פוסטים אחרונים

מיילן יכולה להימחק - אבל האם היא תוכל לעזוב?

נראה כי רשות ני"ע תופסת את עיקר תפקידה כשומר ראשו של המשקיע הקטן. לא כגוף שתפקידו לעודד ולפתח את הבורסה ואת יכולתן של חברות לגייס חוב והון

8תגובות

המחזור היומי בשוק המניות הישראלי (כולל תעודות סל) הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה, גבוה בכ-20% מהמחזור הממוצע בכל שנת 2016. לכאורה זו כותרת אופטימית. אבל המחזור הממוצע היומי הגלובלי במניית מיילן בלבד מגיע לכ- 800 מיליון שקל, כמעט 50% מהמחזור היומי הממוצע בכל המניות בבורסה בת"א.

מיילן, המניה הגדולה והסחירה בבורסה בת"א, החליטה שבשביל 3.5% מהאחזקות ומהמסחר לא שווה לנהל ממשק מול עוד בורסה, להיות חשופה לעוד רשות, לתרגם הודעות למשקיעים, להחזיק מערך קשרי משקיעים ותקשורת. החל מפברואר 2018, המניה הגדולה ביותר הרשומה למסחר בבורסה בת"א תימחק מהמסחר. הבורסה צפויה לאבד 8.7% משווייה וכ-3.1% מהסחירות.

שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

כולנו נשלם את המחיר על הראייה הצרה של הרגולציה

לפעמים נדמה שהרגולציה במדינת ישראל סובלת משתי תסמונות בעייתיות: תפישת :אשם עד שלא יוכח אחרת" ו"חשיבת מנהרה". דיון בטיוטת תקנות חדשה, הפוסלות את כלל בעלי העניין, העובדים ובעלי השליטה של הגופים המוסדיים מלהשתתף בוועדת השקעות בקופות גמל, ממחישה את הבעייתיות

5תגובות

עושה רושם שהרגולציה במדינת ישראל לא מביאה בחשבון שהנהלות ובעלים של בתי השקעות רואים בהשאת רווחים לעמיתים, בהצלחת ההשקעות ובאתיקה והמקצועיות גורמים קריטיים להצלחה.

לפעמים נדמה שהרגולציה במדינת ישראל סובלת משתי תסמונות בעייתיות: תפישת "אשם עד שלא יוכח אחרת" ו"חשיבת מנהרה". הנזק המצטבר של תסמונות אלו גדל והולך מיום ליום וימשיך ללוות אותנו כל עוד לא נשכיל לשנות את צורת החשיבה ולתקן את נזקיה.

משקפי המציאות המדומה של גוגל
דודו בכר
להמשך הפוסט

הלילה הלך לעולמו אדם מיוחד, יוסי ביינארט

ביינארט, לשעבר מנכ"ל הבורסה, היה איש עסקים אבל לא איש של ועדי עובדים. איש של תהליכים, אבל לא של ביורוקרטיה. איש של "קדימה, הסתער" שנתקל כאן בחומה

15תגובות

הלילה הלך לעולמו אדם מיוחד, יוסי ביינארט.

אדם שאלמלא חלה, תרומתו היתה יכולה להיות גדולה מאוד. עבור כולנו.

יוסי ביינארט
אייל טואג
להמשך הפוסט

האמריקאים בוחרים בפסיבי - הישראלים נוהרים לאקטיבי

בקרנות האקטיביות יש בדרך כלל צוות מנהלי השקעות ואנליסטים המנסים למקסם את התשואה ולהגביל את הסיכון הגלום בהשקעות הקרן. קרנות פסיביות עוקבות אחר מדד, ובניהולן לא מופעל כל שיקול דעת. המגמות השונות בשוק ממחישות בזמן אמת את היתרונות והחסרונות של כל מכשיר

24תגובות

במחצית הראשונה של השנה, עברו בארה"ב כ-500 מיליארד דולר מקרנות נאמנות אקטיביות לקרנות פסיביות. בישראל ראינו מגמה הפוכה, כשכסף יצא מהקרנות הפסיביות ועבר לאקטיביות.  

קרן הסל ETF=Exchange Traded Fund הראשונה החלה לעקוב אחרי מדד S&P500 לפני כעשרים וארבע שנים. כיום, כ-3 טריליון דולר מושקעים באמצעות כ-2,000 ETFים הרשומים למסחר בארה"ב, ויש המעריכים כי השוק הזה עשוי להכפיל את עצמו עד 2020.

בטטת כורסה
להמשך הפוסט

כחלון, כן אתה יכול

מימון של דיור בר-השגה באמצעות הטבות מיסוי עובד כי הוא עוקף את שלוש הסיבות העיקריות לכישלון הדיור הציבורי, ומבטיח שהמעורבים בייזום ובבנייה הם בעלי אינטרס ארוך טווח בהצלחת הפרוייקט

21תגובות

כל עוד מחירי הנדל"ן גבוהים, הגננת, המורה, האח בבית החולים והשוטרת יתקשו לחיות בגוש דן, חיפה או ירושלים. יש כמה דרכים לאפשר לאנשים שהכנסתם נעה סביב המשכורת הממוצעת במשק לגור במרכזי הערים - או לפחות לא מאוד רחוק מהם - ולא להוציא את כל הכנסתם על מגורים. אלו לא אנשים ש"זכאים" לדיור ציבורי או חפצים בו ואין בנאמר להפחית או לשלול בדרך כלשהי את הצורך המקביל בדיור ציבורי. זה אינו מוקד הדברים בשורות הבאות, אבל בהחלט אפשר להרחיב ולפתח את המודל המוצג כאן כך שיכלול לא רק דיור בר השגה אלא גם דיור ציבורי. בחברה תקינה צריך דיור ציבורי, צריך דיור בר השגה וצריך מודל חדש - לא לשוב ולמחזר מודלים ישנים שכשלו.

מדינות נכשלו במימון דיור ציבורי ראוי במרכזי הערים למעוטי יכולת משלוש סיבות עיקריות:

כחלון בישיבת סיעת כולנו
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מה משותף לטבע, סאיטקס, ECI וקומברס? הזיזו להן את הגבינה

איך שיבשה ענקית התרופות הישראלית את השוק ולמה דווקא התרנגולת מטילת ביצי הזהב עלולה לגרום להתפוררותה?

5תגובות

היום היו קוראים להן טכנולוגיות משבשות

סאיטקס בנתה את התשתית לדפוס דיגיטלי ונעלמה כשכולם עברו לדפוס דיגיטלי. ECI וקומברס הן עוד שתי חברות ישראליות ששיבשו את השווקים הרלוונטיים ונעלמו, או כמעט נעלמו, כשהשיבוש הפך לנורמה. במילים אחרות, החברות המשבשות מתקשות לשרוד כשמזיזים להן את הגבינה וגם מוסיפים הרבה עכברים למבוך. דווקא לטבע יש סיכוי לא רק לשרוד, אלא להמשיך להיות חברה גדולה ומצליחה אם היא רק תבחר כיוון.

עכבר במבוך כחלק מחגיגות שנת העכבר בהונג קונג, ב-2008
אי־פי
להמשך הפוסט

החומצה הזרחתית שעלולה למסמס מדיניות השקעה

כמשקיעים כל שעלינו לעשות זה לוודא שיש אנליזה מעמיקה ומסודרת העוקבת גם אחר הניהול המסודר של סיכונים סביבתיים - לא ברמה של המינימום ההכרחי, אלא ברמה של המקסימום האפשרי

10תגובות

ביום שישי האחרון נחל אשלים זוהם בחומצה שמקורה במפעל רותם אמפרט. ניקוי הנחל, שיקומו והקנסות על זיהום הסביבה יעלו הרבה כסף - וכך גם  הפסקת תהליכי הייצור במתקן, הקמת בריכות חדשות והשלמת המלאי החסר. זה יעלה הרבה כסף, אבל בפרספקטיבה של חברה כמו כיל - לא המון.

כמה ימים לאחר מכן נפתחה חקירה פלילית נגד מנהלי המפעל, אבל האם זה השפיע על מגמת המסחר במניית כיל, הבעלים של המפעל? רק בשוליים! האירוע התרחש ביום שישי, ביום שני המניה ירדה בכ-2% ולסיכום השבוע היא חזרה למגמת עלייה.

השפכים שדלפו באזור נחל אשלים, היום
המשרד להגנת הסביבה
להמשך הפוסט

המחלות של ענף התרופות ואיך לנצל אותן

הטלטלות בענף והצמיחה האטית בענף הביומד מחביאות גם הזדמנויות השקעה

15תגובות

בשנים האחרונות תעשית הביומד עוברת  טלטלה מרתקת. יש כאן כל מה שצריך לסיפור טוב – כסף, חיים ומוות, עשירים, עניים, הרבה מאוד טכנולוגיה, מדע ועתידנות, ועוד יותר הרבה פוליטיקה.

סטיבן טפר, אנליסט הביומד של IBI, פתח את הסקירה האחרונה שלו על חברת פריגו, במלים הבאות "הלילה לאחר סגירת המסחר בניו-יורק, הפתיעה חברת פריגו והודיעה שהמנכ"ל החדש ג'ן הנדריקסון מתפטר לאחר שנה בתפקיד".

תרופות
להמשך הפוסט

ילדות עם משחקים ורודים לא ילכו ללמוד מדעי המחשב

רק 18% מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן בוגרות ויש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים, לא סתם משחקים כי אם משחקי המחשב.

31תגובות

ישנן בנות, אבל רק מעט בנות, שבוחרות ללמוד מדעי המחשב. על אף שבממוצע, על פני כל המקצועות, 57% מבוגרי תואר ראשון בארה"ב הן נשים - רק18%  מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן נשים. אין מגבלות בקבלה ללימודים, אין מגבלות ואולי אפילו יש העדפה מתקנת בשוק התעסוקה. יש משרות מאוד נוחות ובעיקר כבר הרבה שנים ברור שבהי-טק הביקוש לעובדים רק גדל. ובכל זאת, ישנן בנות - אבל רק מעט.

יש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים. לא סתם משחקים, כי אם משחקי המחשב. משחקים הם מרכיב משמעותי בסוציאליזציה שלנו כאנשים וברכישת כישורי חיים בסיסיים שכישורי המחשב מהווים נדבך משמעותי בהם. משחקים מפתחים אצלנו יצירתיות, דימיון, חוזק רגשי וקוגניטיבי, אימון וחיקוי מבוגרים, עבודה בקבוצות, משא ומתן, פתרון קונפליקטים, אסטרטגיה, תחרותיות ועוד.

בובת בארבי
רויטרס
להמשך הפוסט

הפרה שאינטל רכשה במחיר של עדר

למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות?

29תגובות

דן זיסקינד פעם אמר שלא צריך לקנות פרה בשביל לשתות חלב, אז למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות הקיימים?

סיבה אחת יכולה להיות שליטה באיכות החלב, קרי לאן הולכים מאמצי הפיתוח וקצב הפיתוח. סיבות נוספות עשויות להיות רצון לחלק גדול יותר בשוק המתפתח במהירות, וגם ניצול יתרות המזומן של אינטל בחו"ל. סיבה ממש טובה לקנות פרה היא היכולת לייצר ממנה עדר, ובמקרה של אינטל יש סיכוי שמובילאיי, אם נישאר בעולם הדימויים הביולוגי, היא מטען גנטי חשוב.

פרה בקיבוץ דורות
אייל טואג
להמשך הפוסט

שנו את המציאות, קחו סיכונים, השקיעו בעצמכן

יש עוד דרך ארוכה כדי שנשים לא תישארנה מאחור בניהול הפיננסים האישיים, אבל השינוי בעיצומו

12תגובות

לפני כארבע שנים הקמנו במסגרת בית ההשקעות IBI את פורום "תשקיעי בעצמך": פלטפורמה המסייעת לנשים להשקיע - בעצמן. לקראת יום האשה ערכנו סקר קצר שבחן עד כמה באמת אנו הנשים משקיעות בעצמנו. הסקר נערך בסיוע חברת כליכול (תודה) בקרב חברות הפורום, כך שאולי הוא לא מייצג את כלל האוכלוסייה, אבל בהחלט מייצג את המציאות האפשרית לכל מי שרוצה.

הכי טוב יחד 

אשת עסקים מדברת בטלפון
להמשך הפוסט

שיטת המסחר החדשה: לעשות כסף מציוצים של טראמפ

TTT = Trading Trump Tweets היא אסטרטגיית השקעות שנולדה בשבועות האחרונים בעקבות שורת ציוצים של הנשיא הנבחר ותגובת המניות המצויצות. האם זה עובד? לא תמיד

9תגובות

TTT = Trading Trump Tweets

אסטרטגיית השקעות חדשה נולדה בשבועיים האחרונים - לסחור לפי הציוצים של טראמפ. זאת לאחר שאירועי השבוע האחרון הצטרפו לסדרה ארוכה של אירועים מהחודשים האחרונים. שימו לב לרצף המדהים שהתרחש בפחות משבוע:

טראמפ מוכר דגים
רויטרס
להמשך הפוסט

טראמפ, כמו הג'וקר, פשוט נהנה מהכוח שלו לייצר כאוס

השמועה היא שהנשיא טראמפ יהיה מעולה לעסקים. ואולי הוא בסך הכל נהנה מיכולתו לייצר בלאגן ולראות את ההמונים מאבדים את הצפון?

12תגובות

אחרי שנבחר, טראמפ הסביר לעיתונות בדרכו הישירה שאין לו כל כוונה לבצע את כל ההבטחות שהוא פיזר במהלך הבחירות.

מי שינסה להוציא משנה כלכלית סדורה או תוכנית כלכלית כלשהי מהאמירות של טראמפ במסע הבחירות שלו יוכל לכתוב ספר עב כרס, אבל יתקשה מאוד בעריכת התחלה, אמצע וסוף, דהיינו בעריכת נרטיב עקבי. למרות זאת, השווקים הפיננסיים נתפסו לשלוש אמירות כלכליות עיקריות שהוא מאוד אוהב: דה-רגולציה והפחתת המעורבות וההתערבות הממשלתית, השקעה בתשתיות והורדת מסים.

ציור קיר של טראמפ בדמות הג'וקר במיאמי, פלורידה
Scott McIntyre / Bloomberg
להמשך הפוסט

שוב ניצח הגבר הכוחני והלבן

31תגובות

האם הילרי הייתה יכולה להיות משמעותית לנשים? התשובה הברורה היא כן. השאלה הפחות ברורה היא עד כמה.

ברור שעל רקע הסקסיזם הבוטה של טראמפ, הילרי הייתה יכולה להיות משמעותית לכבוד העצמי שלנו כנשים. אבל גם בלי השוואות, הילרי הייתה משמעותית לאמריקאיות ולאמריקאים כמו שהעובדה שיש לנו נגידה לבנק ישראל, מנכ"ליות במערכת הבנקאות וכן הלאה, משמעותית לישראלים ולישראליות.

דונלד טראמפ
© Dominick Reuter / Reuters/�
להמשך הפוסט

הויכוח המוזר והמעניין על גיל הפרישה לנשים

הדיון הזה מוזר, למשל, כי לכאורה, כל צד פועל בניגוד לאינטרס המוצהר לו. ארגוני הנשים, הדורשים בדרך כלל שוויון מגדרי, נלחמות להשארת המצב הקיים ואילו נציגי האוצר ובנק ישראל מחפשים שוויון

4תגובות

היום יתקיים הפרק הבא באחד הדיונים המוזרים ביותר המתקיימים במקומותינו: הוויכוח על גיל הפרישה לנשים.

הדיון הזה מוזר מכמה סיבות. למשל, לכאורה, כל צד פועל בניגוד לאינטרס המוצהר לו. למתבונן מהצד נדמה שארגוני הנשים הדורשים בדרך כלל שוויון מגדרי נלחמות להשארת המצב הקיים ואילו נציגי האוצר ובנק ישראל מחפשים שוויון. הדיון מוזר מכיוון שעל אף שכולם מדברים על גיל הפרישה, לא זו הסוגיה המרכזית. על הסוגיה המרכזית כנראה כולם וכולן מסכימים/ות אבל היא מסובכת ולכן במקום לדון ולפתור אותה מדברים על מספר. 62, 64 או אולי בכלל 67?

אמיל סלמן
להמשך הפוסט

אל תתנו לבורסה למות רק בגלל שלא הצלחנו לקבל פה החלטות

אין כלכלה בלי בנקים; אין כלכלה בלי ביטוח - וקשה לראות את הכלכלה המקומית מתפתחת באותה מידה בלי בורסה. המתח בין היות המוסדות הללו פרטיים, פרטיים למחצה או בבעלות המדינה קיים בכל העולם אבל במרבית העולם המערבי הפתרון שנבחר הוא שילוב של שוק חופשי עם פיקוח הדוק. זה לא אידיאלי מהרבה סיבות, אבל זה עדיין הרבה יותר טוב מהאלטרנטיבות

13תגובות

תחשבו על טבע, על מזור, על ויקטורי, על רמי לוי, על יוניטרוניקס, על מיטרוניקס....

הפער בין עלות הגיוס בתל אביב לעלות הגיוס בניו יורק הוא 2-3 מיליון דולר. זה הרבה מאוד כסף לחברה קטנה או בינונית שצריכה לגייס כסף כדי לגדול, בייחוד שהכסף הזה ברובו יוצא בין אם הגיוס מצליח ובין אם לאו.

שלד נח על לפטופ
גטי
להמשך הפוסט

להגיע למסיבה בזמן: איך יכולתם לדעת שהמניה הזאת תעלה במשך 20 שנה?

לא מעט אנשים סיפרו לי שברגע שהם נכנסו לשוק המניות, הוא שינה כיוון. צריך להבין שיש מסיבות שלא צריך אליהן הזמנה רשמית, אלא רק להסתכל ימינה ושמאלה, להבין מה קורה ולקחת סיכון

14תגובות

לא מעט אנשים סיפרו לי שברגע שהם, או מישהו קרוב להם נכנס לשוק המניות, הוא שינה כיוון. אנחנו יושבות ומסתכלות, שומעות וקוראות איך כולם מרוויחים כסף ואז כשאנחנו מצטרפות למסיבה היא נגמרת ומה שנשאר זו רק ערימה ענקית של לכלוך.

מאוד קל להסתכל על סרטים הוליוודיים ולקבל את התחושה שיש מי שמקבל הזמנה ויודע בדיוק מתי ואיפה המסיבה הבאה, בעוד שכל האחרים תמיד יגיעו מאוחר מדי.  אבל די להסתכל על מניות כמו מניית טבע שצמחה קרוב לעשרים שנה או אפל, גוגל וכו' שצמחו לאורך כעשור כדי להבין שיש מסיבות שלא צריך אליהן הזמנה רשמית, אלא רק צריך להסתכל ימינה ושמאלה, להבין מה קורה בעולם ולקחת סיכון.

גריז
מתוך הסרט גריז
להמשך הפוסט

לפעמים כל מה שצריך זה להיצמד לבעלי ההון הכי גדולים - ולטוס לירח

לפני 40 שנה הגיע יזם מניו ג'רזי בשם ג'ון בוגל עם הרעיון להקים את קרן האינדקס הראשונה. אמרו עליו שהוא אנטי-אמריקאי ושהוא מקדם מוצר שלא תלוי בחוכמה ובכישרון, והשאר...היסטוריה

6תגובות

כמו בסיפור מהאגדות, לפני 40 שנה, הגיע יזם בשם ג'ון בוגל (John C. Bogle) מעיירה קטנה בניו-ג'רזי (כ-13 אלף תושבים) עם הרעיון להקים את קרן האינדקס הראשונה. הוא הצליח לגייס לרעיון 11.3 מיליון דולר. היום, היקף הנכסים בקרן הספציפית הזו הוא כ-250 מיליארד דולר והיקף הנכסים בתעשיית המוצרים מחקי-המדד מוערך ב-5 טריליון דולר. 5 טריליון דולר!

כמו תרופות גנריות - תרופות שאינן מוגנות בפטנט ואיפשרו למחיר התרופות לצרכן לרדת ב-90% ולמניית טבע לעלות ב-8,000% - כך גם הרעיון של קרנות אינדקס הוריד את דמי הניהול ב-90% ויצר יתרון חד-משמעי לגודל; כשכולם מוכרים את אותו המוצר בדיוק, והתחרות היא רק על מחיר - רק הגדולים שורדים.

ג'ון בוגל
בלומברג
להמשך הפוסט

העולם הכלכלי הישן נחרב - הפטנט החדש נקרא שוק הון חברתי

היפנים, האמריקאים והאירופאים לא רוצים לקנות יותר ממה שהם כבר קונים ושאר העולם פשוט לא יכול לקנות יותר ממה שהוא כבר קונה. אנחנו כן היינו רוצים לקנות עוד שירותים חברתיים – עוד בריאות, עוד שירותי רווחה, עוד דיור בר-השגה, עוד חינוך יותר טוב ליותר אנשים

13תגובות

ריבית אפס או שלילית היא דבר מעולה למי שנמצא בחובות אבל יש לו גם נכסים משמעותיים, אבל למי שהחוב שלו נמצא בסיכון או מי שיש לה מזומנים להשקעה – הם/ן בצרות.

מיקרוסופט קנתה את לינקדאין תמורת 26 מיליארד דולר שאותם לוותה מהציבור, כי מחיר הכסף כל כך זול שמימון מהכסף שכבר בקופה היה לא הגיוני עבורה.

קן וברבי
להמשך הפוסט

למה כולם צריכים S&P 500 בחסכונות שלהם - ומה הקשר למדליות של מייקל פלפס

באולימפיאדה, לכל תחרות יש התחלה וסוף. מי שניצח, מקבל מדליה ובזה זה נגמר. מהי המשמעות של ניצחון במקצה בורסאי? לא גדולה

16תגובות

התרומה של IBI לאולימפיאדה היתה סיוע לאתר הספורט ONE במימון הכיסוי התקשורתי של האירועים האולימפיים, או במלים אחרות - תשלום לאתר תמורת קמפיין פרסומי. היה קל לבחור איזה מוצר לפרסם. מבין שלל המוצרים שיש לבית ההשקעות יש מוצר שמאוד קל להציג אותו בתקופה זו כ"מנצח" ברוח האולימפית - מסלול גמל והשתלמות מחקה מדד S&P 500.

לא באמת יפתיע אף אחד, אפילו אנשים שאינם עוקבים אחר עולם ההשקעות, שהמדד, הנותן ביטוי להצלחה העסקית של 500 החברות האמריקאיות המובילות, יצא מנצח ביותר ממקצה אחד, בדומה למייקל פלפס, קייטי לדקי או סימון ביילס. יחסית למרבית האלטרנטיבות, קרי מדדים על חברות גדולות ויציבות בעולם מערבי, המדד הזה הניב תשואה מנצחת, אם להשתמש בעולם הדימויים האולימפי.

מייקל פלפס
אי־פי
להמשך הפוסט