הויכוח המוזר והמעניין על גיל הפרישה לנשים - אלה אלקלעי - הבלוג של אלה אלקלעי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הויכוח המוזר והמעניין על גיל הפרישה לנשים

הדיון הזה מוזר, למשל, כי לכאורה, כל צד פועל בניגוד לאינטרס המוצהר לו. ארגוני הנשים, הדורשים בדרך כלל שוויון מגדרי, נלחמות להשארת המצב הקיים ואילו נציגי האוצר ובנק ישראל מחפשים שוויון

4תגובות
אמיל סלמן

היום יתקיים הפרק הבא באחד הדיונים המוזרים ביותר המתקיימים במקומותינו: הוויכוח על גיל הפרישה לנשים.

הדיון הזה מוזר מכמה סיבות. למשל, לכאורה, כל צד פועל בניגוד לאינטרס המוצהר לו. למתבונן מהצד נדמה שארגוני הנשים הדורשים בדרך כלל שוויון מגדרי נלחמות להשארת המצב הקיים ואילו נציגי האוצר ובנק ישראל מחפשים שוויון. הדיון מוזר מכיוון שעל אף שכולם מדברים על גיל הפרישה, לא זו הסוגיה המרכזית. על הסוגיה המרכזית כנראה כולם וכולן מסכימים/ות אבל היא מסובכת ולכן במקום לדון ולפתור אותה מדברים על מספר. 62, 64 או אולי בכלל 67?

הסוגיה המורכבת היא פנסיה מספקת לנשים כי כולנו יודעים את העובדות:

נשים חוסכות פחות לפנסיה מכיוון שהן עובדות פחות שנים, הן מרוויחות שכר נמוך יותר, רצף העבודה שלהן קטוע יותר.

נשים מקבלות קצבאות נמוכות יותר מכיוון שהפנסיה שהן צברו נמוכה יותר ומכיוון שבממוצע צריך לפרוס אותה על פני יותר שנים.

הבעיות האמיתיות הן רבות ומורכבות:

איך לדאוג ליותר פנסיה ליותר נשים.

איך לדאוג ליותר מקומות עבודה מסודרים ולא פוגעניים ליותר אנשים (כן, גם גברים וגם נשים) מבוגרים.

איך לדאוג לאנשים (כן גם גברים וגם נשים) שעבדו כל חייהם בעבודות פיזיות לקצבת זקנה בגיל מוקדם יותר מאשר לאנשים שעבדו ועובדים בעבודות משרדיות. פועל הבניין והמנקה, המטפלת והגנן כנראה לא יוכלו לעבוד בעבודות אלו עד גיל 67 הגם שככלל אנחנו מזדקנים לאט יותר.

ואולי השאלה הכי חשובה היא איך לדאוג שנשים וגברים לא יחיו בעוני בשנים שלאחר גיל פרישה.

זה מורכב אבל לא מאוד מסובך

הפתרונות שארגוני הנשים מקואליציות "שותפות" מציעות כוללים התייחסות פרטנית לכמה סוגיות. כך לדוגמא, הן מציעות להפריד בין פנסיה תעסוקתית לקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי. הן מציעות שמי שחייב או חייבת תוספת הכנסה, היות שהיקף הכנסותיהם אינו מאפשר קיום בכבוד ראוי, שיקבלה גם בגיל 62 וראוי שהיקף הקצבה הזו לא יהיה מגוחך כפי שהוא כיום.

הפרדה נוספת שהן מציעות לעגן בחקיקה היא בין אנשים העובדים במקצועות שוחקים לבין כל השאר. פועלי בניין, בדומה למנקים ומנקות או עובדי ועובדות פסי ייצור, שנדרשת מהם עבודה פיזית ממושכת פורשים בדרך כלל בגיל צעיר מעובדים אחרים במשק ומצליחים לחסוך פחות מעובדים אחרים במשק. כחברה, היה רצוי שנכיר בכך ונמצא את המימון שיאפשר להם לחיות בכבוד.

ראוי ורצוי לקיים דיון רציני בגיל פרישת חובה, קרי, מה אנחנו כחברה עושים עם עובדים ועובדות שרוצים לעבוד אחרי גיל הפרישה? האם טובת המעסיקים מחייבת חוק המעודד אותם להיפרד מהעובדים שעברו את גיל הפרישה, טובת הצעירים מחייבת החלפת משמרות מעוגנת בחוק או שהעובדה שרובנו נחיה עד גיל 90 וצפונה מחייבת שנוכל להמשיך לעבוד כל עוד אנחנו מעוניינים בכך ולהפך. המדינה צריכה לתת הטבות מיסוי למעסיקים שמעסיקים אנשים מעל גיל 60.

האוצר, הביטוח הלאומי, משרד הפנים, משרד העבודה והרווחה, ארגוני המעסיקים, ארגוני הנשים – הרבה מאוד גופים, ארגונים ואנשים שותפים לדיון ומתייחסים להיבטים שונים שלו. זה מורכב. במצבים שונים מה צודק, נכון, ראוי ורצוי משתנה בין אנשים שונים במצבים שונים.

באופן מפתיע, מה שצודק, ראוי ורצוי לפרופסור באוניברסיטה, לא דומה למה שצודק, ראוי ורצוי למנקה באותו מוסד. מה שנכון לפועל בניין לא בהכרח נכון לאשתו אם היא עורכת דין וגם אם היא עקרת בית.

היתרון הוא שבשנת 2016 כבר המציאו את המחשב ואת היכולת לעבד נתונים רבים בזמן קצר. ברוב התחומים הצורך להלביש את כולם באותה חליפה עבר ממרבית העולם אבל נתקע במשרדי הממשלה. הרבה יותר קל לעשות הורדות ידיים ולשנות מספר מאשר לאמץ פתרונות הגיוניים למגוון מצבים.

ובבוקר זה לא נותר אלא לקוות שוועדת הכספים תשכיל לא להריץ עלינו מספר אלא לחייב את משרדי הממשלה הרלוונטיים ליצר פתרונות אמיתיים לאנשים אמיתיים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

צעדת הנשים בארה"ב

טור חירום: סקס – מוכר או לא מוכר?

כאשר תקופה משתנה, יש צורך לעצור ולחשב מסלול מחדש ■ שאלו את עצמכם איזה מן מותג אתם רוצים לבנות בעולם שהולך ומתהווה סביבנו, עולם בו שימוש במיניות נשית באופן מחפיץ כבר אינו לגיטימי ■ מותגים חייבים לעשות בחירה באשר לעמדתם בנושא - תהיה אשר תהיה

ערימת מכתבים

עשה ואל תעשה: איך פונים למשקיעים?

מאחורי כל מייל שנשלח למשקיע, עומד יזם מלא בתקווה ואמונה ■ רוב הפניות למשקיעים, שזמנם מוגבל ועמוס במאות פגישות בשנה - נענות בשלילה ■ אלו 5 טעויות שרצוי להימנע מהן, ו-5 דרכים שישפרו את הסיכוי שלכם להמשיך מהמייל – לפגישה המיוחלת

ענבל מירון-ברשטיין

איך מתנהלים בוטסטראפ במשך 5 שנים - ודרישות הסף הגבוהות מצד משקיעים לאפליקציית קונסיומר

מירון, מייסדת וויקידס, אנציקלופדיה מדוברת לילדים, מדברת על גישור הפער בדרישות כאשר הלקוח והמשתמש הוא אדם שונה, גיוס טורי מול מקבילי ולמה היא ממליצה לא להיפגש עם קרנות בשלבים המוקדמים

כתבות שאולי פיספסתם