וניל אינו הטעם היחיד: אילו טעמים מסתתרים במודל של אריאלי

מודל של פרופ' דן אריאלי וצוותו, המבוסס על נתונים כמו שביעות רצון של עובדים ועובדות, מציע להסתכל בקרנות מעבר למרכיבי תשואה ותנודתיות שמציעים המודלים הקיימים בבנקים. מערכות הדירוג שלהם מכירות רק "טעם" אחד ויודעות לנבא — אחורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארבעה גביעי גלידה מזכוכית
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

אם תיכנסו היום לבנק ותשאלו באיזו קרן כדאי להשקיע, תקבלו דירוג של קרנות הנותן ביטוי ליחס שבין התשואה לתנודתיות לאורך זמן. המודל הזה מתאים מאוד לקרנות של פעם, שהן בעצם תיקי השקעות משותפים. למשל אם יש לכן מאה אלף שקלים להשקיע ואתן רוצות איזון של 30% מניות ו-70% אג"ח, מערכות הדירוג של הבנקים ייתנו לכן כנראה אינדיקציה לא רעה מי מנהלי הקרנות הטובים יותר ומי טובים פחות. מי לקחה סיכונים גדולים יותר והצטיינה בתשואה אבל היתה גרועה בתנודתיות, היכן הצוות נשאר לתקופה ממושכת והיכן היתה תחלופה וכן הלאה. לקרנות שכאלו מערכות הדירוג מצוינות. 

אם, לעומת זאת, אתם רוצים לגוון את תיק ההשקעות עם קרנות שגלום בהן סיפור, או עם קרן שמנסה לבסס את מדיניות ההשקעה שלה על מצב שוק חדש, תגלו שהדירוג של הבנקים רלוונטי פחות עבורכם. אתם בוחרים בהשקעה הזו היום כי להערכתכם בתקופה הקרובה האסטרטגיה הזו הגיונית. כי היא מגוונת את תיק ההשקעות ומאזנת את החשיפה למדדי הליבה.

מתוך אסטרטגיה של להביא לשוק יותר מכשירים מתמחים שנותנים ביטוי ל-ESG   Environmental, Social, and Governance — הקימה IBI קרן נאמנות שמשקיעה במניות שנכללות במודל שפיתחו פרופ' דן אריאלי וצוותו, ונותן להערכתי את הפתרון הטוב ביותר המצוי כיום בשוק הסחיר בישראל להשקעה ב-S, הרכיב החברתי של העסק. המודל של אריאלי מנתח שאלונים אנונימיים שמחולקים בחברות סחירות הנכללות במדד MSCI WORLD ומכניס אליו את החברות שבהן תשובות העובדות והעובדים מעידות על מוטיווציה גבוהה של העובדים.

המודל, כמו כל קרן או כל מודל, לא מתאים לכל תקופה. בלב הקורונה, כשהדו"חות הכספיים של חברות האינטרנט הציגו צמיחה משמעותית אל מול מרבית החברות, הם גם הציגו פער דרמטי בתשואה שהשתרשר למערכות הדירוג. המודל של אריאלי מציג אסטרטגיה אחרת, שהניבה תשואה נמוכה ממודלים ומדדים עם משקל יתר לחברות הטכנולוגיה, ובהתאם קיבל ציון נמוך משמעותית במערכות הדירוג. יש משקיעים שייראו בהתנהגות השונה יתרון, בזכות היכולת שלה לייצר פיזור בתיק ההשקעות, אבל מערכות הדירוג לא נותנות להיבט זה משקל משמעותי. 

דן אריאלי. מציג אסטרטגיה אחרת, שונה מזו המייחסת משקל יתר לחברות הטכנולוגיה צילום: תומר אפלבאום

כדי להסביר למה יש אנשים שחושבים שמודל כזה, שאולי לא היה מעניין בעבר מעניין היום, חשבו שאתם נוסעים באיילון. הכביש נחסם והתנועה עוצרת. עוברת שעה, עוברות שעתיים, שלוש וכשהכביש נפתח לתנועה סוף סוף אין אף אחת ברכב לפניכם. לא הנהגת ולא הנוסעים שישבו שם לפני שלוש שעות.

עכשיו קחו את האנלוגיה הזו ליציאה מהקורונה — אחרי מה שהרגיש כמו נצח, הכלכלה חזרה לנסוע. יש חברות ששימרו את העובדות והעובדים, ויש חברות שפיטרו את מי שהיה אפשר והוציאו את השאר לחל"ת. ייתכן שהעסקים שפיטרו וחיל"תו הציגו פחות הפסדים בשנה האחרונה. אבל, אם אנחנו מנסים להעריך מה יקרה בעתיד, יש יסוד סביר להניח שכמו שיהיה מורכב מאוד לחלץ את הרכב התקוע על כביש 20, אחרי שהתנועה החלה לנוע, כן יהיה קשה יותר לנוע לעסקים עם מחסור בעובדים או עם עובדות לא מרוצות.

אם תשאלו את מערכות הדירוג, השמות דגש על ביצועיים היסטוריים, התשובה תהיה ציון נמוך שמשמעו עדיף להשקיע בקרנות שבעבר הציגו תשואות גבוהות יותר בתנודתיות נמוכה יותר. כך תשקיעו בסין אחרי תקופת גאות ולא ביציאה מהשפל, תשקיעו בתיירות רגע לפני הקורונה ולא רגע אחרי, ותחזרו שוב ושוב על הטעות הבסיסית של שוק ההון, לקנות גבוה ולמכור נמוך. 

לקינוח אפשר להשוות את מערכות הדירוג של הקרנות למערכת המדרגת גלידריות רק לפי איכותה של גלידת הווניל. זה אולי הטעם הבסיסי, שמעיד רבות על איכות השפית, אבל אם אתם אוהבים שוקולד, קרמל, תות או פיסטוק התועלת שבדירוג מוטלת בספק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker