הפשע הגדול יותר: על עבירות קטנות ועבריינים גדולים - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפשע הגדול יותר: על עבירות קטנות ועבריינים גדולים

איך מחליפים ראש ממשלה? תלוי. ראש ממשלה ישר – מחליפים בבחירות. ראש ממשלה פושע – מחליפים בחקירות. ולא, אל תספרו לי על שמאל נגד ימין וכל זה. יש פה עניין של אנושיות נגד חוסר אנושיות. של אזרחים שאכפת להם, נגד ראש ממשלה שכבר מזמן שכח מה זה אכפתיות, אלא אם מדובר בו ובכיסאו. וכמו אולמרט ודנקנר, לא משנה על מה הוא יורשע, כי את הפשעים כלפי החברה הוא כבר מזמן ביצע

18תגובות
אי–פי

"אולמרט הורשע על 60,000 שקלים". מכירים את המשפט הזה? בואו ניזכר באילו פרשיות פליליות נקשר שמו של אולמרט (מתוך ויקיפדיה): בנק צפון אמריקה, ג'ו אלמליח ומעטפות הכסף, החשבוניות הפיקטיביות במימון המפלגות, האי היווני, הפרטת בנק לאומי, הדירה בכרמיה, המינויים במשרד התמ"ת, מרכז ההשקעות, מעטפות הכסף מטלנסקי, ראשונטורס ושיבוש הליכי משפט, הטרדה והדחת עד. 11 פרשות פליליות. שתי הרשעות בינתיים. בנוסף לפרשיות אלו, סיפורים לא מעטים מסופרים על אולמרט, לא נזכיר אותם כאן כי הם לא פורסמו באופן רשמי וממילא הוא לא הואשם בגינם. רק נסכם שאחרי כל הפרשיות הללו ואחרי כל המיליונים שעפו באוויר, אולמרט הורשע ונכלא על 60,000 שקלים.

ומה עם נוחי דנקנר? הוא הורשע ונכלא על הרצת מניות 'קטנה'. לא משהו 'גדול', לא משהו ממושך, רק אירוע 'נקודתי' שנועד לעזור ל-'הנפקת חברים'. דנקנר לא נאשם בעסקת ישראייר בה מכר חברת תעופה כושלת ומפסידה מכיסו הפרטי לחברה הציבורית שבשליטתו, תוך שהוא משתמש בהערכת שווי מופרכת, נפטר מערבויות אישיות בשווי של כ-45 מליון דולר ומסבך את משקיעי אי.די.בי. בהפסדים של כ-450 מיליון שקלים. הוא גם לא נאשם בעסקת העיתון מעריב שקנה מכספי המשקיעים בעסקה לא כלכלית וגרם להם בתקופה קצרה להפסדים של כ-370 מיליון שקלים. רק על שתי העסקאות הללו דנקנר היה צריך ללכת לכלא ולזמן רב יותר מאשר הרשעת הרצת המניות. אבל הוא הורשע על הרצת מניות. 'קטנה'.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

ועכשיו לבנימין נתניהו:

שלשום כתבתי בפייסבוק את הפוסט הבא:

איך מחליפים ראש ממשלה? תלוי...
ראש ממשלה ישר – מחליפים בבחירות.
ראש ממשלה פושע – מחליפים בחקירות.

שאלו מדוע אני חושב שנתניהו פושע. הרי הוא עדיין לא הורשע. ההסבר כולל שלושה נושאים שהייתי מעורב בהם בשנה האחרונה, ושגרמו לי להבין שראש הממשלה שלנו פושע לפחות בעיניי, לפחות בסולם הערכים שלי, ולכן לא ממש משנה לי על מה הוא יורשע, כל עוד יורשע, ממש כמו דנקנר ואולמרט.

נתחיל עם ערד. כתבתי כאן מספר טורים על מכרות הפוספטים שכי"ל רוצה להקים סמוך לבתי ערד. שני משרדי בריאות, של גרמן וליצמן, אימצו תסקיר סביבתי שדיבר על שבעה מתים בשנה רק בערד מהמכרות, לא כולל את הפזורה הבדואית ובסיסי צה"ל, לא כולל השפעות מצטברות, חולים במחלות סופניות וכו'. נכון, כי"ל באה עם חוות דעת נגדית, אבל אם זו חוות הדעת של שני משרדי בריאות, ועיר שלמה מתה מפחד, מה יעשה ראש ממשלה אחראי?

אז ככה: מנכ"לית משרד הפנים שהיתה גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה, סירבה להביא את מכרות הפוספטים לדיון ולאישור במועצה. לאחר הבחירות האחרונות וכינון הממשלה העבירו את המועצה ממשרד הפנים למשרד האוצר. אביגדור יצחקי, מקורבו של ראש הממשלה, מונה ליו"ר המועצה והעביר את התוכנית. בנוסף יצרו ועדה לתשתית לאומית כדי לאשר את המכרות לאחר שראש הממשלה יכריז על המקום כתשתית לאומית כדי לאשר אותו במסלול עוקף תכנון. שבעה מתים בשנה? עיר שמקורות פרנסתה על התיירות יתפוגגו? שתגווע לאיטה? ראש ממשלה אחראי היה לפחות בודק את טענות משרדי הבריאות, מבקש חוות דעת נוספת. לא ראש הממשלה שלנו.

נעבור לבזן וכאו"ל (כרמל אולפינים). רבות נאמר ונכתב על זיהום האוויר ועל המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. לאחר חריגות זיהום אוויר חריפות במיוחד בכאו"ל, הוציא ראש העיר חיפה צו סגירה למפעל לתקופה קצרה. נתניהו מיהר להתערב ודרש לבטל את צו הסגירה. בנימוק ביטחוני! כאו"ל, להזכירכם, מספקת חומרי גלם לתעשיית הפלסטיקה. ראש העיר דרש לראות חוות דעת של המל"ל שאכן מדובר בשיקול ביטחוני. חוות דעת כזאת מעולם לא הוגשה לו. 2,500 אנשים מתים בשנה בישראל מזיהום אוויר, כך על פי ארגון הבריאות העולמי. אלפי ילדים חולי אסתמה ומחלות אחרות, גם מבוגרים. את נתניהו, כנראה, זה לא מעניין.

נסיים עם מתווה הגז. אבי גבאי בראיון המדובר בעובדה אמר דבר נכון – למדינה היה כוח עצום והיא לא השתמשה בו כלל, וזה לא הגיוני. נראה שאם פעם היו שחשבו שהמתווה טוב לישראל, היום כולם מבינים שהוא גרוע, והמחלוקת היא רק עד כמה הוא גרוע והאם אפשר לתקן. ראש הממשלה, שהגדיר את המתווה כקרב חייו, דחף ולחץ למתווה גז עם מודל מחירים גרוע למדינת ישראל ומעולה לחברות הגז, פגע בעצמאות האנרגטית של המדינה, שיקר לציבור אינספור פעמים, הסית ופילג בין חלקי העם, פיטר מתנגדים וקידם תומכים והכל כדי להגן על מתווה גז מושחת. ובעיקר היה יכול לקחת את המתנה שקיבלנו, מרבצי גז אדירים, ולהשתמש בה יחד עם חברות הגז כדי להפוך את המשק הישראלי למבוסס גז, לנקות את האוויר מזיהום, להקטין משמעותית מחלות ותמותה, להגביר את רווחיות המפעלים, את כושר התחרות שלהם בייצוא, להוריד את יוקר המחייה וליצור פה גן עדן ממנו ירוויחו גם חברות הגז. במקום זה הוא יצר גן עדן רק לחברות הגז, בדמות המאגר הרווחי ביותר שיכלו לחלום עליו, ושממנו לא יישאר למדינת ישראל אולי מאומה.

שמו של נתניהו, כמו אולמרט, נקשר לפרשיות רבות, חלקן נחשדו כפליליות וחלקן לא הגיעו לשם, גם בגלל יועמ"שים שעצרו את התהליך והחליטו שזה לא פלילי. מי שנמצא בסביבת ראש הממשלה או היה שם, ידע לספר על דברים רבים נוספים. אני עוסק בשלושת הנושאים שתיארתי לעיל ובשלושת הנושאים הללו, ראש הממשלה מפגין חוסר אכפתיות משווע לחיי האזרחים, לרווחתם ולאינטרסים של המדינה עצמה. לכן בעיניי, בסולם הערכים שלי, ראש הממשלה פושע. אינני יודע מה תהיינה תוצאות החקירות ועל מה ראש הממשלה ייפול. בניגוד למתנגדיו הפוליטיים ש'מקווים' שהוא לא יימצא אשם, אני מקווה שהוא כן יימצא אשם. כי בעיניי הוא כבר אשם, הוא לא ראוי, אז לא באמת אכפת לי על מה הוא יורשע ובגין מה הוא ייכלא, כל עוד זה אכן יקרה.

ומילה אחרונה – כאיש ימין, פעלתי (וגם כתבתי פה לא מעט) בנושא ההתיישבות, עפרה ועמונה וכתבתי גם על מקרה החייל הפצוע מצוק איתן שעדיין לא שב לביתו בעפרה, כי ראש הממשלה ושר הביטחון לא העבירו את הכסף שנדרש להתאמת הבית לצרכיו. כתבתי שיריב אופנהיימר התחייב שאף ארגון שמאל לא יעתור לבג"צ, כי יש גם עניין של להיות אנושי. אבל נתניהו וליברמן החליטו דווקא כאן להקפיד על קוצו של יוד ובצעד נבזה, לא מובן ולא אנושי, סירבו לאשר את המימון. אז אל תספרו לי על שמאל נגד ימין וכל זה. יש פה עניין של אנושיות נגד חוסר אנושיות. של אזרחים שאכפת להם, נגד ראש ממשלה שכבר מזמן שכח מה זה אכפתיות, אלא אם מדובר בו ובכיסאו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

אשה כועסת מול לפטופ וסמארטפון

שעה ועשר דקות על הקו עם חברת האשראי לימדו אותי לקח צרכני חשוב

לאומי קארד שלחה לי הודעות שעלי להפעיל כרטיס שמעולם לא הגיע אלי ■ הניסיון ליצור איתם קשר טלפוני היה כרוך בעבודת בילוש, שאחריה הגיעה המתנה מורטת עצבים ■ אז הבנתי שהשירות כאן גרוע כל כך רק מכיוון שאנחנו ממשיכים לצרוך אותו ■ איך לוותר על שירות גרוע ולהישאר בחיים

כתבות שאולי פיספסתם

*#