כשהארגון נמצא רגע לפני תהום, אנחנו מוכנים לתת לנשים להוביל

לא נוח לנו להניח למגדר להוביל את בחירת המנהיגות. נוח לנו להסתכל על קורות חיים, להקשיב לקול, להתרשם מהאדם ולהשלות את עצמנו, על אף מאות המחקרים המעידים אחרת, שאנחנו אובייקטיביים ומגדר לא משחק תפקיד בבחירות שאנחנו עושות ועושים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי

מה משותף למרב מיכאלי ומריסה מאייר?

לא, הן לא ריסקו את תקרת הזכוכית. הן התגייסו לעצור את הארגון שבראשו הן ניצבות מליפול ממצוק הזכוכית. 

על מצוק הזכוכית שמעתי לראשונה בהרצאה של פרופ' רונית קרק בפורום CFO. "מצוק הזכוכית" מתייחס לכך שבארגון הנמצא במצבי משבר, הסיכויים של נשים לקבל משרות בכירות עולים. הפעם האחרונה שכתבתי על הנושא היה ב-2013, ערב המינוי של קרנית פלוג כמחליפתו של סטנלי פישר לתפקיד נגידת בנק ישראל, וערב בחירתה של סטלה הנדלר למנכ"לית בזק. 

אין ספק שמפלגת העבודה היא יותר כמו יאהו, שהיתה ממש על פי תהום, מאשר כמו בזק. אין ספק שכל אחת מהנשים הללו - מפלוג ועד מיכאלי - היתה יותר מראויה ומתאימה להוביל את הארגון שבראשו היא ניצבה או ניצבת, גם לו הוא היה על הנתיב המהיר להצלחה מסחררת. על אותו משקל, אין ספק שלו זו היתה המציאות, והארגון היה בנתיב להצלחה, ההסתברות שהן היו נבחרות לתפקיד, היתה קטנה. 

מריסה מאיירצילום: בלומברג

יאהו, שהיתה אחת מחלוצות האינטרנט, התאגדה ב-1995. ביולי 2012, כשמאייר נבחרה להוביל, היה נראה שהמודל העסקי של יאהו הפסיד למנועי החיפוש והחברה נמצאת על פי תהום. על פי ויקיפדיה, ב-2016 כשלוש שנים אחרי שמאייר מונתה כמנכ"ל, היו כשבעה מיליארד צפיות בחודש בפורטל החדשות והמדיה שלה, מה שהציב אותה בדירוג העולמי במקום השישי באותה השנה. הפורטל או רשת האתרים של יאהו נמצאים בבעלותה המלאה של וריזון, אבל היא עדיין זוכה לפופולריות רבה. אחד הנכסים החשובים של המערכת, בוודאי עבור נשות שוק ההון, הוא הפורטל הפיננסי Yahoo Finance. גם היום זה אחד ממקורות המידע שכדאי לבקר בהם כשבוחנות הזדמנות השקעה ומחפשות מידע על חברה או תעשייה.

גם כשמסתכלות על מפלגת העבודה, אחד הנכסים החשובים שלה הוא הפורטל הכלכלי. קצת כמו יאהו ב-2012, נראה שההנגשה לציבור הרחב של הממשק הכלכלי-חברתי הפסיד למסרים אחרים. למרות זאת, כפי שמזהה מיכאלי והתומכים בה, בתוך בליל המסרים ופולחני האישיות במפלגות האחרות, למפלגת העבודה יש מסר חברתי כלכלי ברור שמאפיין אותה, מבדל אותה ואולי, בדומה לגל הכחול ששטף את ארה"ב לפני כמה חודשים, יתגלה כרלוונטי מתמיד. 

המשבר בארה"ב עמוק, רבות ורבים שם הרגישו שהם על פי תהום. כישראלים, כשמסתכלים על הנאסד"ק, אנחנו עשויים לפספס את עומק המשבר שם, אבל מבין ההשפעות הרבות של הקורונה על חיינו, אחד המרשימים הוא ההשוואה של היציאה ממשבר הקורונה לאות K: יש ציבור שהקורונה שיפרה משמעותית את מצבו הכלכלי כלפי מעלה, ויש ציבור שמוצא עצמו במורד הזרוע היורדת. 600+ המיליארדרים בארה"ב הוסיפו ב-2020 כטריליון דולר להונם האישי, בעוד מספר מחפשי התעסוקה השבועי שם גדל במאות אלפי אנשים בשבוע. בשביל לבנות גשרים על התהום שנפערה בין שוק ההון לשוק העבודה, בין ה-Wall Street ל-Main Street, כדי שההון המצטבר בתעשיות שיכולות לשפר את איכות החיים של כולנו יפגוש ביקוש שיחלחל מעבר לשכבה העליונה של החברה, צריך ממשלה שזה הפוקוס שלה. 

גם בישראל יש כמיליון אנשים הניצבים על-פי תהום. גם בישראל האות K מאפיינת את החוויה של רבות ורבים מאתנו כמסלול ההתקדמות בשנה האחרונה, גם אם לא בעוצמות האמריקאיות. כמדינה, שפע המועמדים המתמודדים על הובלת המדינה מעיד כנראה שרובנו מפוקסים על הזרוע העולה והמצוק עדיין נראה רחוק. יותר מכך, בישראל, לקראת האביב, כשרובנו נהיה מחוסנים ומחוסנות, סביר שהאור בקצה המנהרה ימנע מאתנו לראות את ה-K, לראות את הציבור שנדחף למצוק, אבל זה שאנחנו לא רואים אותו לא אומר שהוא לא שם. 

קרנית פלוג, לשעבר נגידת בנק ישראלצילום: תומר אפלבאום

כאמור, המונח מצוק הזכוכית מתאר את השכיחות הגדלה במצבי משבר של נשים לקבל משרות בכירות - הוא לא תומך בטענה שנשים מוכשרות מגברים לחלץ אותנו מצרות. אמנם זו אולי לא הוכחה מדעית, אבל בניסוי הכלכלי, חברתי והגלובלי שהשתתפנו בו בשנה האחרונה, נוכחנו כולנו שמנהיגות נשית הובילה בפער משמעותי את ההצלחה במדינות שהשכילו לבחור בראשות מדינה, אל מול אלו שלא. 

כא.נשים שוויוניים לא נוח לנו, על אף העובדות, להניח למגדר להוביל את בחירת המנהיגות או אפילו כל השמה לתפקיד. נוח לנו להסתכל על קורות חיים, להקשיב לקול, להתרשם מהאדם ולהשלות את עצמנו, על אף מאות המחקרים המעידים אחרת, שאנחנו אובייקטיביים ומגדר לא משחק תפקיד בבחירות שאנחנו עושות ועושים. מרב מיכאלי, בהחלטתה להתמודד על רשות מפלגת העבודה ובזכייתה, הוסיפה לשלל העדויות לקיום המצוק השקוף הזה, מצוק הזכוכית.  

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker