הפד לא מתכוון להרוג את השוק

יו"ר הבנק הפדרלי הודיע באחרונה כי בכוונת הבנק לצמצם את רכישות האג"ח הממשלתיות עוד בשנה הקרובה ■ ארבעה גורמים עשויים לטרפד את התוכנית הזאת - אך גם אם הם לא יתממשו, לא בטוח שזוהי בשורה מדאיגה למשקיעים

דרור קרני
דרור קרני
יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי, גרום פאואלצילום: POOL/רויטרס
דרור קרני
דרור קרני

זה לא סוד שחלק גדול מהעליות בשוקי ההון מאז משבר הקורונה מיוחס לתוכניות הסיוע האגרסיביות של הבנקים המרכזיים ושל ממשלות בעולם, ובראשן אלה של ארה"ב. רוב התוכניות ממשיכות גם היום, הרבה אחרי שהכלכלות רשמו התאוששות חדה ושוקי ההון שברו שיאים.

כנס הנגידים השנתי של ג'קסון הול, שהתקיים בסוף השבוע האחרון, עשוי היה להיות האירוע שיסמן את תחילת ההתקפלות מתוכנית הדגל של הבנק המרכזי, התוכנית לרכישות אג"ח. ואולם יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, נזהר מאוד ולא התחייב. הוא אומנם טען שהתנאים עשויים להיות ראויים כדי להתחיל להסיר את התמיכה הממשלתית בכלכלה עוד השנה, אך הוא לא הוסיף למידע שכבר היה קיים בשוק קודם לכן, וכבר צוין בפרוטוקול הריבית האחרון.

פאואל לא התחייב על מועד או על מהירות הפחתת ההתערבות הממשלתית לכשתבוא. הוא אף הפחית מעט את תחושת הדחיפות, וחזר שוב ושוב על הטיעון שהתפרצות האינפלציה כיום היא זמנית. יו"ר הפד הדגיש כי גם כשיתחילו להפחית רכישות אג"ח, אין משמעות הדבר שיתערבו גם בנושא הריבית.

פאואל במסיבת עיתונאים. יו"ר הפד הדגיש כי גם כשיתחילו להפחית רכישות, אין כוונה להתערב גם בנושא הריביתצילום: Richard Drew/אי־פי

נראה כי הפחתת רכישות האג"ח הממשלתיות השנה תעבור חלק, אך אני מזהה לפחות ארבעה גורמים שעשויים לטרפד אותה:

1. שוק העבודה. נראה שאת עיקר השיקולים פאואל העביר מהאינפלציה - שהיתה הבעיה המרכזית בעיני הממשלה עד כה - לשוק העבודה. בעיני פאואל, שוק העבודה עדיין "רפוי": שיעור האבטלה עדיין גבוה בהשוואה לרמתו לפני המשבר, ועל כן הבנק הפדרלי מרגיש שהוא יכול להרשות לעצמו להמתין עם צמצום הרכישות. אך עד כמה הוא באמת יכול להתהדק, אם הווריאנטים של הקורונה רק מתפשטים ומשבשים שוב ושוב את ענפי התיירות, התעופה והפנאי?

2. גורם שני שעשוי לשבש את צמצום רכישת האג"ח - הוא הצמצום עצמו. צמצום התערבות ממשלתית יכול להוביל לזעזוע בשווקים. בעבר, ראינו לא פעם הידוק מדיניות שזיעזע את השוק, כמו למשל העלאות הריבית של הפד ברבעון הרביעי של 2018, שתרמו לנפילת מדד ה-S&P 500 בשיעור של 20%.

התגובה החריפה של השווקים בסוף 2018 הובילה בזמנו את הפד לחזור להפחתות הריבית, שנמשכו לאורך כל שנת 2019. כלומר, הממשלה התערבה גם כשבאותה שנה מצב הכלכלה היה מצוין (טרום משבר הקורונה), ולבסוף היא גרמה לשוק יותר נזק מאשר שגרמו העלאות הריבית מלכתחילה. כעת, סביר שזעזוע קטן בשוקי המניות יספיק כדי לגרום לפד לא רק לסגת מצמצום רכישות האג"ח - אלא אולי אפילו להגדיל את ההיקף שלהן. וזה, באופן פרדוקסלי, עשוי דווקא להשפיע באופן חיובי על שוקי המניות.

צרכנים ברשת הול פודס בלוס אנג'לס. הצרכנים האמריקאים הם עדיין מנוע עולמי חשוב.צילום: בלומברג

3. גם אם שוקי העבודה והמניות יגיעו לסוף השנה במצב טוב, גורם שלישי שעשוי לטרפד את צמצום הרכישות הוא היחלשות הצרכן האמריקאי. העוצמה של הצרכן האמריקאי מתחילה להיסדק, כך עולה בין היתר מנתוני המכירות הקמעוניות האחרונים ומסקרי הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן. בין הסיבות הבולטות לכך הן התייקרויות המחירים של מוצרים רבים, וסיומם הטבעי של מענקי הסיוע למובטלים בארה"ב, שעשוי להחליש עוד יותר את כוח הקנייה. כלומר, הצרכן יגיע לסוף השנה חלש באופן יחסי, וזו אינדיקציה ברורה לכלכלה לא מספיק חזקה. במקרה כזה, הבנק הפדרלי לא יסכים להסיר את הסיוע לכלכלה, ואם יסיר אותו, זה יקרה בצעדים מדודים יותר.

4. הגורם הרביעי הוא החלק של הממשל במשוואה. כיום, הבנק המרכזי יכול להרשות לעצמו להוריד את הרגל מהגז, כי הוא יודע שהממשל הדמוקרטי בארה"ב מתכנן להמשיך לתמוך בכלכלה באמצעות תוכניות הוצאה גדולות. אולם, התמיכה הציבורית בביידן נפגעה משמעותית לאחר ההתקפלות הלא מוצלחת של ארה"ב מאפגניסטן. על פניו מדובר באירוע שאינו כלכלי, אך ככל שנתקרב לסוף השנה, כך בחירות אמצע הקדנציה לקונגרס בארה"ב בשנת 2022 יהפכו לנושא אקטואלי. אם הפד יעריך שהדמוקרטים הולכים לאבד את השליטה בקונגרס, הוא עשוי להתחיל לחשוש מהפחתת התמיכה הפיסקלית בכלכלה ולהעדיף להמתין עם צמצום תוכנית הרכישות.

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידןצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

אבל גם אם אף אחד מארבעת הגורמים הללו לא יתממש, והפד אכן יתקדם עוד השנה לעבר הקטנת רכישות האג"ח ובקצב מהיר - האם מדובר באפשרות מדאיגה עבור המשקיעים? לא בטוח! תוכנית רכישות האג"ח הנוכחית, המכונה QE4, היא הרביעית בעשור החולף. בשלושת הפעמים הקודמות, הפסקת התמיכה הממשלתית בכלכלה לא הובילה לנפילת השמיים, לבלימת הכלכלה או לנפילות בשוקי המניות. להיפך - גם אחריהן השווקים הצליחו לרשום תקופות שגשוג בולטות.

לסיכום, במאמר זה אין בכוונתי לטעון ששוק המניות לא יכול ליפול. אבל הפחתת רכישות האג"ח של הפד, או של בנקים מרכזים אחרים, כנראה לא תהיה הסיבה לכך. וגם אם כן, סביר להניח שקובעי המדיניות לא ימשיכו לדפוק את הראש בקיר.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?