החומצה הזרחתית שעלולה למסמס מדיניות השקעה - אלה אלקלעי - הבלוג של אלה אלקלעי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החומצה הזרחתית שעלולה למסמס מדיניות השקעה

כמשקיעים כל שעלינו לעשות זה לוודא שיש אנליזה מעמיקה ומסודרת העוקבת גם אחר הניהול המסודר של סיכונים סביבתיים - לא ברמה של המינימום ההכרחי, אלא ברמה של המקסימום האפשרי

10תגובות
השפכים שדלפו באזור נחל אשלים, היום
המשרד להגנת הסביבה

ביום שישי האחרון נחל אשלים זוהם בחומצה שמקורה במפעל רותם אמפרט. ניקוי הנחל, שיקומו והקנסות על זיהום הסביבה יעלו הרבה כסף - וכך גם  הפסקת תהליכי הייצור במתקן, הקמת בריכות חדשות והשלמת המלאי החסר. זה יעלה הרבה כסף, אבל בפרספקטיבה של חברה כמו כיל - לא המון.

כמה ימים לאחר מכן נפתחה חקירה פלילית נגד מנהלי המפעל, אבל האם זה השפיע על מגמת המסחר במניית כיל, הבעלים של המפעל? רק בשוליים! האירוע התרחש ביום שישי, ביום שני המניה ירדה בכ-2% ולסיכום השבוע היא חזרה למגמת עלייה.

האם זה אומר שלא אכפת לנו? שאין ערך להשקעות אחראיות? לא! זה אומר שהפרספקטיבה שלנו - הן הסביבתית והן הפיננסית - היא מידתית ותלויה בנסיבות. השוק העריך שההשלכות של האירוע נקודתיות ושאין להן השפעות רוחב משמעותיות יותר, כמון השבתה ממושכת של מפעל או עלייה בעלות המכר לאורך זמן כתוצאה משיבוש בתהליכי ההספקה של חומרי גלם משמעותיים. אם השוק יקבל מידע נוסף, המניה תגיב בהתאם. התגובה הנקודתית לתקלה נגזרת מהעלות ומההשלכות של האירוע, אבל מושפעת מהערכת השוק את החברה ומהתמחור של המניה לאורך זמן.

מניית כיל

השקעות אחראיות משפיעות על התמחור היחסי של החברה ביחס למתחרות אחרות לאורך זמן

אם הניהול לקוי לאורך זמן, תקלה בדרך כלל חושפת ו/או גוררת שרשרת של תקלות. אם הניהול מדוקדק ומיטבי, תקלה נקודתית נשארת נקודתית. עמידה בתקנים אחראיים מעל ומעבר לרגולציה מקומית בציר הסביבתי, בקשר עם העובדים, הספקים הלקוחות ושאר מחזיקי העניין, בציר החברתי, בציר של אחריות תאגידית היא מאוד לא פשוטה. היא דורשת רמת ניהול ואקלים שקשה מאוד להגיע אליהם, אבל בדיוק בגלל זה זו אינדיקציה חשובה מאוד למשקיעים לטווח ארוך. בדיוק בגלל זה השוק יכול להעריך מהר את ההשפעה של אירוע בודד על מחיר המניה - בתוך שעות או ימים ספורים.

הזיהום בנחל אשלים הוא נורא!

הוא לא היה צריך לקרות, היה מזל ואנשים לא נפגעו, אבל הרושם המתקבל מהדיווחים הוא שהנזק הסביבתי רב. השאלות המעניינות בשלב זה, אחרי שהרעש הראשוני שקע ושיש להן השלכות על מחיר המניה לאורך זמן הן: מה יהיה עומק התחקיר הפנימי והחיצוני? מה יהיו השלכותיו על מדיניות ותהליכי העבודה במפעל? עד כמה פעילות המפעל הזה משפיעה על פעילות מפעלים אחרים של החברה? לגבי שאלות אלו כרגע אין שקיפות. ככל שהחברה תבחר לחשוף יותר, כך למשקיעים בהווה ובעתיד יהיה נוח יותר לתת לה פרמיה ולא דיסקאונט.

It's all about you

כיל היא חברת כימיה עם חשיפה גבוהה לסיכונים סביבתיים, אך מספקת לתעשיות השונות מוצרים שהעולם ואנחנו תלויים בהם בתחומי חיים רבים. בלי הדשנים שכיל ומתחרותיה מייצרות - יוקר המחיה של כולנו יעלה.

להשקעה בכיל, יש מחיר סביבתי, שכולנו, כל בעלי המניות בחברה, אחראים עליו ומושקעים בו. אם ההבנה הזאת מטרידה, יש לנו שתי אופציות לשנות את המצב: הראשונה, להימנע מהשקעה בתחום - ואם אתם ממש אקטיביסטים אז לדרוש ממנהלי ההשקעות שלכם לבחור להשקיע במגזרים אחרים, ובחברות אחרות. השנייה, כמו בכל השקעה, לוודא שהסיכונים מנוהלים. כמשקיעים כל שעלינו לעשות זה לוודא שיש אנליזה מעמיקה ומסודרת העוקבת גם אחר הניהול המסודר של סיכונים סביבתיים - לא ברמה של המינימום ההכרחי, אלא ברמה של המקסימום האפשרי. זו פרקטיקת השקעות טובה לנהל סיכונים וזה עניין של בחירה שלנו!  תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

סניף של Bed Bath & Beyond, בוושינגטון הבירה

הרווחים של Bed Bath & Beyond התבזבזו על רכישה חוזרת של מניות

רשת הקמעונות האמריקאית היתה חביבת המשקיעים במשך שנים ארוכות — ואולם מי שהשקיע בה לפני 20 שנה הרוויח מאז 2.5% בלבד ■ הטעות של המשקיעים היתה רכישה במכפילים גבוהים מדי, והטעות של החברה היתה רכישה עצמית של מניות כשמחירן היה בשיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#