פליטים מסוריה? זאת לא בעיה שלנו, אבל...

הרחק מילדי הפליטים בדרום תל אביב, מעזה; מחוק הלאום ומחוק הפונדקאות, נמצאים על האי היווני בלסבוס 180 ילדים ומורים, פליטים מסוריה, עיראק, אפגניסטן וקונגו, שתנועת הבוגרים של השומר הצעיר מציעה להם גלגל הצלה

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
בית הספר של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר בלסבוס
בית הספר של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר בלסבוסצילום: אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

לפני שנה וחצי הקימה תנועת הבוגרים של השומר הצעיר בית ספר באי היווני לסבוס. בבית הספר נמצאים פליטים, ברובם ילדים, ובכל נקודת זמן נמצאים בו כ-200 אנשים, שזוכים לעבור בו ולחוות חוויה משנת חיים.

יש בעולם כ-60 מיליון פליטים; קרוב ל-10% מתוכם בסוריה השכנה. כל מי שחי בצפון, טיילה בצפון, הרגישה את הדיה. ערב המלחמה חיו בסוריה כ-18 מיליון אנשים. ההערכות הן שבמלחמה המתנהלת מ-2011 יש כ-500 אלף הרוגים, 7.6 מיליון עקורים ו-5.5 מיליון פליטים.

מתוך 5.5 מיליון הפליטים הסורים, כשני מיליון בחרו ללכת צפונה לטורקיה, ומשם הם מנסים להמשיך לאירופה. בטורקיה הסורים מצטרפים לפליטים מעיראק, אפגניסטן, כורדיסטן ואפילו תימן ואפריקה. מתוך כל מיליוני האנשים שבחרו במסלול זה, כל שבוע כ-300 אנשים (היו תקופות שהיו אלו הרבה יותר) עולים על סירה ומנסים לחצות את שמונת הקילומטרים המפרידים בין טוקריה לאי לסבוס – שער הכניסה לגוש היורו.

בשנים האחרונות בלסבוס, כ-9-8 אלף איש חיים במחנות הפליטים. חלקם ימשיכו לפנים היבשת, חלקם יושבו לאחור. 30% מהפליטים הם ילדים. מבין הילדים כ-10% - 180 ילדים - זוכים לבלות שלוש עד ארבע שעות ביום בבית ספר ישראלי, בית הספר של בוגרי השומר הצעיר. יש קבוצה לסורים, לאפגנים, לכורדים ולקונגולזים. כל לאום מקבל את המקום שלו, מורים מהקהילה שלו, השפה שלו והתרבות שלו - אבל הם כולם ביחד בבית הספר.

בית הספר של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר בלסבוסצילום: אלה אלקלעי

יש מחסנים של ילדי פליטים בדרום תל אביב; יש בדואים במדבר יהודה, בבקעה, ובנגב, שחיים במאהלים שיכולים להיראות כמו מחנה פליטים; יש את עזה; יש את חוק הלאום וחוק הפונדקאות, הדרה ורמיסת השוויון; ויש גם 180 ילדים ומורים, פליטים מסוריה, עיראק, אפגניסטן וקונגו, שאפשר לתת להם גלגל הצלה לחיים.

אפשר למצוא לזה תירוצים פרקטיים: בית הספר מונע פגיעה בילדים שמסתובבים חסרי מעש במחנות הפליטים והופכים לטרף קל; כיהודים אנו מצווים לסייע לפליטים ולתת כבוד לזכר הפליטות של הורינו או סבינו; קליטת הילדים למסגרת מסודרת מיטיבה ואולי תימנע מחלקם לגדול להיות טרוריסטים; כוח נגד לתנועת BDS המוקיעה אותנו באירופה ובעולם.

אפשר למצוא תירוצים פרקטיים אבל לא צריך. תנועת הבוגרים של השומר הצעיר וארגון אג'יאל שבתוכו עוסקים מידי יום ביומו בסוגיות של חברה משותפת, בניית קהילה, חינוך והדרכה. משהו בתמהיל של האנשים הצעירים הללו, הבאים כקבוצה מאורגנת - קבוצה המדברת את אותה השפה האידיאולוגית הטיפולית עובד נכון ומייצר אימפקט שבית הספר של האו"ם - קבוצת מתנדבים ומתנדבות אקראית מרחבי אירופה - לא יכולה ליצור.

נגר מסוריה, מהנדס מעיראק, לוחם ממוסול, ארכיאולוגית מתימן ויזידית מכורדיסטן, אנשים שגלגלי ההיסטוריה גילגלו מביתם, מחייהם וממשפחתם, והביאו אותם להיות מורים בבית הספר. בית הספר נוגע בחייהם ובחיי הילדים שהם זוכים ללמד. נגיעה שלא תחזיר להם את ביתם, לא תפתור את בעיותיהם, לא תקנה לילדים השכלה נרחבת - אבל לפחות לחלקם תיתן כוח וכלים להמשיך להתגלגל ולא להידרס. אולי חלקם יצליחו בזכות האי השפוי הזה לעלות על פסים שיאפשרו להם מסלול חיים חדש.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן