הצטרפו לעולם החדש. הוא טוב יותר ורווחי הרבה יותר - ארז צדוק - הבלוג של ארז צדוק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הצטרפו לעולם החדש. הוא טוב יותר ורווחי הרבה יותר

תחום ההשקעות האחראיות רשם גידול משמעותי מתחילת שנות האלפיים, וכעת מהווה מעל 20% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה בארה"ב ולמעלה מ-50% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה באירופה

6תגובות
יער גשם ליד ברזיל
אי־פי

בשבוע שעבר פירסמתי טור על השקעות הוגנות בראייה גלובלית, בשיתוף עם נגה לבציון נדן, מנכ"לית גרינאיי שמתמחה בהשקעות אחראיות (הוגנות). פירטנו את החסמים שעומדים בפני המשקיעים. בטור הזה, שנכתב גם הוא בשיתוף עם גרינאיי, נדבר על השורה התחתונה, על התוצאות.

תחום ההשקעות האחראיות רשם גידול משמעותי מתחילת שנות האלפיים, וכעת מהווה מעל 20% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה בארה"ב ולמעלה מ-50% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה באירופה. מופתעים נכון? גם אני הייתי. 50% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה באירופה מתנהלות תחת קריטריונים של הוגנות? של אחריות תאגידית? וואוו. אבל רגע, מה זה אומר בעצם? שקרנות הפנסיה האירופאיות מניבות תשואות נמוכות מכפי שהיו אמורות להניב? שמנהלי הקרנות מקריבים תשואה רק בשביל להיחשב לבחורים טובים?

אתם, שקוראים את הטורים שלי בנושא ההוגנות בעולם ההשקעות, יודעים כבר מה דעתי בנושא. אבל בואו נבדוק מה אומרים בעולם.

ב-2016 פירסם מנכ"ל ענקית קרנות הנאמנות בלאקרוק, מר לארי פינק, מכתב לתאגידים גדולים ולמנהלי החברות הגדולות בארה"ב הנמנות על מדד ה-S&P500. וכך כתב פינק: "נושאי סביבה, חברה וממשל תאגידי (ESG - Environmental, Social And Governance) - החל משינוי האקלים וגיוון כוח העבודה ועד לאפקטיביות הדירקטוריונים – גורמים בטווח הארוך להשפעות מימוניות ריאליות וברות כימות".

מחקרים העוסקים בביצועים פיננסיים של קרנות אחראיות מתפרסמים באופן תדיר. מחקרים אלה נוטים לאשר את תחושתם של משקיעים רבים לגבי חשיבותם של נושאי סביבה, חברה וממשל תאגידי, על טיב הביצועים. כך למשל, מאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Banking and Finance, ניתח את הביצועים של 103 קרנות אחראיות המשקיעות באג"ח קונצרני בארה"ב ובגוש היורו, לעומת מדגם תואם של קרנות אג"ח קונצרני רגילות. המחקר מראה שלקרנות האחראיות היו ביצועים טובים יותר מאשר לעמיתיהן בפער של כחצי אחוז בשנה, במהלך תקופה של 14 שנים. במצטבר על פני 14 שנים, השינוי הוא משמעותי ביותר.

מסקנה דומה מציג מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Business Ethics בשנת 2016, והתמקד בשוק המניות. במחקר זה החוקרים מצאו תשואה עודפת של 1% בתיקי מניות אירופאיות שעברו סינון הקשור לנושאים אתיים, לעומת תיקים מקבילים חסרי סינון, במשך תקופה של 9 שנים. גם כאן, במצטבר על פני 9 שנים, מדובר בשינוי משמעותי.

הערה לגבי הביצועים: מעבר לעובדה שקודם כל מוכח שוויתור על חברות לא הוגנות לא מהווה ויתור על תשואה אלא להיפך, חשוב לציין שרבים מהמחקרים מצביעים על כך שההוגנות או האחריות התאגידית באה לידי ביטוי דווקא בטווח הארוך. כלומר, מנהלי השקעות שמגדירים את החברות האחראיות שבהן הם יכולים להשקיע, אבל במסגרת חברות אלו הם קונים ומוכרים לטווח קצר, לא בהכרח יביאו לידי ביטוי בתוצאותיהם את הערך המוסף של ההוגנות. לעומת זאת, אלו שמשקיעים לטווח ארוך ייראו את הערך המוסף בתוצאות באופן הרבה יותר מובהק. הסטטיסטיקות  כוללות מן הסתם גם את אלו וגם את אלו.

מספרם של מנהלי ההשקעות שמבינים מדוע הקפדה על חברה, סביבה וממשל תאגידי מובילים להשבחת ערך המניות, הולך וגדל. העובדות שהצגנו לעיל, של 20% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה האמריקאיות ו-50% מאלו של האמריקאיות, מדברות בעד עצמן. ניהול נושאים חברתיים וסביבתיים מעיד גם על הסתכלות רחבה על כלל סיכוני החברה ועל סיכוי טוב שההנהלה ניגשת באופן מודע ופעיל לכל תחום שיכול להשפיע על הביצועים הפיננסיים.

חברות אשר מקטינות את ההשפעה הסביבתית שלהן ואת צריכת האנרגיה שלהן, מקטינות למעשה את העלויות ומתייעלות. חיפוש מקורות אנרגיה חדשים מציג הזדמנות מצוינת לצמיחה. בעוד שהחדשנות בשימוש בדלקי מאובנים מתמקדת בעיקר בדרכים להגיע למאגרים אשר פעם היו מעבר להישג ידה של האנושות, שוק האנרגיה המתחדשת מבוסס כולו על גורמים המתקשרים לצמיחה - פיתוח טכנולוגיות חדשות, יצירתיות אנושית ומציאת הזדמנויות חדשות. וכך, במהלך השנים האחרונות אנרגיה מתחדשת הפכה להיות משתלמת יותר מדלקים מאובנים, ובהתאם - בשנת 2016, כ-90% מקיבולת החשמל החדשה באירופה נבעו ממקורות מתחדשים.

למרות כל הדוגמאות, למרות כל המחקרים והמטא-מחקרים שמצביעים על קשר חיובי בין אחריות תאגידית והוגנות לבין תוצאות החברה וניירות הערך שלה, קיימת עדיין סקפטיות לגבי היכולת של השקעות אחראיות לייצר תשואה תחרותית או עודפת. הסקפטיות הזו מתעלמת מכך שמנהלי השקעות בחברות הוגנות מונעים מגישה קפיטליסטית ופועלים על פי כל עקרונותיה. זאת תוך כדי חיפוש אחרי הזדמנויות win-win לתיק ההשקעות ולסביבה, ותוך כדי קבלת החלטות באופן רציונלי ותוך קידום האמון בין המשקיעים הפרטיים, המתווכים הפיננסיים והתאגידים בהם מושקעים הכספים. בל נשכח שיצירת ערך משותף ואמון בין שחקנים, הם גורמים חיוניים לבניית ערך. 

ומלה אחרונה, אי אפשר לדבר על תשואות בלבד, בלי להזכיר את העניין הערכי. כאשר אתם משקיעים במניות של חברה, אתם שותפים בחברה ושותפים למעשים שלה. אין דרך להתחמק מזה. אם החברה שאת מניותיה קניתם מבצעת פשעים כלשהם כלפי אחרים או כלפי החברה, ואתם מודעים לפשעים הללו ועדיין בוחרים להיות בעלי מניות, אתם שותפים לפשעים הללו. אי אפשר לעקוף את האמת הפשוטה הזו. אה, וגם התשואות עלובות. אז לא כדאי להשקיע רק בחברות הוגנות? זה הרי Win-Win.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

צעדת הנשים בארה"ב

טור חירום: סקס – מוכר או לא מוכר?

כאשר תקופה משתנה, יש צורך לעצור ולחשב מסלול מחדש ■ שאלו את עצמכם איזה מן מותג אתם רוצים לבנות בעולם שהולך ומתהווה סביבנו, עולם בו שימוש במיניות נשית באופן מחפיץ כבר אינו לגיטימי ■ מותגים חייבים לעשות בחירה באשר לעמדתם בנושא - תהיה אשר תהיה

ערימת מכתבים

עשה ואל תעשה: איך פונים למשקיעים?

מאחורי כל מייל שנשלח למשקיע, עומד יזם מלא בתקווה ואמונה ■ רוב הפניות למשקיעים, שזמנם מוגבל ועמוס במאות פגישות בשנה - נענות בשלילה ■ אלו 5 טעויות שרצוי להימנע מהן, ו-5 דרכים שישפרו את הסיכוי שלכם להמשיך מהמייל – לפגישה המיוחלת

ענבל מירון-ברשטיין

איך מתנהלים בוטסטראפ במשך 5 שנים - ודרישות הסף הגבוהות מצד משקיעים לאפליקציית קונסיומר

מירון, מייסדת וויקידס, אנציקלופדיה מדוברת לילדים, מדברת על גישור הפער בדרישות כאשר הלקוח והמשתמש הוא אדם שונה, גיוס טורי מול מקבילי ולמה היא ממליצה לא להיפגש עם קרנות בשלבים המוקדמים

כתבות שאולי פיספסתם