כשאיוונקה טראמפ, שרי בלייר ונארנדרה מודי נפגשו בכנס פסגת היזמות הנשית

מבין שלל המסרים שעלו בכנס, היוו שניים את חוט השני של המפגשים: הכח הגלום בטכנולוגיה לעשות יותר טוב ליותר אנשים, והעובדה שגברים חייבים להיות שותפים מלאים בבית בכדי שנשים תוכלנה להיות שותפות מלאות במעגל התעסוקה

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברות המשלחת הישראלית לכנס, אפרת רפפורט, אלינה שוקולניקוב, נטע-לי מאירי, נעה Segre, רים יונס, אלה אלקלעי
חברות המשלחת הישראלית לכנס, אפרת רפפורט, אלינה שוקולניקוב, נטע-לי מאירי, נעה Segre, רים יונס, אלה אלקלעי

בזמן שטראמפ היה עסוק בשבוע האחרון בדילוגים בין פרשייה מביכה אחת לשנייה, ניצחה בתו איוונקה טראמפ, היועצת הבכירה לנשיא ארה"ב, על כנס GES 2017, שכונה גם פסגת היזמות הנשית הגלובלית ל-2017 בהידרבאד שבהודו.

ממשלת ארה"ב וממשלת הודו הזמינו 1,500 נשים מכל העולם ליומיים וחצי של שיח על יזמות, קיימות, טכנולוגיה ונשים. הם חשבו שזה נושא מספיק חשוב כדי לממן את הכנס והם חשבו שזה מספיק חשוב כדי להשתתף בו. הכנס נפתח בנאומים של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ואיוונקה טראמפ - שאף השתתפה במהלך מרבית היום השני של הדיונים.

המסר המרכזי שהמארגנים רצו להעביר היה שכשנשים מרוויחות כולם מנצחים, או כלשונם: When women win we all win. הרבה מספרים גדולים נזרקו לחלל האוויר: אם נשים ישתלבו במעגל העבודה, אם יהיה שכר שווה, אם רק נאפשר להן להתפתח, אם.... אז הכלכלה תצמח, אז הילדים ירכשו יותר השכלה, אז יותר משפחות יצאו מעוני, אז יותר אנשים יזכו בשירותי בריאות הולמים. אם ...

בכנס נכחו כ-2,000 אנשים, ומתוכם 1,500 נשים שהוזמנו מרחבי העולם: שליש מארה"ב, שליש מהודו ושליש ממדינות אחרות. מישראל נסעו כעשרה אנשים, וזו היא גם הזדמנות מצוינת להודות ל- Ellen Schnitser ולצוות השגרירות האמריקאית ששילבו אותנו באירוע.

מבין שלל המסרים והאג'נדות שעלו בכנס, היוו שניים את חוט השני של המפגשים. הראשון הוא הכח הגלום בטכנולוגיה לעשות יותר טוב ליותר אנשים (בהקשר זה המציאות אכן עולה על הדמיון כשמסתכלים על המגוון שנמצא כבר בתהליכי פיתוח). והשני - שגברים חייבים להיות שותפים מלאים בבית בכדי שנשים תוכלנה להיות שותפות מלאות במעגל התעסוקה.

במדינות המתפתחות: הודו, סין, אפריקה ודרום אמריקה, מאפיין מרכזי בטכנולוגיות שהוצגו היה השילוב בין יכולות ניתוח דאטה ליכולות התקשורת. הקפיצה שחלה בשני התחומים הללו בחמש השנים האחרונות מאפשרת מגוון רחב מאוד של שירותים ופיתוחים, לא רק באזורי מרכז אלא גם בפריפריה. 

טלרפואה היא אולי הדוגמה הבולטת ביותר ליתרונות ששילוב הדיסציפלינות הללו יכול לספק. בישראל זו אולי לא נראית דרמה אבל בהודו או באפריקה, שבהן אדם עם בעיה רפואית נדרש לנסוע אלפי קילומטרים על מנת להגיע לרופא מומחה ויש מחסור חמור של רופאים מומחים, הצורך ברור ומשמעותי. היכולת להעביר תוצאות של בדיקות, מידע, או תמונה לרופא מומחה זו רמה ראשונה של פתרון. אבל במדינה כמו הודו היכולת לנתח מידע המצטבר ממאות, אלפי או מיליוני מקרים - ולהפיק ממנו מסקנות לגבי אבחון ראשוני או הפניה מדויקת יותר עשויה לחסוך לכל העולם, גם לחולה בצפון תל אביב, הרבה מאוד זמן וכסף.

בכנסת נכחו נשים ממגוון רחב מאוד של תחומי תוכן ועניין, ועם מגוון רחב מאוד של פתרונות. אופניים, אופנועים, מכוניות חשמליות, מגוון פתרונות לשיפור החקלאות והטיפול בתוצריה. VR- שילוב מציאות מדומה במדיה בצריכת המידע ובאינטראקציה אתו, מאפשרת פיתוח אפליקציות במגוון תחומים כגון: משחקים, פרסום, שרות, חינוך, טיפול וכדומה. AI – עיבוד וניתוח הדאטה האין סופית הנוצרת ומצטברת במגוון הערוצים הגדל שאנו חשופים להם כל הזמן. אנרגיה מתחדשת ותרומתה להאטת התחממות גלובלית אבל, חשובה לא פחות בכלכלות מתפתחות היא, תרומתה ליכולת להביא חשמל ופרנסה לכל פינה בה גרים אנשים.

המיזם שזכה במקום הראשון בתחרות הסטרטאפים שנערכה בכנס השנה הוא מיזם בשם Frontier Markets. החברה הזו מעסיקה כיום כ- 1,000 נשים שמוכרות פאנלים סולריים, תנורים סולריים ופתרונות אנרגטיים נוספים ברחבי מדינת ראג'סטן. מחזור המכירות של החברה הגיע השנה לשני מיליון דולר. שילוב של פתרונות תעסוקה, פרנסה, אנרגיה מתחדשת, פתרונות מימון, אספקת חשמל באזורים נידחים וקידום נשים. אין ספק שזו חברה שעושה הרבה טוב.

היו בכנס גם עסקים גלובליים – אמזון, דל, מיקרוסופט, פייסבוק, HP, IBM, פייזר כל מי שרוצה נשים כלקוחות ועובדות, כל מי שמחפשת את ההברקה הטכנולוגית הבאה להעתיק או לרכוש הייתה שם. הם דיברו לא רק על הצורך לשלב נשים בצורה אפקטיבית יותר בדרגים הגבוהים בארגון אלא גם על תהליכי CSR אפקטיביים, משני מציאות, מתוך ליבת הפעילות העסקית. הדוגמא של וולמארט למשל הייתה הצגת פרויקט שילוב נשים בשרשרת האספקה של הרשת. מסתבר שוולמארט השקיעה בחמש השנים האחרונות 20 מיליארד דולר ברכש מעסקים של נשים ברחבי העולם.

מודי דיבר על כך שבהודו בכל חודש מתווספים מיליון וחצי אנשים למעגל התעסוקה ולכן יזמות ועסקים קטנים הם הכרח. הבאת חשמל ומים זורמים לכל בית, חינוך והשכלה לנשים, הפחתת השחיתות והבירוקרטיה אלו הנושאים העיקריים שהוא יעסוק בהם בהמשך כהונתו. לפחות סטארטאפ הודי אחד סיפר לנו שמזה שנה קיימת בדלהי יחידה שמחויבת לתת מענה לכל שאלה רגולטורית של סטארטאפ הודי תוך 24 שעות ולטענתו זה עובד. במילים אחרות חשוב לשים דגש על הכח שגלום בטכנולוגיה לעשות יותר טוב ליותר אנשים בייחוד כשיש 1.5 מיליארד הודים או כלכלה שצריכה להוסיף מיליון וחצי משרות למיליון וחצי אנשים כל חודש.

איוונקה טראמפ סיפרה שהיא דואגת שבתקציב 2018 יינתן מענה לצורך בארה"ב להיעדרות בתשלום ממקום העבודה לצרכים משפחתיים. אם היא תצליח לעמוד במשימה אזי מהמדינה המערבית המפגרת ביותר בהיבט של תנאים סוציאליים לעובדים, מדינה בה מרבית הנשים אינן זכאיות לחופשת לידה ארה"ב עשויה לדלג לראש התור. השימוש במונח "היעדרות בתשלום ממקום העבודה לצרכים משפחתיים" דהיינו טיפול גם בילדים אבל גם בהורים או בני זוג הוא חידוש נדרש ומרענן בשיח בנושא. היעדרות ולא חופשה והיא מיועדת לכל עובד\ת במשק הנזקק לה ובכך איננה מפלה גברים. במילים אחרות גברים חייבים להיות שותפים מלאים בבית בכדי שנשים תהינה שותפות מלאות בעבודה.

When Women Win We all Win – שרי בלייר אשתו של טוני בלייר העומדת בראש קרן שהוקמה במטרה להעניק לנשים בעולם נגישות למשאבים כלכליים ועסקיים הוסיפה לשיח את הנתון שכשגברים עובדים 30%-40% מההכנסה שלהם חוזרת למשפחה ולקהילה. כשנשים משתלבות במעגל העבודה 90% מההכנסה חוזרת למשפחה ולקהילה וכך כולנו מרוויחים יותר. אולי כדאי שמי שעסוק אצלנו בקידום חרדים בלי לשקול מה קורה לחרדיות ולנשים אחרות בתהליך הזה יהיה ערני לנתון הזה.

מרבית הישראליות והישראלים, האמריקאים והאמריקאיות, ההודים וההודיות, האפריקאים, האפריקאיות, האסייתים, האסייתיות האירופאיות והאירופאים בקיצור לכולם ברור שחברה וכלכלה בריאה מחייבות השקעה בנשים וכפי שניתן היה לראות ב- GES יש נשים רבות מספור שהתגייסו למשימה ועסוקות בפיתוח, שילוב וקידום עסקים חדשניים ופורצי דרך.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker