בזק כאבן בוחן ל"אמץ או גלה" של סלינג'ר - אלה אלקלעי - הבלוג של אלה אלקלעי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בזק כאבן בוחן ל"אמץ או גלה" של סלינג'ר

הבנת הליקויים בממשל התאגידי היתה ידועה וברורה לאורך כל הדרך - גם אם החשדות בפלילים חדשות. הבעלים החשודים אמנם בדרך החוצה, אבל הפירמידה עדיין עומדת - ולכן הכתובת עדיין על הקיר

2תגובות
סטלה הנדלר ושאול אלוביץ'
ינאי יחיאל ואייל טואג

ביוני 2017 התפרסמה הידיעה אודות החקירה של רשות ני"ע נגד הבעלים, הדירקטורים והמנהלים של בזק בגין עסקת yes. באמצע פברואר הודיעה המשטרה על פתיחה בחקירה על תיק 4000. בחוכמה בדיעבד הכתובת בבזק היתה על הקיר, אבל האם היא היתה שם בזמן אמת והאם הבנת התמונה היתה משפרת את החלטות ההשקעה?

בזק הפסיקה לדווח למדד מעלה כבר ב-2013

מעבר לסיכונים המסחריים הגלומים בהסתברות לרפורמה בשוק הקווי ולתחרות בשאר תחומי הפעילות, עמד בפני המשקיעים בבזק תמרור האזהרה של ממשל תאגידי לא מיטבי בלשון המעטה - כבר שנים לא מעטות. הוא עמד שם בפני המשקיעים זמן רב לפני שרשות ני"ע והמשטרה פתחו בחקירות. על פי חברת גריינאיי, הנשענת על מאגר המידע והדירוג של חברת ויג'יאו אירייס, הדירוג של חברת בזק הינו חלש בכל הפרמטרים הנמדדים. הבעיה החמורה יותר היא היעדר שקיפות מוחלט לגבי הפרמטרים הנבחנים בחברות הבת (פלאפון, yes, בזק בינלאומי, אתר וואלה) מה שכמובן מגדיל את הסיכון לניהול לקוי.

מעבר לדרוג שאולי לא כולם מכירים ולא כולם חשופים אליו, המציאות של מינוי מקורבים, כאלו שאינם אנשי מקצוע בתחום התקשורת, לדירקטוריון החברה מטריד. במצב בו שכל המודל העסקי של החברה צריך להשתנות ולהתעדכן בעקבות הדרמות המתחוללות בסביבה העסקית, דירקטוריון לא מקצועי צריך להטריד שבעתיים. וכשברקע ישנם שפע של ניגודי אינטרסים פוטנציאליים בין בעלי מניות המיעוט (שהם גם בעלי השליטה) לבין הציבור - לא צריך להיות סימן שאלה.

כל מי שקורא TheMarker או עקב בשנים האחרונות אחרי חוק הריכוזיות, סיפורי דנקנר, סיפורי פישמן, או סתם מי שבדקה ומודעת למבנה הפירמידאלי של האחזקה במניית בזק יכלו לשמור מרחק מניגודי האינטרסים המובנים בסיפור. אם זה היה הסיפור הוא לא היה מסובך. הסיבוך נובע מכך שלצד ניגודי האינטרסים נוצרה גם זהות אינטרסים ופיתוי רב עוצמה. הפיתוי הוא תשואת הדיווידנד, כמובן, ובתנאי השוק של היום שבו הריבית היא אפסית והתיאבון לסיכון בשמים, זה פיתוי שאין לזלזל בו. המבנה הפירמידלי כשלעצמו לא מבטיח את תשואת הדיווידנד, אבל המציאות שבה כל המגדל בנוי על חובות טומנת בחובה הבטחה שכזו.

כל הרווח עבר למשקיעים

במקרה של בזק זו לא היתה הבטחה ריקה, תשואת הדיווידנד אכן עברה למשקיעים. החברה חילקה 100% מהרווח כדיבידנד ותשואת הדיווידנד הגיעה בתקופות מסוימות אף ל-12%. כשהריבית היא אפסית ותשואת הדיבידנד הממוצעת בשוק נמוכה בהתאם זו תשואה מרשימה. מה שנמצא על המאזניים בהחלטת ההשקעה בבזק בשנים האחרונות הוא הסיכון במבנה פירמידלי הטומן בחובו ניגודי עניינים וסיכונים ארוכי טווח לשלמות וקיימות החברה, אל מול זהות אינטרסים בטווח הקצר המבטיחה תשואת דיווידנד גבוהה לכולם.

בשורה התחתונה בזק היא דוגמה מצוינת לכך שזה מסובך

החוכמה היא לא בדיעבד, הבנת הליקויים בממשל התאגידי היתה ידועה וברורה לאורך כל הדרך - גם אם החשדות בפלילים חדשות. במבחן התוצאה מ-2010  מניית בזק ירדה בכ-50% בעוד מדד ת"א 35 הוסיף כ-23%. עם זאת, אם השקעתם במניית בזק נהניתם כנראה מתשואת דיווידנד שנתית של 8%-10%. מלבד בשנה האחרונה, הדיווידנד ניטרל את הירידה במחיר המניה לאורך מרבית התקופה. תיאורתית מבחינה השקעתית, אם קניתם ומכרתם בזמן לאורך התקופה או שקניתם והחזקתם מ-2010 ועד היום, אתם מאוזנים ואולי אפילו יצאתם בפלוס. השאלה הגדולה היא מה רמת הסיכון שנחשפתם אליה והאם הבנתם את הסיכון בזמן בזכות מעלה או גריינאיי, או שנחשפתם למשמעות רק לאחר שהרשות והמשטרה הפנו לשם זרקור.

שפל של שנתיים וחצי מניית בזק, בשקלים

בשנה האחרונה הסיפור השתבש. ההשקעה במניית בזק יצרה הפסד של כ-20% שתשואת הדיווידנד של כ-9% לא הצליחה לכסות. באותה התקופה מדד ת"א 35 הניב תשואה של כ-5% בעוד מדד מעלה הניב תשואה של קצת יותר מ-11%.

הבעלים החשודים אמנם בדרך החוצה, אבל הפירמידה עדיין עומדת - ולכן הכתובת עדיין על הקיר. האינדיקציות לשינוי דרך תהיה במקצועיות המינויים לדירקטוריון, פירוק הפירמידה וחזרה לדיווח למעלה ובשקיפות הניהולית בחברות הבנות.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

ענבל מירון-ברשטיין

איך מתנהלים בוטסטראפ במשך 5 שנים - ודרישות הסף הגבוהות מצד משקיעים לאפליקציית קונסיומר

מירון, מייסדת וויקידס, אנציקלופדיה מדוברת לילדים, מדברת על גישור הפער בדרישות כאשר הלקוח והמשתמש הוא אדם שונה, גיוס טורי מול מקבילי ולמה היא ממליצה לא להיפגש עם קרנות בשלבים המוקדמים

נשים בכנס בנושא אינטראקציה בארה"ב. היי טק נשים - סטארט אפ

אחרי התואר במחשבים ולפני ראיון עבודה? אלו שפות התכנות הרלבנטיות שכדאי לך ללמוד

זו הרשימה של טכנולוגיות שנמצאות היום בשימוש בתעשייה, ולאו דווקא נלמדות בכל התארים ■ ממש לא כדאי להשהות את חיפוש העבודה וללמוד את כולן מא'-ת' במשך שבועות, אלא לדחות את הראיונות בכמה ימים וללמוד רק מה שאת מספיקה

עפרה אמיר

איך חוקרים את התקשורת בין אנשים לאינטליגנציה מלאכותית - ולמה זה חשוב?

במהלך לימודי הדוקטורט במדעי המחשב בהרווארד פיתחה עפרה מערכת לעריכת מסמך משותף על ידי מספר אנשים. כחלק מהפרויקט פותח אלגוריתם שמראה לכל עורך את השינויים הרלוונטיים ביותר לו, ונמצאו דרכים למדוד את ביצועי המערכת ■ מחקרים נוספים של ד"ר עמיר עוסקים בדרכים להסביר לבני אדם החלטות של סוכנים חכמים, ישות שמקבלת החלטות באופן אוטומטי כמו למשל מכונית אוטונומית

כתבות שאולי פיספסתם