שזו האחרונה. חברי הקונגרס, שככל הנראה מעדיפים לא להתחבא מאימת המון שצובא על דלתם, התחילו לדון ברצינות בחלופות שעומדות בפניהם לשלול מטראמפ את הנשיאות כבר עכשיו, כשבועיים לפני המועד הרשמי.

אני בעד, כי זה שבועיים פחות של חדשות טראמפ עד שהוא ירוץ שוב ב-2024. אני מניח כרגע שיהיו כמה חודשים של הפוגה בשלב כלשהו אבל אולי אני אופטימי מדי.

אביתר פרל

אביתר פרל | סוריאל פוליטיק

מתפרנס כראש דסק ב-TheMarker ועוקב אחרי חדשות טראמפ בהיקף של שליש משרה מאז 2015. הבלוג יתמקד בדינמיקה בין המרכז לקצוות הפוליטיים בארה"ב, כי חבר'ה לא יודע אם שמתם לב אבל כל המערך הסימבולי מתרסק ובהצלחה לכולנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker