עסקת נובל-הראל: תחליטו איפה אתם רוצים להפסיד - בפנסיה או במחירי החשמל

מכירת תמר לפנסיות שלנו מאפשרת לחברות הגז לקבע עבורן את מחירי הגז הגבוהים ואת כל תנאי המתווה השערורייתיים ולהשאיר לנו להחליט איפה אנחנו מפסידים – במחיר הגז, כלומר ביוקר המחיה ובזיהום האוויר, או בפנסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האנרגיה יובל שטייניץ וראש הממשלה בנימין נתניהו לוחצים ידיים בטקס החתימה על מתווה הגז

נובל אנרג'י התחייבה במתווה הגז למכור 11% ממאגר תמר (ולהישאר עם 25% בלבד). קבוצת דלק לעומת נובל אנרג'י, מחויבת במסגרת המתווה למכור את כל אחזקותיה בתמר. בפועל ההתחייבות הזאת היא שטות, פעמיים. למה? כבר אסביר.

ההתחייבות של נובל ודלק למכור אחזקות במאגר תמר נועדה כדי למנוע מונופול במשק הגז. בפועל מכיוון שלנובל יישארו אחזקות מהותיות בתמר וגם בלוויתן, היא נשארת במעמד של מונופול, גם כאשר קבוצת דלק תמכור את כל אחזקותיה. מעבר לכך, כאשר דלק תמכור את כל אחזקותיה בתמר, רוב הגז בתמר, אם לא כולו, כבר יימכר בחוזים ארוכי טווח. מכיוון שחוזי המכירה כבר ייעשו כאשר החברות במעמד של מונופול, הרי שאין כאן שום פתרון למעמד מונופול כזה או אחר וההתחייבות למכירה מהשיקול הזה היא, כאמור, שטות.

למה שטות פעמיים? כי חברות הגז רוצות למצוא גז ולפתח מאגרים. אין להן עניין להחזיק מאגרים מניבים. זה לא העסק שלהם. אם אין להם עודפי מזומנים לחיפוש ולפיתוח - ולדלק ולנובל אין עודפי מזומנים כאלה - ברור שהן יעדיפו למכור את המאגר הפעיל בעסקת תשואה, דבר שיקבע להן את הרווח ויכניס מזומנים שיאפשרו לחפש ולפתח מאגרים נוספים, או לשרוד, תלוי במי מדובר. אז התחייבות לבצע משהו שממילא הן היו מבצעות, היא שטות.

עכשיו נמשיך.

למעשה העובדה שמאגר תמר הוא מאגר מפותח ומניב, עסקת המכירה שלו, בוודאי לאחר שייחתמו רוב חוזי מכירת הגז, היא עסקת תשואה. ממש כמו שמוכרים נכס עם שוכר ארוך טווח כעסקה שהתשואה בה ידועה, כך נובל מוכרת היום חלק מאחזקותיה ודלק תמכור את אחזקותיה בהמשך, כנכס עם קונים ארוכי טווח. עסקת תשואה. איפה הבעיה?

מחירי הגז הישראלי גבוהים לאין שיעור מהמקובל בעולם. את זה כולם כבר יודעים. אם ישנו אדם בישראל שעוד מאמין לשטייניץ שהמחירים סבירים, הרי שזהו שטייניץ עצמו. כאשר מפעל הדגל של מתווה הגז, פיניציה, מבקש לחזור למזוט המזהם כי אינו יכול לעמוד במחירי הגז הגבוהים, כאשר יבוא גז נוזלי מהקריביים (וממקומות אחרים בעולם) שעלות הפקתו גבוהה פי 3-4 מגז טבעי יוצא יותר זול מהגז הישראלי, כאשר חברת החשמל מעדיפה לצמצם צריכת גז טבעי על חשבון צריכת פחם מזהם, ועוד דוגמאות רבות, אז ברור שמחירי הגז חייבים לרדת.

אז עכשיו נובל אנרג'י מוכרת 3.5% מאחזקותיה בתמר לפנסיות שלנו, דרך הראל. בהמשך היא תמכור את 7.5% הנוספים שהתחייבה במתווה, כנראה גם לחברות ביטוח או לגופים פנסיוניים אחרים שירכשו את האחזקות הללו כ-"עסקת תשואה". גם דלק תמכור בהמשך את אחזקותיה באותו אופן. העסקה אגב בוצעה לפי פרמיה של 10% על השווי של ישראמקו השותפה בתמר.

צריך להבין – שוק ההון מתמחר את ישראמקו ואת מאגר תמר עצמו על פי מחירי הגז הנוכחיים, כמובן עם פרמיית סיכון מסוימת. למרות שפעילים רבים בשוק ההון שותפים לביקורת הקשה על מתווה הגז המעוות, שוק ההון לא מתמחר את המאגר על פי מחירי גז הגיוניים יותר, אלא על פי הקיים. במכירת מאגר תמר לפנסיות שלנו נוצר עבורנו מצב של הפסד בכל מקרה. כלומר, אם מחירי הגז יישארו גבוהים, אנחנו מפסידים גם בזירת יוקר המחיה וגם בזירת זיהום האוויר. אם מחירי הגז יירדו משמעותית, אזי שווי מאגר תמר יירד משמעותית, או לחילופין (למעשה בנוסף) שווי תזרים המזומנים ממאגר תמר יונמך משמעותית, וכך ייצא שקנינו ביוקר לפנסיות שלנו, מאגר ששווה הרבה פחות. כלומר בכל מקרה נפסיד.

צריך לומר כאן שהפעם הראל רכשה 3.5% מתמר מחברת נובל אנרג'י, ובפעמים הבאות מוסדיים אחרים ירכשו אחזקות של מאגר תמר מנובל ו/או מדלק. המוסדיים הם לא העניין כאן. בסביבה של ריביות נמוכות הם מחפשים עסקות מניבות תשואה והם מתייחסים אל העסקה הזאת כפי שהם מתייחסים אל כל עסקת תשואה אחרת. הבעיה היא לא במוסדיים. הבעיה היא בממשלה שמאפשרת לחברות הגז למכור את מאגר תמר לפנסיות שלנו לקבע עבורן את מחירי הגז הגבוהים ואת כל תנאי המתווה השערורייתיים ולהשאיר לנו להחליט איפה אנחנו מפסידים – במחיר הגז, או בפנסיה.

למי התודה והקרדיט על קיבוע התנאים השערורייתיים של המתווה וההפסד לציבור? לשטייניץ כמובן. קרדיט גם לביבי? בוודאי. לזה שטייניץ ידאג. את הקרדיט לביבי הוא לא ישכח שוב.

אסדות הגז של נובל ודלק, ממול אשדודצילום: רויטרס

והערה אחרונה: It never ends till the fat lady sings.

זה לא נגמר. זה אפילו לא קרוב. לוויתן לא יפותח למרות קולות הפיתוח שחברות הגז מתאמצות לעשות. לוויתן לא יפותח כי כלכלית זה לא יקרה. המתווה ייפול, בין אם כשהאמת תתברר או לפני כן. אני רק מקווה שההפסדים שלנו לא יהיו גדולים מדי עד אז.

ארז צדוק | ארז צדוק

ארז צדוק הוא מנכ"ל קרנות אביב שמנהלת את אביב ערכית – קרן להשקעה בחברות הוגנות, אביב גלובלית – קרן מניות מגודרת סיכון ואביב ביו-אינווסט – קרן להשקעה בחברות ביומד. צדוק הוא מחלוצי ההשקעות הגלובליות בישראל, כתב את הספרים, 'המדריך הישראלי להשקעות גלובליות' ו-'קרנות גידור – מדריך למשקיע' וכיום מרצה למימון בינלאומי לתלמידי MBA במכללה למנהל. 'אביב ערכית' היא הקרן הראשונה בישראל שמשקיעה בחברות ציבוריות העומדות בקריטריונים שונים של הוגנות זאת מתוך תפיסה כי השקעות בחברות שמתנהלות בהוגנות מספקות תשואות  גבוהות יותר, בסיכון נמוך יותר לאורך זמן. ארז נשוי, אב לארבעה, כתב ארבעה רומנים כשהרביעי, 'הסנדלר מכוכבאן',  דורג במקום רביעי ברשימת רבי המכר של צומת ספרים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker