את זה אתם חייבים לקרוא

ארז צדוק - תמונת פרופיל ערוך
ארז צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז צדוק - תמונת פרופיל ערוך
ארז צדוק

רוצים להבין סוף-סוף את עניין מתווה/מונופול הגז, מי צודק, מי שקרן ומי טיפש? הנה, מוגש כשירות לציבור.

לפני יומיים נובל אנרג'י ערכה שיחת ועידה לשוק ההון בעקבות פרסום הדוחות הרבעוניים. בשיחות כאלה ההנהלה מתארת את מצב החברה ואז מאפשרים לאנליסטים לשאול שאלות. אחד האנליסטים שביקש לשאול שאלות הוא מייקל רו (Michael Rowe).

מייקל היה מודאג מהירידה במחירי הגז והנפט. ברבעון השני של השנה הקודמת נובל הרוויחה 92 מ' $, וברבעון הזה כבר הפסידה 109 מ' $, בעיקר על רקע ירידות מחירים. המניה איבדה עשרות אחוזים מערכה וחזרה לשערה מלפני חמש שנים. יש לחברה אפשרויות לבצע הגנות פיננסיות מפני תנודתיות וירידת מחירים, אך הגנות כאלה עולות כסף והיא נזהרת בשימוש בהן. מייקל מוטרד וגם נובל, כפי שנראה מתשובת המנכ"ל.

מייקל שאל (תרגום חופשי – המקור למטה): "האם תוכל להגיד כמה אתה מרגיש בנוח עם גידור המחירים שאתם עושים כרגע ולתאר איך אתם מתכוונים להוסיף עוד הגנות בהתחשב בתנודתיות?"

Can you talk about how comfortable you are with your current hedge book and discuss how you're going to approach adding on more protection given the volatility?

הנה תשובתו המדהימה של דיוויד סטובר, נשיא ומנכ"ל נובל אנרג'י: "אנחנו מסתכלים על זה (על המחירים והגידור) כל הזמן. אנחנו נפגשים פעם בשבועיים כדי לבדוק מה הגיוני, לאן השוק הולך ואיך אנחנו ממוצבים. אם אנחנו מסתכלים לא רק על עכשיו אלא שנתיים קדימה?... זה פרק זמן שלגביו אנחנו מזכירים לעצמנו כמה אנחנו צריכים להעריך את התרומה של הגז הישראלי לנובל אנרג'י. זה כמו גידור טבעי. תוספת גידור, אם תרצה.

we're taking a hard look at that all the time. We do meet on that probably every couple weeks to look at what makes sense, how the market moved, how are we positioned? For not just in the current year but the following two years? As we look at both our global oil mix and our domestic gas mix. It's also a time period where we reflect and remind ourselves how appreciative we are of having our Israel gas contribution also. As kind of a natural hedge, additional hedge, if you will.

לשקר לישראלים? אפשר. ביבי ושטייניץ עושים את זה בעניין הגז כל הזמן, אז למה שנובל לא תעשה את זה? אבל לשקר לאנליסטים בשיחת ועידה של שוק ההון? או-הו, זה כבר מסוכן מדי. וול-סטריט לא סולחת.

אז בשיחת הועידה מנכ"ל נובל אנרג'י אומר את האמת. הוא משיב לשאלת האנליסט שמחירי הגז שהם גובים מהישראלים כל כך גבוהים, שהם מהווים גידור טבעי או גידור נוסף, למחירים באופן כללי. כלומר אם מחירי הגז בעולם ירדו, מחירי הגז הישראלי יהוו הגנה טבעית. גם אם מחיר הגז העולמי ירד, עדיין הם ירוויחו על הגז הישראלי כל כך יפה, שזה יוכל לכסות חלק מההפסדים במקומות אחרים.

השמועות מספרות שלאחר שהסתיימה שיחת הועידה, ירדו האנליסטים למסעדות בקרבת וול-סטריט, לקחו סנדוויץ' קטן או מנת סושי, כוס בירה גבוהה, צחקו על הישראלים והתווכחו אם הם יותר מטומטמים או יותר פראיירים ואם זה בכלל משנה.

ארז צדוק - תמונת פרופיל ערוך

ארז צדוק | ארז צדוק

ארז צדוק הוא מנכ"ל קרנות אביב שמנהלת את אביב ערכית – קרן להשקעה בחברות הוגנות, אביב גלובלית – קרן מניות מגודרת סיכון ואביב ביו-אינווסט – קרן להשקעה בחברות ביומד. צדוק הוא מחלוצי ההשקעות הגלובליות בישראל, כתב את הספרים, 'המדריך הישראלי להשקעות גלובליות' ו-'קרנות גידור – מדריך למשקיע' וכיום מרצה למימון בינלאומי לתלמידי MBA במכללה למנהל. 'אביב ערכית' היא הקרן הראשונה בישראל שמשקיעה בחברות ציבוריות העומדות בקריטריונים שונים של הוגנות זאת מתוך תפיסה כי השקעות בחברות שמתנהלות בהוגנות מספקות תשואות גבוהות יותר, בסיכון נמוך יותר לאורך זמן. ארז נשוי, אב לארבעה, כתב ארבעה רומנים כשהרביעי, 'הסנדלר מכוכבאן', דורג במקום רביעי ברשימת רבי המכר של צומת ספרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב