מניית בזן? רק עם כדור שינה - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מניית בזן? רק עם כדור שינה

סיפור קצר ושני לקחים בצדו. אחד – שמחאה אזרחית עובדת. שתים – שהשקעה בחברות לא הוגנות, לא משתלמת. ושניהם קשורים אחד בשני, וזו דוגמא קלאסית למה לא כדאי להשקיע במניית בזן, גם אם זה רק משיקולי הוגנות, ואיך ההוגנות והתוצאות העסקיות הולכות ביחד, יד ביד. אה, ואם תשקיעו בבזן, כנראה לא תירדמו בלילה. למה? תקראו עד הסוף. ותבחרו לאן אתם שייכים

16תגובות
תמונה של שריפה
צלם: יאיר גיל

כתבתי פה לפני פחות מחודש על בזן והזיהום במפרץ. כתבתי על תחלואת הסרטן העודפת באזור חיפה, על ילדים חולי אסתמה ומחלות אחרות, על מחקר 'הראשים הקטנים', על חוסר האמינות של תחנות ניטור האוויר, על חוסר היעילות שלהן, על האינטרס של בזן שיהיה ייצוא גז טבעי ולא מעבר של המשק למבוסס גז (רק אינטרס, כן?) שיפגע משמעותית בפעילות החברה.

כתבתי גם שחייבים לבטל את אישור ההרחבה שניתן לבזן, להקטין למינימום את הייצוא, להחזיר את כמויות ייבוא הנפט למה שהיה לפני מספר שנים, לחייב את החברה להחליף חלקים עם פוטנציאל פליטות אחת לחמש שנים ולהקים תחנות ניטור על גדרות בזן כמקובל בעולם, למנוע ניגודי עניינים בניהול תחנות הניטור הקיימות, וכמובן לפעול להעברת המשק הישראלי למבוסס גז.

כשכתבתי את כל זה, הרחבת בזן כבר אושרה במועצה הארצית לתכנון ובניה, ועדיין אנשי המפרץ לא ויתרו ונלחמו, ובראשם הארגונים הירוקים. כחלק מהמלחמה הזאת, הציגו הארגונים הירוקים ובראשם 'מגמה ירוקה' למועצה נתונים שלא נחשפו בפני חבריה, כשאלו החליטו על הרחבת בזן. בין הנתונים החדשים שהוצגו היו כתבי אישום נגד מפעלי בזן בגין גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות, כמו גם זיהום האטמוספרה והקישון כתוצאה מהזנחה ואף בכוונת תחילה. כמו כן הוסתר מהמועצה לטענת הארגונים מידע קריטי בנוגע לסיכון מרעידות אדמה, ואף הוסתרה לטענתם כוונת בזן להגדיל משמעותית את נפח זיהום האוויר בעתיד, בניגוד חמור להוראות המועצה. את כל הדברים החמורים הללו, בין אם הוסתרו במזיד או מחוסר תשומת לב, המועצה לא ידעה.

כתוצאה מהצגת נתונים אלו, המועצה ביקשה וקיבלה חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה, שיש בנתונים החדשים כדי להצדיק דיון מחודש בנושא ההרחבה. אתמול המועצה דנה בנושא ונוצר תקדים כאשר החלטה שאושרה בכל הערכאות, חוזרת לדיון מחודש. המועצה אגב לא הפכה את ההחלטה לאשר את חוות הדלק במתחם שנקרא 'קרקעות צפון' וגם ההרחבה עדיין לא בוטלה אלא חוזרת לדיון מחודש, אבל אפשר לומר שהמגמה כרגע היא לטובת המתנגדים להרחבה, אם כי כמובן ארוכה הדרך ואסור להניח לרגע את הרגל מהדוושה.

מה אנחנו למדים?

קודם כל, שאקטיביזם אזרחי עובד. וכשאזרחים שאכפת להם פועלים, הם מצליחים להזיז ולשנות דברים. שימו לב שאנחנו מדברים פה על פעולה של כמה ארגונים ירוקים ועוד כמה פעילי סביבה בעיר, חלקם בתפקידים רשמיים וחלקם לא. תארו לכם מה היה קורה אם הציבור היה מצטרף.

דבר שני, שחוסר הוגנות בסוף דופק אותך, גם כלכלית. בזן הסתירו (או 'לא חשפו') מידע מהותי מהמועצה, ועכשיו הם הולכים כנראה לשלם על זה ביוקר. הפעילות העסקית לא תתפתח כפי שרצו, במידה וההרחבה אכן תיעצר וההחלטה לאשרה תבוטל.

ולסיום, שימו לב למניה של בזן. בעשור האחרון מדד ת"א 100 אליו שייכת בזן עלה בשיעור של 27%. בזן ירדה באותה תקופה בשיעור של 33%. אם זה היה רק בזן, מילא. אבל אנחנו הרי יודעים שזה עובד ככה עם חברות לא הוגנות. ישנם אנשים שלא ישנים בלילה אם חברה שהם שותפים בה, שאת המניות שלה הם קנו, מזהמת את האוויר, גורמת אולי, לפחות על פי חוות דעת מסוימות, למחלות סופניות ולמוות, מסתירה מידע. ישנם אנשים שלא יירדמו בלילה בגלל דברים כאלה. וישנם אנשים שלא יירדמו בלילה אם המניה שלהם ירדה בעשר שנים ב-33%, כששוק המניות עלה ב-27% באותה תקופה. אז אם אתם קונים את המניה של בזן, סיכויים טובים שלא תירדמו בלילה, כך או כך, לרוב זה בא ביחד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

סניף של Bed Bath & Beyond, בוושינגטון הבירה

הרווחים של Bed Bath & Beyond התבזבזו על רכישה חוזרת של מניות

רשת הקמעונות האמריקאית היתה חביבת המשקיעים במשך שנים ארוכות — ואולם מי שהשקיע בה לפני 20 שנה הרוויח מאז 2.5% בלבד ■ הטעות של המשקיעים היתה רכישה במכפילים גבוהים מדי, והטעות של החברה היתה רכישה עצמית של מניות כשמחירן היה בשיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#