תולדות בלוף היצוא - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תולדות בלוף היצוא

המומחים שבהם השתמשה ועדת צמח כדי לבדוק אפשרויות יצוא גז, היו אנשי מכירות של חברות לייצור מתקני ייצוא גז, ששיחדו את חבר הוועדה שהיה גם חבר אישי. המומחים שבהם משתמש משרד האנרגיה כדי לבדוק את טענות הייצוא של חברות הגז, הם... חברות הגז. בשני המקרים הסיפור לא החזיק. השאלות קשות. מי נהג ברשלנות פושעת ולא בדק - ומי בדק וידע, והסתיר את האמת

תגובות
עמוס בן גרשום \ לע"ם

"שי ברוש הפתיע כשביקש להופיע בפני ועדת צמח", נכתב ב-TheMarker באפריל 2012. ברוש, נציג של חברה אלמונית בשם I.R.N.I, ניסה לשכנע את וועדת צמח שדנה בייצוא הגז, שמתקן הנזלה ימי הוא הדרך הטובה ביותר לייצוא גז. המצגת לוועדה הוגשה על ידו מטעם משקיע יהודי מהתפוצות שרצה לבנות את המתקן. בכתבה ב-TheMarker נכתב כי "ברוש טוען כי המשקיע כבר איבד עניין בנושא בעקבות התגובות בישראל, והוא מציג כרגע את הפרויקט בתור 'אזרח מודאג', החושש מהקמת מתקן היצוא בחופי ישראל."

בוועדה ציין ברוש (שהודה שהוא חבר של אבריאל בר יוסף שחשוד בקבלת שוחד), שבעלי החברה שהוא מייצג הם ד"ר רוזבסקי וד"ר מייקל הרצוג. זוכרים? הרצוג על פי החשד, השקיע בסטארט-אפ של הבת של בר יוסף (לא כולל כרטיסי טיסה ומלונות לילדה ולבר יוסף עצמו), שדחף גם הוא בוועדת צמח למתקן הנזלה ימי בטכנולוגיה שאינה קיימת. בתכלס וועדת צמח אירחה איש מכירות, שניסה למכור לה מוצר שעדיין לא קיים, מחברה שחשודה במתן שוחד לאחד מחברי הוועדה, שהוא בעצם חבר שלו, ומסייע לו בדחיפת המוצר שלא קיים.

ברוש, אגב, לא חשוד במאום לעת עתה. ייתכן והוא היה רק חייל במשחק של אחרים, ובאמת לא ידע מה התנהל מאחורי גבו. אבל מה עם הרצוג? אם אכן יתברר שהרצוג שיחד את בר יוסף, מה הוא רצה להשיג? הם באמת הרצוג וברוש חשבו שמדינת ישראל תלך אתם להרפתקה של פיתוח ובניית מתקן הנזלה ימי בטכנולוגיה שלא קיימת בעולם? זה לא הגיוני (אם כי למדנו שהכל אפשרי). האפקט העיקרי של מתקן הנזלה כזה, הוא בעלות היקרה להחריד שלו, שמחייבת ייצוא גז מאסיבי. הרצוג, אגב, קיים פגישות בעת ההיא גם עם שר האוצר דאז, יובל שטייניץ, וגם עם קבוצת דלק.

מסקנות וועדת צמח היו בניגוד מוחלט לדעת המדענים הראשיים במשרדי האנרגיה והגנת הסביבה, בניגוד גמור לעמדת המשרד להגנת הסביבה והסתמכו בין השאר על הערכות צריכת גז מקומית נמוכה משמעותית מהערכות המדענים או המשרד להגנת הסביבה. למרות שחלק ניכר מחברי הוועדה בתחילה טענו שצריך להתיר ייצוא רק לאחר סיפוק צרכי המשק המקומי, שינו החברים את דעתם מקצה לקצה ללא כל הסבר. בחודש האחרון לפני ההמלצות, אף העלו חברי הוועדה באופן תמוה ומבלי שהתבקשו, את הכמות לייצוא מ-350 BCM ל-500 BCM, שזה למעלה מ-50% מכמות הגז במאגרים.

באפריל 2013, גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים, התייחס לעובדה שעדיין לא אישרו את המלצות וועדת צמח ואמר שעלות פיתוח לוויתן תהיה פי חמש מעלות פיתוח תמר, כלומר מעל 15 מיליארד דולר. עם עלות כזאת, ברור שבלי ייצוא משמעותי אי אפשר יהיה לפתח את לוויתן. כלומר לחברות הגז היה חשוב, קריטי אפילו, לשמר את הסיפור ש-"בלי ייצוא משמעותי אי אפשר לפתח את לוויתן." כל עוד נראה שזה עבד בוועדת צמח, נהדר. ברגע שחברות הגז הבינו שאין בהמלצות וועדת צמח כדי להחזיק את סיפור הייצוא, עברו לתוכנית הגיבוי. לסיפור שעלות פיתוח לוויתן תעלה הון רב ורק ייצוא מאסיבי יאפשר פיתוח. הסיפור הזה תפס הרבה יותר מהמלצות וועדת צמח.

בוועדת צמח (בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה דאז), לפחות חלק מה-'מומחים' היו אנשי מכירות בעלי אינטרס כלכלי. בסיפור השני, של עלות פיתוח לוויתן, המומחים בהם השתמש משרד האנרגיה כדי לבדוק את טענות חברות הגז היו... חברות הגז עצמן. איש לא בדק את העלויות האסטרונומיות שחברות הגז זרקו לאוויר, איש לא בדק האם אפשר לפתח גרסה מצומצמת יותר בשלב ראשון, איש לא בדק. כל הסיפור היה כל הזמן איך מצדיקים ייצוא מאסיבי, איך מחייבים ייצוא מאסיבי, איך נמנעים מלפתח את המשק הישראלי למשק מבוסס גז. צריך לזכור כאן שאחת החברות הראשונות שהאינטרס שלהן שהמשק (ובעיקר התחבורה) לא יעבור לגז, היא קבוצת דלק. זה יפגע בעסקים הקיימים שלה. עדיף לה לייצא את הגז. אנחנו נושמים אוויר עם חומרים מסרטנים? נו, ראיתם מישהו מת מזה?

אז מי הולך שולל בסיפור הזה? מי התנהל ברשלנות פושעת ממש? מי אולי ידע את האמת, את הנתונים האמיתיים, והסתיר מהממשלה? את כל זאת חייבת המשטרה לחקור. להסתפק נקודתית בשוחד שקיבל על פי החשד בר יוסף, זה לקחת מתווה שחולה בסרטן ולתת לו אקמול.

אותו אינטרס לייצא במקום להפוך את המשק המקומי למבוסס גז, שהיה אולי בבסיס הפעילות של חלק מהמשתתפים והמציגים בוועדת צמח, המשיך להיות רלוונטי גם לאחר מכן, בטענות המופרכות של חברות הגז שהעלויות גבוהות וחייבים ייצוא כדי לפתח את לוויתן, ובאמונה העיוורת או שיתוף הפעולה של משרד האנרגיה. המפסידים הגדולים הם המשק הישראלי שהפסיד הון עתק, ואזרחי ישראל שממשיכים לנשום מדי יום אוויר מזוהם ומסרטן. האינטרסים וההתנהלות ממשיכים עד היום. כבר הוגשה למשטרה תלונה בנושא הסתרת המידע על ידי חברות הגז, לגבי האפשרות לפתח לוויתן קטן, שיבוסס רק על צריכה מקומית וייצוא קטן לירדן ולרש"פ. חייבים לבחון הכל מהתחלה, וקודם כל לבטל את עניין הייצוא עד לבחינה מחודשת של הדברים, כי אם וועדת צמח פסולה, וטענת חברות הגז שחייבים לייצא שקרית, אז חייבים לחשב מסלול מחדש. ולחקור. אי אפשר להימנע מזה יותר.

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#