אביתר פרל
אביתר פרל

כבר כתבתי טור על העימות בין ביידן לטראמפ, אבל הנה אנחנו פה אחרי שלושה ימים נוספים של 2020 ולמי אכפת מהעימות בין ביידן לטראמפ. לנשיא ארה"ב יש קורונה, דקה וחצי לפני הבחירות הכלליות. אני יכול עדיין להרגיש איך התחושה שבעימות היה משהו חשוב, בעל משמעות, זולגת מעלי, בזמן שקראתי את התגובות לחדשות החדשות יותר. הסוקר-פרשן פוליטי נייט סילבר צייץ בתמציתיות "אני לא בטוח מה להגיד", ואז: "עדכון: [אימוג’י מושך בכתפיים]". 

העורך הפוליטי של באזפיד ניוז כתב מאמר תחת הכותרת "אני עורך מדור פוליטיקה ואין לי מושג מה קורה עכשיו". בתוכו הוא מסביר כי "כשנשיא ארה"ב מאובחן עם וירוס קטלני שהרג יותר ממיליון אנשים, 32 יום לפני הבחירות, שאלות מסוימות לגבי הדמוקרטיה שלנו צצות, ובהן: אאאאאאאאאאאהההההה?". בהיעדר תשובות כלשהן בימים הקרובים, הוא ייעץ לקהל הקוראים כך: "זה טוב לקבל את זה שאין לך מושג מה הולך לקרות הלאה", והוסיף: "אני לא הולך להעמיד פנים שיש לי יותר מדי תשובות כרגע".

בכיר לשעבר בבית הלבן אמר ל"וואניטי פייר" כי "יש כל כך הרבה חוטים שאפשר למשוך. אף אחד לא יודע לאיזה כיוון זה הולך". לפי המגזין, בתחילת יום שישי מקורות אמרו כי "טראמפ כנראה ירצה להיראות בציבור מוקדם ככל האפשר כדי לבלום את הנרטיב שלפיו הוא הוצא מהמשחק על ידי נגיף שהוא המעיט בחשיבותו בששת החודשים האחרונים". מקורות אחרים הביעו ספק כי שני העימותים המתוכננים הנותרים אכן יתקיימו. מאז נראה שמצבו של הנשיא החמיר - הוא פינה עצמו לבית החולים והוא מטופל בקוקטייל תרופתי ניסיוני. 

מעבר לכך, לפי דאנה באש מ-CNN, "הווירוס מתפשט כעת במסדרונות השלטון" - ככל הנראה עם סיוע עצום מאירוע ההכרזה על המועמדת של טראמפ לבית המשפט העליון, שתיפקד ככל הנראה כאירוע הדבקה המוני (האירוע התקיים באוויר הפתוח באופן חלקי בלבד והנוכחים לא הקפידו על עטיית מסכות).

אירוע ההכרזה על המועמדת של טראמפ לבית המשפט העליון בבית הלבן, בחודש שעבר. רבים מהמשתתפים לא עטו מסכות
אירוע ההכרזה על המועמדת של טראמפ לבית המשפט העליון בבית הלבן, בחודש שעבר. רבים מהמשתתפים לא עטו מסכותצילום: Alex Brandon/אי־פי

באופן אירוני, נראה כי האירוע עשוי להקשות מאוד על המינוי שהיה הסיבה לחגיגה – שכן ההידבקויות הרבות שנגרמו בו עלולות לעכב את הליך המינוי בסנאט, אולי עד לאחר הבחירות. באש הוסיפה כי האנשים שנמצאים אחרי טראמפ בשרשרת ירושת הנשיאות  - סגן הנשיא מייק פנס (61), יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי (80), נשיא הסנאט פרו-טמפורה צ’אק גרסלי (87), מזכיר המדינה מייק פומפאו (56), שר האוצר סטיב מנוצ’ין (57), שר ההגנה מארק אספר (56) והתובע הכללי וויליאם בר (70) - צריכים כולם להיכנס לבידוד באופן מיידי כדי לשמור על המשכיות הממשל האמריקאי.

אנטי-קליימקס לאזרחים המיודעים 

אין לי תובנה מיוחדת לגבי ההשלכות הפוליטיות של יציאתו האפשרית של טראמפ מהמשחק הפוליטי עקב מצבו הבריאותי, שנראית כמו אופציה ממשית בשלב זה - אך ברמה הסיפורית מדובר בסוג של סוף מושלם לסיפור הפוליטי של טראמפ. אין ספק שיציאתו של טראמפ מהפוליטיקה בלי להפסיד בבחירות תהווה אנטי-קליימקס עבור אזרחים מיודעים פוליטית, שמיקדו היקף בלתי-אפשרי של אנרגיות רגשיות לוהטות בטראמפ במשך שנים, אך השתלשלות האירועים מזכירה טרגדיה יוונית: המלך מת עקב המשבר שהתעקש להכחיש.

בניסוח ארוך יותר: טראמפ מצא כישוף שגורם לכך שלא ניתן יהיה לפגוע בו בעולם הטלוויזיה, בעולם החדשות - והפך את המציאות עצמה להזייתית ונזילה, חווייה אסתטית מבלבלת ומשעשעת, עבור כל מי שנמצא במעגל ההשפעה על הפוליטיקה האמריקאית. כך, שום דבר לא יכול באמת לפגוע בו, בטח לאחר שנהפך לנשיא וזכה באחיזה בחלקים בעלי סמכות בממשל. על כל עובדה אפשר לערער וכל נרטיב אפשר לפרק. וגם אם ספג שריטה קלה - כל מה שהנשיא צריך היה לעשות, מה שהוא התרגל לעשות, זה להגיד משהו מופרך חדש, או לצאת במדיניות חדשה וקיצונית, ושערוריית שבוע שעבר היתה מפנה את מקומה למשהו חדש. השריטה מחלימה בזמן שהיריב מנסה לתקוף מזווית חדשה, ומשחרר את הסקנדל של אתמול. 

זה עבד לו במשך שנים, כולם השתגעו מאיך שזה עובד לו במשך שנים, ובסופו של דבר הוא שיכנע עצמו, אם אי פעם האמין אחרת, שהוא אכן לא מסוגל להיכשל במשהו ושהמגפה שתקפה את המדינה שלו גם היא חלק מהשקרים הרבים של יריביו, אלה שלא מסוגלים לפגוע בו. אז מדוע שייזהר? הבית הלבן תחת הנהגתו התנהל כמו בסוג של בוז להנחיות הבטיחות, כאילו יש משהו משפיל בהישמעות לעצות מומחים. בסוף משבר הקורונה נהפך אמיתי עבור טראמפ רק ממש כשהגיע לגופו, ולא רגע לפני זה.

טראמפ בדרכו לאשפוז בבית החולים הצבאי וולטר ריד
טראמפ בדרכו לאשפוז בבית החולים הצבאי וולטר רידצילום: Joshua Roberts/רויטרס

קומדיה

ייתכן שיש בזה משהו סר טעם אם חווים את טראמפ כאדם ולא ככוח טבע, אך אסתכן לומר בבלוג צנוע זה כי יש גם משהו מצחיק באופן אפל באירועים – ושכנראה לא נכון להתעלם מכך כשמנסים להבין את הפוליטיקה האמריקאית של ימינו.

מנחה הפודקאסט הפוליטי הסוציאליסטי צ’אפי טראפ האוס, מאט קריסמן, הציע ניסוח מעניין למצב הענייינים בשנים האחרונות, שלדעתי יש בו משהו משכנע. הוא הזכיר: "אנשים אמרו את זה לגבי רות ביידר גינסבורג, כמה מצחיק זה יהיה אם היא תמות חודשיים לפני הבחירות? כמה מצחיק זה יהיה אם טראמפ ימות לפני הבחירות? ושוב, כמה מצחיק זה יהיה אם ביידן, קשיש שהולך בשנתו, ישיג את המועמדות על חשבון 20 שחקנים פוליטיים שאפתניים? כמה מצחיק זה יהיה אם טראמפ ינצח את הילרי? 

"התשובה המצחיקה ביותר חזתה הכי טוב את העתיד. ומהי קומדיה? קומדיה היא הפתעה. זה כשמשהו מפר את הציפיות. ואנחנו חיים ברגע שבו כל הציפיות מושמדות על ידי המשבר המאיץ, וחוסר היכולת של המוסדות הפוליטיים והתקשורתיים שלנו להתמודד אתו. אז מה שאנחנו מקבלים זה את התוצאה המצחיקה ביותר".

אני מסכים בגדול, אך אם ניתן ללמוד משהו מהמשל ששורטט בחופזה על המלך טראמפ ומלחמתו בעובדות, זה שהדברים האלה מצחיקים, נושאים תחושת אל-מציאות מערפלת, ממש עד שהם מגיעים לסף דלתך, עד שהילדה מהצלצול זוחלת מהמסך לחלל הסלון והמשבר המתגלגל שעליו כולם מדברים כבר שנים מקבל ביטוי פיזי. אז זה פשוט מפחיד מאוד. ניסיתי לחשוב על איך ניתן, בתור מדינת חסות, להתכונן למשהו כזה בהקשר של הפוליטיקה האמריקאית, אך כפי שכתבתי בתחילת דברי, יותר מדי תשובות אין לי.

טראמפ במשרדו בבית החולים הצבאי וולטר ריד שבו הוא מאושפז
טראמפ במשרדו בבית החולים הצבאי וולטר ריד שבו הוא מאושפזצילום: WHITE HOUSE/רויטרס
אביתר פרל

אביתר פרל | סוריאל פוליטיק

מתפרנס כראש דסק ב-TheMarker ועוקב אחרי חדשות טראמפ בהיקף של שליש משרה מאז 2015. הבלוג יתמקד בדינמיקה בין המרכז לקצוות הפוליטיים בארה"ב, כי חבר'ה לא יודע אם שמתם לב אבל כל המערך הסימבולי מתרסק ובהצלחה לכולנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker