כוחו של מועדון הגברים: הדירקטוריון המתהווה של ישראכרט הוא עוד מאותו דבר

לגופים המוסדיים ולבעלי המניות של ישראכרט יש הזדמנות לבנות דירקטוריון מגוון, כראוי לגוף ללא גרעין שליטה, או ליפול לסטנדרטים שהיו נהוגים במקומותינו בעבר, שלפיהם הדירקטוריון הוא ועדת קישוט

אלה אלקלעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ישראכרט הנוכחי, אייל דשא
אלה אלקלעי

אפתח בדיסקליימר: יש לי הערכה מרובה לדמות הציבורית של כל המועמדים והמועמדות לדירקטוריון ישראכרט. כולם וכולן ראויות להבנתי ועם אף אחת או אחד מהם אין לי קשר אישי.

בבחירת הדירקטוריונים בבנק לאומי ובנק הפועלים, הכוח של המועדון ניצח. הוא תיעדף את מודל 'אחד מהחברה' על פני גיוון, על פני הרחבת תחומי הידע הרלוונטיים היושבים סביב שולחן הדירקטוריון, על פני שילוב קול אחר. הוא תיעדף אנשים שבוודאות לא יזיקו, אבל ביחס לפרופילים שונים, יכולתם להועיל במציאות המתהווה מוטלת בספק. יש לזה אפילו שם  -למל"מ - לא מזיק לא מועיל.

אם הקורונה לימדה אותנו משהו זה שחברות חפצות חיים לא יכולות להסתפק בניסיון בתהליכי עבר. קיימות דורשת שיפור של יכולת ההתמודדות עם השיבושים והשינויים הדרמטיים המתרחשים והצפויים בסביבה העסקית. דרך אחת לעמוד באתגרים היא על ידי גיוון הקולות הרלוונטיים היושבים סביב השולחן.

בישראכרט זה יותר מסובך מאשר בבנקים. האתגרים וההזדמנויות העומדים בפני החברה הם גדולים, משמעותיים והם כאן בהווה ובעתיד מתמשך. הצלחת החברה, האם היא תחצה את האוקיינוס או תתנגש באחד הקרחונים המרובים המשוטטים במרחב תלוי בנתיב שיותווה בדירקטוריון. הגיוון הזעום ברשימת המועמדים מעורר את התהייה האם מראש הגישו 100 אנשים בעלי רקע ופרופיל דומה בקשה להצטרף לדירקטוריון, או שוועדת האיתור לא ראתה לנגד עיניה את הערך שבגיוון אלא רק את הערך שבניסיון ניהולי עשיר. 

ישראכרט

ליבת הפעילות של חברת כרטיסי אשראי נחלקת בין שירות אמצעי תשלום לבין גוף אשראי לטווח קצר. בשני תחומי הפעילות הללו התפתחו בשנים האחרונות מגוון נרחב של פתרונות חלופיים, וחלקים ניכרים מתעשיית הפינטק עסוקים בפיתוחם.

מבחינת אמצעי תשלום, תחליפי המזומן העומדים לרשותנו הם רבים ומגוונים: ביט, אפל פיי, פייפאל, פפר, פייבוקס, משולם ועוד הם רק חלק מהטכנולוגיות התחליפיות המתהוות סביבנו. מחלקן, ישראכרט יודעת לגזור קופון, כמו למשל ההסכם שנחתם באחרונה עם אפל, ובחלקן הסליקה עוברת במסלולים אחרים. האיום או ההזדמנות שטמונים בטכנולגיית בלוקצ'יין ובעולם הקריפטו הם אולי לא מיידיים, אבל הם בהחלט משמעותיים והם חלק מהנתיב העתידי שצריך לדעת לנווט בו. 

חברות אשראי חוץ בנקאי וחוץ מוסדי נמצאות כבר כיום בפיגור של כעשור אחרי העולם, אבל בימים אלו מתפתחות מסגרות אשראי חלופיות בישראל כפטריות אחרי הגשם. היתרון היחסי ההיסטורי של חברות כרטיסי האשראי היה בהיותן חלק מקבוצות בנקאיות מובילות עם גישה להיסטוריה הפיננסית של הלקוחות ועם יתרון מובהק ביכולת דירוג פוטנציאל ההחזר. עם צאתן לעצמאות, אין להן יתרון מובנה בגישה למידע הבנקאי הרחב. יש להן עדיין יתרון בהכרת היסטוריית השימוש בכרטיס האשראי עצמו שמהווה בסיס משמעותי לדירוג אשראי.  

לתחרות, לצד ההזדמנויות שהטכנולוגיה מחדשת ומביאה לפעילות הליבה, אפשר להוסיף צפי לשינויים רגולטוריים משמעותיים בסביבה העסקית כגון: חוק נתוני אשראי, חוק שירותי תשלום ועולם הבנקאות הפתוחה. 

לאדם שניהל מערכות גדולות ב-50 השנים האחרונות יש מה לתרום בכל דירקטוריון שהוא ישב בו. אבל מעבר לעצות ניהוליות חשובות למנכ"ל ולצוות הניהולי הבכיר - איזה ידע ספציפי רלוונטי לניווט במים הבלתי מוכרים של עולם האשראי ועולם התשלומים החדשים מביאים אנשים שמגיעים מהמערכת הבנקאית של פעם, שניהלו חברות ענק לפני שהרשתות החברתיות והטכנולוגיות החדשות נהפכו לכלי צרכני אפקטיבי?

אין ספק שכל דירקטוריון יתברך אם יבחרו אחד או שניים מהמנהלים הבכירים במשק המופיעים ברשימת המועמדים הסופית לדירקטוריון ישראכרט, אבל אם בסופו של דבר ישבו סביב השולחן שמונה גברים ואישה (שכבר מכהנת), נראה שוב ניצחון של המועדון על פני שיפור בממשל התאגידי בחברות המובילות בישראל. בשלב זה כבר אין הרבה גיוון שניתן לחלץ מהרשימה, אבל טוב תעשה האסיפה הכללית אם היא לפחות תתן ביטוי לקול המגדרי. 

בניגוד לגברים שעברו את הסינון של ועדת האיתור, הנשים שעברו את המסננת מביאות לשולחן לא רק גיוון מגדרי אלא גם רקע וניסיון ספציפי רלוונטי. הכרה מעמיקה של עולם כרטיסי האשראי, עולמות הפינטק וקידום הבנקאות הדיגיטלית, רקע עכשווי בשיווק של מכשירים פיננסים והיכרות מעמיקה עם המערכות הבנקאיות והרגולציה.

לגופים המוסדיים ולבעלי המניות של ישראכרט יש הזדמנות לבנות דירקטוריון מגוון, כראוי לגוף ללא גרעין שליטה, או ליפול לסטנדרטים שהיו נהוגים במקומותינו בעבר, שלפיהם הדירקטוריון הוא ועדת קישוט, ולכן מה שחשוב הוא שיהיה ליושבים סביב השולחן עבר מרשים ככל הניתן וחוסר מוטיבציה לעשות גלים.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום