עזבו ימין-שמאל. מה שיקרה השבוע בעפרה הוא טמטום אחד גדול. - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עזבו ימין-שמאל. מה שיקרה השבוע בעפרה הוא טמטום אחד גדול.

השבוע עתידה המדינה להרוס תשעה בתים בישוב עפרה. מעבר למחלוקת האידיאולוגית של ימין-שמאל, מדובר בטמטום, בחלמאות פיננסית, אחר כך בהתעמרות, ולבסוף בהפרת זכויות אדם, גם של יהודים וגם של ערבים. אז למה זה קורה? בגלל שילוב של ראש ממשלה ושר ביטחון שאין בהם אידיאולוגיה פרט לאחיזה בכיסא, וזו דורשת 'שב ואל תעשה', ובג"צ שיש לו אידיאולוגיה, אבל שונה מזו המוצהרת של הממשלה הנבחרת.

22תגובות
עפרה, הבוקר
אוליבייה פיטוסי

 

1. חוק ההסדרה עבר בכנסת. אם החוק ישרוד את העתירות הצפויות לבג"צ, הרי שעפרה כולה תוסדר, כולל הקרקע שעליה ניצבים היום תשעת הבתים שעתידים להיהרס השבוע. המשמעות היא שמיד לאחר ההריסה וההסדרה, יהיה אפשר לבנות שוב את אותם בתים בדיוק על אותה קרקע בדיוק. תושבי תשעת הבתים עתרו לבג"צ בבקשה לאטום את הבתים במקום להרוס. כך אם עפרה תוסדר, יהיה אפשר לפתוח את הבתים במקום לבנות הכל מחדש. לחסוך גם כסף רב וגם הרס מיותר. העתירה נענתה כמובן בשלילה. הרס לשם הרס.

2. לפני כחודש ביקשו תושבי תשעת הבתים מבג"צ דחייה של שלושה חודשים לצו ההריסה. חמש משפחות בונות בתים חלופיים שיהיו מוכנים בטווח הזמן הזה, ואין טעם להעביר משפחה וילדים למבנה זמני ואחרי חודשיים-שלושה שוב למבנה קבוע, מה גם שאף פלשתיני לא מחכה לבנות על הקרקע או לעבד אותה. תשובת המדינה לבג"צ היתה שלגבי חמשת המשפחות שבתיהן יהיו מוכנים בעוד שלושה חודשים, אפשר לדחות את הפינוי וההריסה לזמן הזה. לגבי שאר המשפחות, לבצע את הפינוי וההריסה באופן מיידי. אתם יודעים, כשמפנים משפחה עם ילדים מבית והורסים אותו, מדובר בטראומה גם למבוגרים ובמיוחד לילדים. אז מה המדינה הציעה? שחמש משפחות יחיו שלושה חודשים בין הריסות בתים של שכניהן לשעבר. הטראומה מובטחת במלוא עוצמתה.

3. ומה בג"צ החליט? לדחות לכולם בחודש אחד. לא, לא מתוך התחשבות במשפחות, אלא כדי לתת לכוחות הביטחון זמן להתארגן, לאחר פינוי עמונה. המשפחות? שיעברו שוב ושוב, שימצאו דיור זמני איפשהו. ותזכרו שאף אחד לא מחכה לבתים שיתפנו. הרס לשם הרס. הרס עכשיו. התעמרות עכשיו. אגב התעמרות, את תשובת בג"צ תושבי תשעת הבתים היו אמורים לקבל עד שעה 10 בבוקר של אותו יום בו תוכנן הפינוי. חלק מהמשפחות לא יכלו לעמוד בלחץ, ארזו ועזבו עוד לפני קבלת תשובת בג"צ. ככה זה כשהאמון נהרס ממש כמו הבתים.

4. כתבתי בטורים הקודמים על שקר האדמות הפרטיות, על כך שחוסיין מלך ירדן בשנות ה-60 חילק אדמות למוכתרים במטרה לבסס את שלטונו ביו"ש, ללא כל סמכות. כתבתי על מקרה מיגרון בו הרסו את היישוב ולאחר מכן כשהערבים תבעו פיצוי מהמדינה בבית משפט רגיל והגיעו לדיון הוכחות, הם משכו את התביעה וחויבו בתשלום שכ"ט לנתבעים. אבל מיגרון כבר נהרסה בצו בג"צ, למרות שבבית משפט הוכח שאין להם הוכחות. אבל גם במקרים רבים בהם יש הוכחות לכאורה, האדמות לא באמת פרטיות והבעלים לא באמת בעלי הקרקעות, בגלל שמי שנתן אותן במתנה, לא היה רשאי לעשות כן.

5. חוק ההסדרה עושה עוול למתיישבים, שכן הוא מציג אותם כמי שגזלו קרקע ועתה יש לפצות את בעליה. מה שהיה צריך לחוקק הוא חוק שיאפשר ערכאות שיפוטיות שיוכלו לקיים דיוני הוכחות באשר לבעלות על קרקעות ביו"ש. אחר כך כמובן מי שכבר עבר את דיון ההוכחות בהצלחה, יוכל לקבל פיצוי, כפי שמקובל מתחומי הקו הירוק, כל עוד המדינה תמכה בהקמת הישוב ואיש לא סולק מאדמתו בכוונת תחילה. כפי שנראה בהמשך, צעד כזה עושה צדק גם עם התובעים וגם עם הנתבעים.

6. הריסת הבתים בעפרה תהווה הפרת זכויות אדם של המשפחות שגרות בבתים, שביתם ייהרס ללא שמישהו הוכיח בבית משפט בהליך ראוי כפי שמקובל בעולם, שביתם לא שייך להם אלא לאחר. הטוענים לבעלות על הקרקע לא יזכו לבנות בה ולא יעבדו אותה וולכן סביר ביותר שהם היו מעדיפים פתרון כספי או קרקע חלופית, אך לא יכולים לומר זאת מחשש לחייהם. חוק ההסדרה במקרה הזה, היה שומר על הזכויות של שני הצדדים. המצב הנוכחי מפר אותן.

7. הריסת הבתים בעפרה, צריך לומר זאת בגלוי, אין בה צדק משפטי, אין בה צדק אנושי ואין בה צדק כלל. היא עניין פוליטי בלבד ושותפים לו ראש ממשלה שמצהיר על שתי מדינות, שר ביטחון שמצהיר על בנייה בגושי התיישבות בלבד ובג"צ שאי אפשר להתעלם מהעובדה שהוא פוסק שוב ושוב כנגד התיישבות יהודית ביו"ש ומצד שני בעד התיישבות ערבית, גם כשהיא לא חוקית וגם כשהיא על קרקע פרטית בבעלות יהודית.

8. עפרה הוקמה בשנת 1975 ע"י רבין ופרס ונהנתה מתמיכה של כל ממשלות ישראל מאז ועד היום, שמאל וימין. תושביה רכשו את הקרקע או את הבתים בהליך חוקי ובתמיכה מלאה של המדינה. הדבר נכון גם לתשעת הבתים שמיועדים להריסה. משרד השיכון השקיע בכבישים ותשתיות, חברת חשמל מתחה קווים, כל רשויות המדינה הרלוונטיות היו שותפות למהלך ההתיישבותי.

9. אלפי בתים בעפרה, עלי, נתיב האבות, ניל"י, מודיעין עילית וישובים נוספים, נמצאים במעמד של לא-חוקיים. הריסות בתים ויישובים לא נעשות בהחלטות ממשלה אלא בפסיקות בג"צ, ללא הוכחת בעלות, ללא בדיקת אמיתות, ללא דיון הוכחות כלל. כשלוקחים בחשבון שבמקרים של בנייה ערבית לא חוקית על קרקע פרטית בבעלות יהודים בג"צ פוסק הפוך, אי אפשר להימלט מהידיעה שזהו ניסיון להשליט אידיאולוגיה פוליטית באמצעות בג"צ. וזה מעשה פסול.

10. אחרי כל דיוני ההוכחות ובעלות של אינדיבידואל כזה או אחר על דונם פה או שם, צריך לזכור שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. צריך לזכור ולהזכיר את זה כי זה הבסיס לישיבתנו פה. וצריך להבין שהשבוע יהיה בעפרה הרס בתים לשם הרס, אף אחד לא ייהנה מזה, סבל כן יהיה, הצדק לא ייעשה ובג"צ יעשה עוד צעד אחד בהתרחקותו מהצדק, התקרבותו לפוליטיקה ובכך, התרחקותו מאמון העם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#