השקעה בסין - חוסר אחריות?

האם מנהלי השקעות לוקחים סיכון מוגזם כשהם מגדילים את החשיפה לשוק הסיני והאם החוסכים יכולים לדעת מה מידת החשיפה של כל גוף מנהל?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משקיע סיני

טבלת דירוגי התשואות מתערבבת

אחת לחודש מפרסמים מנהלי ההשקעות המוסדיים את ביצועיהם, והשוני ביניהם לרוב אינו משמעותי, כשאצל רובם תמהיל האפיקים די דומה. ועדיין, אחת לכמה זמן אירוע חריג באחד האפיקים מצליח לטרוף את טבלת הדירוגים שלהם. אירוע בולט כזה התרחש בחודשים האחרונים, וביתר שאת בחודש יולי כאשר שוק המניות הסיני (מדד שנחאי CSI300) ירד באותו חודש ב-7.9%, בעוד שמדד ה-S&P500 האמריקאי עלה ב-2.3%. על רקע הזעזוע התהפכה טבלת התשואות, וגופים שבלטו בעבר דרך קבע נמצאים עם תוצאות נמוכות יותר מתחילת שנה.

האירוע מעלה מספר שאלות עבור החוסכים, ובהן אם מנהל השקעות לוקח סיכון מוגזם כשהוא מגדיל חשיפה לשוק הסיני ביחס לרמות הסיכון שמאפיינות את הציבור, והאם החוסכים יכולים לדעת מה מידת החשיפה של כל גוף מנהל לסין?

הצמיחה המהירה של סין לא מתבטאת בתשואות

סין היא מעצמה כלכלית בהתהוות וקצב הצמיחה שלה מהיר. התוצר שלה התרחב בעשור האחרון בקצב שנתי ממוצע של 7.3%, והיא עוברת בעשורים האחרונים תהליכי עיור, השכלה, השקעות ופתיחה שצפויים להימשך, אף שבעשור האחרון, מאז תחילת הכהונה של שי ג'ינפינג, רוב הרפורמות התמקדו בשוק ההון ופחות בכלכלה הריאלית.

נשיא סין, שי ג'ינפינגצילום: Li Xueren/אי־פי

הצמיחה המהירה היא "סוד ידוע" ושוקי ההון מגלמים את המידע הקיים. ואכן, נתוני הפתיחה הטובים לא עזרו למדדי המניות של סין להשיג בשנים האחרונות ביצועי יתר, ובעשור האחרון אלה השתרכו מאחור עם עלייה מצטברת של 74% לעומת עליה של 267% ב-S&P500.

האם השקעה בסין הינה חסרת אחריות?

השקעה בסין כרוכה בסיכונים ייחודיים רבים ויידרש הרבה יותר מיריעה של מאמר כדי לעבור על לכולם, ובכל זאת אני רוצה לעבור על כמה מהבולטים:

כשבאים להשקיע בסין צריך לזכור שהיא איננה דמוקרטיה ונשלטת על ידי מפלגה אחת – "המפלגה הקומוניסטית של סין". למרות השם, המפלגה אימצה עקרונות מהשוק החופשי, והיא איננה עוד קומוניסטית. אלא שהיעדר הדמוקרטיה באה לידי ביטוי מפעם לפעם, בצורה בלתי צפויה, בהתערבות הממשל בעסקי החברות אשר גורמת לזעזוע מקומי חריג.

התערבויות ושינויי רגולציה עשויים להתרחש גם במערב, אך בעוד ששם אלה עוברים לרוב שלבים מקדימים של דיון ציבורי ונוגעים לנושאים צפויים כמו תחרות, שוויון, וחדירה לפרטיות, בסין ההתערבות נעשית בעיקר לצורכי שליטה פוליטית על החברות וכמעט ובלתי צפויות.

סיכון בולט נוסף הוא "כללי המשחק" השונים בסין. אמנם שתי הבורסות המרכזיות בסין, שנחאי והונג קונג, כוללות דרישות רישום דומות לאלה של הבורסות בארה"ב, והחברות בהן צריכות לפרסם דו"חות כספיים באופן קבוע, לעבור ביקורת חיצונית ולעמוד בדרישות הון. אולם, כשמעמיקים מגלים סביבת חוקים ולא מעט נורמות שונות מאלה שאנחנו מכירים במערב. שם הדברים נעשים עכורים.

השוני בולט, בין היתר, בסטנדרטים החשבונאיים השונים (בסין CAS ובארה"ב GAAP) ובהבדלים רגולטוריים, כשאחד מהם הוא למשל מסחר במניות על ידי בעלי עניין. בעוד שבמערב מסחר כזה מוסדר ומפוקח, בסין הוא אסור (בחודש שלפני פרסום הדו"חות), אך הוא נחשב לשכיח מאוד. ההבדלים הללו של עכירות המידע, המסחר במידע פנים וההתערבויות של השלטון הופכות בעיני רבים את ההשקעה בשוק המניות בסין לסוג של קזינו.

החסרונות יכולים להפוך ליתרונות 

הסיכונים שבהשקעה בסין ידועים והשוק דורש עליהם פרמיית סיכון. זאת, כשהתמחור של השוק בסין זול מבחינת מכפילים בהשוואה לשוקי המניות במערב. להמחשה, מדד CSI300 נסחר במכפיל צפוי של 15.2%, המתאר תשואה גלומה של 6.6%, לעומת מדד S&P500 המציע תשואה נמוכה משמעותית של 4.5%. בנוסף, המתאם הנמוך בין השוק הסיני לאמריקאי מתרחש לרוב בנקודות קיצון וכך עשוי דווקא לפעול בתקופות משבר כגורם מאזן לתיק ההשקעות. מקרה כזה התרחש בתחילת משבר הקורונה, בסוף פברואר 2020, אז שוק המניות הסיני ירד בשיא רק ב-15% לעומת ירידה של 34% ב-S&P500, וכך איזן את התיק הכולל.

לסיכום – צריך לדעת למה נכנסים

שוק המניות הסיני מתנתק מדי פעם משוקי המניות במערב ומטלטל את טבלאות דירוגי התשואות של מנהלי ההשקעות. הסיכוי שהמנהלים הישראלים יצליחו לייצר אלפא על שוק המניות הסיני קלוש - החשבונאות שונה, המעורבות הפוליטית בלתי צפויה ועוד.

ועדיין, השוק הסיני גדול מדי מכדי לא להיות בו ודווקא המתאם הנמוך בינו לבין שוקי המערב במקרי קיצון עוזר בבניית תיק מניות מפוזר ויעיל יותר. כלומר, חשיפה משמעותית לסין איננה שאלה של נכון או לא נכון, אלא שאלה של פיזור. בכל מקרה, חוסך ואף יועץ ההשקעות, לא יכולים לזהות את היקף החשיפה של כל גוף לסין בזמן אמת, כשהחשיפה עשויה להתבצע לא רק באמצעות אחזקה ישירה, אלא גם בצורה עקיפה, באמצעות חוזים או על ידי אחזקה עקיפה אחרת.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker