שר האנרגיה הירדני, יובל שטייניץ - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שר האנרגיה הירדני, יובל שטייניץ

משק הגז הישראלי נכנס לחודש וחצי של מחסור עקב עבודות תחזוקה במאגר תמר, הירדנים יקבלו את הגז הישראלי לפנינו, אנחנו נקבל את השאריות, משרד האנרגיה ממשיך להסתיר את האמת ולנו רק נותר לחשוב מה יקרה אם חברות הגז יצליחו לייצא למצרים כמויות גדולות הרבה יותר, והמצרים ידרשו עדיפות על פני ישראל, כי גם הירדנים קיבלו.

4תגובות
תמונה של יובל שטייניץ
צילום: נועם מושקוביץ

לפני כחודש הגשתי בקשה למשרד האנרגיה, עפ"י חוק חופש המידע, לקבל תשובה לשאלה האם הירדנים קיבלו עדיפות על חשבון ישראל במקרה של מחסור באספקת גז ממאגר תמר ו/או לוויתן. התשובה שקיבלתי היתה שהמידע הזה הוא סוד מסחרי. בסעיפים נוספים בתשובה הופניתי לתקנות משק הגז הטבעי ולהחלטת ממשלה שהתקבלה לאחרונה, בדבר שעת חרום במשק הגז. אז הלכתי ובדקתי.

בתקנות משק הגז הטבעי נקבע כי במקרה של מחסור באספקת גז, 'צרכני החלוקה' קודמים לשאר הצרכנים. כלומר קודם צרכני החלוקה יקבלו את הגז שהם צריכים, לאחר מכן יקבלו שאר הצרכנים את הגז שיוותר. כמות הגז לצרכני החלוקה נקבעת עפ"י הכמות שהם צרכו בתקופה המקבילה בשנה החולפת, עם רף מקסימום. יש היגיון בהעדפת צרכני החלוקה. מדובר בצרכנים קטנים שלא יוכלו להשתמש בדלקים או פחם כתחליף לגז הטבעי, זאת בשונה מצרכנים גדולים יותר שיוכלו להשתמש בתחליפים על פי הצורך.

בחודש וחצי הקרובים, עקב עבודות תחזוקה במאגר תמר, בחלק מהזמן המאגר יספק רק מחצית או אף פחות מכך, מכמות הגז שהוא אמור לספק בימים רגילים. עקב כך, הכריז שר האנרגיה על שעת חרום במשק הגז. במסגרת ההכרזה צוין כי צרכני החלוקה יקבלו עדיפות בקבלת גז טבעי בהתאם לתקנות, כפי שציינו לעיל. אבל כתוב עוד משהו – כתוב שחברת NBL, חברת השיווק לירדן של מאגר תמר, תהנה ממעמד של צרכני החלוקה, אף שאיננה בעלת מאפיינים דומים לצרכנים אלו.

המשמעות פשוטה ומרגיזה כאחד – בחודש וחצי הקרובים יהיה מחסור בגז טבעי, הצרכנים הישראלים הקטנים והחברה שמשווקת גז לירדנים יקבלו את כל הגז שהם צריכים (עפ"י הצריכה שלהם בשנה שעברה), והצרכנים הישראלים יקבלו את השאריות. לצורך הבנת הפרדוקס, חברת NBL מספקת גז למפעלי המלח הירדניים. אלו יקבלו עדיפות בקבלת הגז הישראלי, על פני מפעלי המלח הישראליים, שייאלצו כנראה להשתמש בדלקים מזהמים, בעוד המפעלים המקבילים להם בירדן נהנים מהגז הישראלי מבלי מחסור.

העדפת הירדנים על חשבון בריאותם וכספם של הישראלים, כדי לספק את תאוות הרווחים העודפים של חברות הגז, היא מעשה בלתי נסבל. הניסיון של משרד האנרגיה להסתתר מאחורי אמירה כללית של תקנות, תוך שהוא נמנע מלחשוף באופן ישיר שיש העדפה לירדנים כפי שמשתקף מהחלטותיו ומהמסמכים שלו, הוא מעשה בלתי נסבל לא פחות. אבל מי שבאמת מבין מה קרה במתווה הגז, לא מופתע, כבר התרגל.

ותחשבו על עוד נקודה – כרגע הייצוא לירדן הוא 'כסף קטן'. במידה וחברות הגז יצליחו לייצא למצרים בהיקפים גדולים, המצרים כמובן ידרשו את מה שהירדנים קיבלו – עדיפות על הישראלים. וראש הממשלה ושר האנרגיה יתנו כי הם מייצגים את חברות האנרגיה ולא את החברה הישראלית, וזה יהיה הסוף של העצמאות האנרגטית קצרת הטווח שלנו, למרות שיש ברשותנו מאגרי גז שמקנים עצמאות אנרגטית שכל כך חשובה למדינה, לעשרות רבות של שנים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

צעדת הנשים בארה"ב

טור חירום: סקס – מוכר או לא מוכר?

כאשר תקופה משתנה, יש צורך לעצור ולחשב מסלול מחדש ■ שאלו את עצמכם איזה מן מותג אתם רוצים לבנות בעולם שהולך ומתהווה סביבנו, עולם בו שימוש במיניות נשית באופן מחפיץ כבר אינו לגיטימי ■ מותגים חייבים לעשות בחירה באשר לעמדתם בנושא - תהיה אשר תהיה

ערימת מכתבים

עשה ואל תעשה: איך פונים למשקיעים?

מאחורי כל מייל שנשלח למשקיע, עומד יזם מלא בתקווה ואמונה ■ רוב הפניות למשקיעים, שזמנם מוגבל ועמוס במאות פגישות בשנה - נענות בשלילה ■ אלו 5 טעויות שרצוי להימנע מהן, ו-5 דרכים שישפרו את הסיכוי שלכם להמשיך מהמייל – לפגישה המיוחלת

ענבל מירון-ברשטיין

איך מתנהלים בוטסטראפ במשך 5 שנים - ודרישות הסף הגבוהות מצד משקיעים לאפליקציית קונסיומר

מירון, מייסדת וויקידס, אנציקלופדיה מדוברת לילדים, מדברת על גישור הפער בדרישות כאשר הלקוח והמשתמש הוא אדם שונה, גיוס טורי מול מקבילי ולמה היא ממליצה לא להיפגש עם קרנות בשלבים המוקדמים

כתבות שאולי פיספסתם