"מְכַסֶּה פְשָׁעָיו לֹא יַצְלִיחַ וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם" (ספר משלי) - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"מְכַסֶּה פְשָׁעָיו לֹא יַצְלִיחַ וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם" (ספר משלי)

כשלמדתי את מתווה הגז בקיץ 2015, היו שני צדדים – צד אחד שטען שהמתווה אסון, וצד שני שטען שהמתווה מדהים והכי טוב שאפשר. היום, כמעט אביב 2017, עדיין ישנם שני צדדים – צד אחד שטוען שהמתווה אסון, וצד שני שטוען שהמתווה באמת על הפנים אבל היי, הסכמים צריך לקיים. ואז-גם-היום יש את תועמלני חברות הגז שעדיין מעקמים עובדות שלא בהכרח קשורות לעניין ותופרים מהן סיפורי בדים, ויש כאלו שעדיין מאמינים.

2תגובות
תמונה של מאגר תמר
צילום: משה שי

לפני כחודש וחצי פרסמתי טור בדה מרקר תחת השם כל האמת על שערוריית מחירי הגז http://www.themarker.com/blogs/erezzadok/1.3870922, בו התייחסתי לניסיונות חברות הגז לשכנע אתכם שהמחיר מעולה, והסברתי למה מחירי הגז גבוהים באופן שערורייתי, ואיך תועמלני חברות הגז עושים שימוש במונחים פיננסיים לא בהכרח קשורים, חצאי אמיתות ומצגות מטעות, כדי למכור לכם את השקר שלהם. והם טובים. המטרה מבחינתם מקדשת את האמצעים והאמצעים, הם בלתי מוגבלים.

עכשיו בואו ניקח עוד דוגמא קטנה. אחד מתועמלני חברות הגז פרסם פוסט לפני כשבועיים, בו הוא טוען שעל פי דוחות חברת חשמל מחיר הגז הנוזלי המיובא גבוה משמעותית ממחיר הגז הישראלי, ובכך הוא לכאורה פוסל את טענת מתנגדי המתווה שמחיר הגז הישראלי גבוה. אותו תועמלן מציג טבלה להוכחת טענתו, שמראה ש-"עלות גז טבעי מקומי" זולה משמעותית בהשוואה ל-"עלות ייבוא גז טבעי נוזלי". שוב אותה שיטה ידועה של חברות הגז – בואו נציג נתונים לא קשורים שבמקרה מסתדרים לנו, נעקם את האמת, נעשה סלט ונציג "עובדות" שאינן קשורות למציאות.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

והנה ההסבר: חברת חשמל משתמשת במעט מאוד גז נוזלי במהלך השנה, ורק בפעמים בהן צריכת הגז גבוהה מהכמות שמאגר תמר מסוגל לספק. מעבר לכך, הגז הנוזלי משמש כגיבוי למקרי חירום, שכן המדינה איננה יכולה להסתמך רק על תמר כמקור גז בודד. התשתית של הגז הנוזלי יקרה מאוד וכוללת עשרות מיליוני דולרים בשנה עבור השכרת אוניה מיוחדת שמחממת את הגז הנוזלי ומחזירה אותו למצב גז טבעי, תשלומים לנתגז עבור תחזוק המצוף אליו נקשרת האוניה ודרכו היא מזרימה את הגז לישראל, ועלויות נוספות.

כאשר מסכמים את כל עלויות אחזקת תשתית הגז הנוזלי, שכאמור משמשת גם כגיבוי חירום, ומחלקים את הסכום בכמות המצומצמת של הגז הנוזלי שחברת חשמל צורכת, מקבלים עלות גבוהה במיוחד לכל יחידת חום. חשוב לזכור שהעלויות הללו הינן הוצאות קבועות ולכן ככל שצורכים פחות גז נוזלי, העלות ליחידת חום נוסקת.

ובמשפט ביניים אחד, למה בכלל משווים גז נוזלי שמשונע ממרחקים גדולים עם עלויות כבדות ועלויות הנזלה לצורך שינוע והגזה בחזרה למצב טבעי ועוד... למה כל זה בכלל בר השוואה לגז טבעי שלנו? שקיים כאן לידנו? שמחירו הזול בכלל לא אמור להיות בר השוואה לגז נוזלי?

אז למה תועמלני חברות הגז משקרים? סליחה, לא מציגים את האמת? למה הם מדברים על מחיר הגז, אבל מציגים מספר שכולל עלויות של הרבה דברים מעבר למחיר הגז, עלויות שמעוותות ומשנות את כל התמונה? אה, זה ברור. כי האמת תחשוף אותם במלוא קלונם. קחו בחשבון שזה מה שקורה שוב ושוב, כל הזמן. חשוב להבין את זה. וחשוב להבין שחברות הגז מעסיקות אנשים שתפקידם למכור לכם בדותות ארוזות היטב, וצריך להודות שהם טובים במה שהם עושים. וכששר האנרגיה משתף פעולה ומדברר את חברות הגז במקום לשמור על האינטרסים של האזרחים ושל המדינה, קשה להגיע אל האמת. ועדיין, למרות כל זאת, האמת בסוף מנצחת, ואנשים כבר מבינים שהמתווה איננו ראוי.

אנשים מבינים שלמרות כל השקרים, חצאי האמיתות וסיפורי הבדים של חברות הגז ושל שר האנרגיה, איש לא יכול להסביר...

איך בכל העולם מחירי הגז יורדים ב-50% בממוצע, ורק אצלנו עולים ב-20%.

איך מאגר כריש שנמכר ליוונים מציע לחברת חשמל גז ב-4.5 דולר ליחידת חום כשעלותו 3 דולר, ותמר מציע ב-6 דולר כשעלותו 1.25 דולר.

מדוע בנק ישראל סירב לחשוף את חישוביו, וכשהתברר חוסר ההיגיון שבחישובים, הוא ניסה להסתיר את האמת בכל דרך ומחיר.

מדוע חוברו עד היום רק 22 מפעלים במקום 2,000 ויותר.

מדוע איש בממשלה לא מתייחס לעובדה שלדלק אין עניין כלכלי בהסבת המשק למבוסס גז, כי זה יפגע בעסקי הדלק שלה כאן.

מדוע אופציית 'לוויתן קטן' צצה רק לאחר החתימה על המתווה, והאם משרד האנרגי לא בדק, או שהוא שותף להסתרת המידע מהממשלה.

כיצד קורה שבינתיים אנחנו מפסידים כסף, מדי שנה ושנה, על המתווה הנורא הזה.

למה אף אחד לא מתייחס לדוחות משרדי הבריאות, הכלכלה והגנת הסביבה שמדברים על 8 מיליארד שקלים בשנה עלויות בריאותיות שנובעות מאוויר מזוהם ומסרטן, שמתווה גז ראוי היה מצמצם משמעותית. למה אף אחד לא מתייחס ל-2,300-2,500 איש שמתים בישראל מדי שנה מזיהום אוויר עפ"י דוחות משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי, ומתווה גז ראוי שהיה מדבר על הסבת המשק הישראלי לגז במקום ייצוא וייצוא וייצוא, היה יכול לשפר.

אז כן, היום גם התומכים במתווה למעט שטייניץ, ביבי ואנשי חברות הגז, יודעים שהמתווה גרוע, לא מושלם, נוראי או איך שירצו להגדיר את זה, כבר לא אוכלים יותר את הסיפורים של חברות הגז כי נחשפים לשקרים כפי שחשפנו פה, או פשוט לאמת, אבל חלקם עדיין נאחז באמירה שהסכמים צריך לקיים, והם שוכחים או לא יודעים שתשובה ביקש לפתוח את הסכם הגז עם ישראל כשחדל להגיע גז ממצרים והוא הפך למונופול והעלה את מחיר הגז, ושחברות הגז ביקשו לשנות הסכמים ולהתיר ייצוא מתמר, ושחברות הגז שיקרו על לוויתן קטן וכל ההסכם בנוי על מרמה וחוסר תום לב, וועדת צמח והשוחד... ובכלל שגם באירופה הנאורה פתחו עכשיו הסכמי גז, כי חשבו שהמחיר שם גבוה מדי. שם. אצלנו פתיחת הסכמים זה עניין סובייקטיבי. אסור אם זה לטובתנו, מומלץ אם זה לרעתנו. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

כתבות שאולי פיספסתם

*#