כולם מדברים על מחיר, אף אחד לא מדבר על חולי - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כולם מדברים על מחיר, אף אחד לא מדבר על חולי

איך הייתם מגיבים אם היו אומרים לכם שמאות ואלפי אנשים חולים מדי שנה באלרגיה, אסטמה, מחלות כלי נשימה, מחלות לב, שבץ מוחי ואף סרטן, וכל זאת בגלל בצע כסף? הייתם מזדעזעים? קמים לצעוק? דורשים שינוי? מפחדים שאתם הבאים בתור? הטור הזה הוא בשבילכם

5תגובות
פקק תנועה
ניר קידר

בסוף החודש ימלאו ארבע שנים בדיוק ליום שבו הגז החל לזרום ממאגר תמר אל תחנות הכוח של חברת חשמל. ב-2016, כ-61% מהחשמל במדינה הופק בתחנות כוח שפועלות על גז. השאר הופק בעיקר משריפת פחם מזהם. עדיין. בסרטון שהפיצה נובל אנרג'י, היא הגדירה את הגז הטבעי "מקור אנרגיה נקי וזול". אכן, הגז הטבעי זול להפקה עבור חברות האנרגיה, ועלותו עבורן היא בין 1 דולר ל-1.3 דולר ליחידת חום. לנו (דרך חברת חשמל) הוא יקר מאוד, ומחירו כיום 5.8 דולר ואף עתיד לעלות על פי ההסכם עם חברת חשמל. אבל במאמר הזה נתרכז ב"מקור אנרגיה נקי".

אחד הזיהומים המשמעותיים ביותר לבריאות האזרחים בישראל הוא החלקיקים המסרטנים, שנפלטים בעיקר ממשאיות ומאוטובוסים הממונעים בסולר. הפיח והחלקיקים הנפלטים מתחבורה זו חודרים אל מערכות הגוף של כל מי שנמצא בסמוך - והשפעתם על גרימת מחלות סרטן, לב, שבץ ועלייה בתמותה מתועדת בברור ברפואה המודרנית. על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-2,500 אנשים בשנה מתים בישראל טרם זמנם בגלל סיבות הקשורות בזיהום אוויר. על פי משרד הבריאות הישראלי, מדובר במספר שנע בין 2,300 ל-2,400 איש. חלקיקים מסרטנים נפלטים גם משריפת מזוט בתעשייה ומשריפת פחם בתחנות כוח של חברת החשמל, ומתפזרים מהארובות הגבוהות על פני כל הארץ. מרכיב נוסף בזיהום האוויר הוא תחמוצות חנקן וגפרית הפוגעות בריאות של כולנו - ובפרט בילדים. בנוסף, מזהמים אקזוטיים יותר כמו בנזן מסרטן, נפלטים הן מבתי זיקוק והן מכלי רכב ותחנות דלק.

לשימוש מקומי בגז טבעי השפעה דרמטית על בריאות האוכלוסייה בישראל. כמות החלקיקים המסרטנים יכולה לרדת בשיעור הקרוב ל-80%. למעשה אם היינו מסבים את התחבורה הכבדה לגז טבעי, היינו מונעים כמעט לגמרי את כל הפליטות המסרטנות מהתחבורה הזאת. כל תחנת כןח שעוברת מפחם לגז חוסכת כ-75% מהחלקיקים המסרטנים, הנפלטים מאותה תחנה. תחמוצות החנקן יורדות בכ-20% ותחמוצות הגפרית בכ-99%.

מעבר של התחבורה לגז טבעי היה מפחית גם את זיקוק הנפט בבזן, וכך הזיהום בחיפה היה יכול לרדת משמעותית גם מהתחבורה וגם מבזן, וכפי הנראה גם במזהמים כגון בנזן הנפלטים מתחנות הדלק. יהיו אנשים שיגידו לכם שמעבר התחבורה לגז איננו אפשרי בישראל. גם אני שמעתי את הטענה הזאת. תראו, במצרים 93% מהמוניות נוסעות על גז טבעי. בלוס אנג'לס אוטובוס הדיזל האחרון ירד מהכביש ב-2011 וכ-95% מאלפי האוטובוסים בעיר ממונעים בגז טבעי. באיטליה ובארגנטינה מאות אלפי כלי רכב יכולים לתדלק במאות תחנות גז טבעי דחוס. לעומת כל אלה, בישראל אין אפילו תחנת גז טבעי דחוס אחת. הייתכן שאנו, אומת הסטארט-אפ, לא מסוגלים לעשות את מה שנעשה בעולם המפותח, וגם בחלק מהמדינות המתפתחות?

מעבר לכך, כבר התקבלו מספר החלטות ממשלה להעביר 60% מהתחבורה הכבדה בישראל מסולר מזהם לתחליף דלק נקי מבוסס גז טבעי, עד 2025. למרות זאת, העניין לא מתרומם. גם היעד הנמוך יותר, 30% עד 2020, לא יושג, וגם אין התקדמות ממשית בכיוון.

הורדת זיהום האוויר פירושה פחות אלרגיות, פחות מחלות לב, סרטן ושבץ, פחות מקרי אסטמה אצל ילדים ובאופן כללי - אוכלוסייה בריאה יותר. מאות אלפי אזרחים יהיו בכושר גופני טוב יותר וחולים פחות. הנושא הזה כמעט אינו עולה בדיונים על מתווה הגז. מדברים על מונופול, על הסדר כובל, על היצוא וכמובן על המחיר, אבל לא על בריאות האזרחים. גם אם נבחן זאת רק מהזווית הפיננסית, החיסכון בתקציב הבריאות שיושג באמצעות הסבת התחבורה הכבדה לגז, מוערך בכ-8 מיליארד שקל בשנה, על פי הערכת המדענים הראשיים של המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה.

תמונה של זיהום אוויר בשמי תל אביב
קרדיט: אקו-ויקי

שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב, היא "אם מחיר הגז בישראל הוא גבוה, מדוע חברות הגז מתעקשות לייצא במקום למכור כמה שיותר גז לשוק המקומי?" לשאלה הזו יש שתי תשובות עיקריות. תשובה אחת היא שבייצוא, שבינתיים לא בדיוק קורה, ניתן למכור כמויות גז גדולות יחסית בטווח קצר, ובכך להגדיל את הרווחיות על ידי הקטנת תקופת הוצאות המימון והפניית משאבים במהירות ליעדים אחרים. התשובה השנייה קשורה בעיקר לקבוצת דלק. מעבר של התחבורה למבוססת גז, יפגע קודם כל בעסקי קבוצת דלק בארץ. כלכלית עדיף לה כנראה לייצא את הגז ולהרוויח בחו"ל, מבלי לפגוע בעסקי הליבה שלה בישראל. גם בזן אגב תיפגע משמעותית מהסבה של התחבורה והמשק הישראלי למבוססי גז, אבל לה לכאורה אין יכולת השפעה ישירה, כפי שיש כמובן לקבוצת דלק.

איך שלא תסתכלו על זה, ארבע שנים זורם גז מתמר, 22 מפעלים חוברו לגז טבעי במקום 2,000 ויותר שתוכננו עד כה, אפילו תחנת תדלוק אחת שמבוססת גז טבעי דחוס לא הוקמה ואין גם תכנון כזה הנראה לעין. בשורה התחתונה, למרות המאגרים שהתגלו, אזרחי ישראל ממשיכים לנשום חלקיקים מסרטנים שגורמים למחלות, כנראה הרבה יותר ממה שהיה - לו היינו מסבים את המשק הישראלי למבוסס גז, ולא מפגרים אחרי מדינות רבות בעולם בכל הקשור למעבר תחבורה ומפעלים לגז. אנשי חברות הגז, הם נהנים ממאגרים מהרווחיים ביותר בעולם, ממחיר גז מנופח, מחוזים שערורייתיים וממשיכים לחלום על יצוא, יצוא ויצוא.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#