כי"ל, הסרטן וערד – ב-10 נקודות

כי"ל רוצה לכרות פוספטים במרחק 3.7 ק"מ מבתי ערד. התושבים מתנגדים. עיר שלמה מתה מפחד, ומקווה לערבות הדדית ולסולידריות

ארז צדוק - תמונת פרופיל ערוך
ארז צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז צדוק - תמונת פרופיל ערוך
ארז צדוק

כי"ל רוצה לכרות פוספטים במרחק 3.7 ק"מ מבתי ערד. התושבים מתנגדים. עיר שלמה מתה מפחד, ומקווה לערבות הדדית ולסולידריות. מכירת מניות כי"ל וחברה לישראל או הימנעות מקנייתן, מעבר לכך שזה מעשה כלכלי נבון, זה גם מעשה ערכי וראוי. שוק ההון לא מנותק מערכים אנושיים. זה הזמן להראות אותם. אז הנה התמונה על כי"ל, ערד ושדה בריר, ב-10 נקודות, כפי שאני רואה אותה.

1. השפעת שדה בריר על בריאות התושבים

משרד הבריאות (גם הקודם בראשות גרמן וגם הנוכחי בראשות ליצמן) מתנגד להקמת המכרה. אבק פוספט רדיואקטיבי, קרינת אורניום, עליית גז הראדון באוויר וחלקיקי אבק נשימים יגרמו לעליה במספר חולי סרטן ולמחלות ריאה בילדים ובקשישים. חוו"ד רפואית שהזמין משרד הבריאות קבעה כי 7 אנשים בשנה ימותו מנזקי המכרה בערד בלבד, לא כולל את פזורת הבדואים ואת חיילי בסיסי צה"ל הסמוכים. כי"ל הציגה חוו"ד רפואית שמדברת על מקרה מוות אחד בשנתיים מנזקי המכרה. אחד משני הרופאים שחתומים על חוות הדעת של כי"ל היה קצין רפואה של חיל הים בשנים בהן שלח החיל את לוחמי השייטת לצלול בקישון המזוהם והמסרטן. מעבר לשיעורי התמותה, איש לא מדבר על מחלות ומקרי המוות שעשויים להופיע עוד 10-20 שנים, יותר או פחות, מסרטן ריאות, מחלות נשימתיות או לב, כתוצאה מהצטברות בגוף ובריאות של אבק נשימתי, קרינת אורניום וגז ראדון.

2. הניסוי

אישור הכרייה בשדה בריר ניתן לכי"ל כפיילוט לשנה אחת, שבמהלכה ייעשו בדיקות באזור העיר ערד כדי לבחון את השפעת הכרייה על זיהום האוויר. פרופ' סמאט, מומחה בינ"ל שהוזמן ע"י משרד הבריאות, טוען שהפיילוט המוצע ייעשה במקום מרוחק והיקף הכרייה המתוכנן לא ישקף מצב של כרייה מלאה ולכן אין בפיילוט תועלת. פיילוט יעיל יהיה כזה שישקף את הסיכון האמיתי לעיר לתושביה, אבל אז בעצם הוא לא יהיה פיילוט אלא ניסוי בפועל על בני אדם חיים. דעה זו אומצה ע"י משרד הבריאות.

3. ההשפעה על עתידה הכלכלי של ערד

כי"ל מציגה את הכרייה כהזדמנות תעסוקתית לתושבי ערד. צריך לדעת שערד סובלת מהיעדר מפעלי תעשייה והסיבה העיקרית לכך היא שהעיר נהנית מהטבות ממשלתיות זהות לאלו שקיימות באזורים מיושבים יותר ושקרובים למרכז הרבה יותר מערד, כמו קרית גת למשל, כך שחברות מעדיפות את האזורים הללו על פני ערד. מה שנשאר לעיר, בהיעדר העדפה ממשלתית לתעשייה, זו התיירות. בסביבות ערד ושדה בריר קיימות אטרקציות מדבריות-תיירותיות, צמחי מדבר ובעלי חיים אשר לא יוכלו לשרוד בזמן הכרייה. בנוסף, האוויר המזוהם כשלעצמו ידחה תיירים. בהיעדר תיירים, נידונה העיר לקריסת עסקי התיירות ואי-הקמת חדשים ולאבטלה גוברת, גם אם כי"ל תעסיק כמות מסוימת מתושביה.

4. השיטה

בדומה לשיטת העברת מתווה הגז, גם כאן מי שמפריע – זז. מנכ"לית משרד הפנים שהיתה גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה, סירבה להביא את שדה בריר לדיון ולאישור במועצה. לאחר הבחירות העבירו את המועצה ממשרד הפנים למשרד האוצר. אביגדור יצחקי, מקורבו של נתניהו, מונה ליו"ר המועצה והעביר את התוכנית. בנוסף יצרו ועדה לתשתית לאומית כדי לאשר את שדה בריר לאחר שרה"מ יכריז עליו כתשתית לאומית והוא יאושר במסלול עוקף תכנון.

5. אלטרנטיבות

במישור רותם, באתר בו כי"ל מבצעת כרייה כיום, יש עתודות עומק מתחת למכרה הפעיל. בנוסף קיימים מרבצי פוספטים בחצבה מערב, בהר נשפה ובערבה. כי"ל מציגה את שדה בריר כאלטרנטיבה היחידה לכריית פוספטים אך לא הציגה ניתוח אובייקטיבי של המרבצים הנוספים ולא היה דיון אמיתי בנושא. ייתכן כי שדה בריר הכי רווחי. האם זה מצדיק את המחיר שישלמו תושבי ערד? האיום של כי"ל להעביר פעילות לחו"ל אם לא יאשרו לה כרייה בשדה בריר, נראה כאיום לשם איום, ולא כמימוש אלטרנטיבה יחידה. על המדינה לדאוג שאיום זה לא ימומש ושימוצו מרבצי הפוספט הקיימים. יש למדינה את הכלים לדאוג שכך יהיה.

6. ערד

בעיר ערד קיימת הגירה שלילית בשיעור של 17% בעשור האחרון. העוזבים שייכים לרוב לאוכלוסייה החזקה שיכולה לעזוב. אלו שמגיעים לעיר מייצגים אוכלוסיות חלשות שמגיעות בגלל מחירי נדל"ן זולים. כתוצאה מכך גביית הארנונה יורדת, העיר נכנסת לגירעונות תקציביים שגוררים קיצוצים בחינוך וברווחה, מגבירים את ההגירה השלילית ומכניסים את העיר לסחרור שלילי ומסוכן. הפעלת שדה בריר תגדיל משמעותית את ההגירה השלילית ואת ההתדרדרות המהירה של העיר. ערד שהחלה את דרכה כעיר מתוכננת להפליא עם וועדות קבלה, עלולה להפוך לעיירת רפאים הנושאת על גבה אוכלוסיית מצוקה.

7. חוק אוויר נקי

כי"ל טוענת שהיא לא חורגת בממוצע בעיר ערד עפ"י חוק אוויר נקי. גם אם אין חריגה בממוצע, בשכונות המערביות הקרובות לשדה בריר תהיה חריגה משמעותית בעוד שבשכונות המזרחיות תהיה עמידה בתקן. זה קצת כמו הסיפור על ילד בגובה 80 ס"מ שטבע בבריכה שהגובה הממוצע בה היה 70 ס"מ. נקודה נוספת היא העובדה שערד התאפיינה באוויר נקי שמשך אף חולי אסטמה להתגורר בה. בשיטה הקיימת המפעל רשאי להביא את האוויר לזיהום המקסימלי לפי חוק אוויר נקי. דבר נוסף, זיהום האוויר לא לוקח בחשבון את האפשרות לעליית גז הראדון מהאדמה בעקבות הפיצוצים במכרה, את הקרינה כתוצאה מהאורניום שנמצא בפוספטים, השפעות מצטברות ועוד.

8. למי להאמין?

אז למי להאמין? לדוחות של כי"ל או של משרד הבריאות? לגישת הועדה המחוזית או לגישת משרד הביטחון? למי להאמין זו בחירה של כל אחת ואחד מאיתנו. אני אפרט כאן את השיקולים שלי.

אתחיל מכך שנציגי תושבי ערד למדו היטב את החומר, הם נטולי אינטרסים ואפילו להיפך, כמובן שהיו רוצים את המשרות ששדה בריר מציע, והפחד שלהם כנה ואמיתי. אמשיך בכך שאני איש שוק ההון שמנהל קרן שמשקיעה במניות של חברות ישראליות, עם דגש על חברות שמתנהלות בהוגנות בלבד. לא, לא השקעתי במניות החברה לישראל וגם לא במניות החברה הבת כי"ל, שהיא החברה האם של חברת המכרות רותם אמפרט. הסיבות להימנעותי מהשקעה בכי"ל ובחברה לישראל בהקשר ערכי הן רבות. למשל, העובדה שכחשב הכללי במשרד האוצר חתם ניר גלעד על הסכמים שערורייתיים מול משפחת עופר, ועבר לאחר מכן לנהל את החברה לישראל של משפחת עופר. העובדה שלמרות שעפ"י התוצאות העסקיות הוא אחד המנהלים הכושלים בישראל, הוא נהנה משכר של 70 מיליון שקלים בחמש שנים על חשבון בעלי המניות. למשל, תספורות הענק בצים למרות שהחברה חוכרת את האניות ממשפחת עופר במחירים גבוהים משמעותית מהמקובל בשוק. למשל, בתי הזיקוק של משפחת עופר בחיפה, (עיר מוכת סרטן, 15% יותר מערים אחרות), שפולטים מזהמים בכמות של פי 50 מבתי זיקוק מקבילים בגרמניה ויש עוד לא מעט דוגמאות.

9. אז מה המסקנות

אז בהמשך לסעיף 8 כן, כשאני שם את תושבי ערד מול כי"ל, ואת חוות הדעת הרפואיות של משרד הבריאות מול אלו של כי"ל, את ההתנגדות של משרד הביטחון מול אישור הוועדה המחוזית לאחר המניפולציות מבית נתניהו, אני לוקח צד. את הצד של תושבי ערד. כי"ל תדע להציג תשובות לכל שאלה או טענה, אבל בפועל גם משרד הבריאות וגם משרד הביטחון מתנגדים נחרצות לכרייה בשדה בריר ואין להם ניגודי עניינים ולא עניין אישי. חוות הדעת הרפואיות מפחידות בחלקן. איש לא יכול לצפות מה יהיה בעוד 20 שנים וכמה אנשים יחלו בסרטן ומחלות נשימתיות. אז על מי מהמרים פה? על מה? על חיים של כמה? של עשרות? אולי לאורך עשרות שנים מדברים על מאות? קצת יותר? איך שלא תסתכלו על זה, עיר שלמה חיה בפחד. עיר שלמה שאם איש לא יעזור לה, תלך ותימוג אל תוך מצוקה, הזנחה ועזיבה, שלא לדבר על מחלות ומוות.

10. ערבות הדדית (מה עושים?)

תושבי ערד מתכוננים לבג"צ, אבל מה אתנו? מה אנחנו יכולים לעשות עבורם? קודם כל צריך להבין שחברות שמתנהלות בחוסר הוגנות, מניבות תשואת חסר ומגלמות סיכון גבוה יותר. מבט חטוף במניות כי"ל וחברה לישראל יראה כי החברות הללו איבדו מחצית משוויין בשלוש השנים האחרונות, בזמן ששוק המניות הישראלי רשם עליות. כך שככלל, המניות הללו לדעתנו אינן אטרקטיביות להשקעה, והחזקנו בדעה זו גם בשלוש השנים האחרונות. מעבר לכך, צריך לחשוב על משמעויות ההשקעה בחברות הללו, מעבר לצד הפיננסי. תושבי ערד נאבקים באמצעיהם הדלים בתאגיד ענק שנשען על חוות דעת רפואיות בעייתיות ועלול לגרום למוות, מחלות סופניות קשות ונזק בלתי הפיך לעיר ולתושביה. השקעה במניות של כי"ל והחברה לישראל, משמעותה שותפות עם כי"ל וחברה לישראל גם במעשים הללו ובתוצאות שלהם, ככל שיהיו. עיר שלמה מתה מפחד, ומקווה לערבות הדדית ולסולידריות. קנייה של מניות כי"ל וחברה לישראל במצב זה, היא מעשה הפוך לערבות הדדית וסולידריות. מכירת מניות אלו או הימנעות מקנייתן, מעבר לכך שזה מעשה כלכלי נבון, זה גם מעשה ערכי וראוי. שוק ההון לא מנותק מערכים אנושיים. זה הזמן להראות אותם.

ארז צדוק - תמונת פרופיל ערוך

ארז צדוק | ארז צדוק

ארז צדוק הוא מנכ"ל קרנות אביב שמנהלת את אביב ערכית – קרן להשקעה בחברות הוגנות, אביב גלובלית – קרן מניות מגודרת סיכון ואביב ביו-אינווסט – קרן להשקעה בחברות ביומד. צדוק הוא מחלוצי ההשקעות הגלובליות בישראל, כתב את הספרים, 'המדריך הישראלי להשקעות גלובליות' ו-'קרנות גידור – מדריך למשקיע' וכיום מרצה למימון בינלאומי לתלמידי MBA במכללה למנהל. 'אביב ערכית' היא הקרן הראשונה בישראל שמשקיעה בחברות ציבוריות העומדות בקריטריונים שונים של הוגנות זאת מתוך תפיסה כי השקעות בחברות שמתנהלות בהוגנות מספקות תשואות גבוהות יותר, בסיכון נמוך יותר לאורך זמן. ארז נשוי, אב לארבעה, כתב ארבעה רומנים כשהרביעי, 'הסנדלר מכוכבאן', דורג במקום רביעי ברשימת רבי המכר של צומת ספרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה