תורידו את המחסומים - מסחר הוא לא מקום לפטרנליזם

כסף שאינו מושקע אינו תורם לפיתוח המשק והכלכלה. הוא אמנם חסר סיכון - אבל גם חסר סיכוי ■ למרות רצון הרגולטורים להגן על הציבור -יש להנגיש עבורו את המידע הנחוץ ולאפשר לו להשקיע בשוק ההון

אלה אלקלעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחר בבורסה של לונדון
אלה אלקלעי

באחרונה פירסמה הבורסה לניירות ערך בתל אביב מחשבון עמלות מסחר, והציתה שוב מספר רב של כותרות שהשוו בין עמלות המסחר שגובים הבנקים לעמלות המסחר של הברוקרים הפרטיים. לכאורה, לא ייתכן שפערים שכאלה יתקיימו בשוק חופשי, פתוח ושקוף. למה שאדם שמבין מספיק בתחום בכדי לנהל את השקעותיו ולסחור בעצמו בניירות ערך יבחר לשלם פי שניים ויותר, וזאת במודע, כשכל נתוני העלויות פרושים בפניו?

מרבית הלקוחות מרגישים שבויים וחוששים להעביר את חשבון ניירות הערך מהבנק שלהם, גם אם המשמעות היא הורדת העמלות ושיפור השירות. בתהליך הרציונליזציה שמצדיק את "השבי", עולות כמה סיבות להשאיר את חשבון המסחר בבנק: החשבון מהווה בטוחה כנגד הלוואה מהבנק; יש ללקוח פעילות מסחרית אחרת בבנק ובמכלול העמלות זה כדאי; הלקוחה עושה מעט מאוד פעולות מסחר ולכן מבחינתה עמלות המסחר הן כה זניחות שחבל על המאמץ; חוסר הבנה של הסיכונים; ביקוש למערך הייעוץ ועוד. בשורה התחתונה, אף שלכאורה יש מגוון סיבות, מרביתן אינן רלוונטיות למרבית הציבור.

בהרבה מובנים יש כאן כשל שוק - אנשים מקבלים החלטות שרחוקות מלהיות אופטימליות עבורם, ומשלמים עמלות גבוהות מדי תמורת מוצר שיכול להיות יותר טוב.

במקום לפתח - מגבילים וחוסמים

כשכל המידע שקוף וידוע לכולם ואנשים בכל זאת מקבלים החלטות שגויות אפשר, כפי שהרגולטורים שלנו נוטים לעשות, להחליט שהרגולציה חייבת להיכנס לשוק ולקבל בו החלטות עבור הציבור. דפוס חשיבה שכזה מוסיף הרבה מאוד איסורים ומגבלות להתנהלות השוק, וכך במקום לסייע לשוק ולפעילות שבו להתפתח, המגבלות מרחיקות את הפעילות מהעולם של שוק חופשי, פתוח ויעיל.

המגבלות העיקריות שחוסמות את שוק המסחר העצמאי הן המגבלות המוטלות על מידע תומך החלטה - אנליזה, ייעוץ, שירות איתותים וכדומה. כל אלה הם שירותים נלווים למסחר שלקוח כשיר (דהיינו לקוח עשיר) יכול לקבל על פי חוק, אבל הרגולציה במקומותינו חושבת שמתפקידה להגן על לקוחות שאינם עשירים ולמנוע מהם לקבל מידע, המלצות ונגישות למכשירי השקעה מיוחדים.

כן, צריך להגן על הציבור - אבל חייבים לאפשר גם לאנשים פחות אמידים נגישות למכשירים ומידע מורכב. קל לרגולציה לתלות את האשם בהיעדר השכלה פיננסית של הציבור, כי זה מגלגל את הבעיה למשמרת של מישהו אחר. לזכות הרגולציה יש לומר שמסובך, ואפילו מסובך מאוד, לייצר רגולציה מאוזנת שמאפשרת לאנשים להשקיע בלי להיגרר להימורים מופרזים - רגולציה המושתתת על שקיפות, ידע ומידע. הורדת מחסומים לצד שמירה על משקיעים מפני מניפולציות הינה מורכבת ומסובכת מאוד.

ואולם למרות המורכבות של הדבר, יש בעולם כלים רבים שמשפרים את המצב. מערכות מסחר חכמות הנותנות גם נגישות לנתונים והתראות, אנליזות, עדכונים והתראות מהחברות עצמן. קיימות מערכות ייעוץ ממוחשב שבהן ניתן להגדיר רמות סיכון וחשיפה רצויים ולקבל הן המלצות והן מערכת המסייעת לשמור את תיק ההשקעות כפוף להגדרות שקבענו מראש גם במצבים משתנים. ככל שהסכום גבוה יותר, כך כמובן ירבו היועצים והעצות, אבל ללא ייעוץ ממוחשב, ובסכום של מתחת ל-250 אלף שקל, כנראה שמעטים המשקיעים שיקבלו ייעוץ אישי ברמה גבוהה.

כשהציבור לא משקיע - יש 822 מיליארד סיבות לשינוי

על פי נתוני בנק ישראל, כמות המזומנים ופיקדונות העובר ושב בידי כל גורמי המשק יחד עומדת על 822 מיליארד שקל. הון זה הוא מעל ומעבר לרזרבות שמחזיק בנק ישראל והבנקים בפיקוחו. כסף שאיננו מושקע, איננו עובד בפיתוח המשק והכלכלה. הוא אמנם חסר סיכון - אבל גם חסר סיכוי, וככזה הוא לא עובד בשבילנו. יש שתי סיבות טובות לנסות לפתור את כשל השוק שמגביל את שוק המסחר העצמאי:

1. זה ישפר את מצבו של כל מי שהצליח לצבור קצת כסף בצד, ומוכן להשקיע את הזמן במסחר.

2. השוק יתפתח ככל שיותר אנשים ישקיעו בישראל.

הפתרון הבסיסי, המיידי והחשוב הוא הרחבת הנגישות למידע וידע תומך החלטה. קצת פחות פטרנליזם וקצת יותר כלים ומוטיבציה לתחרות של הברוקרים הפרטיים מול הבנקים יכולים להעלות את השוק הזה מדרגה. אם הרגולטור ירחיב במקביל את השימוש בייעוץ ממוחשב כמקובל בעולם זה אולי ייקח קצת זמן - אבל סביר שהשוק יקבל זריקת עידוד משמעותית נוספת.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker