הבונוס של הקורונה – מיגור הזנות

כך נוכל להציל 700 נפשות תמורת 8 מיליון שקל בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית בושת בתל אביב, ב-2018

אם יש מקצוע שחובת הריחוק בין אנשים לכאורה שיתק, זה זנות. היו כמובן הפרות, אבל בהכללה נהייה מאוד מסובך ומסוכן מתמיד לעסוק במקצוע העתיק בעולם.

לצערנו, לא הינו ערוכים כחברה לנצל את ההזדמנות ולסייע לעוסקות ולעוסקים במקצוע להשתקם. בתקופה שבה רבים ורבות התמודדו על מקומות תעסוקה, הסיכוי של שורדות ושורדי זנות להתחרות על תעסוקה חלופית היה כמובן קטן. שיקום מזנות זו לא עוד הסבה מקצועית, זהו תהליך ארוך ומורכב, אבל ככל שנתעשת מהר יותר, כך אולי בשלהי הקורונה תינתן לנו ההזדמנות להתחיל את התיקון.

עם העברת החוק שזכה לכינוי הפללת הלקוח, הכרנו רשמית, כחברה, במציאות שלפיה העוסקים והעוסקות בזנות הם קורבנות. בניגוד למרבית המקצועות האחרים בעולם שבהם אנו בוחרות או שאליהם אנחנו נקלעים באקראיות, חלק ניכר אלו שמגיעים לעבוד בזנות עברו התעללות מינית בילדותם או הגיעו לעיסוק בכפייה. מעטות ומעטים בלבד ממשיכים לעסוק במקצוע לאורך זמן מבחירה ולא מהידרדרות במצבם הנפשי ולפעמים גם מצבם הפיזי, שמאוד מקשים עליהם לעשות שינוי.

בישראל ישנה קואליציה של ארגונים חברתיים העוסקים בשיקום שורדות זנות לאורך שנים רבות, עם הצלחות מאוד משמחות אבל עם תקציבים מוגבלים מאוד, והם מגיעים לשורדות מועטות בכל שנה.

מבצע לסגירת בתי בושת בתל אביב, במארס האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך, משרד הרווחה הכיר במצב שיצרה הקורונה כהזדמנות נדירה לנסות להתמודד עם הקבוצה המורכבת ביותר בתחום המורכב הזה - טרנסג'נדריות העוסקות בזנות. יש בארץ כ-700 נשים טרנסג'נדריות המוכרות לשירותי הרווחה כמתפרנסות מזנות. לא צריך תואר בפסיכולוגיה בכדי להבין את המורכבות הנפשית המולדת בהעדר הלימה בין הזהות המינית הנפשית לפיזית. לא צריך תואר בפסיכולוגיה להבין איך נידוי מהמשפחה והחברה בגיל צעיר עשוי להוביל לזנות ולחיים של התעללות נפשית ופיזית מתמשכת.

התוכנית של משרד הרווחה תעלה לנו כחברה כ-8 מיליון שקל; קרי, ניתן להציל חיים תמורת 11,500 שקל. הגוף המקצועי שבנה את התוכנית עבור משרד הרווחה הוא SFI, Social Finance Israel המתמחה בבניית בביצוע תוכניות עם אימפקט חברתי משמעותי בתוך מעטפת מימונית של "תשלום לפי הצלחה". התוכנית בנויה סביב הקונספט שעל מנת לפתור בעיות חברתיות מורכבות נדרש "כפר שלם", ולכן היא נבנתה כשותפות בין משרד הרווחה, תורמות ותורמים וארגונים חברתיים המתמחים בתחום.

הכרה במורכבות היא המפתח להצלחה, ולכן על אף שזה לא נעים לקריאה, המלה הזו מופיעה כאן הרבה פעמים. השלב הראשון לא יפתיע אתכם כי הוא עוקב אחר פירמידת הצרכים של מאסלו – חייבים למצוא למשתתפות בתוכנית פתרונות דיור, מזון, בריאות וביטחון בסיסי. בתוכנית של SFI הכסף הפילנתרופי, כשני מיליון שקל, יאפשרו מימון של פתרונות דיור. השלבים הבאים נבנים בימים אלו ביחד עם הארגונים החברתיים, עם נציגי הקהילה הטרנסג'נדרית ועל סמך תובנות ממיזמי שיקום דומים בחו"ל.

בכדי להצליח, התוכנית חייבת להיות הדרגתית וחייבת להכיל מרכיבים של מדידה, הערכה ולמידה המוכרים לנו היטב מהעולם העסקי. תוכניות רבות מדי של משרדי הממשלה נכשלות כי הכי קל לרכוש פתרון מלא, לייצא לא רק את העבודה אלא גם את האחריות עליה. כשהבעיה החברתית היא קשה ומורכבת, כמו בעלייה במדרון חלקלק, אם כל המעורבים והמעורבות לא יתנו ידיים ויתקדמו יחד עקב בצד אגודל, רק מעטים יגיעו לפסגה.

הפגנה נגד צריכת זנות בתל אביב, ב-2018. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

האנלוגיה של טיפוס על הר מתאימה גם כי יש ערך לטיול עצמו. גם אם יהיו אנשים שיפרשו בדרך ולא ימשיכו לטפס עם הקבוצה, הם עדיין התקדמו מנקודת ההתחלה. המשך הטיפול בהם אולי צריך להיות אחר, אבל הוא כנראה יהיה קצת יותר קל ביחס לאלו שעדיין לא עשו את הצעד הראשון.

השלב הראשון אחרי הגיוס לתוכנית והתאמתה למשתתפת הוא חצי שנה של מפגשים דו שבועיים ללימוד הכשרה וטיפול קבוצתי. בתום ההכשרה המקצועית יש שלב של השמה, קליטה בעבודה, התמדה בעבודה, יכולת להשתלב בחברה והיכולת להתנהל עצמאית.

על אף שהמלים המתארות את השלבים השונים פשוטות וברורות, אין שום דבר פשוט וברור בתהליך. הוא נשען על ידע נרכש של ארגונים הפועלים בזירה שנים רבות, הוא נשען על תהליכי מעקב ובקרה צמודים, הוא מחייב סנכרון של העברת תשלומים מהמדינה למימון התהליך בהלימה עם אבני הדרך ולא בדרך של קניית שירותים סתמיים.

הקורונה זימנה לנו הזדמנות נדירה להציל 700 נפשות מגורל שלא היינו מאחלות ומאחלים לאויבנו. כולנו תקוה שהחזרה לשגרה נמצאת מעבר לפינה, ולכן לא נותר אלא לקוות שהדרג המקצועי במשרד הרווחה יפעל מהר ובנחישות, ולא יפספס את ההזדמנות הנדירה שנקרתה בדרכו להציל חיים.

הופכות את היוצרות, המכללה, kite pride ואחרות – מומלץ להיכנס לאתרים ולהתרשם מהפעילות וכמובן לרכוש מהמוצרים שהן מייצרות למימון המשך הפעילות ולהעצמת המשתתפות והמשתתפים בתוכנית.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker