תמונה של יובל שטייניץ

שר האנרגיה הירדני, יובל שטייניץ

משק הגז הישראלי נכנס לחודש וחצי של מחסור עקב עבודות תחזוקה במאגר תמר, הירדנים יקבלו את הגז הישראלי לפנינו, אנחנו נקבל את השאריות, משרד האנרגיה ממשיך להסתיר את האמת ולנו רק נותר לחשוב מה יקרה אם חברות הגז יצליחו לייצא למצרים כמויות גדולות הרבה יותר, והמצרים ידרשו עדיפות על פני ישראל, כי גם הירדנים קיבלו.

טראמפ וקים ג'ונג-און

לא סופרים גופות, סופרים כסף

הכותרות אתמול בצהרי היום בישרו על רוחות מלחמה בשווקים וירידות חדות בשוקי המניות של אירופה ואסיה. שוק המניות האמריקאי לעומת זאת, כבר סיים בטריטוריה חיובית. אנחנו לא סופרים גופות, אנחנו סופרים כסף, אמר מנהל ההשקעות הבריטי. צריך להירגע, לא לפעול בפזיזות ולזכור שמלחמות, בסופו של דבר, עושות טוב לשוק המניות, גם אם הן רעות לחיים עצמם.

תמונה של בנימין נתניהו

נתניהו, נטילת ידיים והמגבת

האם מפילים ראש ממשלה על ארגזי שמפניה וסיגרים? יש המציבים על השולחן 'מפת אינטרסים' כשהשחיתות היא אינטרס אחד מיני רבים על המפה, וטוענים שכאשר השחיתות נעשית במימדים קטנים, אינטרסים אחרים עשויים לגבור. אבל שחיתות נובעת מסט ערכים, והוא דומה לארגז כלים. אתה משתמש בו שוב ושוב, ובכל פעם אתה לומד את הכלים, מתרגל את השימוש בהם, ואז אתה עושה אתם דברים משמעותיים יותר. כשארגז הכלים מכיל סט ערכים חיובי, זה נהדר. כשהוא מכיל סט ערכים שלילי, זה מאוד בעייתי.

תמונה לטור

חזרתי

הטור האחרון שלי פה היה לפני כמעט 4 חודשים. הכתיבה בדה מרקר מלווה בדילמה. מצד אחד, מדובר בבמה מכובדת שניתן לי בה חופש ביטוי מלא, בכפוף כמובן לכך שמדובר בזירה כלכלית. מצד שני, מדובר בעיתון-אח של הארץ, שניהם חולקים את אותם בעלים, ופה מתחילה הבעיה. אבל אני חוזר ואיתי הטורים על שוק ההון והשקעות הוגנות, וגם תעשיות מזהמות ותחלואת סרטן, בחיפה ובכלל, פערים כלכליים וחברתיים, קרקעות והתעשייה הישראלית ביו"ש וכמובן מתווה הגז.

תמונה של ביבי ושטיינץ

חג חירות מחשבתית שמח!

חג הפסח הוא תמיד זמן טוב להרהר בחירותנו. כבר שבעים שנה שאנחנו נהנים מחירות לאומית, ומדינת ישראל הדמוקרטית מספקת חירות אישית רחבה לאזרחיה. אבל האם אנחנו לוקחים את החירות הזאת על כל היבטיה? האם במחשבתנו אנחנו מתנהגים כבני חורין, או מאפשרים לספינים רדודים לשלוט בהגיון ולתמוך בדברים שפועלים באופן חד וברור נגדנו? מתווה הגז כדוגמא מופלאה וחדשות טובות לסיום. חג חירות שמח!

תמונה של מאגר תמר

"מְכַסֶּה פְשָׁעָיו לֹא יַצְלִיחַ וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם" (ספר משלי)

כשלמדתי את מתווה הגז בקיץ 2015, היו שני צדדים – צד אחד שטען שהמתווה אסון, וצד שני שטען שהמתווה מדהים והכי טוב שאפשר. היום, כמעט אביב 2017, עדיין ישנם שני צדדים – צד אחד שטוען שהמתווה אסון, וצד שני שטוען שהמתווה באמת על הפנים אבל היי, הסכמים צריך לקיים. ואז-גם-היום יש את תועמלני חברות הגז שעדיין מעקמים עובדות שלא בהכרח קשורות לעניין ותופרים מהן סיפורי בדים, ויש כאלו שעדיין מאמינים.

נתיב האבות

על נתיב האבות ומהות הדמוקרטיה

הבתים בעפרה נהרסו, גם עמונה נקברה. חוק ההסדרה עבר והממסד אומר לאנשי נתיב האבות שהם האחרונים, שלא יהיו עוד הריסות, אבל מה הסיכוי שחוק ההסדרה יעמוד במבחן בג"צ? במבחנים ספציפיים כאלה ואחרים? דווקא מקרה נתיב האבות, ההזוי ביותר, יכול להעיד יותר מכל שחוק ההסדרה לא יעזור, כל עוד בג"צ הוא זה שקובע. בשנת היובל להתיישבות אנחנו זכאים לדרוש לבנות בלי להרוס. היום גם צריכים לבחור אנשים ראויים להנהגה, אנשים שיבטיחו שממשלת ימין נבחרת תיישם מדיניות ימנית. זו הרי מהות הדמוקרטיה, לא?

פקק תנועה

כולם מדברים על מחיר, אף אחד לא מדבר על חולי

איך הייתם מגיבים אם היו אומרים לכם שמאות ואלפי אנשים חולים מדי שנה באלרגיה, אסטמה, מחלות כלי נשימה, מחלות לב, שבץ מוחי ואף סרטן, וכל זאת בגלל בצע כסף? הייתם מזדעזעים? קמים לצעוק? דורשים שינוי? מפחדים שאתם הבאים בתור? הטור הזה הוא בשבילכם

פינוי עפרה

שיר אהבה בדואי, בביצוע בג"צ

בג"צ בעד חוק ההסדרה או נגד? תלוי למי זה טוב. בג"צ בעד דחיית הריסה ומציאת פתרונות, או בעד הריסה עכשיו ומיד? תלוי למי דוחים ולמי הורסים. תבינו, בג"צ לא קדוש, שופטיו אינם קדושים והם מושא לביקורת כמו כל בן אנוש. אסור לבג"צ לקבל החלטות פוליטיות ואם כך קורה, בראש ובראשונה אוהדיו הם אלו שחייבים לתמוך בשינוי ההרכב שלו.

עפרה, הבוקר

עזבו ימין-שמאל. מה שיקרה השבוע בעפרה הוא טמטום אחד גדול.

השבוע עתידה המדינה להרוס תשעה בתים בישוב עפרה. מעבר למחלוקת האידיאולוגית של ימין-שמאל, מדובר בטמטום, בחלמאות פיננסית, אחר כך בהתעמרות, ולבסוף בהפרת זכויות אדם, גם של יהודים וגם של ערבים. אז למה זה קורה? בגלל שילוב של ראש ממשלה ושר ביטחון שאין בהם אידיאולוגיה פרט לאחיזה בכיסא, וזו דורשת 'שב ואל תעשה', ובג"צ שיש לו אידיאולוגיה, אבל שונה מזו המוצהרת של הממשלה הנבחרת.

יותר תשואה, פחות סיכון: הוגנות בראייה גלובלית

כתבתי בטור הזה לא מעט על השקעות בחברות הוגנות, על כך שהוגנות משתלמת ומניבה תשואה גבוהה יותר ובסיכון נמוך יותר, הכל מנקודת מבט ישראלית. בשבועות הקרובים אפרסם חמישה פוסטים על השקעה בחברות הוגנות, או בתרגום חופשי ב"חברות אחראיות", מנקודת מבט גלובלית ■ הטורים נכתבים בשיתוף נגה לבציון נדן, מנכ"לית גרין-איי שמתמחה בהשקעות אחראיות

תולדות בלוף היצוא

המומחים שבהם השתמשה ועדת צמח כדי לבדוק אפשרויות יצוא גז, היו אנשי מכירות של חברות לייצור מתקני ייצוא גז, ששיחדו את חבר הוועדה שהיה גם חבר אישי. המומחים שבהם משתמש משרד האנרגיה כדי לבדוק את טענות הייצוא של חברות הגז, הם... חברות הגז. בשני המקרים הסיפור לא החזיק. השאלות קשות. מי נהג ברשלנות פושעת ולא בדק - ומי בדק וידע, והסתיר את האמת

תמונה של שריפה

מניית בזן? רק עם כדור שינה

סיפור קצר ושני לקחים בצדו. אחד – שמחאה אזרחית עובדת. שתים – שהשקעה בחברות לא הוגנות, לא משתלמת. ושניהם קשורים אחד בשני, וזו דוגמא קלאסית למה לא כדאי להשקיע במניית בזן, גם אם זה רק משיקולי הוגנות, ואיך ההוגנות והתוצאות העסקיות הולכות ביחד, יד ביד. אה, ואם תשקיעו בבזן, כנראה לא תירדמו בלילה. למה? תקראו עד הסוף. ותבחרו לאן אתם שייכים

תקציב של כחצי מיליארד, והם לא ידעו

תקציב של 462 מיליון שקלים ומשרד האנרגיה לא ידע שאפשר לפתח 'לוויתן קטן'? אם אכן המשרד הממשלתי לא ידע שתיתכן תוכנית פיתוח מצומצם של המאגר, אפשר לסגור את המשרד ולחסוך חלק נכבד מתקציבו שצמח ב-2017 וב-2018 ל-609 ול-725 מיליון שקלים בהתאמה. אם משרד האנרגיה ידע, מדוע הוא הסתיר את המידע הכל-כך חשוב הזה משרי הממשלה?

מאגר לווייתן

האם מתווה הגז עובר למישור הפלילי?

אתמול הגשתי תלונה למשטרה נגד חברות הגז על חשדות להסתרת מידע, הונאה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בערב, בלילה כלכלי, התראיינתי יחד עם יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים. עיקרי תשובותיו היו מסרים שקרא מדף שהיה לפניו, בסגנון "הוא מדבר שטויות הוא לא מבין כלום". כך גם תגובת נובל אנרג'י. שום התייחסות עניינית. כנראה ככה זה כשאין תשובות טובות. אני מקווה שההתייחסות של משטרת ישראל תהיה עניינית ותתייחס לעובדות. את מתווה הגז חייבים לחקור. לשם כך צריך גם אתכם. שתפו את הטור הזה. שתפו כדי לשדר את המסר שאת זה חייבים לחקור. התלונה מוצגת לשיפוטכם

הפשע הגדול יותר: על עבירות קטנות ועבריינים גדולים

איך מחליפים ראש ממשלה? תלוי. ראש ממשלה ישר – מחליפים בבחירות. ראש ממשלה פושע – מחליפים בחקירות. ולא, אל תספרו לי על שמאל נגד ימין וכל זה. יש פה עניין של אנושיות נגד חוסר אנושיות. של אזרחים שאכפת להם, נגד ראש ממשלה שכבר מזמן שכח מה זה אכפתיות, אלא אם מדובר בו ובכיסאו. וכמו אולמרט ודנקנר, לא משנה על מה הוא יורשע, כי את הפשעים כלפי החברה הוא כבר מזמן ביצע

תמונה מתוך התוכנית עובדה

המתווה הזה חרא, אבל פשוט נהדר!

סליחה על המילה הזאת בכותרת, אבל חשוב להביא דברים בשם אומרם. פקיד מאוד בכיר בתפקיד משמעותי למתווה הגז, מכנה כך את המתווה בדלתיים סגורות, ואחר כך יוצא אל הציבור ומוכר אותו כדבר הכי טוב שקרה לכם. ככה עובדים עליכם בעיניים. אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר, פתח בתוכנית עובדה צוהר למתרחש, לחשדות הברורים מבחינתו על שוחד, יותר ממעטפות, הוא אמר, והארץ לא בוערת. תקראו, אם עדיין לא נחשפתם.