זה לא עוד טרנד - זאת הדרך שבה תשקיעו בעתיד

סינרגיה של היבטים סביבתיים, חברתיים, ממשל תאגידי ורווח הון – השקעות אחראיות (ESG) מכתיבות את הטון בעולם הכלכלי

דרור קרני
דרור קרני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לארי פינק, מייסד ומנכ"ל בלאקרוק
לארי פינק, מייסד ומנכ"ל בלאקרוקצילום: Bloomberg
דרור קרני
דרור קרני

סוגיות הזיהום הסביבתי וסיכוני האקלים, זכויות האדם, פעילות למען קהילות מוחלשות ויתר ההיבטים החברתיים-סביבתיים אמנם היו ונותרו נושאים עולמיים בוערים, אך גם אתגרים שניצבו עד לאחרונה רחוק מעיניי מנכ"לי חברות ומנהלי ההשקעות. העולם הכלכלי מאז ומתמיד היה מונע מתוך שאיפה שקופה וברורה – חתירה למקסום שורת הרווח, אך הכרזה אחת של המשקיע הגדול בעולם לפני כשנתיים, סיפקה את יריית הפתיחה המחודשת של אחת המהפכות הגדולות והחשובות שהעולם הכלכלי חווה.

במכתב השנתי למשקיעים ששיגר לארי פינק, מייסד ומנכ"ל בלאקרוק, חברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם, הוא סיפק מסר ברור ולא הותיר מקום לספק – בלאקרוק בעיצומו של תהליך ניתוק מחברות בפרוטפוליו שיותר מ-25% מהכנסותיהן מגיעות מפעילות ייצור מזהמות. אמנם זו לא היתה הפעם הראשונה שפינק מוביל קו של הטמעת מדיניות השקעה בר-קיימא, כאשר כבר ב-2018 הודיע למנכ"לי החברות הציבוריות כי אינם נדרשים לספק רק ביצועים פיננסיים אלא גם תרומה לחברה, אך הפעם ההכרזה האופרטיבית והנחרצת עשתה את שלה.

בזו אחר זו החלו החברות להצהיר על שינוי גישה ואימוץ שיקולים סביבתיים, חברתיים וממשל תאגידי (ESG), כחלק בלתי נפרד מפעילותיהן העסקיות, ובהתאם גופי ההשקעה גיבשו מדיניות המתחשבת בסוגיות בר-קיימא ותועלות חברתיות. המגמה שטפה את וול סטריט ונכון להיום, על-פי דו"ח שפירסם מכון A&G, יותר מ-80% מהחברות במדד S&P500 מדווחות מרצונן על נושאי וסיכוני ESG.

הקריאה מצד פינק אמנם התמקדה בהחלת שינוי תפישתי עמוק אצל בכירי העולם הכלכלי, אך גם כוונה למשקיעים עצמם, בעיקר בני הדור הצעיר, לאמץ גישה זהה ולהרחיב את שיקולי ההשקעה גם אל מול היבטים חברתיים, סביבתיים וממשל תאגידי. משמעות דבריו היא שסקטורים הנתפשים כמחוללי זיהום ופגיעה בריאותית, כדוגמת תעשיית הטבק והאלכוהול, עשויים לספוג מכה אנושה בדמות צמצום אגרסיבי בהיקפי ההשקעה כבר בשנים הקרובות.

הרגולטורים תומכים אבל בינתיים לא מחייבים

על אף שהשקעות אחראיות אינן עוד טרנד חולף אלא תהליך דינמי ומבוסס, המגדיר מחדש את פעילותיהן של רבות מהחברות, כמו גם את אטרקטיביות נכסי ההשקעה, הרגולטורים טרם גיבשו רגולציה הדוקה בתחום ה-ESG, כך שאין עדיין שפת דיווח או פורמט אחיד. חברות המבקשות לדווח על פעילותן בנושאי ESG למעשה עושות זאת לפי ראות עיניהן ומדווחות מרצונן תוך מרחב תמרון באשר לרמת הגילוי. ה-SEC (הרשות לני"ע בארה"ב) אמנם מעודדת את החברות הציבוריות לדווח מרצונן ואף מדגישה את החשיבות הנלווית לכך, אך אין משטר גילוי המחייב זאת. גם בזירה המקומית המצב יחסית זהה. בחודש האחרון הוציאה רשות ניירות ערך בישראל נייר עם מתווה מוצע של גילוי מרצון על אחריות חברתית וסיכוני ESG, אך ללא כללי דיווח מחייבים.

עם זאת, ועל אף שהדרך עשויה להיות עוד ארוכה, התהליך מתנקז לכיוון של החלת הסדרה בתחום. בהסתכלות ארוכה עוד יותר, תיתכן הטלת סנקציות על החברות שיפרו את כללי ה-ESG, כך שסביר להניח כי אצל חברה שתוגדר כפועלת בניגוד לתקנות ESG יגולם הדבר בעתיד כפרמיית סיכון.

מס שפתיים או שינוי תודעתי עמוק

עוד שנים אחורה נשמעו לא מעט הצהרות מפי תאגידי ענק באשר לשינוי תודעתי ביחס לפעילותם והניסיון לצמצם את הנזק הסביבתי, לצד עירוב שיקולים מוסריים וחברתיים, אלא שהניסיון היה מר ונדמה היה כי מדובר יותר ברצון לייצר תדמית ציבורית נקייה - אך כמעט ולא ליישם זאת בפועל.

עם זאת, בשנתיים האחרונות נראה כי יחסי הציבור הזולים נותרו בצד, ורוב החברות מגלות רגישות לנושאי ה-ESG שחילחלו עמוק יותר. גם יוזמות ישנות, כמו PRI, שנתמך על ידי האו"ם והגדיר עקרונות להשקעות אחראיות, זוכה לפריחה מחודשת.

דוגמה קונקרטית יותר התומכת ביעדים סביבתיים ושימוש באנרגיה ירוקה היא יוזמת ה-100RE - Renewable Energy - שיצאה לדרך עוד ב-2014 בקריאה לחברות ענק להסב את מקורות האנרגיה המזהמים לשימוש באנרגיה ירוקה ומתחדשת. בשנתיים האחרונות נראה כי זו זכתה לתאוצה, כאשר בין החברות הנמנות ברשימה אפשר למצוא תאגידי ענק כמו פייסבוק, אפל, ג'נרל מוטורוס ועוד רבים אחרים, שאף הציבו יעד שאפתני של מעבר ל-100% אנרגיה ירוקה עד 2025. אלו מוכיחים כי נרקמת מערכת יחסים חדשה ואמיתית המשלבת בין הסביבה העסקית למרחב הסביבתי-חברתי.

טורבינת רוח בהודוצילום: בלומברג

השקעות אחראיות מכות את מדדי הייחוס

השאלה המרכזית בהשקעות אחראיות נותרה האם זו מייצרת התנגשות בין השאיפה לרווחיות לבין הרצון לשמירה על כללי ה-ESG. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מצביעים על כך שהשקעות אחראיות בעלות פוטנציאל להשאת תשואה עודפת. אחד הטיעונים המרכזיים הוא שהרגולציה המכבידה על חברות מזהמות גם פוגעת ברווחיות שלהן. דוגמה נוספת היא שרבים המקרים שבהם חברות המעניקות לעובדים יחס הוגן ושוויוני, גם מתבררות כמצליחות יותר.

אם נשפוט לפי ביצועי מדד מעלה המקומי, המאגד חברות המדורגות על ידי ארגון "מעלה" לאחריות חברתית, דירוג המורכב מיותר מ–35 חברות וכולל יותר ממאה קריטריונים בתחומים של אחריות תאגידית, ביניהם היחס לעובדים, איכות הסביבה, אתיקה ותרומה לקהילה. ב-3 השנים האחרונות רשם המדד תשואה של כ-26% לעומת כ-10% בלבד שהשיא מדד ת"א 35 במהלך התקופה. גם המדדים ה"ירוקים" שהושקו בוול סטריט ומקבילים למדדי הדגל הוכיחו את עצמם, ובעיצומו של משבר הקורונה הפגינו עוצמה וספגו ירידות מתונות ביחס לאלה שרשמו S&P500 ונאסד"ק.

לסיכומו של עניין, השקעות אחראיות רותמות את העולם הכלכלי ויכולותיו האדירות למאמץ העמידה באתגרים הסביבתיים ויצירת ערכים אתיים ומוסריים, המגדירים מחדש את היחס בין כלכלה, סביבה וחברה. נראה כי התקופה האחרונה מסמנת על כיוון ברור שלא יאפשר עוד הפרדה בין המרחב העסקי לתועלות חברתיות-סביבתיות העוטפים אותם, במטרה לייצר שורת רווח כפולה.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש