פוסטים אחרונים

האופוזיציה למען בזק וחברות התקשורת

אם תתקבל העתירה של המחנה הציוני לגבי הפסקת כהונת נתניהו כשר התקשורת - יהיה לבזק ואלוביץ' רק טוב

האירועים בחודש האחרון סביב ראש הממשלה ומו"ל "ידיעות אחרונות", הסיפורים לכאורה, סביב חלק מבעלי השליטה בערוץ 10, "ישראל היום" ומי יודע מה עוד יצוץ, מציגים קצת באור חיוור את העתירה שהגישו הבוקר (א') יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, וסיעת המחנה הציוני, בתביעה להורות לבנימין נתניהו להשעות את עצמו מתפקידו כשר התקשורת. זאת, עד לסיום החקירות והכרעת היועץ המשפטי לממשלה בפרשות המוכרות כ"תיק 1000" ו"תיק 2000". בשבוע שעבר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ באותו נושא. למה אור חיוור? כי מדובר במעט במדי ומאוחר מדי.

בשנתיים האחרונות, נציגים שונים מהאופוזיציה ביקשו, ועדיין מבקשים, לחקור את הקשר ואת "טובות ההנאה" שקיבלו ראש הממשלה וקבוצת בזק כתוצאה מהקשר בינו לבין בעל השליטה בקבוצה, שאול אלוביץ'. זה בערך היה כל עיסוקם בנושא שר התקשורת. שלוש הפסקאות הבאות הן מתוך הכתבה ב-TheMarker היום (א') העוסקת בעתירה. שימו לב שהמלה "בזק" אינה מוזכרת שם. כלומר: בכל השנה האחרונה התעסקו באופוזיציה בסיקור האוהד של אתר וואלה! לראש הממשלה וביחסו האוהד לחברת בזק, כשמנגד עומדת חברה ציבורית מהמרכזיות במשק הנתונה להשפעות רגולטוריות יותר מרוב החברות בישראל - וכמעט שום החלטה או שיח בנושא שלה, לחיוב או לשלילה, לא היה ענייני. זה נהיה חיוור כשמנגד ישנן פרשיות שנראות חמורות בהרבה ושקצת מוזר איך כלום לא דלף עד היום.

שאול אלוביץ'
אייל טואג
להמשך הפוסט

כשחוק הפורנו הגיע לקבוצת הוואטסאפ הפרטית שלי

הבנתי שאי אפשר לנקוט עמדה נחרצת בנושא ולצאת טוב. אז בינתיים, כל עוד ילדיי הקטנים בבית, אני בפוזיציית לונג על החוק

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את החוק המחייב את ספקיות האינטרנט לחסום תכנים פורנוגרפיים ברשת, אלא אם הלקוח מבקש להסיר את החסימה. התחלתי בהצגת הידיעה כפי שפורסמה בכלי התקשורת כדי להסיר מהדרך את האמירה שלפיה "אנחנו הופכים להיות איראן" - לא נאסר לצפות בפורנו במדינת ישראל באמצעות האינטרנט, שכן ברצותו יכול הלקוח להסיר את החסימה.

הוויכוח בעניין החוק -  האם הוא טוב או לא, נאור או שייך לציר החושך - ניטש כבר מספר ימים ברשת, בפורומים ובמקום העבודה. התעלמתי ממנו כי הבנתי שאי אפשר לצאת מזה בסדר - עד שהדיון הגיע לקבוצת הוואטסאפ הפרטית שלי. עם החברים הכי קרובים שלי. אז כבר היה לי קצת קשה להתעלם.

להמשך הפוסט

הדברים שלא סיפרו לכם על שוק התקשורת - ומה זה אומר על ההשקעה במניות?

הקורא הסביר הבוחן את סיכומי דוחות הרבעון השני של חברות התקשורת בעיתונים הכלכליים, משוכנע כי רמת התחרות בתחום הסלולרי ירדה פלאים ואילו התחרות בשירותי הטלוויזיה נמצאת בעיצומה. האומנם?

בואו נדבר על שוק התקשורת. המסקנה החד משמעית העולה מעיתוני הכלכלה נגזרת מהשוואת תוצאות הרבעון השני של שנת 2016 לתוצאות הרבעון המקביל בשנת 2015. מה עולה מהשוואה זו? קצב שחיקת מחירי הסלולר הואט באופן משמעותי, החברות כבר כמעט ואינן מאבדות לקוחות (נטו = גיוס בניכוי נטישה) ואף מתחילות לגייס, החברות מציגות השקעה נמוכה משמעותית לעומת הרבעון המקביל לפני שנה. מבחינת הפרשנים, הדבר משול להגעה לאזור נוחות חדש מבחינת חברות הסלולר - והשורה התחתונה: הרווח הנקי של סלקום ופרטנר (ולא של פלאפון) "התאושש במאות אחוזים". נקודה נוספת היא עליית המדרגה ברמת התחרות בעולם הטלוויזיה הרב-ערוצית, שאליה אתייחס בהמשך.

ועכשיו קצת סדר עבור הקורא הסביר:

דן קינן
להמשך הפוסט