אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

לפני שנה-שנתיים, נשים וגברים רבים חשבו שפמיניזם זו תנועה שאבד עליה הכלח. תנועה שהיתה נדרשת לפני 100 שנה, אבל שכיום היא מיותרת. כיום, אחרי MeToo# ודונלד טראמפ, זה לא מפתיע אף אחד שגופים משמעותיים כמו קרן "פרס בראשית" (Genesis Prize Foundation), קרן קאהן וארגון מתן - משקיעים בקהילה, חברו לתת את מענקי פרס בראשית לארגונים הפועלים להעצמת נשים בישראל.

בתוך שבועיים בלבד הוגשו בקשות מיותר מ-200 ארגונים, ולאחר תהליך סינון ומיון מקצועי נבחרו 37 ארגונים ופרויקטים. המשמעות הגדולה היא שליותר מ-200 ארגונים בישראל יש עשייה משמעותית בתחום השוויון המגדרי ושוויון ההזדמנויות, ושכולם היו שמחים להכרה ולמימון הפעילות שלהם. במבט ראשון זה נראה מספר גדול מדי. במבט נוסף ברור שכל ארגון חברתי חייב שתהיה לו גם זווית מגדרית בפעילותו. בלי שוויון אין קיימות לחברה.

יתרונות לגודל

יש אנשים שיגידו שהכי יעיל זה לתת מיליון דולר לארגון אחד שיוכל לעשות עבודה רצינית. כיו"ר שדולת הנשים בישראל אין לי ספק שזה תסריט מפתה, ובכל זאת אפילו לי ברור שאם כל כמה שמיליון דולר נשמע לנו הרבה כסף, זה סכום קטן מדי לעשייה משמעותית בתחום העצמת נשים בישראל. הפתרון של ועדת הפרס היה לחלק את הפרס בין 4 קטגוריות עיקריות המשלימות זו את זו, בתוספת מענק קטן בסך 40 אלף דולר לפיתוח מקצועי של נשים המובילות ארגונים חברתיים.

1+1 יהיה שווה יותר משלוש

אם בוחנים את מפת הקטגוריות מבינים עד כמה נדרשת התמחות בכל תחום, אבל לצד זאת, עד כמה הפעילויות והתהליכים משלימים זה את זה. כך, לצד מענק לקידום שוויון מגדרי, מקודמת פעילות משלימה של בניית מערכות ותהליכים שיאפשרו לנשים מהפריפריה החברתית-כלכלית ולנשים מקבוצות מיעוט ליהנות מהשוויון שכבר הושג בעבר, לצד זה שיושג בעתיד. במקביל מושקעים משאבים בהפחתת אלימות פיזית וכלכלית.

אחד ההישגים המשמעותיים של התהליך היה בהנעת פעילות חדשה, כבר לפני שניתן השקל הראשון. הן בתחומים של שוויון מגדרי והן בתחום של מניעת אלימות, מרבית הפרויקטים שהוגשו הם חדשים - כלומר, ההזדמנות למימון ממוקד עוררה יזמות, במקומות שבהם לצד פעילויות מאוד ותיקות יש מקום לשיטות ויוזמות חדשות. תרומה חשובה נוספת של הצוות שניהל את התהליך היא הבחירה לתמוך בעיקר בתפעול ובניית היכולת של הארגונים ופחות במחקר וקידום מדיניות, בחירה הנותנת לארגונים חופש פעולה רב יותר לבצע את המשימה.

MeToo# = אנחנו לא לבד

זה אולי נראה מוזר למי שלא עבר פגיעה, אבל אחד הדברים החשובים שלמדנו כחברה בשנה האחרונה היא את עוצמת ההעצמה הנובעת מהידיעה שאנו לא לבד. בהיבט הזה, MeToo# תרם רבות לתובנה של חשיבות המודעות הציבורית לשותפות לדרך, ולא רק בהקשר של הטרדות ואלימות מינית. ברור שאם אני יודעת שיש מאות ארגונים שפועלים לקידום העצמה של נשים, תחושת צדקת הדרך ואיתה תחושת השליחות והנחישות מתעצמים.

חלק ניכר מהתקציב הכולל מיועד לבניית ידע ומודעות ציבורית, או במלים אחרות, לבניית הגשרים בין הארגונים, ואת אותה תחושת שותפות בדרך שכל כך חסרה ביומיום של עשייה חברתית. הצורך בהבניית ידע ומודעות ציבורית ברור גם מהמציאות שבה יש זכויות רבות שפשוט אינן מיושמות מחוסר מודעות.

כך למשל, אישרה השנה עיריית תל אביב אירוע בלב העיר, בכיכר רבין, בהפרדה. ברגע ששדולת הנשים וארגונים נוספים הרימו דגל אדום, האסימון נפל, והתקבלה החלטה גורפת ששוב העירייה לא תאשר אירועים בהפרדה. קרי, בתל אביב לא תתאפשר חסימה של חלקים במרחב הציבורי המשותף לא לאתיופים, לא לערבים ולא לנשים.

מיליון דולר חולקו אתמול בין 37 ארגונים. 37 ארגונים שישתמשו בכסף לקדם שוויון, להעצים נשים, ליצור הזדמנויות ולהפחית אלימות בכל הקבוצות האתניות המרכיבות את המארג המרתק של מדינת ישראל. תחשבו איזה מנוף מדהים זה לקידום החברה הישראלית, לקידום של כולנו.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker