כשחוק הפורנו הגיע לקבוצת הוואטסאפ הפרטית שלי - ערן יעקובי - הבלוג של ערן יעקובי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כשחוק הפורנו הגיע לקבוצת הוואטסאפ הפרטית שלי

הבנתי שאי אפשר לנקוט עמדה נחרצת בנושא ולצאת טוב. אז בינתיים, כל עוד ילדיי הקטנים בבית, אני בפוזיציית לונג על החוק

30תגובות

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את החוק המחייב את ספקיות האינטרנט לחסום תכנים פורנוגרפיים ברשת, אלא אם הלקוח מבקש להסיר את החסימה. התחלתי בהצגת הידיעה כפי שפורסמה בכלי התקשורת כדי להסיר מהדרך את האמירה שלפיה "אנחנו הופכים להיות איראן" - לא נאסר לצפות בפורנו במדינת ישראל באמצעות האינטרנט, שכן ברצותו יכול הלקוח להסיר את החסימה.

הוויכוח בעניין החוק -  האם הוא טוב או לא, נאור או שייך לציר החושך - ניטש כבר מספר ימים ברשת, בפורומים ובמקום העבודה. התעלמתי ממנו כי הבנתי שאי אפשר לצאת מזה בסדר - עד שהדיון הגיע לקבוצת הוואטסאפ הפרטית שלי. עם החברים הכי קרובים שלי. אז כבר היה לי קצת קשה להתעלם.

שתי סוגיות עלו בקבוצת הוואטסאפ: אחת נוגעת לטכנולוגיה, לאכיפה ולאפשרות שספקיות האינטרנט יבצעו שימוש לא ראוי במידע שהגולשים יספקו להן, והשנייה עניינה במדרון החלקלק של פגיעה בחופש הפרט.

את הסוגיה הראשונה פתרנו די מהר: נראה שלא תהיה טכנולוגיה שתוכל למנוע הרמטית גישה לתוכן באשר הוא - ורק תחשבו על כך שהוואטסאפ עשוי להיות צינור פורנוגרפי עמוס יותר אצל ילדים בגלל ההגבלות ברשת. לגבי אכיפה - בישראל תמיד עולה לגבי כל הגבלה השאלה "אבל מי יאכוף? ואיך יאכפו? ובכלל, אכיפה זו לא בדיוק התרבות וה-DNA שלנו, אז למה?"

לי נראה שההתייחסות לפורנו ברשת צריכה להיות זהה להתייחסות לפורנו שאינו ברשת. מה שמותר - מותר, ומה שצריך להיות מוגבל בגיל - שיוגבל בגיל. וכמובן - גם אכיף. היום אסור למכור סיגריות לקטינים. אני מודה שאני מופתע כל פעם מחדש כשאני מגיע לפיצוציה, ובעל המקום מבקש מחלק מהקונים תעודת זהות. מדוע הוא עושה זאת? כי אוכפים את החוק הזה. אבל הרבה פעמים שאלתי עצמי: איך מרגיש אדם שרק נראה צעיר, ומוכר שעשוי להיות צעיר ממנו מחטט לו בתעודת הזהות וכבר יודע עליו יותר מפרט אחד שאותו אדם כלל לא שש לתת.

סביר להניח כי החוק דווקא נותן דעתו לנושא האכיפה ברשת בכלל, ובישראל בפרט - ומה יותר קל מלהכריח את צינורות המידע להיות שומרי הסף? ואם כבר בישראל כולם סוחרים בבסיסי הנתונים שלהם (כמו חברות האשראי לכאורה וארגונים אחרים) - אזי הגענו חבריי ואני למסקנה כי גם ככה ספקיות האינטרנט יודעות עלינו כמעט הכל, ויש רק לקוות כי מישהו באמת יאכוף את האיסור על העברת מידע בין גופים עסקיים או ממשלתיים. עד כאן קל יחסית.

הסוגיה השנייה כבר יותר טריקית: מי קובע מה זה פורנו (שייחסם) ומה לא? האם סרטונים של הדרכה מינית ייחשבו כפורנו? "50 גוונים של אפור" זה פורנו? חבר אחד אפילו כתב בקבוצה שערוץ הכנסת זה פורנו.

וזו עדיין לא הבעיה. סיווג של פורנו בעייתי גם היום, עוד לפני תחולתו של החוק. כך שהשאלה האמיתית היא בנושא המדרון החלקלק שאליו אפשר להגיע בכל מה שקשור לחופש הפרט. המדרון עלול להתחיל מכך שאלגוריתם של חברה פרטית הוא זה שיחליט לנו מה מסונן ומה לא, ולהמשיך באובדן אמון ברשויות האכיפה, שבמקום לאכוף מטילות הגבלות על הפרט. ובכלל, הדבר הזה שנקרא אינטרנט, ששינה את העולם והפך אותו למקום פתוח ונגיש לכולם - פתאום יהפוך מוגבל. החשש הטבעי מעלה את השאלה עד היכן, בשם ההגנה על הילדים, ההגבלה הזאת עוד תגיע.

בואו נניח מצב (לשם ההקצנה בלבד, נא לא להתלהם) שבו חילוני יצטרך בעתיד לבקש מהספק שלו שיאפשר לו לצפות בתוכן שאינו דתי. זאת אומרת שבמקום שכל משתמש יוכל לבקש סינון אתרים, האינטרנט יהיה מסונן מלכתחילה, ומשתמשים יצטרכו להירשם ככאלה שמבקשים לצרוך תוכן פוגעני.

אפשר לפתח את הדיון על הפגיעה בחופש הביטוי והפרט לעוד הרבה מקומות הקשורים בארכיטקטורת הרשת, איסורים גיאוגרפיים, חברות הענק השולטות בעולם ולעיתים מתפקדות כרגולטורים מטעם עצמן ועוד - אך נעצור כאן כי הקושי ברור.

אז המדרון מובן, אבל מצד שני גם ההגנה על אלה שאינם יכולים להגן על עצמם, כמו הילדים שלנו, חשובה לא פחות, אם לא יותר - וזאת למרות שהתקנו סנן אתרים ולמרות ששמנו את המחשב בקומת המטבח כדי שנוכל להשגיח. כפי שנכתב בהצעת החוק, יותר קל לילד לצרוך פורנו ברשת מלרדת לקנות ארטיק בקיוסק. זה נשמע מפחיד, אבל יש לי תחושה שזה נכון. אני מנסה לשכנע את עצמי שהחינוך שהילדים מקבלים בבית, ההרצאות וההעשרה שהם מקבלים בבית הספר לגבי הסכנות באינטרנט מחלחלים למוחם של הקטנים. מצד שני, לא בטוח שיש לי הכלים לבחון כמה ההסברה הזו יעילה מול הרשת האימתנית, הממציאה כל יום חידושים מגוונים.

אז אחרי שהעליתי בפני עצמי את הטיעונים בעד ונגד, ואחרי שחזרתי וקראתי שוב את כל הדיון בקבוצת הוואטסאפ של חבריי הקרובים, הבנתי שלנקוט עמדה נחרצת בנושא הזה ולצאת טוב - אי אפשר. אי אפשר, כי חופש הביטוי וחופש הפרט וחופש העיסוק ועוד כל מיני חופשים תמיד יתנגשו עם הרע והזדון והיעדר האכיפה, ותמיד יידרש שביל הזהב שישמור עלינו נאורים - ויאפשר לנו לחיות באור, בין הסכנות האורבות מידי אלה שמנצלים את הנאורות. הוויכוח הזה לא ייגמר לעולם, לא משנה איזה חוק יעלה או ייגנז, ואני בטוח שגם סקר בין הגולשים לגבי החוק לא יראה מובהקות.

ארץ האפשרויות החסומות

לפני סיום רציתי לבדוק קצת מה קורה בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, זו שמקדשת את החופש (למרות שמה שקורה שם כרגע במערכת הבחירות מחזיר אותה הרבה אחורה). מסתבר שהחל משנת 1996 עלו שם חוקים שנכשלו, בעיקר כי המחוקק לא הבין את ארכיטקטורת רשת האינטרנט ואפשרויות ההפצה בה לעומת העולם "הרגיל". הוויכוח קיים עד היום וכולל צווים האוסרים על אכיפת חוק דומה לזה המקודם כרגע בישראל, ומנגד - אף אחד שם גם לא רוצה לבטל את החוק הנ"ל. בקיצור, לא הצלחה גדולה, אבל מודעות בהחלט גוברת.

אז מה אני עושה עם כל זה בינתיים? כרגיל, מה שנוח לי. פועל מהפוזיציה. כל עוד יש לי ארבעה קטנטנים, אני בפוזיציית לונג על החוק וגם משכנע את עצמי שבעצם לא אסרו על פורנו באינטרנט בישראל, אלא רק דורשים מצרכני הפורנו להיות אקטיביים יותר בחיפוש אחר מאוויהם, ולכן אנחנו עדיין לא קרובים למדרון בהיבט זה. ככל הנראה, כשהילדים יגדלו, המציאות קצת תשתנה ויהיה לי זמן לחשוב על עצמי ועל החופשים המגיעים לי - אז אחליף את הפוזציה על החוק לשורט, כי בעולם מתוקן לא צריך להיות חוק כזה ובוודאי לא על הרשת, המסמלת יותר מכל את היותנו עם חופשי בעולמנו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#