פוסטים אחרונים

שר האנרגיה הירדני, יובל שטייניץ

משק הגז הישראלי נכנס לחודש וחצי של מחסור עקב עבודות תחזוקה במאגר תמר, הירדנים יקבלו את הגז הישראלי לפנינו, אנחנו נקבל את השאריות, משרד האנרגיה ממשיך להסתיר את האמת ולנו רק נותר לחשוב מה יקרה אם חברות הגז יצליחו לייצא למצרים כמויות גדולות הרבה יותר, והמצרים ידרשו עדיפות על פני ישראל, כי גם הירדנים קיבלו.

לפני כחודש הגשתי בקשה למשרד האנרגיה, עפ"י חוק חופש המידע, לקבל תשובה לשאלה האם הירדנים קיבלו עדיפות על חשבון ישראל במקרה של מחסור באספקת גז ממאגר תמר ו/או לוויתן. התשובה שקיבלתי היתה שהמידע הזה הוא סוד מסחרי. בסעיפים נוספים בתשובה הופניתי לתקנות משק הגז הטבעי ולהחלטת ממשלה שהתקבלה לאחרונה, בדבר שעת חרום במשק הגז. אז הלכתי ובדקתי.

בתקנות משק הגז הטבעי נקבע כי במקרה של מחסור באספקת גז, 'צרכני החלוקה' קודמים לשאר הצרכנים. כלומר קודם צרכני החלוקה יקבלו את הגז שהם צריכים, לאחר מכן יקבלו שאר הצרכנים את הגז שיוותר. כמות הגז לצרכני החלוקה נקבעת עפ"י הכמות שהם צרכו בתקופה המקבילה בשנה החולפת, עם רף מקסימום. יש היגיון בהעדפת צרכני החלוקה. מדובר בצרכנים קטנים שלא יוכלו להשתמש בדלקים או פחם כתחליף לגז הטבעי, זאת בשונה מצרכנים גדולים יותר שיוכלו להשתמש בתחליפים על פי הצורך.

תמונה של יובל שטייניץ
צילום: נועם מושקוביץ
להמשך הפוסט

לא סופרים גופות, סופרים כסף

הכותרות אתמול בצהרי היום בישרו על רוחות מלחמה בשווקים וירידות חדות בשוקי המניות של אירופה ואסיה. שוק המניות האמריקאי לעומת זאת, כבר סיים בטריטוריה חיובית. אנחנו לא סופרים גופות, אנחנו סופרים כסף, אמר מנהל ההשקעות הבריטי. צריך להירגע, לא לפעול בפזיזות ולזכור שמלחמות, בסופו של דבר, עושות טוב לשוק המניות, גם אם הן רעות לחיים עצמם.

זה היה בשנת 2002. 47 פיגועי התאבדות היו באותה שנה. קפה מומנט בירושלים, מסעדת מצה בחיפה, וכמובן מלון פרק בנתניה הם הזכורים והנוראיים ביותר, וגם לא מעט אוטובוסים שהתפוצצו ממחבל מתאבד או רכב תופת שנצמד אליהם. בשלהי אותה שנה קשה פגשתי מנהל השקעות בריטי במסעדה בסיטי של תל אביב. הוא הגיע במטרה ליצור שיתופי פעולה עם שוק ההון הישראלי, שיתופי פעולה שדרשו השקעה לא מועטה מצד המוסד הפיננסי אותו ייצג.

"אתם לא מפחדים להשקיע פה," ספק שאלתי, ספק קבעתי. הפיגועים עמדו באוויר אז. אפשר היה לחוש אותם בכל חדר, בכל פגישה.

טראמפ וקים ג'ונג-און
קרדיט:asianews
להמשך הפוסט

נתניהו, נטילת ידיים והמגבת

האם מפילים ראש ממשלה על ארגזי שמפניה וסיגרים? יש המציבים על השולחן 'מפת אינטרסים' כשהשחיתות היא אינטרס אחד מיני רבים על המפה, וטוענים שכאשר השחיתות נעשית במימדים קטנים, אינטרסים אחרים עשויים לגבור. אבל שחיתות נובעת מסט ערכים, והוא דומה לארגז כלים. אתה משתמש בו שוב ושוב, ובכל פעם אתה לומד את הכלים, מתרגל את השימוש בהם, ואז אתה עושה אתם דברים משמעותיים יותר. כשארגז הכלים מכיל סט ערכים חיובי, זה נהדר. כשהוא מכיל סט ערכים שלילי, זה מאוד בעייתי.

האם מפילים ראש ממשלה על ארגזי שמפניה וסיגרים? השאלה הזאת עומדת במרכזו של וויכוח בין ימין ושמאל. אז ראשית בואו נוריד מהשולחן את העניין הפוליטי. מפלגת העבודה שטוענת כיום שנתניהו צריך להתפטר בגלל סיגרים ושמפניות, תמכה כמעט כאיש אחד – למעט שלי יחימוביץ' – במועמדותו של פואד ז"ל לנשיאות המדינה. הרצוג, כבל, מרגלית, ברלב, שפיר, שמולי וחבריהם, כולם תמכו בפואד לנשיאות. הם ידעו מיהו פואד, ידעו על בתי הקזינו, על סיפורי השוחד של מובארק, הם יכלו להבין שרגע לאחר בחירתו יחלו חקירות משטרה בעניינו, והם תמכו בו לתפקיד הרם. איש מהם אינו יכול לפצות פה היום כנגד כהונתו של נתניהו בגין חשד לשחיתות. רק הצביעות מאפשרת להם בכל זאת לעשות את זה.

עכשיו ניגש לעניין עצמו. יש המציבים על השולחן 'מפת אינטרסים' כשהשחיתות היא אינטרס אחד מיני רבים על המפה, וטוענים שכאשר השחיתות נעשית במימדים קטנים, אינטרסים אחרים עשויים לגבור. בין האינטרסים האחרים הם מונים את היציבות השלטונית, ההליך הדמוקרטי ורצון הבוחר. אני חייב להודות, יש בזה היגיון. מכהנת ממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות, עניינים כבדי משקל נמצאים על סדר יומה – החל מאיראן, המנהרות בדרום, הגבול הצפוני ועד מחירי הדיור, מחאת הנכים ומשבר הרופאים בהדסה. האם את כל אלו נפסיק עכשיו ונלך לבחירות בגלל סיגרים וארגזי שמפניה? לכאורה טענה הגיונית.

תמונה של בנימין נתניהו
קרדיט" אי-פי
להמשך הפוסט

חזרתי

הטור האחרון שלי פה היה לפני כמעט 4 חודשים. הכתיבה בדה מרקר מלווה בדילמה. מצד אחד, מדובר בבמה מכובדת שניתן לי בה חופש ביטוי מלא, בכפוף כמובן לכך שמדובר בזירה כלכלית. מצד שני, מדובר בעיתון-אח של הארץ, שניהם חולקים את אותם בעלים, ופה מתחילה הבעיה. אבל אני חוזר ואיתי הטורים על שוק ההון והשקעות הוגנות, וגם תעשיות מזהמות ותחלואת סרטן, בחיפה ובכלל, פערים כלכליים וחברתיים, קרקעות והתעשייה הישראלית ביו"ש וכמובן מתווה הגז.

אני לא מיתמם. אין כיום במדינת ישראל עיתון נטול אג'נדה, כזה שמדווח באופן אובייקטיבי על המתרחש. אולם גם אין עיתון ששם לעצמו למטרה את שנאת הצד השני, כפי שעושה לעיתים עיתון הארץ, בפרסמו מאמרים על הספקטרום האנטישמי.

סגן הרמטכ"ל אמר לפני שנה וקצת, שהוא 'מזהה תהליכים' בחברה הישראלית, ודיבר על גרמניה של שנות ה-30. יש לא מעט מאמרים שפורסמו בעיתון הארץ וגרמו גם לי 'לזהות תהליכים'. העובדה שהמאמרים פורסמו בעברית ולא בשפה ההיא, לא משנה הרבה. אפילו קריקטורות שלוו למאמרים, למשל יהודי דתי יורה מנשק שמוסתר בתוך סידור, היו מתקבלים בשמחה בעיתונים ההם של המפלגה ההיא, בשנות ה-30.

תמונה לטור
קרדיט: "הארץ"
להמשך הפוסט

חג חירות מחשבתית שמח!

חג הפסח הוא תמיד זמן טוב להרהר בחירותנו. כבר שבעים שנה שאנחנו נהנים מחירות לאומית, ומדינת ישראל הדמוקרטית מספקת חירות אישית רחבה לאזרחיה. אבל האם אנחנו לוקחים את החירות הזאת על כל היבטיה? האם במחשבתנו אנחנו מתנהגים כבני חורין, או מאפשרים לספינים רדודים לשלוט בהגיון ולתמוך בדברים שפועלים באופן חד וברור נגדנו? מתווה הגז כדוגמא מופלאה וחדשות טובות לסיום. חג חירות שמח!

חירות מחשבתית של העם

כמעט כולם כבר נחשפו לעובדה שמחירי הגז בכל העולם צנחו בכ-50% ויותר בשלוש השנים האחרונות, ורק בישראל עלו ב-20%. מה עושה אדם בעל חירות מחשבתית? קודם כל מבין שמשהו כאן לא בסדר. הוא מבין שלא יכול להיות שרק במדינת ישראל המחירים יעלו ב-20% כשבכל העולם, בכל העולם!, הם יורדים בכ-50% ויותר. אלו שמחשבתם איננה חופשית, שהיא משרתת אחרים בניגוד לטובתם האישית וגם הלאומית, מתרצים תירוצים. הם אומרים שחברת חשמל עשתה הסכם לא טוב, שהיא טעתה. הם מקשיבים לכל מיני תירוצים, העיקר לא להסתכל לאמת בפנים ולהבין שכשחברת חשמל עושה הסכם שמשמעויותיו נאמדות בעשרות מיליארדים ויותר, בתחום שראש הממשלה הגדיר כלא פחות מאשר קרב חייו, אף פקיד בחברת חשמל לא קובע מהו החוזה ומהם המחירים.

תמונה של ביבי ושטיינץ
קרדיט: מיקי אלון
להמשך הפוסט

"מְכַסֶּה פְשָׁעָיו לֹא יַצְלִיחַ וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם" (ספר משלי)

כשלמדתי את מתווה הגז בקיץ 2015, היו שני צדדים – צד אחד שטען שהמתווה אסון, וצד שני שטען שהמתווה מדהים והכי טוב שאפשר. היום, כמעט אביב 2017, עדיין ישנם שני צדדים – צד אחד שטוען שהמתווה אסון, וצד שני שטוען שהמתווה באמת על הפנים אבל היי, הסכמים צריך לקיים. ואז-גם-היום יש את תועמלני חברות הגז שעדיין מעקמים עובדות שלא בהכרח קשורות לעניין ותופרים מהן סיפורי בדים, ויש כאלו שעדיין מאמינים.

לפני כחודש וחצי פרסמתי טור בדה מרקר תחת השם כל האמת על שערוריית מחירי הגז http://www.themarker.com/blogs/erezzadok/1.3870922, בו התייחסתי לניסיונות חברות הגז לשכנע אתכם שהמחיר מעולה, והסברתי למה מחירי הגז גבוהים באופן שערורייתי, ואיך תועמלני חברות הגז עושים שימוש במונחים פיננסיים לא בהכרח קשורים, חצאי אמיתות ומצגות מטעות, כדי למכור לכם את השקר שלהם. והם טובים. המטרה מבחינתם מקדשת את האמצעים והאמצעים, הם בלתי מוגבלים.

עכשיו בואו ניקח עוד דוגמא קטנה. אחד מתועמלני חברות הגז פרסם פוסט לפני כשבועיים, בו הוא טוען שעל פי דוחות חברת חשמל מחיר הגז הנוזלי המיובא גבוה משמעותית ממחיר הגז הישראלי, ובכך הוא לכאורה פוסל את טענת מתנגדי המתווה שמחיר הגז הישראלי גבוה. אותו תועמלן מציג טבלה להוכחת טענתו, שמראה ש-"עלות גז טבעי מקומי" זולה משמעותית בהשוואה ל-"עלות ייבוא גז טבעי נוזלי". שוב אותה שיטה ידועה של חברות הגז – בואו נציג נתונים לא קשורים שבמקרה מסתדרים לנו, נעקם את האמת, נעשה סלט ונציג "עובדות" שאינן קשורות למציאות.

תמונה של מאגר תמר
צילום: משה שי
להמשך הפוסט

על נתיב האבות ומהות הדמוקרטיה

הבתים בעפרה נהרסו, גם עמונה נקברה. חוק ההסדרה עבר והממסד אומר לאנשי נתיב האבות שהם האחרונים, שלא יהיו עוד הריסות, אבל מה הסיכוי שחוק ההסדרה יעמוד במבחן בג"צ? במבחנים ספציפיים כאלה ואחרים? דווקא מקרה נתיב האבות, ההזוי ביותר, יכול להעיד יותר מכל שחוק ההסדרה לא יעזור, כל עוד בג"צ הוא זה שקובע. בשנת היובל להתיישבות אנחנו זכאים לדרוש לבנות בלי להרוס. היום גם צריכים לבחור אנשים ראויים להנהגה, אנשים שיבטיחו שממשלת ימין נבחרת תיישם מדיניות ימנית. זו הרי מהות הדמוקרטיה, לא?

מזג אוויר חורפי שרר בחמישי האחרון בהרי גוש עציון. שכונת נתיב האבות בישוב אלעזר. עננים כהים התקדרו בשמיים. קבענו את הפגישה מוקדם בבוקר. אנשים עובדים, צריכים לשמר את שגרת יומם. נפגשנו אני, נציגי חמש מתוך 12 המשפחות שבתיהם מיועדים להריסה בצו בג"צ, ואסתר ברוט ושירה דלפן, שתי תושבות עפרה שמתגוררות בקרוואנים לאחר שבתיהן נהרסו בצו בג"צ. משפחות ברוט ודלפן הניחו לא מזמן את אבן הפינה לביתם הדו משפחתי בעפרה.

הישוב אלעזר הוקם ב-1975 בגוש עציון, 18 ק"מ דרומית לירושלים. בשנת 2001 הוקמה בצפון מערב הישוב שכונה חדשה בשם 'נתיב האבות'. ישבתי עם נציגי חמש המשפחות באותו בוקר. אנשים יפים, עיניהם טובות, מלח הארץ. אודי, מנהל קבוצת חברות, נשוי לנעה, אחות חדר מיון. אורית, מורה, נשואה ליוחאי, יזם נדל"ן. שלומית, מרצה, נשואה למתן, איש עסקים. אברהם נשוי לטלי, רקדנית שהקימה לקת מחול. לכולם בין ארבעה או חמישה ילדים. מתנחלים? כן. בעיקר ישראלים. השכן ממול. ההיא שעובדת במשרד לידך.

נתיב האבות
קרדיט: מירי צחי
להמשך הפוסט

כולם מדברים על מחיר, אף אחד לא מדבר על חולי

איך הייתם מגיבים אם היו אומרים לכם שמאות ואלפי אנשים חולים מדי שנה באלרגיה, אסטמה, מחלות כלי נשימה, מחלות לב, שבץ מוחי ואף סרטן, וכל זאת בגלל בצע כסף? הייתם מזדעזעים? קמים לצעוק? דורשים שינוי? מפחדים שאתם הבאים בתור? הטור הזה הוא בשבילכם

בסוף החודש ימלאו ארבע שנים בדיוק ליום שבו הגז החל לזרום ממאגר תמר אל תחנות הכוח של חברת חשמל. ב-2016, כ-61% מהחשמל במדינה הופק בתחנות כוח שפועלות על גז. השאר הופק בעיקר משריפת פחם מזהם. עדיין. בסרטון שהפיצה נובל אנרג'י, היא הגדירה את הגז הטבעי "מקור אנרגיה נקי וזול". אכן, הגז הטבעי זול להפקה עבור חברות האנרגיה, ועלותו עבורן היא בין 1 דולר ל-1.3 דולר ליחידת חום. לנו (דרך חברת חשמל) הוא יקר מאוד, ומחירו כיום 5.8 דולר ואף עתיד לעלות על פי ההסכם עם חברת חשמל. אבל במאמר הזה נתרכז ב"מקור אנרגיה נקי".

אחד הזיהומים המשמעותיים ביותר לבריאות האזרחים בישראל הוא החלקיקים המסרטנים, שנפלטים בעיקר ממשאיות ומאוטובוסים הממונעים בסולר. הפיח והחלקיקים הנפלטים מתחבורה זו חודרים אל מערכות הגוף של כל מי שנמצא בסמוך - והשפעתם על גרימת מחלות סרטן, לב, שבץ ועלייה בתמותה מתועדת בברור ברפואה המודרנית. על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-2,500 אנשים בשנה מתים בישראל טרם זמנם בגלל סיבות הקשורות בזיהום אוויר. על פי משרד הבריאות הישראלי, מדובר במספר שנע בין 2,300 ל-2,400 איש. חלקיקים מסרטנים נפלטים גם משריפת מזוט בתעשייה ומשריפת פחם בתחנות כוח של חברת החשמל, ומתפזרים מהארובות הגבוהות על פני כל הארץ. מרכיב נוסף בזיהום האוויר הוא תחמוצות חנקן וגפרית הפוגעות בריאות של כולנו - ובפרט בילדים. בנוסף, מזהמים אקזוטיים יותר כמו בנזן מסרטן, נפלטים הן מבתי זיקוק והן מכלי רכב ותחנות דלק.

פקק תנועה
ניר קידר
להמשך הפוסט

שיר אהבה בדואי, בביצוע בג"צ

בג"צ בעד חוק ההסדרה או נגד? תלוי למי זה טוב. בג"צ בעד דחיית הריסה ומציאת פתרונות, או בעד הריסה עכשיו ומיד? תלוי למי דוחים ולמי הורסים. תבינו, בג"צ לא קדוש, שופטיו אינם קדושים והם מושא לביקורת כמו כל בן אנוש. אסור לבג"צ לקבל החלטות פוליטיות ואם כך קורה, בראש ובראשונה אוהדיו הם אלו שחייבים לתמוך בשינוי ההרכב שלו.

אבו-קווידר

לפני 85 שנים, קנו עולים יהודים מפרס קרקעות בדרום הארץ, ליד נבטים, על הדרך מבאר שבע לדימונה. 650 דונם שנרשמו על שמם בטאבו. מה שנקרא – קרקע פרטית בבעלות יהודים. הכי ברור והכי חוקי ומסודר.

פינוי עפרה
קרדיט: ארז צדוק
להמשך הפוסט

עזבו ימין-שמאל. מה שיקרה השבוע בעפרה הוא טמטום אחד גדול.

השבוע עתידה המדינה להרוס תשעה בתים בישוב עפרה. מעבר למחלוקת האידיאולוגית של ימין-שמאל, מדובר בטמטום, בחלמאות פיננסית, אחר כך בהתעמרות, ולבסוף בהפרת זכויות אדם, גם של יהודים וגם של ערבים. אז למה זה קורה? בגלל שילוב של ראש ממשלה ושר ביטחון שאין בהם אידיאולוגיה פרט לאחיזה בכיסא, וזו דורשת 'שב ואל תעשה', ובג"צ שיש לו אידיאולוגיה, אבל שונה מזו המוצהרת של הממשלה הנבחרת.

 

1. חוק ההסדרה עבר בכנסת. אם החוק ישרוד את העתירות הצפויות לבג"צ, הרי שעפרה כולה תוסדר, כולל הקרקע שעליה ניצבים היום תשעת הבתים שעתידים להיהרס השבוע. המשמעות היא שמיד לאחר ההריסה וההסדרה, יהיה אפשר לבנות שוב את אותם בתים בדיוק על אותה קרקע בדיוק. תושבי תשעת הבתים עתרו לבג"צ בבקשה לאטום את הבתים במקום להרוס. כך אם עפרה תוסדר, יהיה אפשר לפתוח את הבתים במקום לבנות הכל מחדש. לחסוך גם כסף רב וגם הרס מיותר. העתירה נענתה כמובן בשלילה. הרס לשם הרס.

עפרה, הבוקר
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

הצטרפו לעולם החדש. הוא טוב יותר ורווחי הרבה יותר

תחום ההשקעות האחראיות רשם גידול משמעותי מתחילת שנות האלפיים, וכעת מהווה מעל 20% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה בארה"ב ולמעלה מ-50% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה באירופה

בשבוע שעבר פירסמתי טור על השקעות הוגנות בראייה גלובלית, בשיתוף עם נגה לבציון נדן, מנכ"לית גרינאיי שמתמחה בהשקעות אחראיות (הוגנות). פירטנו את החסמים שעומדים בפני המשקיעים. בטור הזה, שנכתב גם הוא בשיתוף עם גרינאיי, נדבר על השורה התחתונה, על התוצאות.

תחום ההשקעות האחראיות רשם גידול משמעותי מתחילת שנות האלפיים, וכעת מהווה מעל 20% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה בארה"ב ולמעלה מ-50% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה באירופה. מופתעים נכון? גם אני הייתי. 50% מסך ההשקעות של קרנות הפנסיה באירופה מתנהלות תחת קריטריונים של הוגנות? של אחריות תאגידית? וואוו. אבל רגע, מה זה אומר בעצם? שקרנות הפנסיה האירופאיות מניבות תשואות נמוכות מכפי שהיו אמורות להניב? שמנהלי הקרנות מקריבים תשואה רק בשביל להיחשב לבחורים טובים?

יער גשם ליד ברזיל
אי־פי
להמשך הפוסט

הזיהום בחיפה – מי מרעיל את מי?

המאמר של מירב ארלוזורוב משבוע שעבר העלה כמה טענות על ה"קמפיין" המנוהל נגד בתי הזיקוק בחיפה ■ כמי שמשקיע בין היתר במפעלי תעשייה ומכיר את התחום, יש לי כמה מלים לומר

ביום חמישי פרסמה מירב ארלוזורוב מאמר תחת הכותרת "תפסיקו לרדוף את התעשייה בחיפה". כמנהל השקעות שמשקיע בחברות הוגנות בלבד, וכמי שכתב על בזן והזיהום בחיפה ומעודד תעשייה טובה והוגנת, אני מוצא לנכון להגיב לטענות העיקריות במאמר, ולהסביר מי הרודפים ומי הנרדפים.

1. טענת המאמר: התחבורה מזהמת יותר מהתעשייה. המתנגדים לתעשייה לא מדברים על תחבורה.

בתי הזיקוק בחיפה
ניר כפרי
להמשך הפוסט

כל האמת על שערוריית מחיר הגז

חברות הגז טורחות להציג עובדות כאלה ואחרות על מחירי הגז, במטרה לשכנע שהחוזה השערורייתי שעשו מול חברת החשמל ומחירי הגז בישראל הם סבבה.משרד האנרגיה שותף לאגדות הללו במקום לייצג את האינטרסים של הציבור והמדינה

בין 220 ל-250 מיליון דולר בשנה - אלו הן עלויות החיפושים, הקידוחים והפיתוח של קידוח תמר (העלויות ההוניות), אם נפרוש אותן לאורך חיי המאגר, כלומר 30 שנה. עלויות התחזוקה השוטפת, לפי הדו"חות, הן כ-130-120 מיליון דולר בשנה - כולל ההוצאות השנתיות על תפעול המתקנים, הוצאות משפטיות וכלליות, וכן הוצאות קידוחי התחזוקה שנעשים אחת לכמה שנים. כך שלמעשה, כשאנחנו מדברים על סך העלויות השונות של פעילות המאגר, נגיע לכ-400 מיליון דולר בשנה.

התפוקה השנתית המקסימלית של מאגר תמר היא 11.5 BCM, ואנחנו די קרובים לשם. (ב-2016 התפוקה היתה 9.53 BCM והיא עולה בכל שנה). כדי להמיר ליחידות חום, נכפיל את הכמות של 11.5 BCM במקדם של 35.31 מיליון, ונקבל 406 מיליון יחידות חום בשנה. כעת נוכל לחשב: מעלויות שנתיות של כ-400 מיליון דולר ותפוקה של כ-400 מיליון יחידות חום בשנה, יוצא שעלות הפקת גז ליחידה חום היא כ-1 דולר.

אסדת קידוח תמר
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

יותר תשואה, פחות סיכון: הוגנות בראייה גלובלית

כתבתי בטור הזה לא מעט על השקעות בחברות הוגנות, על כך שהוגנות משתלמת ומניבה תשואה גבוהה יותר ובסיכון נמוך יותר, הכל מנקודת מבט ישראלית. בשבועות הקרובים אפרסם חמישה פוסטים על השקעה בחברות הוגנות, או בתרגום חופשי ב"חברות אחראיות", מנקודת מבט גלובלית ■ הטורים נכתבים בשיתוף נגה לבציון נדן, מנכ"לית גרין-איי שמתמחה בהשקעות אחראיות

למעלה מ-1,600 גופים פיננסים ומנהלי השקעות בעולם, שמנהלים נכסים בשווי של 64 טריליון דולר, חתומים על אמנה להשקעות אחראיות Principal of Responsible Investment או מה שאנחנו נוהגים לקרוא בבלוג הזה: השקעות בחברות הוגנות. בישראל עדיין אין גוף פיננסי החתום על אמנה זאת, וכרגע ישנה קרן פרטית אחת שמנהלת השקעות בחברות הוגנות.

כששואלים אותי למה להשקיע בחברות הוגנות, אני עונה – למה להשקיע בחברות לא הוגנות? ובכל זאת, בשיחות עם מנהלי השקעות בעולם עולים ארבעה חסמים עיקריים שמדירים משקיעים ממה שנקרא "חברות הוגנות": החשש מפני פגיעה בתשואות, חוסר עניין מצד הציבור, הדעה (השגויה) שחברות לא הוגנות אינן מגלמות סיכון עודף, ושלעשות אנליזה הקשורה להוגנות ולאחריות תאגידית, זה ממש מסובך.

REUTERS
להמשך הפוסט

תולדות בלוף היצוא

המומחים שבהם השתמשה ועדת צמח כדי לבדוק אפשרויות יצוא גז, היו אנשי מכירות של חברות לייצור מתקני ייצוא גז, ששיחדו את חבר הוועדה שהיה גם חבר אישי. המומחים שבהם משתמש משרד האנרגיה כדי לבדוק את טענות הייצוא של חברות הגז, הם... חברות הגז. בשני המקרים הסיפור לא החזיק. השאלות קשות. מי נהג ברשלנות פושעת ולא בדק - ומי בדק וידע, והסתיר את האמת

"שי ברוש הפתיע כשביקש להופיע בפני ועדת צמח", נכתב ב-TheMarker באפריל 2012. ברוש, נציג של חברה אלמונית בשם I.R.N.I, ניסה לשכנע את וועדת צמח שדנה בייצוא הגז, שמתקן הנזלה ימי הוא הדרך הטובה ביותר לייצוא גז. המצגת לוועדה הוגשה על ידו מטעם משקיע יהודי מהתפוצות שרצה לבנות את המתקן. בכתבה ב-TheMarker נכתב כי "ברוש טוען כי המשקיע כבר איבד עניין בנושא בעקבות התגובות בישראל, והוא מציג כרגע את הפרויקט בתור 'אזרח מודאג', החושש מהקמת מתקן היצוא בחופי ישראל."

בוועדה ציין ברוש (שהודה שהוא חבר של אבריאל בר יוסף שחשוד בקבלת שוחד), שבעלי החברה שהוא מייצג הם ד"ר רוזבסקי וד"ר מייקל הרצוג. זוכרים? הרצוג על פי החשד, השקיע בסטארט-אפ של הבת של בר יוסף (לא כולל כרטיסי טיסה ומלונות לילדה ולבר יוסף עצמו), שדחף גם הוא בוועדת צמח למתקן הנזלה ימי בטכנולוגיה שאינה קיימת. בתכלס וועדת צמח אירחה איש מכירות, שניסה למכור לה מוצר שעדיין לא קיים, מחברה שחשודה במתן שוחד לאחד מחברי הוועדה, שהוא בעצם חבר שלו, ומסייע לו בדחיפת המוצר שלא קיים.

עמוס בן גרשום \ לע"ם
להמשך הפוסט

מניית בזן? רק עם כדור שינה

סיפור קצר ושני לקחים בצדו. אחד – שמחאה אזרחית עובדת. שתים – שהשקעה בחברות לא הוגנות, לא משתלמת. ושניהם קשורים אחד בשני, וזו דוגמא קלאסית למה לא כדאי להשקיע במניית בזן, גם אם זה רק משיקולי הוגנות, ואיך ההוגנות והתוצאות העסקיות הולכות ביחד, יד ביד. אה, ואם תשקיעו בבזן, כנראה לא תירדמו בלילה. למה? תקראו עד הסוף. ותבחרו לאן אתם שייכים

כתבתי פה לפני פחות מחודש על בזן והזיהום במפרץ. כתבתי על תחלואת הסרטן העודפת באזור חיפה, על ילדים חולי אסתמה ומחלות אחרות, על מחקר 'הראשים הקטנים', על חוסר האמינות של תחנות ניטור האוויר, על חוסר היעילות שלהן, על האינטרס של בזן שיהיה ייצוא גז טבעי ולא מעבר של המשק למבוסס גז (רק אינטרס, כן?) שיפגע משמעותית בפעילות החברה.

כתבתי גם שחייבים לבטל את אישור ההרחבה שניתן לבזן, להקטין למינימום את הייצוא, להחזיר את כמויות ייבוא הנפט למה שהיה לפני מספר שנים, לחייב את החברה להחליף חלקים עם פוטנציאל פליטות אחת לחמש שנים ולהקים תחנות ניטור על גדרות בזן כמקובל בעולם, למנוע ניגודי עניינים בניהול תחנות הניטור הקיימות, וכמובן לפעול להעברת המשק הישראלי למבוסס גז.

תמונה של שריפה
צלם: יאיר גיל
להמשך הפוסט

תקציב של כחצי מיליארד, והם לא ידעו

תקציב של 462 מיליון שקלים ומשרד האנרגיה לא ידע שאפשר לפתח 'לוויתן קטן'? אם אכן המשרד הממשלתי לא ידע שתיתכן תוכנית פיתוח מצומצם של המאגר, אפשר לסגור את המשרד ולחסוך חלק נכבד מתקציבו שצמח ב-2017 וב-2018 ל-609 ול-725 מיליון שקלים בהתאמה. אם משרד האנרגיה ידע, מדוע הוא הסתיר את המידע הכל-כך חשוב הזה משרי הממשלה?

מאגרי הגז תמר ולוויתן הם ללא ספק התגלית הכלכלית הגדולה ביותר מאז קום המדינה. לאור זאת, מתווה הגז הוא כנראה אחד החוזים הכלכליים החשובים ביותר שמדינת ישראל חתמה אי פעם עם חברה עסקית, אם לא החוזה הכלכלי החשוב ביותר. על החוזה הכלכלי החשוב ביותר הזה, אחראי משרד האנרגיה.

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר בממשלה הנוכחית, אמר בראיון לאילנה דיין שמה שהכי הפריע לו במתווה הגז, היא העובדה שלמדינה היה כוח עצום מול חברות הגז, אך היא לא השתמשה בו כלל. במקום לקבוע עובדות, היא ניהלה מו"מ מעמדת חולשה. הגוף שאחראי מטעם המדינה על כך הוא כאמור, משרד האנרגיה בראשות יובל שטייניץ.

אלבטרוס
להמשך הפוסט

האם מתווה הגז עובר למישור הפלילי?

אתמול הגשתי תלונה למשטרה נגד חברות הגז על חשדות להסתרת מידע, הונאה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בערב, בלילה כלכלי, התראיינתי יחד עם יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים. עיקרי תשובותיו היו מסרים שקרא מדף שהיה לפניו, בסגנון "הוא מדבר שטויות הוא לא מבין כלום". כך גם תגובת נובל אנרג'י. שום התייחסות עניינית. כנראה ככה זה כשאין תשובות טובות. אני מקווה שההתייחסות של משטרת ישראל תהיה עניינית ותתייחס לעובדות. את מתווה הגז חייבים לחקור. לשם כך צריך גם אתכם. שתפו את הטור הזה. שתפו כדי לשדר את המסר שאת זה חייבים לחקור. התלונה מוצגת לשיפוטכם

לכבוד

תת ניצב מוטי לוי

מאגר לווייתן
אלבטרוס
להמשך הפוסט

הפשע הגדול יותר: על עבירות קטנות ועבריינים גדולים

איך מחליפים ראש ממשלה? תלוי. ראש ממשלה ישר – מחליפים בבחירות. ראש ממשלה פושע – מחליפים בחקירות. ולא, אל תספרו לי על שמאל נגד ימין וכל זה. יש פה עניין של אנושיות נגד חוסר אנושיות. של אזרחים שאכפת להם, נגד ראש ממשלה שכבר מזמן שכח מה זה אכפתיות, אלא אם מדובר בו ובכיסאו. וכמו אולמרט ודנקנר, לא משנה על מה הוא יורשע, כי את הפשעים כלפי החברה הוא כבר מזמן ביצע

"אולמרט הורשע על 60,000 שקלים". מכירים את המשפט הזה? בואו ניזכר באילו פרשיות פליליות נקשר שמו של אולמרט (מתוך ויקיפדיה): בנק צפון אמריקה, ג'ו אלמליח ומעטפות הכסף, החשבוניות הפיקטיביות במימון המפלגות, האי היווני, הפרטת בנק לאומי, הדירה בכרמיה, המינויים במשרד התמ"ת, מרכז ההשקעות, מעטפות הכסף מטלנסקי, ראשונטורס ושיבוש הליכי משפט, הטרדה והדחת עד. 11 פרשות פליליות. שתי הרשעות בינתיים. בנוסף לפרשיות אלו, סיפורים לא מעטים מסופרים על אולמרט, לא נזכיר אותם כאן כי הם לא פורסמו באופן רשמי וממילא הוא לא הואשם בגינם. רק נסכם שאחרי כל הפרשיות הללו ואחרי כל המיליונים שעפו באוויר, אולמרט הורשע ונכלא על 60,000 שקלים.

ומה עם נוחי דנקנר? הוא הורשע ונכלא על הרצת מניות 'קטנה'. לא משהו 'גדול', לא משהו ממושך, רק אירוע 'נקודתי' שנועד לעזור ל-'הנפקת חברים'. דנקנר לא נאשם בעסקת ישראייר בה מכר חברת תעופה כושלת ומפסידה מכיסו הפרטי לחברה הציבורית שבשליטתו, תוך שהוא משתמש בהערכת שווי מופרכת, נפטר מערבויות אישיות בשווי של כ-45 מליון דולר ומסבך את משקיעי אי.די.בי. בהפסדים של כ-450 מיליון שקלים. הוא גם לא נאשם בעסקת העיתון מעריב שקנה מכספי המשקיעים בעסקה לא כלכלית וגרם להם בתקופה קצרה להפסדים של כ-370 מיליון שקלים. רק על שתי העסקאות הללו דנקנר היה צריך ללכת לכלא ולזמן רב יותר מאשר הרשעת הרצת המניות. אבל הוא הורשע על הרצת מניות. 'קטנה'.

אי–פי
להמשך הפוסט

המתווה הזה חרא, אבל פשוט נהדר!

סליחה על המילה הזאת בכותרת, אבל חשוב להביא דברים בשם אומרם. פקיד מאוד בכיר בתפקיד משמעותי למתווה הגז, מכנה כך את המתווה בדלתיים סגורות, ואחר כך יוצא אל הציבור ומוכר אותו כדבר הכי טוב שקרה לכם. ככה עובדים עליכם בעיניים. אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר, פתח בתוכנית עובדה צוהר למתרחש, לחשדות הברורים מבחינתו על שוחד, יותר ממעטפות, הוא אמר, והארץ לא בוערת. תקראו, אם עדיין לא נחשפתם.

כשדיברו פעם עם ניר גלעד, שניהל את החברה לישראל של האחים עופר, ושאלו אותו האם השכר שהוא מקבל (כ-70 מיליון שקלים בחמש שנים) לא גבוה מדי, הוא אמר שאיננו יודע אם היה עובד ומתאמץ תמורת פחות מכך. שוק ההון משופע במנהלים שבטוחים שכל גרוש במשכורת של חצי מיליון או מיליון שקלים בחודש, מגיע להם. חלקם מפסידים מאות מיליונים ולפעמים מיליארדים, אבל הם לא נותנים לעובדות לבלבל אותם. כשאילנה דיין שאלה את אבי גבאי האם המשכורת שקיבל כמנכ"ל בזק 'הגיעה' לו, הוא ענה בפשטות – "לא".

כשאני מספר שאני מנהל קרן שמשקיעה בחברות הוגנות, אחת השאלות הראשונות ששואלים היא: "יש בכלל חברות הוגנות?" ואני עונה שאם הייתי מחפש מלאכים בלבן שמנהלים חברות, סביר להניח שלא הייתי מוצא חברות ראויות להשקעה ולא הייתי מקים קרן ומעביר את המסר, שהשקעה בחברות הוגנות משתלמת קודם כל למשקיע. אז אני מחפש בני אדם שמנהלים חברות ובני אדם הם לא מושלמים. יש להם מינוסים וחולשות. וכן, יש חברות שלא אתקרב אליהן, יש חברות שאתלבט אם להשקיע בהן או לא, ויש חברות שאני מאוד נהנה להשקיע בהן. חברות שמנוהלות בידי בני אדם לא מושלמים, אבל בהחלט אנשים ראויים שמחפשים לעשות את הטוב.

תמונה מתוך התוכנית עובדה
מתוך התכונית "עובדה"
להמשך הפוסט