גם בימים הקשים שעברו על ישראל, שוק המניות התגלה כמקלט

הדיסוננס בין המצב הביטחוני לשוק המניות עשוי להיתפש כעיוות, אבל יש לו הסברים משכנעים ■ שוק ההון מושפע יותר מהתפתחויות גלובליות, ולכן מי שנותנת את הטון היא עדיין מגפת הקורונה

דרור קרני
דרור קרני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיפת ברזל באשקלון
כיפת ברזל באשקלוןצילום: Amir Cohen/רויטרס
דרור קרני
דרור קרני

החודש הקשה שעבר על ישראל הביא להתלקחות בכל חלקי הארץ - מהדרום ועד לצפון. באופן פרדוקסלי, מקום בטוח ויציב התגלה דווקא בשוק המניות המקומי.

הדיסוננס בין המצב הביטחוני המתדרדר לשוק המניות המשגשג עשוי להיתפש כעיוות, אבל האמת שיש לכך הסברים משכנעים: הבולט ביותר הוא הפגיעה השולית יחסית בליבת העסקים של ישראל. רוב החברות הבורסאיות המשיכו בפעילות שגרתית, חלקן עם התאמות לעבודה מרחוק - שנהפכה "באדיבות" הקורונה למסודרת יותר. ניתן לראות שרוב העסקים שנפגעו הם כאלה מתחום הפנאי, שמשקלם בכלכלה בולט - אך בשוק ההון הוא זניח.

נזק מפגיעה ישירה באשדוד, במהלך מבצע שומר חומותצילום: אילן אסייג

הסבר שני קשור לזמן הקצר יחסית של המבצע, שהוערך כך מלכתחילה; וכן מהניסיון של עימותים קודמים בנוגע למשך חייהם הארוך של עסקים והזמן שבו הם צפויים להפיק רווחים. בנוסף, רבות מהחברות שנסחרות בשוק ההון המקומי הן כאלה שפועלות בשווקים הבינלאומיים, וככאלה הן מושפעות יותר ממה שקורה בעולם מאשר בישראל. ואכן, שוק ההון המקומי התנהל בחודש החולף בעיקר לפי התפתחויות גלובליות, כשבעולם העיסוק המרכזי מבחינת המשקיעים המשיך להיות משבר הקורונה - עוצמתו, משכו, השלכותיו והיציאה ממנו.

המומנטום של ההתאוששות הכלכלית מתחיל לחלוף

העולם ממשיך להתחסן, הכלכלות ממשיכות להיפתח - והביקושים מזנקים. עוצמת ההתאוששות אדירה, ולפי ממוצע תחזיות הכלכלנים, כלכלת ארה"ב תצמח ברבעון השני בקצב שנתי של כמעט 13%. הקצב המהיר הזה לא יוכל כמובן להתמיד ככל ששיעורי האבטלה ירדו לרמות נמוכות, ולמעשה כבר החודש התחלנו לקבל אינדיקציות לכך שהמומנטום אולי נחלש. זה התבטא, למשל, בהיחלשות נתוני המקרו בארה"ב - בהם גידול המשרות החדשות, שהיה נמוך משמעותית מהציפיות; בבלימת התרחבות המכירות הקמעונאיות; ובסקר מנהלי הרכש בחברות, שאיכזב.

בישראל, ייתכן שקיבלנו אינדיקציות דומות להיחלשות המומנטום דווקא בנתוני האינפלציה לאפריל, שהיו קרים מהצפוי ותיארו בין היתר נפילה מחודשת במחירי המלונות. אם אכן ההתאוששות הכלכלית תדעך מהר מכפי שהשווקים מצפים, לא תהיה זו בהכרח בשורה רעה להשקעות שלנו - התפתחות כזאת עשויה להצדיק מבחינת ממשל נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, תמריצים נוספים לכלכלה שהממשל מעוניין לקדם, כפי שבמובן מסוים התרחש בתקופת הקורונה.

הקיץ בפתח, אך התחממות האינפלציה לא הגיעה לישראל

ההשקעה באיגרות חוב חוותה טלטלות רבות מאז תחילת היציאה ממשבר הקורונה, כשציפיות האינפלציה זינקו בחדות - ובאופן טבעי פגעו בעיקר באג"ח השקליות הארוכות. העלייה בציפיות נמשכה גם בחודש החולף, והמשיכה להיות מוסברת ברובה על ידי התייקרות במחירי הסחורות וההובלה, יחד עם צווארי בקבוק בייצור - כשהבולט במיוחד בהקשר הזה הוא המחסור בשבבים, הקריטיים לתעשיית הרכב.

לחצי האינפלציה האלה נחשבים כחיוביים כרגע לשוקי המניות, שכן הם מלמדים על היכולת של חברות להעלות מחירים. אך גם בהקשר הזה קיימים שני סימני שאלה: הראשון נוגע לזמניות האינפלציה, והשני לעוצמתה. הגישה של הבנק המרכזי בארה"ב ממשיכה לגרוס כי העלייה יכולה להיות משמעותית מאוד, אך עדיין זמנית. סגן נשיא הבנק הפדרלי בארה"ב, ריצ'רד קלרידה, תיאר זאת החודש כ"חוסר התאמה זמני בין ביקוש להיצע". מצד שני, פרוטוקול דיוני ההחלטה שלהם לימד כי חלק מחברי הפד העלו גם אפשרות שהזמניות הזאת יכולה להימשך גם אל תוך 2022. במקרה של התפוגגות הציפיות האינפלציוניות, אנו עשויים לראות גם חולשה במניות.

הבורסה בתל אביבצילום: עופר וקנין

סימן שאלה שני נוגע ליכולת של שוק המניות להתמודד עם עלייה משמעותית יותר בציפיות האינפלציה - לרמות שיובילו לעלייה משמעותית גם בתשואות האג"ח. לפחות לגבי השאלה הראשונה, בנוגע לזמניות, ייתכן שדווקא ישראל תוכל לתת אינדיקציה לעולם, כשהיא הראשונה שיצאה באופן משכנע מהמשבר. בישראל, מדד המחירים לצרכן באפריל הפתיע בעלייה מתונה מהצפוי (0.3% לעומת צפי ל-0.5%), מה שעשוי להיות הסדק המשמעותי הראשון בתזה של אינפלציה שלא מפסיקה להפתיע כלפי מעלה.

לסיכום, נראה שהקושי לחזות את הדינמיקה של היציאה מהמשבר עשויה להוביל כבר בתקופה הקרובה להפתעות משמעותיות. לכן, אני חושב שבמיוחד בתקופה הזאת, קיימת חשיבות לתיק השקעות מאוזן - כזה שיוכל להתמודד עם הפתעות מסוגים שונים.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש