הווייז של שוק ההון שעוזר למשקיעים להגיע ליעד

כל אחד יכול להיכנס לאתר של רשות הבריאות האמריקאית ולקבל מידע על עד כמה חמורה היתה עונת השפעת השנה ולהעריך איך זה ישפיע על דו"חות הרבעון של פריגו. אבל יש אנשים שלוקחים את זה צעד קדימה

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריקן סנדי בדרכה לחוף המזרחי ארה"ב 2012
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

מערכת הכבישים היא סטטית או כמעט סטטית, ולכן בהודעה "עוד 400 מטר פני שמאלה" אין מידע צופה פני עתיד. מכירים את ההודעה המתפרצת בווייז "אוטו תקוע בהמשך הדרך"? תארו לעצמכם כמה כסף ניתן היה להרוויח בשוק ההון אם היתה לנו דרך טובה לצפות איזה אוטו תקוע בהמשך - או במלים אחרות, במה ניתקל עוד שעה בשוק או מה יקרה מחר בבוקר. התרעה על רכב תקוע היא עדיין לא נבואה, אבל משפרת משמעותית את ההסתברויות לניבוי. עולם ההשקעות האלטרנטיביות, לפחות בחלקו, יודע שהוא לא יכול לצפות פני עתיד, אבל כמו ווייז הוא יכול לתת לנו הרבה מידע על מפת הניווט ולשפר את ההסתברויות שנגיע ליעד.

כל אחת יכולה להיכנס לגוגל ולבדוק כמה אנשים ראו את הפרסומת של סודהסטרים עם ה"הר" ממשחקי הכס, או כמה חם היה ברבעון האחרון בצפון אירופה, ולהעריך באופן די סביר איך זה ישפיע על תוצאות החברה ברבעון. כל אחד יכול להיכנס לאתר של רשות הבריאות האמריקאית ולקבל מידע על עד כמה חמורה היתה עונת השפעת השנה ולהעריך איך זה ישפיע על דו"חות הרבעון הראשון של פריגו.

הכלים הללו מאפשרים שיפור מסוים של הבנת ההסתברויות שנייר ערך מסוים יעלה או יירד, אבל יש אנשים שלוקחים את זה צעד קדימה - ובונים אסטרטגיות מורכבות יותר שמשפרות את ההסתברויות לטווח ארוך. כך, למשל, פרופ' דן אריאלי בנה מחקר המוצא מתאם בין מידע ציבורי על פרמטרים ספציפיים במוטיבציה של עובדים לבין ההצלחה העסקית, ארוכת הטווח של החברות שבהן הם עובדים.

אנחנו לא יודעים מה יעורר הציוץ הבא של טראמפ אבל AI (Artificial intelligence)  נותן לנו מגוון כלים לקבל החלטות על סמך מה שאנחנו יכולים לדעת.

אפשר לתת מגוון דוגמאות למערכות עיבוד מידע המאפשרות קבלת החלטות השקעה בצורה סיסטמתית משוכללת. כך, למשל אמיר גולן מ-IBI, פיתח מערכת תוכנה היודעת לבחור בשניות למי לתת הלוואה, לכמה זמן ובאיזו ריבית. המערכת ניגשת לבסיסי הנתונים הענקיים של חברות כמו לנדינגקלאב או פרוספר ובוחרת עסקות. כשג'ו מטקסס מבקש הלוואה של 30 אלף דולר כדי לקנות טנדר חדש, כי חידשו את העבודה בשדות הנפט של מפרץ מקסיקו, התוכנה יודעת לנתח את כדאיות העסקה. האם ג'ו נשוי, האם יש לו בית משלו, ילדים, כמה עבודות החליף בשנים האחרונות, מה היה השכר הממוצע שלו וכו'. המידע הזה מזין את ההחלטה אם העסקה מתאימה לנו או לא, האם היא בריבית הנכונה לרמת הסיכון הגלומה בעסקה וכו'.

לא פחות חשובה מהשאלות, היא היכולת להספיק לקבל את העסקות שהמערכת מאתרת ככדאיות אל מול מערכות מתחרות או משקיעים פרטיים. כל מי שניסה לקבל הלוואה מהבנק, מבין שמהירות עיבוד המידע הופכת את היכולת הזו למרשימה מאוד גם כשזו עסקה אחת, אבל המערכת כמובן יודעת לנהל עשרות אלפי לווים במקביל כך שהחשיפה ללווה בודד, למקצוע, לאזור, לגיל מנוהלת אף היא.

דוגמה נוספת אפשר לתת מעולם המסחר בביטוחי משנה של אסונות טבע. עצם הקיום של Catastrophe bonds נשמע נורא, אבל הוא מאפשר הגדלה של יכולת הביטוח מפני האסונות. יותר אנשים יכולים לישון בלילה בשקט, כי גם אם יקרה אסון הם כנראה לא יאבדו הכל. היכולת להרוויח ממכשירים שכאלו, מחייבת מערכות איסוף מידע היודעות לנתח את הסיכון - לא רק מהסטטיסטיקה ההיסטורית, אלא גם מתנאי מזג האוויר וגורמים נוספים במקביל במקומות שונים בעולם. הסיכוי לשריפות יער בקליפורניה עולה אם תחילת החורף היתה גשומה או היה הרבה שלג בפסגות ההרים, אבל האביב היה יבש במיוחד. הוריקנים מושפעים מהטמפרטורה והרוחות חודשים לפני עונת ההוריקנים - ולא רק מהצטברות תנאים מתאימים בלב העונה. רק מי שיש לו יכולות להגדיר את המידע הנדרש, לצד העיבוד המורכב שלו - יכול להרוויח.

AI=Artificial intelligence זה מנוע שמשפר את התחבורה, את הרפואה, את איכות המזון או בקיצור את איכות החיים. AI גם שווה Alternative Investing ובכובע הזה הוא יכול לשפר את איכות ההשקעות של כולנו באמצעות סט כלים שעדיין לא מאפשר לנו לדעת בוודאות מה יקרה מחר בבוקר, אבל יכול לנתח את המידע העדכני הזמין בשפע ובכך להקטין את הסיכון שנתברבר בדרך לשם.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker