שאלה של כשרות

אם אתם משקיעים בשוק ההון אבל אתם לא "לקוחות כשירים" (מומחים בשוק ההון), כהגדרת המונח בחוק, אתם מנועים מלהיחשף למידע השקעתי מלא, כזה שהיה יכול דווקא לתרום רבות להחלטות ההשקעה שלכם.

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

בימים אלו שוקדים ב-IBI על הכנת חוברת מחקר שנתית – "מבט אל 2016". החוברת מבוססת על מחקר, מודלים, ניסיון ותובנות של כעשרה אנליסטים וכלכלנים העוקבים אחר מרבית הענפים במשק ולא מעט חברות הנסחרות בבורסה בתל אביב ובעולם. פעם בשנה אנחנו מרכזים את התובנות הניתוחים והדעות שלהם לחוברת אחת הנותנת תמונת מצב מעודכנת ומעמיקה על מה שקורה בכלכלה בארץ ובעולם – האנליסטים בהסתכלות מלמטה למעלה והכלכלנים בהסתכלות מלמעלה למטה.

אבל, החוברת הזו לא תגיע אליכם...

אני מרשה לעצמי להעריך שיש לא מעט אנשים שהיו דווקא שמחים להתעמק, לפחות בחלק מהתחומים בהם החוברת עוסקת. הם לא חייבים להיות אנשי מקצוע בתחום ההשקעות. הם יכולים להיות, למשל, אנשים שעובדים בתעשייה מסוימת וחשוב להם להבין איך אנליסטים מנתחים אותה. הם יכולים להיות גם אנשים המנהלים תיק השקעות ועוסקים במסחר עצמאי (לא טכני), או סתם אנשים האוהבים לקרוא ולהתעמק בפרטי פרטים, אפילו שאנחנו חיים בעידן האינסטנט.

אז למה החוברת הזו לא תמצא את דרכה אליכם?

החוברת תופץ רק ללקוחות שהינם "מומחים" בשוק ההון, כיון שחל עלינו איסור להפיצה למי שאין לו מומחיות ואינו עומד בקריטריונים שנקבעו בחוק לסיווגו כלקוח כשיר. כלומר, מי שיש לו מומחיות ישמר את הידע שלו, כוחו ומעמדו, בעוד שמי שחפץ ללמוד, להחכים ולהתמחות יישאר בבורותו.

עמימותו של חוק הייעוץ, ביחס לפעולות העשויות להיחשב כייעוץ השקעות, מאלצת את רשות ניירות ערך לפרסם שוב ושוב הוראות והנחיות באשר לפרשנויות החוק הראויה. אבל בשורה התחתונה, עושה רושם שהרשות לא רוצה שהציבור יקרא מחקר מקצועי, גם לא אותם אנשים שהחוברת עשויה להביא להם ערך בניהול השקעותיהם.

כך מנוסח האבסורד באחד מפסקי הדין של בית המשפט המחוזי בתל אביב, שפורסם באתר רשות ניירות ערך (ההערות בסוגריים הן הבהרות שלי): "אמת המידה להבחנה (בין פעולה מותרת של פקיד הבנק לבין פעולה אסורה) תהיה נעוצה במידת ההשפעה של המידע על החלטה אם עסקה כדאית או לא...". "גישתו של פקיד הבנק (או להבדיל האנליסט) צריכה להיות פאסיבית...עליו להימנע ממסירת מידע, אשר עלול להשפיע על החלטת הלקוח אם להשקיע באפיק מסוים או לא, שכן מסירת מידע שכזה עלולה בעקיפין לעלות כדי ייעוץ, ולהשיג את אותה פעולה של הייעוץ".

אז אנחנו מכינים חוברת, המכילה הרבה מאוד מידע מקצועי ושימושי לכל מי שרוצה לקבל החלטות השקעה. כל לקוחותינו, שיש להם מומחיות בשוק ההון, יקבלו את החוברת ואתם לצערי תזכו רק לראות את הכריכה. אם את לקוחה של המסחר העצמאי, פתחת חשבון מסחר אצלנו או בבנק שלך - ועכשיו את רוצה גישה למידע שעשוי לאפשר לך לקבל החלטות השקעה טובות יותר, את לא זכאית. את יכולה לקנות ולמכור ניירות ערך על סמך ניתוח טכני, את יכולה לקרוא עיתונים (שאינם נגועים בניגודי אינטרסים) ולהסתמך על המידע המופיע שם לקבלת החלטות, את יכולה לשלם למי שמוכן לעמוד ברגולציה של הרשות ולקבל ממנו ייעוץ, אבל את "מבט אל 2016" גם השנה נחלק רק למשקיעים מוסדיים ופרטיים כשרים.

בהצלחה לכל השאר.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי | אלה אלקלעי

עובדת בבית ההשקעות IBI מ-1991 ומכהנת כיום כסמנכ"ל פיתוח עסקי וכיו"ר IBI ניהול תיקי השקעות.

החלה את דרכה כאנליסטית פרמצבטיקה, פיתחה וניהלה את מחלקת המחקר של IBI.

הקימה ב- 2012 את "תשקיעי בעצמך" - פורום פיננסים לנשים מבית IBI, הכולל מפגשים ופעילויות שונות עבור נשים שרוצות להבין יותר בעניינים פיננסיים.

מחוץ לגרף: מכהנת כיו"ר שדולת הנשים וכיו"ר ועדת מענקים של הקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בעמותת מעלה וחברת ועדת השקעות של IVN.
השתתפה בכתיבת הדו"ח "שוק הון חברתי", בחסות קרן יד הנדיב ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר ומר ירום אריאב.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש