הזעזוע האחרון בשוק המניות אינו קשור לזן הדלתא

המשקיעים מוטרדים יותר ויותר מההתפרצות המחודשת של וריאנט הקורונה דלתא, אבל לא בטוח שיש להם סיבה. הסתכלות על ההתפרצויות הקודמות של קורונה מעלה את השאלה: האם השווקים אוהבים סגרים?

דרור קרני
דרור קרני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
וול סטריט. הבורסה האמריקאית מושכת השקעותצילום: Mary Altaffer/אי־פי
דרור קרני
דרור קרני

החולשה האחרונה בשוקי המניות מיוחסת ברובה להתפשטות זן הדלתא של הקורונה, אך בעוד ההתפשטות שלו הוא תהליך שנמשך כבר מספר חודשים, הזעזועים בשוקי המניות התרחשו בצמוד לאירועים נקודתיים יותר. למשל, ב-19 ביולי השווקים נפלו בהובלת מניות האנרגיה ומפיקות הסחורות, לאחר שקרטל הנפט אופ"ק הגיע להסכמות בנוגע להעלאת התפוקה.

הזעזועים הקודמים בחודש האחרון הגיעו בעיקר בצמוד לפרסומי סקרים לפיהם האינפלציה בעולם מאיימת על היכולת של חברות להרחיב את מעגל המכירות שלהן. דוגמה לכך היה סקר מנהלי רכש בחברות מסקטור השירותים, הן בסין והן בארה"ב, שתיארו קושי בגלגול התייקרות מחירי התשומות אל הצרכנים, מה שאומר שהן יתקשו לצמוח.

טיעון דומה עלה גם מכיוון הצרכנים עצמם, כשסקר של אוניברסיטת מישיגן העלה כי משקי הבית מתכווונים להפחית רכישות גדולות בשל התייקרות המחירים. כך קרה שהתחממות האינפלציה וציפיות האינפלציה לא הובילו לאופטימיות ולצפי גובר להעלאות ריבית, אלא להפך. למשל, הריבית הממוצעת הצפויה בעשור הקרוב בארה"ב (התשואה על אג"ח אמריקאית ל-10 שנים) ירדה בחודש האחרון מרמה של 1.6% באמצע חודש יוני ל-1.2% באמצע חודש יולי.

במקביל, התחממות האינפלציה עדיין נמשכת. בישראל היא הגיעה בחודש יוני ל-1.7% (בראיה של שנה לאחור), ולפי הערכות בשוק היא עוד תמשיך לעלות בחודשים הקרובים גם מעל ל-2%. בנוסף, היא חונקת את הכלכלה. יש אבל לקחת בחשבון שהאטה עשויה להוביל לשחרור מהיר של הפקקים בהובלה הימית, לשחרור צווארי בקבוק בייצור ולהביא לתיקון מהיר יותר מהצפוי כלפי מטה במחירים.

האינפלציה המתחממת לא עוברת בשקט גם בגזרה הפוליטית. נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, התייחס אליה השבוע, כשברקע היא מאיימת על הפופולריות של הדמוקרטים. סביר שביידן והמחוקקים שלו יהיו נחושים להוריד את האינפלציה לפני בחירות אמצע הקדנציה ב-2022, ניסיונות שעלולים להצליח מעל למשוער. גם בישראל הממשלה החדשה מנסה לרצות את הציבור באמצעות הפחתות מחירים. כיום נמצאים בשלבי בישול מתקדמים רפורמה להסרת חסמי יבוא (באמצעות אימוץ תקנים בינלאומיים), ורפורמה שמוביל משרד הפנים להגדלת היצע הדירות בישראל, בין היתר באמצעות הקלה על הליכי הרישוי (רישוי עצמי על ידי אדריכלים). באם הרפורמות הללו יצלחו, אפילו בחלקן, הן עשויות להוביל לירידת מדרגה ישירה ועקיפה במחירים לצרכן.

גורם נוסף לכך שהאינפלציה היא בעלת מנגנון השמדה עצמי הוא ההשפעה שלה על ריסון המדיניות המוניטרית המרחיבה. כלומר, אינפלציה גוררת לרוב את קובעי המדיניות בבנקים המרכזיים להעלות ריבית או לנסות לייקר את הריביות הארוכות, כלי לריסון הביקוש. מלבד ארבעת מנגנוני ההרס העצמי שלה (פגיעה בחברות, פתיחת צווארי בקבוק, עידוד רפורמות וריסון ההרחבה המוניטרית).

האינפלציה, בראיה של שנה לאחור, צפויה להתקרר טכנית החל ברבעון השני של 2022, בגלל יציאה מהחישוב של המדדים הנמוכים - משיא משבר הקורונה. השאלה שצריכה להישאל בהקשר זה היא האם ההשמדה העצמית של האינפלציה תעבור דרך פגיעה מהותית בכלכלה או לא?

ברקע לסוגיית האינפלציה החונקת והנחנקת, המשקיעים מוטרדים יותר ויותר גם מההתפרצות המחודשת של וריאנט הקורונה דלתא – ולסגרים חדשים שהוא עשוי להוביל אליהם. אך אם לשפוט לפי שלושת הסגרים הקודמים אפשר לתהות אם השווקים אוהבים סגרים.

שלושת הסגרים הקודמים התגלו ככאלה שמובילים לחיסכון בהוצאות של משקי בית על פנאי, ומסיטים את הכסף לרכישה של מוצרים ושירותים שרלוונטיים יותר לחברות שנסחרות בבורסה, כמו טכנולוגיה ותעשייה. הסגרים גם האיצו בקובעי המדיניות, המוניטרית והפיסקלית, לתמוך בכלכלה, שילוב שהוכיח את עצמו כמפצה על נזקי הסגר. כך שהשאלה אם יהיה או לא יהיה סגר נוסף אינה דומה במהותה לשאלה מה יהיה עם השווקים, שעשויים להיות מושפעים מגורמים אחרים, אולי גדולים יותר, ובהם מחזוריות הכלכלה בכלל והאינפלציה בפרט.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי