ההזדמנות האדירה למשק הישראלי בתעשיית הקנאביס

"מה שאמריקה צריכה עכשיו זה משקה" - כך אמר הנשיא רוזוולט כשביטל ב-1933 את החוק לאיסור מכירת אלכוהול בארה"ב, אחרי שהאיסור הוביל לזינוק בשתייה ולשגשוג הפשע המאורגן ■ כיום, כלכלות זריזות עם יד על הדופק הרגולטורי יכולות להפיק תועלת רבה ממגמת הביקוש העולה לקנאביס ומוצריו

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידול קנאביס רפואי ישראל
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי


"What America needs now is a drink"
 (President Franklin D. Roosevelt at the end of Prohibition)

בחמישי בדצמבר 1933, 13 שנים, 10 חודשים, 19 ימים ו-17 שעות אחרי שנכנסו לתוקף ,בוטל Volstead Act, התקנות שאסרו על מכירה וצריכה של אלכוהול בארה"ב. במאמר של פורבס מנובמבר 1933, שניסה להעריך מה תהיה ההשפעה הכלכלית של ביטול תקנות וולסטאד, נכתב כי השוק למשקאות אלכוהוליים (ב-1933, עת היו בארה"ב 123 מיליון תושבים בלבד) הוערך במיליארד דולר על סמך הערכת הכמות הנצרכת. פורבס העריך כי לפני תקופת היובש, אמריקאים צרכו 140 מיליון גלונים של אלכוהול בשנה - וכי במהלך תקופת היובש הכמות גדלה ל-200 מיליון גלונים. לכן בפורבס העריכו כי במועד פתיחת השוק הביקוש לא ירד מ-200 מיליון גלונים בשנה, ויגדל משם. כפי שרק חכמה בדיעבד מאפשרת לדעת - התחזית של פורבס היתה חסרת משמעות.

ב- 13.4.2018 צייץ נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי אין בכוונת הממשל האמריקאי לאכוף את החוקים האוסרים על מכירה של קנאביס במדינות שהכריזו על לגליזציה. אף שזה טראמפ, והוא עשוי לחשוב אחרת מחרתיים, בהחלט ניתן לדמיין אותו מכריז בדומה לרוזוולט שמה שארה"ב צריכה עכשיו זה "שאכטה". עושה רושם שתהליך הלגליזציה נכנס לתאוצה ונראה שהמגמה בעולם ברורה. ביולי 2018 צפוי בית הנבחרים הקנדי לאשר למבוגרים מכירה ושימוש של מוצרים המבוססים על קנאביס, בכל רחבי קנדה. התקנות צפויות להיכנס לתוקף בספטמבר 2018 והשוק כבר נערך בדריכות לעלייה בביקוש. בארה"ב, 30 מדינות אישרו מכירה ושימוש בקנאביס רפואי ועוד 8 אישרו שימוש במוצרים על בסיס קנאביס למבוגרים.

לשם השוואה, ההערכות הן כי שוק המשקאות האלכוהוליים בארה"ב הגיע ב-2016 ל-223 מיליארד דולר, כ-60% מכלל שוק המשקאות בארה"ב. בתוך תהליך הצמיחה צריך כמובן לתת משקל רב לעובדה שאוכלוסיית ארה"ב כמעט שילשה את עצמה משנת 1933. אבל מעבר לפריחה בתעשייה בכללותה אפשר להתייחס לשינוי מתמשך בטעמים, ולהזדמנויות ולענפים שהתפתחו בתוך כך, החל מתעשיית היין בקליפורניה דרך התפתחות של אלפי בוטיקים ל-Rye (וויסקי אמריקאי), להתפתחות תעשיית הבירה האמריקאית.

ההזדמנויות העומדות בפני תעשיית הקנאביס גדולות במידה דומה. האפשרויות לייצר מוצרים שונים המושתתים על חומרים פעילים שונים או בלנדים שונים בין החומרים הפעילים משמעותיות: כיום מוכרים כ- 144 "קנאבינואידים" שונים בצמחי הקנאביס. הריכוז שלהם והיחס ביניהם משתנה בין זנים שונים ויש לכך השפעה על התגובה שלנו לצריכה של קנאביס מזנים שונים.
שני המרכיבים המפורסמים ביותר המופקים מקנביס הם:

CBD - Cannabidiol
השפעה עיקרית מרגיעה וללא השפעות פסיכוטיות

THC - Thtrahydrocannabinol
מעורר את ההשפעה הפסיכוטית שגורמת להגדרת קנאביס כסם, אבל גם נמצא יעיל מאוד בעידוד תיאבון אצל חולי איידס, למשל, ואנשים בטיפול כימותרפי

בעולם של קנאביס, אם כך, אפשרויות הפיתוח רחבות מאלה של אלכוהול, הן בעולם הרפואי והן כחלק מתרבות הפנאי. מעבר לעישון, אידוי, כדורים וכו' בארה"ב, מתפתחת תרבות של מאכלים המכילים קנאביס, החל בסוכריות גומי וכלה במאפים כאלו ואחרים.
קאנביס רפואי ניתן כבר כיום לצרוך באופנים שונים, והוא משמש לטיפול בספקטרום רחב של מצבים: הוא משכך כאבים, מונע בחילות ומגביר תיאבון. יש לקנאביס שימושים בתחומי רפואת הנפש והפסיכולוגיה, למשל אצל אנשים הסובלים מפוסט טראומה. הוא אפקטיבי נגד סוגים שונים של אפילפסיה ומחולל נפלאות בחלק מהילדים האוטיסטים. מחקרים ראשוניים במעבדה מראים כי יש פוטנציאל לקנאביס להתגלות כגורם לפעילות אנטי-סרטנית בתאי סרטן.

בצד הסיכונים, הבעייתיות העיקרית בקנאביס לצרכים רפואיים היא מיעוט המחקרים הקליניים הבוררים בין 144 החומרים הפעילים הנמצאים בצמח, ומציגים קשר ישיר בין חומר ספציפי לתגובה ביולוגית מובחנת. חברות התרופות לא מזדרזות לעשות זאת, משום שיהיה קשה לגבות מחירים גבוהים על מוצר שהנגישות שלו לציבור גדלה והולכת, וקיים קושי ברישום פטנטים בתחום.

אם בוחנים את הזירה בפרספקטיבה גיאוגרפית, אזי בקנדה התפתח ידע נרחב בגידול והפקה. בארה"ב, בנוסף לחברות גידול והפקה, יש התפתחות מואצת של עיבוד והתמחות במזון וענפים נלווים; בגרמניה עושה רושם שהשוק לקנאביס רפואי מתפתח בקצב מהיר, לצד מגמה של מתן אישורים לפיתוח של מגה חוות גידול; ובישראל התפתח ידע נרחב בהשבחת זנים עם תכונות שונות, בהתאם לביקוש לחומרים הפעילים וכן ידע בתהליכי הפקה חדשניים.

כיום, בתחום ההשקעות ניתן להיחשף לתעשייה בעיקר באמצעות ניירות ערך קנדיים ואמריקאיים. כדאי להביא בחשבון שכל עוד הרגולציה בהתהוות, התנודות בציפיות ימשיכו להוליד תנודתיות משמעותית במחירי המניות. הכלכלה שתיהנה באמת מהמגמה היא הכלכלה שהרגולציה שלה תהיה זריזה מהרגולציה במשק השכן, כך שאם באמת יעניקו בישראל אישורי יצוא ויאפשרו למגדלים ואולי גם למפעלים להתפתח - לא רק משקיעים ישראלים עשויים ליהנות מהמגמה אלא המשק הישראלי כולו עשוי למצוא את עצמו ערוך ומוכן למגמת הביקוש הגדלה והולכת.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker