פוסטים אחרונים

הווייז של שוק ההון שעוזר למשקיעים להגיע ליעד

כל אחד יכול להיכנס לאתר של רשות הבריאות האמריקאית ולקבל מידע על עד כמה חמורה היתה עונת השפעת השנה ולהעריך איך זה ישפיע על דו"חות הרבעון של פריגו. אבל יש אנשים שלוקחים את זה צעד קדימה

מערכת הכבישים היא סטטית או כמעט סטטית, ולכן בהודעה "עוד 400 מטר פני שמאלה" אין מידע צופה פני עתיד. מכירים את ההודעה המתפרצת בווייז "אוטו תקוע בהמשך הדרך"? תארו לעצמכם כמה כסף ניתן היה להרוויח בשוק ההון אם היתה לנו דרך טובה לצפות איזה אוטו תקוע בהמשך - או במלים אחרות, במה ניתקל עוד שעה בשוק או מה יקרה מחר בבוקר. התרעה על רכב תקוע היא עדיין לא נבואה, אבל משפרת משמעותית את ההסתברויות לניבוי. עולם ההשקעות האלטרנטיביות, לפחות בחלקו, יודע שהוא לא יכול לצפות פני עתיד, אבל כמו ווייז הוא יכול לתת לנו הרבה מידע על מפת הניווט ולשפר את ההסתברויות שנגיע ליעד.

כל אחת יכולה להיכנס לגוגל ולבדוק כמה אנשים ראו את הפרסומת של סודהסטרים עם ה"הר" ממשחקי הכס, או כמה חם היה ברבעון האחרון בצפון אירופה, ולהעריך באופן די סביר איך זה ישפיע על תוצאות החברה ברבעון. כל אחד יכול להיכנס לאתר של רשות הבריאות האמריקאית ולקבל מידע על עד כמה חמורה היתה עונת השפעת השנה ולהעריך איך זה ישפיע על דו"חות הרבעון הראשון של פריגו.

הוריקן סנדי בדרכה לחוף המזרחי ארה"ב 2012
REUTERS רויטרס
להמשך הפוסט

חומר למחשבה למעסיקים לכבוד חג הפועלים

אם בעבר הדרך היחידה להגן על עובדים מוחלשים היתה ועדי עובדים, כיום התחרות על העובדים, כמו גם הבנה של הערך הכלכלי המשמעותי של עובדים מרוצים ונאמנים - עושים חלק מהעבודה

בשל חג הפועלים והפועלות, שחל היום, לא מתקיים מסחר בבורסות גרמניה, ספרד, איטליה, שווייץ וצרפת. על אף שאצלנו כבר מזמן אין צעדות ומעטים זוכרים את היום וייחודו, זוהי הזדמנות לא רק למשקיעים אחראים ומשקיעי אימפקט לחשוב על השקעה בחברות שאכפת להן מהעובדים והעובדות שלהם. חוקרים, כמו פרופ' דן אריאלי, מציגים מתאם משכנע בין פרמטרים שונים בשביעות הרצון של עובדות ועובדים לבין הצלחת החברות.

לנין היה אולי חושב שזה Fake News, אבל דוגמה מצוינת לחברה כזאת אפשר להציג דווקא מהענף שאולי מסמל את שיא הקפיטליזם - מסעדנות, ולא סתם מסעדנות - אלא רשת של מסעדות. כך, למשל, רשת המפעילה יותר מ-200 מסעדות, נסחרת לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר, מחלקת תשואת דיווידנד של 2.2% ומעסיקה כ-39 אלף אשה ואיש.

משרדי חברת וויקס בת"א
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

ההזדמנות האדירה למשק הישראלי בתעשיית הקנאביס

"מה שאמריקה צריכה עכשיו זה משקה" - כך אמר הנשיא רוזוולט כשביטל ב-1933 את החוק לאיסור מכירת אלכוהול בארה"ב, אחרי שהאיסור הוביל לזינוק בשתייה ולשגשוג הפשע המאורגן ■ כיום, כלכלות זריזות עם יד על הדופק הרגולטורי יכולות להפיק תועלת רבה ממגמת הביקוש העולה לקנאביס ומוצריו


"What America needs now is a drink"
 (President Franklin D. Roosevelt at the end of Prohibition)

בחמישי בדצמבר 1933, 13 שנים, 10 חודשים, 19 ימים ו-17 שעות אחרי שנכנסו לתוקף ,בוטל Volstead Act, התקנות שאסרו על מכירה וצריכה של אלכוהול בארה"ב. במאמר של פורבס מנובמבר 1933, שניסה להעריך מה תהיה ההשפעה הכלכלית של ביטול תקנות וולסטאד, נכתב כי השוק למשקאות אלכוהוליים (ב-1933, עת היו בארה"ב 123 מיליון תושבים בלבד) הוערך במיליארד דולר על סמך הערכת הכמות הנצרכת. פורבס העריך כי לפני תקופת היובש, אמריקאים צרכו 140 מיליון גלונים של אלכוהול בשנה - וכי במהלך תקופת היובש הכמות גדלה ל-200 מיליון גלונים. לכן בפורבס העריכו כי במועד פתיחת השוק הביקוש לא ירד מ-200 מיליון גלונים בשנה, ויגדל משם. כפי שרק חכמה בדיעבד מאפשרת לדעת - התחזית של פורבס היתה חסרת משמעות.

גידול קנאביס רפואי ישראל
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

לא משלבים באמצעות הפרדה

"החילונים קיצוניים לא פחות מהחרדים" כתבה מירב ארלוזורוב, בטור שעסק בעתירה שהגישה שדולת הנשים נגד תוכנית להכשרת גברים חרדים בלבד לתפקידים בשירות המדינה. הטענה כי דרישה לשוויון היא קיצונית מעידה על כך שכבר מזמן איבדנו את המרכז

בשוק ההון, אם אני מספרת למישהו שבהשקעה במניית "עתיד ורוד" יש 90% סיכוי לרווח - סביר להניח שהוא ישמח להשקיע בה. מנגד, אם במקום לספר על סיכוי של 90%, אדגיש את העובדה שבהשקעה במניה הזו יש לו 10% סיכוי להפסיד - הסיכוי שהוא ישקיע קטן משמעותית.

בדיוק באותו אופן אנסה לבחון את שתי הצורות שבהן ניתן לספר את סיפור ההצלחה של העתירה שהגישה שדולת הנשים נגד נציבות שירות המדינה, שיזמה קורס הכשרה לגברים חרדים בלבד.

נשים חרדיות במרכז פיתוח
אייל טואג אייל טו
להמשך הפוסט

בזק כאבן בוחן ל"אמץ או גלה" של סלינג'ר

הבנת הליקויים בממשל התאגידי היתה ידועה וברורה לאורך כל הדרך - גם אם החשדות בפלילים חדשות. הבעלים החשודים אמנם בדרך החוצה, אבל הפירמידה עדיין עומדת - ולכן הכתובת עדיין על הקיר

ביוני 2017 התפרסמה הידיעה אודות החקירה של רשות ני"ע נגד הבעלים, הדירקטורים והמנהלים של בזק בגין עסקת yes. באמצע פברואר הודיעה המשטרה על פתיחה בחקירה על תיק 4000. בחוכמה בדיעבד הכתובת בבזק היתה על הקיר, אבל האם היא היתה שם בזמן אמת והאם הבנת התמונה היתה משפרת את החלטות ההשקעה?

בזק הפסיקה לדווח למדד מעלה כבר ב-2013

סטלה הנדלר ושאול אלוביץ'
ינאי יחיאל ואייל טואג
להמשך הפוסט

השילוב שיעלים את המקצוע העתיק בעולם

החוק להפללת הלקוח יחד עם אג"ח חברתי - יכולים להעביר מהעולם את הזנות

בימים אלו חברי וחברות כנסת מימין ומשמאל הגיעו למסקנה שהחוק להפללת לקוח זנות הוא פתרון טוב מפתרונות אחרים שנוסו בעבר במקומותינו ובמקומות אחרים. החוק מהווה הכרה בכך שבמרבית המקרים, בעיקר גברים הם אלה ש"מייצרים זונות" ובלי הפללת הלקוח, לא נעצור את פס הייצור הזה.

לצד החוק, פיתוח אג"ח חברתי שיממן טיפול בנשים העוסקות בתחום כיום ישנה את גורלן של 12 אלף העוסקות והעוסקים בזנות כיום ו-11,700 ילדיהן - וכל זאת מבלי להכביד על תקציב המדינה.

מתוך הסרט אשה יפה. הדימוי בסרט מעוות את ההבנה שלנו את בעיית הזנות וממדיה
להמשך הפוסט

מ-2018 לא רק לעשירים מותר להשתתף

התקנות החדשות של רשות ניירות ערך, המאפשרות גם למשקיעים שאינם כשירים להשתתף בגיוסי הון "קטנים", פותחות עולם שלם של אפשרויות לשוק ההון, לעסקים קטנים ולציבור ■ למרות ההגבלות - התרומה למשק ולכלכלה צפויה להיות אדירה

ב-1 בינואר ישראל הצטרפה רשמית למשפחת העמים, המאפשרת גם למשקיעים שאינם כשירים להשתתף בגיוסי הון "קטנים" של עד 6 מיליון שקל. זה חשוב כי זה יכול, למשל, לאפשר לישראלה ישראלי לגייס 4 מיליון שקל, או לממן שיפוץ בניין אחד במסגרת פרויקט התחדשות עירונית. השינוי הזה יאפשר לכולנו להשקיע במגוון פרויקטים וליהנות הן מהתחדשות עירונית - והן מפירות ההשקעה.

זה יכול גם לאפשר לרותי לגייס מיליון דולר עבור פיתוח משחק מחשב אסטרטגי לבנות ובנים, משחק איכותי שכיף לשחק בו - כזה שלא מושתת על יריות ופיצוצים או על איפור וסטיילינג.

אדם מחזיק כסף מזומן
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

האקזיטים של 2017 מאחורינו - איך להשקיע בהיי-טק ב-2018?

הרווחים העיקריים מהאקזיטים של השנה הלכו בעיקר לכיסים של בעלי ההון. כך יוכל הציבור הרחב להירתם גם הוא ל"קטר של המשק" וליהנות מרווחים

ב-2017 הסכום הכולל של האקזיטים בהיי־טק הישראלי הסתכם ב־7.4 מיליארד דולר, עלייה של 110% מסך האקזיטים ב-2016 (3.5 מיליארד דולר) - כך עולה מדו"ח של חברת הייעוץ וראיית החשבון PwC Israel. ב-2017 היו לנו גם את עסקת מוביילאיי (15 מיליארד דולר), עסקת נוירודרם־מיצובישי (1.1 מיליארד דולר), רכישת חברת SimpliVity על ידי HPE (650 מיליון דולר) ורכישת חברת קייט פארמה על ידי גלעד (11.9 מיליארד דולר).

הרבה כסף החליף ידיים אבל לא ישראל ולא ישראלה ישראלי נהנו ממנו ישירות. קצת כמו במפעל הפיס, מי שנהנה מהאקזיטים הללו הוא מי שקנה כרטיס להגרלה. קצת כמו במפעל הפיס, גם מי שלא קנה כרטיס נהנה מאולם הספורט המחודש. בהיי-טק כולנו נהנים מאלפי המשרות הישירות והתומכות שנוספות למשק בזכות הגידול בתעשייה הזו. אבל הרווח הגדול הלך בעיקר לבעלי ההון - שקנו את הכרטיס להגרלה.

להקת האיגלס, עם הגיטריסט גלן פריי - שני מימין
אי־פי
להמשך הפוסט

הסמארטפונים והאופנועים שימגרו את בעיית העוני

כך אפשר, בהסרת המפגעים ובפתרון הבעיות העיקריות שכדור הארץ והאנושות מתמודדים אתן, להרוויח ממון רב - מבלי שאף אחד יפסיד

אנחנו רגילים מאוד לחשוב שכאשר אדם אחד מרוויח, אדם אחר מפסיד (משחק סכום אפס). מרבית חוויות הסחר שלנו הן כאלו - אם קנינו בזול - אנחנו הרווחנו והמוכר הפסיד. אם מכרתי דירה וחודשיים לאחר מכן המחירים עלו - אני הפסדתי והקונה החדשה הרוויחה. בניגוד לחוויות הללו, בהשקעות אפשר שכולנו נרוויח - ואפילו לאורך זמן.

בסדרת המאמרים על יעדי ה-SDG ננסה להבין איך אפשר להרוויח מהשקעה ביעדי הפיתוח של האו"ם, או במילים אחרות - איך בהסרת המפגעים ובפתרון הבעיות העיקריות שכדור הארץ והאנושות מתמודדים איתן כיום, ניתן להרוויח ממון רב מבלי שאף אחד יפסיד. בכך, בעצם, המשקיעים ייצרו תשואה ממימון פעילויות שיעשו את העולם טוב יותר.

אדם צופה בסמארפון במחנה זמני בהודו
בלומברג
להמשך הפוסט

כשאיוונקה טראמפ, שרי בלייר ונארנדרה מודי נפגשו בכנס פסגת היזמות הנשית

מבין שלל המסרים שעלו בכנס, היוו שניים את חוט השני של המפגשים: הכח הגלום בטכנולוגיה לעשות יותר טוב ליותר אנשים, והעובדה שגברים חייבים להיות שותפים מלאים בבית בכדי שנשים תוכלנה להיות שותפות מלאות במעגל התעסוקה

בזמן שטראמפ היה עסוק בשבוע האחרון בדילוגים בין פרשייה מביכה אחת לשנייה, ניצחה בתו איוונקה טראמפ, היועצת הבכירה לנשיא ארה"ב, על כנס GES 2017, שכונה גם פסגת היזמות הנשית הגלובלית ל-2017 בהידרבאד שבהודו.

ממשלת ארה"ב וממשלת הודו הזמינו 1,500 נשים מכל העולם ליומיים וחצי של שיח על יזמות, קיימות, טכנולוגיה ונשים. הם חשבו שזה נושא מספיק חשוב כדי לממן את הכנס והם חשבו שזה מספיק חשוב כדי להשתתף בו. הכנס נפתח בנאומים של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ואיוונקה טראמפ - שאף השתתפה במהלך מרבית היום השני של הדיונים.

חברות המשלחת הישראלית לכנס, אפרת רפפורט, אלינה שוקולניקוב, נטע-לי מאירי, נעה Segre, רים יונס, אלה אלקלעי
להמשך הפוסט

מיילן יכולה להימחק - אבל האם היא תוכל לעזוב?

נראה כי רשות ני"ע תופסת את עיקר תפקידה כשומר ראשו של המשקיע הקטן. לא כגוף שתפקידו לעודד ולפתח את הבורסה ואת יכולתן של חברות לגייס חוב והון

המחזור היומי בשוק המניות הישראלי (כולל תעודות סל) הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה, גבוה בכ-20% מהמחזור הממוצע בכל שנת 2016. לכאורה זו כותרת אופטימית. אבל המחזור הממוצע היומי הגלובלי במניית מיילן בלבד מגיע לכ- 800 מיליון שקל, כמעט 50% מהמחזור היומי הממוצע בכל המניות בבורסה בת"א.

מיילן, המניה הגדולה והסחירה בבורסה בת"א, החליטה שבשביל 3.5% מהאחזקות ומהמסחר לא שווה לנהל ממשק מול עוד בורסה, להיות חשופה לעוד רשות, לתרגם הודעות למשקיעים, להחזיק מערך קשרי משקיעים ותקשורת. החל מפברואר 2018, המניה הגדולה ביותר הרשומה למסחר בבורסה בת"א תימחק מהמסחר. הבורסה צפויה לאבד 8.7% משווייה וכ-3.1% מהסחירות.

שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

כולנו נשלם את המחיר על הראייה הצרה של הרגולציה

לפעמים נדמה שהרגולציה במדינת ישראל סובלת משתי תסמונות בעייתיות: תפישת :אשם עד שלא יוכח אחרת" ו"חשיבת מנהרה". דיון בטיוטת תקנות חדשה, הפוסלות את כלל בעלי העניין, העובדים ובעלי השליטה של הגופים המוסדיים מלהשתתף בוועדת השקעות בקופות גמל, ממחישה את הבעייתיות

עושה רושם שהרגולציה במדינת ישראל לא מביאה בחשבון שהנהלות ובעלים של בתי השקעות רואים בהשאת רווחים לעמיתים, בהצלחת ההשקעות ובאתיקה והמקצועיות גורמים קריטיים להצלחה.

לפעמים נדמה שהרגולציה במדינת ישראל סובלת משתי תסמונות בעייתיות: תפישת "אשם עד שלא יוכח אחרת" ו"חשיבת מנהרה". הנזק המצטבר של תסמונות אלו גדל והולך מיום ליום וימשיך ללוות אותנו כל עוד לא נשכיל לשנות את צורת החשיבה ולתקן את נזקיה.

משקפי המציאות המדומה של גוגל
דודו בכר
להמשך הפוסט

הלילה הלך לעולמו אדם מיוחד, יוסי ביינארט

ביינארט, לשעבר מנכ"ל הבורסה, היה איש עסקים אבל לא איש של ועדי עובדים. איש של תהליכים, אבל לא של ביורוקרטיה. איש של "קדימה, הסתער" שנתקל כאן בחומה

הלילה הלך לעולמו אדם מיוחד, יוסי ביינארט.

אדם שאלמלא חלה, תרומתו היתה יכולה להיות גדולה מאוד. עבור כולנו.

יוסי ביינארט
אייל טואג
להמשך הפוסט

האמריקאים בוחרים בפסיבי - הישראלים נוהרים לאקטיבי

בקרנות האקטיביות יש בדרך כלל צוות מנהלי השקעות ואנליסטים המנסים למקסם את התשואה ולהגביל את הסיכון הגלום בהשקעות הקרן. קרנות פסיביות עוקבות אחר מדד, ובניהולן לא מופעל כל שיקול דעת. המגמות השונות בשוק ממחישות בזמן אמת את היתרונות והחסרונות של כל מכשיר

במחצית הראשונה של השנה, עברו בארה"ב כ-500 מיליארד דולר מקרנות נאמנות אקטיביות לקרנות פסיביות. בישראל ראינו מגמה הפוכה, כשכסף יצא מהקרנות הפסיביות ועבר לאקטיביות.  

קרן הסל ETF=Exchange Traded Fund הראשונה החלה לעקוב אחרי מדד S&P500 לפני כעשרים וארבע שנים. כיום, כ-3 טריליון דולר מושקעים באמצעות כ-2,000 ETFים הרשומים למסחר בארה"ב, ויש המעריכים כי השוק הזה עשוי להכפיל את עצמו עד 2020.

בטטת כורסה
להמשך הפוסט

כחלון, כן אתה יכול

מימון של דיור בר-השגה באמצעות הטבות מיסוי עובד כי הוא עוקף את שלוש הסיבות העיקריות לכישלון הדיור הציבורי, ומבטיח שהמעורבים בייזום ובבנייה הם בעלי אינטרס ארוך טווח בהצלחת הפרוייקט

כל עוד מחירי הנדל"ן גבוהים, הגננת, המורה, האח בבית החולים והשוטרת יתקשו לחיות בגוש דן, חיפה או ירושלים. יש כמה דרכים לאפשר לאנשים שהכנסתם נעה סביב המשכורת הממוצעת במשק לגור במרכזי הערים - או לפחות לא מאוד רחוק מהם - ולא להוציא את כל הכנסתם על מגורים. אלו לא אנשים ש"זכאים" לדיור ציבורי או חפצים בו ואין בנאמר להפחית או לשלול בדרך כלשהי את הצורך המקביל בדיור ציבורי. זה אינו מוקד הדברים בשורות הבאות, אבל בהחלט אפשר להרחיב ולפתח את המודל המוצג כאן כך שיכלול לא רק דיור בר השגה אלא גם דיור ציבורי. בחברה תקינה צריך דיור ציבורי, צריך דיור בר השגה וצריך מודל חדש - לא לשוב ולמחזר מודלים ישנים שכשלו.

מדינות נכשלו במימון דיור ציבורי ראוי במרכזי הערים למעוטי יכולת משלוש סיבות עיקריות:

כחלון בישיבת סיעת כולנו
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מה משותף לטבע, סאיטקס, ECI וקומברס? הזיזו להן את הגבינה

איך שיבשה ענקית התרופות הישראלית את השוק ולמה דווקא התרנגולת מטילת ביצי הזהב עלולה לגרום להתפוררותה?

היום היו קוראים להן טכנולוגיות משבשות

סאיטקס בנתה את התשתית לדפוס דיגיטלי ונעלמה כשכולם עברו לדפוס דיגיטלי. ECI וקומברס הן עוד שתי חברות ישראליות ששיבשו את השווקים הרלוונטיים ונעלמו, או כמעט נעלמו, כשהשיבוש הפך לנורמה. במילים אחרות, החברות המשבשות מתקשות לשרוד כשמזיזים להן את הגבינה וגם מוסיפים הרבה עכברים למבוך. דווקא לטבע יש סיכוי לא רק לשרוד, אלא להמשיך להיות חברה גדולה ומצליחה אם היא רק תבחר כיוון.

עכבר במבוך כחלק מחגיגות שנת העכבר בהונג קונג, ב-2008
אי־פי
להמשך הפוסט

החומצה הזרחתית שעלולה למסמס מדיניות השקעה

כמשקיעים כל שעלינו לעשות זה לוודא שיש אנליזה מעמיקה ומסודרת העוקבת גם אחר הניהול המסודר של סיכונים סביבתיים - לא ברמה של המינימום ההכרחי, אלא ברמה של המקסימום האפשרי

ביום שישי האחרון נחל אשלים זוהם בחומצה שמקורה במפעל רותם אמפרט. ניקוי הנחל, שיקומו והקנסות על זיהום הסביבה יעלו הרבה כסף - וכך גם  הפסקת תהליכי הייצור במתקן, הקמת בריכות חדשות והשלמת המלאי החסר. זה יעלה הרבה כסף, אבל בפרספקטיבה של חברה כמו כיל - לא המון.

כמה ימים לאחר מכן נפתחה חקירה פלילית נגד מנהלי המפעל, אבל האם זה השפיע על מגמת המסחר במניית כיל, הבעלים של המפעל? רק בשוליים! האירוע התרחש ביום שישי, ביום שני המניה ירדה בכ-2% ולסיכום השבוע היא חזרה למגמת עלייה.

השפכים שדלפו באזור נחל אשלים, היום
המשרד להגנת הסביבה
להמשך הפוסט

המחלות של ענף התרופות ואיך לנצל אותן

הטלטלות בענף והצמיחה האטית בענף הביומד מחביאות גם הזדמנויות השקעה

בשנים האחרונות תעשית הביומד עוברת  טלטלה מרתקת. יש כאן כל מה שצריך לסיפור טוב – כסף, חיים ומוות, עשירים, עניים, הרבה מאוד טכנולוגיה, מדע ועתידנות, ועוד יותר הרבה פוליטיקה.

סטיבן טפר, אנליסט הביומד של IBI, פתח את הסקירה האחרונה שלו על חברת פריגו, במלים הבאות "הלילה לאחר סגירת המסחר בניו-יורק, הפתיעה חברת פריגו והודיעה שהמנכ"ל החדש ג'ן הנדריקסון מתפטר לאחר שנה בתפקיד".

תרופות
להמשך הפוסט

ילדות עם משחקים ורודים לא ילכו ללמוד מדעי המחשב

רק 18% מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן בוגרות ויש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים, לא סתם משחקים כי אם משחקי המחשב.

ישנן בנות, אבל רק מעט בנות, שבוחרות ללמוד מדעי המחשב. על אף שבממוצע, על פני כל המקצועות, 57% מבוגרי תואר ראשון בארה"ב הן נשים - רק18%  מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן נשים. אין מגבלות בקבלה ללימודים, אין מגבלות ואולי אפילו יש העדפה מתקנת בשוק התעסוקה. יש משרות מאוד נוחות ובעיקר כבר הרבה שנים ברור שבהי-טק הביקוש לעובדים רק גדל. ובכל זאת, ישנן בנות - אבל רק מעט.

יש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים. לא סתם משחקים, כי אם משחקי המחשב. משחקים הם מרכיב משמעותי בסוציאליזציה שלנו כאנשים וברכישת כישורי חיים בסיסיים שכישורי המחשב מהווים נדבך משמעותי בהם. משחקים מפתחים אצלנו יצירתיות, דימיון, חוזק רגשי וקוגניטיבי, אימון וחיקוי מבוגרים, עבודה בקבוצות, משא ומתן, פתרון קונפליקטים, אסטרטגיה, תחרותיות ועוד.

בובת בארבי
רויטרס
להמשך הפוסט

הפרה שאינטל רכשה במחיר של עדר

למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות?

דן זיסקינד פעם אמר שלא צריך לקנות פרה בשביל לשתות חלב, אז למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות הקיימים?

סיבה אחת יכולה להיות שליטה באיכות החלב, קרי לאן הולכים מאמצי הפיתוח וקצב הפיתוח. סיבות נוספות עשויות להיות רצון לחלק גדול יותר בשוק המתפתח במהירות, וגם ניצול יתרות המזומן של אינטל בחו"ל. סיבה ממש טובה לקנות פרה היא היכולת לייצר ממנה עדר, ובמקרה של אינטל יש סיכוי שמובילאיי, אם נישאר בעולם הדימויים הביולוגי, היא מטען גנטי חשוב.

פרה בקיבוץ דורות
אייל טואג
להמשך הפוסט