הכל נראה לכם יקר? אל תמהרו לפוצץ את "הבועה"

גם אם תשואה על נכסי השקעות נראית לכם נמוכה, לא תמיד כדאי להקשיב למומחים הקובעים שזו בועה ולסגת. הסיכוי שמומחה יצליח לזהות גם את כיוון הפתעת הרווחיות, גם את הפתעת הריביות, גם את הפתעת פרמיית הסיכון וגם את עיתוי התמחור בשוק — הוא כמו הסיכוי לגלות בטעות את החלקיק האלוהי

דרור קרני
דרור קרני
מפגינים בוול סטריט לאחר קריסת ליהמן ברדרס, 2008
מפגינים בוול סטריט לאחר קריסת ליהמן ברדרס, 2008צילום: JEREMY BALES
דרור קרני
דרור קרני

מאז שהאדם המציא את נכסי ההשקעות, כבר היה כנראה אדם שטען שהשוק יקר מדי. בשונה מעולם הצריכה, שבו אנחנו די מבינים מהו המוצר או השירות שאנחנו קונים, בעולם ההשקעות למחיר אין ממש משמעות עבור רוב האנשים והם מקווים לטוב בעיקר. לעומתם, עבור אנשי המקצוע, המחיר מתאר את גובה התשואה השוטפת שצפויה להתקבל מהנכס.

למשל, בחברה שמייצרת רווח שנתי קבוע של מאה מיליון שקל, והמניות שלה נמכרות לפי שווי חברה של מיליארד שקל, המחיר מגלם למשקיע תשואה שנתית של 10%. זו אחלה תשואה, רק שבמציאות התשואה המגולמת במדד ה-S&P 500 היא 6%, שהיא נמוכה היסטורית. כך גם בשוק האג"ח הממשלתי, המחיר גבוה עד שתשואה הצפויה מהקופונים נעה בין 2%-0%, ובשוק הנדל"ן למגורים המצב לא משתפר יותר מדי, כשברוב המקומות התשואה עומדת על 3%-2%.

זה שהמחיר יקר היסטורית והתשואה נמוכה, לא אומר שיש לנו מה לעשות, זה גם לא אומר שהשוק צריך לרדת ואפילו לא אומר משהו לגבי פוטנציאל המשך העליות. אבל אלה שטוענים שהשוק "יקר" לא מתכוונים לטעון במקרים רבים שהתשואות בו נמוכות מדי לטעמם, אלא שהוא לא מתומחר נכון. כלומר, שגם את התשואה הנמוכה לא נקבל אלא רק הפסד כואב — במלים אחרות, שהשוק "בועתי".

זיהוי בועות — לא מספיק להיות צודק

בהגדרה, השווי של נכס השקעה, באשר הוא, הנו סך הרווחים העתידיים הצפויים להתקבל ממנו במונחי הווה. השווי בהווה מחושב באמצעות ריביות. מכיוון שאנחנו חיים בעולם של אי ודאות, וברור שהרווחים העתידיים לא מובטחים, המשקיעים משתמשים בריבית גבוהה יותר ויותר ככל שהסיכון בעיניהם גדול יותר. כך שהריבית הנמוכה ביותר היא הבטוחה ביותר, והיא הריבית שהמשקיעים דורשים מהמדינה (כפי שמשתקף באיגרות החוב שלה).

לכן, כאשר מומחה כלשהו טוען שהשוק בועתי, הוא בעצם טוען שלפחות אחת משלוש הנחות היסוד שגויה לחלוטין: או שצפי לרווחיות החברות גבוה מדי (מנופח), או שהריבית שנלקחת לחישוב ההיוון נמוכה מדי (הריבית הממשלתית), או שמקדם הביטחון משקף עלייה בפרמיית הסיכון. המומחה לרוב מחווה את דעתו המלומדת לגבי הנחה אחת מבין השלוש. הוא עשוי לצדוק לגביה (אף שזה נדיר מאוד), אבל בשביל לתזמן שוק צריך לצדוק בשלושתן.

הסיכוי למצוא מומחה שיצליח לזהות גם את כיוון הפתעת הרווחיות, גם את הפתעת הריביות, גם את הפתעת פרמיית הסיכון, וגם את עיתוי המועד שבו אלה יתומחרו על ידי שוק — הוא כמו הסיכוי לגלות בטעות את החלקיק האלוהי. אם למשל המומחה שלנו זיהה נכון שרווחיות החברות תתקרר, אבל טעה לגבי צפי הריבית, הוא עדיין עשוי לראות את שוק המניות מתנהג בעליות. זה מה שקרה למשל לאחר משבר בועת הסאב־פריים, כששוק הנדל"ן האמריקאי התברר כבועתי, המחירים נפלו, אבל הפחתות ריבית אגרסיביות של הבנק המרכזי דחפו לסיבוב פרסה ולראלי של עשרות אחוזים בפרק זמן קצר מאוד.

בתקופת משבר הקורונה הדיסוננס אף היה גדול יותר. מומחה שחזה את חומרת הנגיף והווריאנטים, משך את כספו מהשוק אבל לא זיהה עוצמת הירידה בסביבת הריבית או התמריצים הממשלתיים, פיספס כנראה את אחת מתקופת השגשוג הגדולות ביותר בהיסטוריה של שוקי ההון.

בשורה התחתונה: לקבל בהכנעה והבנה

רווחיות החברות כיום נמוכה היסטורית ביחס למחיר, זה נכון, מה שמתאר תשואה נמוכה. אבל אם אנחנו רוצים לחסוך לעתיד עלינו לקבל בהכנעה והבנה שאלה האפשרויות ולעשות איתן את המקסימום, למשל הגדלת רכיב ההשקעות האלטרנטיבי, ניצול הטבות מס, מיקוח על דמי ניהול, יצירתיות בחיפוש נכסי השקעה בשוליים של השוק וכו'. ואם בכל זאת עלה בנו חשד שתמחור השוק שגוי, מוטב להצטנע ולזכור שמדובר בעולם מורכב של הנחות צולבות, שבו גם נגיף שקולט עשרות מיליוני בני אדם בעולם עשוי להתברר כחיובי מאוד, עם השפעותיו על הרווחיות העתידית ועל שיעורי ריביות ההיוון.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"