שבב של תקווה: הזדמנות ההשקעה שטמונה בענף משובש

ייתכן שדווקא תרחיש של התאוששות מהירה מדי בענף השבבים יהיה זה שיוביל למפלתו. מצד שני, גם שוק משובש עשוי לשחק לרעתן, כמו שראינו למשל במניותיהן של חלק מיצרניות השבבים בשנה האחרונה

דרור קרני
דרור קרני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ייצור שבבים
ייצור שבביםצילום: Krisztian Bocsi / בלומברג
דרור קרני
דרור קרני

כבר כמה חודשים שהעולם סובל ממצוקה קריטית בשבבים, מחסור שהשפעותיו חצו את גבולות הענף ושיבשו תעשיות רבות. נראה כי עתיד השוק יהיה המפתח לא רק לענפים רבים אלא גם לצמיחה, לאינפלציה ולריביות. מתוך השיבושים עשויות להיות גם הזדמנויות.

משק כנפי הפרפר ששיבש את הכלכלה העולמית

חוסר איזון בין היצע לביקוש בשוק השבבים הביא לזעזועי שרשרת בלתי נתפשים, משיבושים במקומות צפויים כמו מוצרי חשמל ביתיים, קונסולות משחקים, דחיית השקות של מכשירי סלולר ועד פגיעה בענפים שהקשר ביניהם לשבבים עקיף, כמו חקלאות, שנשענים על מיכון מתקדם ועוד. אבל ענף אחד שבלט מעל כולם בהשפעת השיבוש בו היה ענף הרכב. מחסור בשבבים הביא למחסור חמור ברכבים וגרם בין היתר לזינוק של כ-30% בשנה האחרונה במחירי המכוניות המשומשות בארה"ב, שבתורו הסביר כשליש מהזינוק באינפלציה השנתית. המחסור בכלי תחבורה הסביר חלק גדול גם מהזינוק בהתייקרות תשומות היצרנים, ומשם בעקיפין תרם לעוד שיבושים.

ההיצע שנעלם

שוק השבבים התאפיין מאז ומעולם במחזוריות, שאף זכתה לכינוי "מחזוריות שבבים". רמת המחזוריות משתנה בין סוגי השבבים, בהתאם לקפיצות טכנולוגיות ולהתאמת ההיצע לביקוש המשתנה, אך כנראה שאף אחד לא חזה את חוסר האיזון שהגיע בעקבות הקורונה. בתחילת 2020 העתיד היה נראה ורוד, תחום השבבים היה בעיצומו של מעבר לייצור פרוסות סיליקון בקוטר של 300 מ"מ שהיה צפוי להוזיל את המחירים בעד 30%. אך דווקא ברגעי המעבר הקריטיים האלה פרצה הקורונה וגרמה לעיכובים שהתגלו כקריטיים. ועדיין, הזעזוע הגדול ביותר שיווי משקל הגיע כנראה דווקא מצד הביקוש.

לא הרבה זמן אחרי תחילת הסגרים התברר שמשבר הקורונה איננו משבר טיפוסי של ירידת ביקושים כללית, כמו שקרה בענפים כמו התיירות, הפנאי וכו'. יש ענפים שדווקא חוו השתוללות ביקושים, כמו מזון, ריהוט וציוד מחשוב. המעבר ללימודים ולעבודה מהבית הוביל למרוץ הצטיידות שחרג מכל דבר שהכרנו.

קונסולת משחקיםצילום: BLOOMBERG NEWS

תוסיפו על אלה גם את הזינוק בביקוש לציוד אלקטרוניקה ביתי, כמו קונסולות משחקים, כפיצוי על היעדר פנאי, עלייה בביקוש לרכבים, בשל הרתיעה ושיבושים בתחבורה ציבורית. גל הביקוש הזה קיבל תמיכה פיננסית מהסטת כסף מהוצאות על שירותים (נופש, חוגים ועוד) וממענקים ממשלתיים נדיבים. מסע ההצטיידות הטכנולוגי הזה לא יימשך כנראה לעד ואף עשוי להתחלף במשהו כמו "תהום ביקושים", והמטוטלת יכולה לזוז בשלב הבא גם לצד השני, ולא רק בגלל מיצוי תהליך ההצטיידות וסיום הבידוד הביתי אלא גם בגלל הפניית כסף מחודשת לשירותים.

למרות האפשרות הריאלית להתקררות הביקוש, נראה שאנליסטים בעיקר מנסים להעריך את הזמן שייקח להיצע להדביק את הביקוש הגבוה כיום. עלייה בצד ההיצע צפויה להתבצע בשלושה שלבים: הראשון, והקצר שבהם, הוא התאמה של חוזי מכירת שבבים מתעשיות פחות קריטיות, כמו ציוד חשמלי בית, אל תעשיות מפתח כמו רכב וציוד תעשייתי. בשלב הבינוני צפויה הקמת והפעלת פסי ייצור נוספים במפעלים הקיימים, יחד עם הגדלת שעות העבודה (כולל משמרות בתקופת חופשות), שלב שצפוי להשפיע על ההיצע בתוך כחצי שנה. השלב השלישי, והארוך, הוא הקמת מפעלי שבבים חדשים, שלב שייקח זמן, אך לאור כך שבחברות הקיימות התהליכים כבר החלו מדובר על טווח זמן של פחות משנתיים.

בנוסף, קיימת כיום בעולם תפישה שייצור שבבים הוא חיוני ולא ניתן יהיה להסתמך על צד שלישי. התפישה הזאת דוחפת הן חברות והן מדינות, שמעולם לא יצרו שבבים, לקדם יצור עצמאי ולהקצות לכך סכומים רבים. ממשל ביידן למשל מתכוון להקצות לבניית מפעלי שבבים בארה"ב סכום של כ-50 מיליארד דולר. שלושת השלבים הללו בהיצע, יחד עם סבסוד ממשלתי, עשויים בשלב מסוים אף להוביל לעודף היצע, גם אם הביקוש יישאר גבוה ובמיוחד אם הוא ייבלם בפתאומיות.

שבביםצילום: Bloomberg

הזדמנויות השקעה

ייתכן שדווקא תרחיש של התאוששות מהירה מדי בענף השבבים יהיה זה שיוביל למפלתו. מצד שני, גם שוק משובש עשוי לשחק לרעתן, כמו שראינו למשל במניותיהן של חלק מיצרניות השבבים בשנה האחרונה. למעשה רוב מניות חברות השבבים הגדולות רשמו חולשה מתחילת השנה. כלומר, השקעה ביצרניות השבבים עצמן היא הליכה על חבל דק. אפשרות מעניינת אחרת היא לנסות להעריך את מהירות החזרה לשיווי משקל בתחום, שהערכה היא לטווח זמן ארוך יותר כך השקעה בנכסים צמודי מדד סביר שייהנו יותר ולהיפך, ככל שהערכה היא ללוח זמנים קצר יותר, דווקא נכסים שאינם צמודי מדד ייהנו יותר.

כל עוד אנו בעיצומו של המשבר בתחום, קיים סיכוי גבוה יותר שהשוק מוטה מדי לאפשרות שהשיבושים יימשכו זמן רב, אך כפי שתיארתי והסברתי נראה שישנן לא מעט סיבות להעריך ששיווי משקל נמוך יותר יגיע מהר משנדמה.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה