נתניהו, נטילת ידיים והמגבת - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתניהו, נטילת ידיים והמגבת

האם מפילים ראש ממשלה על ארגזי שמפניה וסיגרים? יש המציבים על השולחן 'מפת אינטרסים' כשהשחיתות היא אינטרס אחד מיני רבים על המפה, וטוענים שכאשר השחיתות נעשית במימדים קטנים, אינטרסים אחרים עשויים לגבור. אבל שחיתות נובעת מסט ערכים, והוא דומה לארגז כלים. אתה משתמש בו שוב ושוב, ובכל פעם אתה לומד את הכלים, מתרגל את השימוש בהם, ואז אתה עושה אתם דברים משמעותיים יותר. כשארגז הכלים מכיל סט ערכים חיובי, זה נהדר. כשהוא מכיל סט ערכים שלילי, זה מאוד בעייתי.

3תגובות

האם מפילים ראש ממשלה על ארגזי שמפניה וסיגרים? השאלה הזאת עומדת במרכזו של וויכוח בין ימין ושמאל. אז ראשית בואו נוריד מהשולחן את העניין הפוליטי. מפלגת העבודה שטוענת כיום שנתניהו צריך להתפטר בגלל סיגרים ושמפניות, תמכה כמעט כאיש אחד – למעט שלי יחימוביץ' – במועמדותו של פואד ז"ל לנשיאות המדינה. הרצוג, כבל, מרגלית, ברלב, שפיר, שמולי וחבריהם, כולם תמכו בפואד לנשיאות. הם ידעו מיהו פואד, ידעו על בתי הקזינו, על סיפורי השוחד של מובארק, הם יכלו להבין שרגע לאחר בחירתו יחלו חקירות משטרה בעניינו, והם תמכו בו לתפקיד הרם. איש מהם אינו יכול לפצות פה היום כנגד כהונתו של נתניהו בגין חשד לשחיתות. רק הצביעות מאפשרת להם בכל זאת לעשות את זה.

עכשיו ניגש לעניין עצמו. יש המציבים על השולחן 'מפת אינטרסים' כשהשחיתות היא אינטרס אחד מיני רבים על המפה, וטוענים שכאשר השחיתות נעשית במימדים קטנים, אינטרסים אחרים עשויים לגבור. בין האינטרסים האחרים הם מונים את היציבות השלטונית, ההליך הדמוקרטי ורצון הבוחר. אני חייב להודות, יש בזה היגיון. מכהנת ממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות, עניינים כבדי משקל נמצאים על סדר יומה – החל מאיראן, המנהרות בדרום, הגבול הצפוני ועד מחירי הדיור, מחאת הנכים ומשבר הרופאים בהדסה. האם את כל אלו נפסיק עכשיו ונלך לבחירות בגלל סיגרים וארגזי שמפניה? לכאורה טענה הגיונית.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

ישנו סיפור יהודי ידוע על תלמיד ישיבה שסבל מגניבות והלך לרב לשאול בעצתו. "לפני ארוחת הצהריים, תסתכל על התלמידים בזמן נטילת ידיים", אמר לו הרב. "זה שמנגב ידיו במגבת חברו, הוא הגנב". ואכן כך היה. לסיפור הזה יש מוסר השכל חזק וחשוב שמחובתנו לזכור ולהפנים. מי שמנגב ידיו במגבת חברו, כלומר מבצע לכאורה עבירה שולית, חסרת חשיבות, אחרונה בדירוג האינטרסים הציבוריים, סופו שיבצע עבירות גדולות הרבה יותר. זה אף פעם לא נגמר בניגוב במגבת חברו, זה אף פעם לא נגמר בסיגרים וארגזי שמפניה.

סט ערכים הוא כמו ארגז כלים. אתה משתמש בו שוב ושוב, ובכל פעם אתה לומד את הכלים, מתרגל את השימוש בהם, ואז אתה עושה אתם דברים גדולים יותר, משמעותיים יותר. כשארגז הכלים מכיל סט ערכים חיובי, זה נהדר. כשהוא מכיל סט ערכים שלילי, זה מאוד בעייתי.

כשראש ממשלה מחזיק סט ערכים בעייתי, זה משפיע על פעילותו ועל המדינה. אפשר למנות שלל דוגמאות. אפשר לדבר למשל על התכחשות נתניהו לאידיאולוגיה הבסיסית בה הוא מאמין ועליה כתב ספרים ומאמרים. אפשר לדבר על פעולות שהוא מבצע, שמנוגדות לאידיאולוגיה שלו ונועדו לשמר את המצב הקיים על אש קטנה, ואותו על כסאו. כמו למשל לשכנע את טראמפ לא להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים מצד אחד ולהמשיך את הקפאת הבניה מצד שני, כמו למשל להתנגד לחוק ההסדרה ולא לעשות מאום עם המלצות וועדת אדמונד לוי להסדרת המעמד המשפטי של ההתיישבות והקרקעות ביו"ש, כמו למשל להפר את ההסכמים עם תושבי מגרון ועמונה, להקפיא בניה יהודית בירושלים ועוד.

ולא חשבתם שאדבר על נתניהו וערכים בעייתיים, בלי לעדכן בכמה מילים מה קורה עם מתווה הגז, נכון? אז חוברו כמה עשרות מפעלים לגז טבעי במקום אלפים שתוכננו, בגלל מחירי הגז הגבוהים ובגלל שמשרד האנרגיה היה עסוק בחלומות ייצוא לטורקיה, מצרים או אירופה (שכבר כתבתי בטורים קודמים שמדובר בחלומות שלא יהפכו למציאות), במקום לבנות תשתית למפעלים בארץ, במקום להסב לגז את התחבורה הציבורית (וגם הכבדה והפרטית) שמזהמת את מרכזי הערים במרכיבים מסרטנים ושולחת אותנו למחלקות אונקולוגיות שקורסות מעומס.

נזכיר, אנשים מתרצים את המחיר הגבוה בהצמדה שחברת החשמל בחרה או שדוידי גילה לחץ על הצדדים לאמץ. אז אחזור על זה שוב – לאורך הדיונים בין חברת החשמל לחברות הגז, המחיר בעולם ירד וירד וירד, והצפי היה להמשך ירידות, והגאונים עשו הסכם בו המחיר יכול רק לעלות. ואכן בעולם המחירים ירדו ב-50% ויותר, ואצלנו עלו ב-20%. מישהו חושב שאנחנו, אימפריה אזורית ועולמית, אומת ההיי-טק, יצאנו בעצם הכי אידיוטים בעולם? מישהו חושב שראש הממשלה ייתן לפקיד בחברת חשמל או לרגולטור להחליט על מה שהגדיר כ-'מאות מיליארדים' (כמה שהאמירות הללו מגוחכות היום) שייכנסו לאזרחי ישראל? על מה שהגדיר כ-'קרב חייו'?

כתבתי פה על ההטעיות של בנק ישראל שהכניס לחישובים ערכים מנופחים וסרב לתקן גם כשזה נחשף, כתבתי על השוחד בוועדת צמח שדנה בייצוא הגז ואיש לא תהה האם צריך בעקבות זאת לחשב מסלול מחדש, כתבתי על הנזקים הכלכליים האדירים למדינה ולאזרחיה ועל הנזקים הבריאותיים שעולים בחיי אדם כל שנה. משרד הבריאות הישראלי וארגון הבריאות העולמי מדברים על 2,300-2,500 איש שמתים בישראל כל שנה מזיהום אוויר. כל שנה. כמה מהם אפשר להציל עם מרכזי ערים פחות מסרטנים כי התחבורה הציבורית (והכבדה והפרטית) נוסעת על גז נקי? עם ערים מתועשות בריאות יותר כי התעשייה עברה לגז? כמה ילדים חולי אסתמה אפשר לרפא? כמה מחלות נשימתיות ולב? ועל כל זה חתום אדם אחד – כזה שסט הערכים שלו קלוקל, והפך את התוצאות האלה לקרב חייו – ראש הממשלה.

אני יכול לפרט דוגמאות רבות נוספות של פעולות נגד האינטרסים של אזרחי ישראל, ללא שיקולים ביטחוניים אמיתיים (מזויפים יש לרוב, כמו למשל 'השיקול הביטחוני' לתת לארדואן את השליטה על השיבר של משאב הטבע הגדול ביותר שלנו – מאגר לוויתן), למעשה ללא כל סיבה נראית לעין. למה בכל זאת? שואלים רבים. תרשו לי להישאר בתחום העובדות. את ההשערות אני משאיר לכם.

אז לסיכום, יכול להיות שבגלל שמפניות וסיגרים לא מפילים ראש ממשלה, אבל מסט ערכים בעייתי צריך להיזהר. מאוד להיזהר. סט ערכים בעייתי הוא לא משהו שנולדים איתו, אלא משהו שנרכש עם הזמן, ופה בהערת אגב צריך להכניס את מה שהופך כבר לקונצנזוס – כמו בארה"ב, מדינת ישראל חייבת להגביל את תקופת כהונת ראש ממשלה. ולחבריי מימין, הסימנים כבר בשטח – קחו סט ערכים בעייתי, תוסיפו לו חקירות שהולכות ומסתבכות, לא רק סביב מקורבי ראש הממשלה אלא סביבו וסביב רעייתו, ותקבלו אופציה, לא עלינו, למקרה ההתנתקות ואריק שרון.

תמונה של בנימין נתניהו
קרדיט" אי-פי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

כתבות שאולי פיספסתם

*#