הרפורמטור הגדול: ג'ו ביידן ומלחמתו בעיוותי הכלכלה האמריקאית

למרות תוכניותיו למיסוי, מאה הימים הראשונים לכהונת הנשיא ביידן ייזכרו כאחת מתקופות הפוסט־בחירות הטובות בהיסטוריה של השווקים הפיננסיים. כך למשל, הזרימו משקיעים יותר כסף לקרנות מבוססות מניות בחמשת החודשים שחלפו מאשר בכל 12 השנים האחרונות. אבל האם הפרוגרסיביות של הנשיא בעל השאיפות ההיסטוריות תוביל ל"אפקט נעילה"?

דרור קרני
דרור קרני
משפחה אמריקאית. תוכנית ממשלתית חדשה
משפחה אמריקאית. תוכנית ממשלתית חדשהצילום: ILANA PANICH-LINSMAN/רויט
דרור קרני
דרור קרני

דרור קרני הוא מנכ"ל ומייסד חברת קרני פמילי אופיס

מי שציפו לשמירה על הסטטוס־קוו במהלך כהונתו של ג'ו "הישנוני", כהגדרת יריביו, קיבל נשיא אקטיבי וער לעיוותים המובנים בכלכלת ארצות הברית. ג'ו ביידן מאיים כעת על שכבת המשקיעים האמידה בהחלת מדיניות מס כפולה על רווחי ההון, וגם אם הוראה זו תרוכך במידה מסוימת ושיעור המס יקוצץ, עדיין מדובר באיתות נוסף לקו שמוביל הממשל החדש בדרך להשקת תוכנית הדגל המסתמנת, "תוכנית המשפחות האמריקאיות" שעשויה להכניס את השווקים הפיננסיים לכוננות ספיגה.

מאה הימים הראשונים לכהונת ביידן ייזכרו כאחת מתקופות הפוסט־בחירות הטובות בהיסטוריה של השווקים הפיננסיים. הצהרותיו הבומבסטיות ביחס לקידום רפורמות כלכליות דרמטיות, לא מנעו ממדד 500P&S לרשום זינוק של כ-24% במהלך התקופה ולקבע את תדמיתו של הנשיא, בפרק הזמן מאז כניסתו לתפקיד לפחות, כאחד ה"תורמים" הגדולים בהיסטוריה לביצועי המניות בוול סטריט.

אלא שהעלייה המרשימה בבורסות היא לא בהכרח תגובה ישירה על מהלכים שמוביל ביידן ואפשר לייחסה לעובדה כי נכנס לבית הלבן בעיצומו של ראלי בשווקים. זה החל עוד בסוף חודש מארס בשנה שעברה הודות לתמריצים פיסקליים חסרי תקדים בהיקף של שלושה טריליון דולר שהקצה הקונגרס, לצד המדיניות המקלה שנוקט הבנק הפדרלי להתמודדות עם השלכותיו של משבר הקורונה, המתדלקים ללא הרף את מגמת העליות בשווקים.

נתון שיכול להעיד על תיאבון המשקיעים, הוא זה שמצביע על כך שהחל בנובמבר 2020 ועד מארס השנה, הזרימו המשקיעים יותר כסף לקרנות מבוססות מניות מאשר בכל 12 השנים האחרונות. עם זאת, ועל אף התמונה האופטימית, ייתכן כי בקרוב החגיגה בשווקים, בעיקר בעבור אוכלוסיית המשקיעים העשירים, עשויה להשתנות והם ייאלצו להתמודד עם שינויים דרמטיים בקוד המס האמריקאי בכל הנוגע לרווחי ההשקעות.

הנשיא ביידן בבית הלבן. "איני מנסה להעניש מישהו, אבל לעזאזל, נמאס לי מהניצול של אנשים מהשורה".צילום: Drew Angerer - AFP

עשירי ארה"ב יתרמו בעל כורחם לרווחת הכלל

ג'ו ביידן פיזר שלל הבטחות פרוגרסיביות במהלך קמפיין הבחירות, והיו מי שתהו באשר ליכולתו של המועמד לנשיאות אז לעמוד בהתחייבויותיו ולהוביל רפורמות כלכליות מרחיקות לכת ולא פופולריות במיוחד. אם נשפוט עד כה, נראה כי ג'ו לא בדיוק "ישנוני", ובכוונתו של הנשיא בן ה-78 להותיר חותם כבר בראשית הקנדציה עם החלת צעדים כלכליים־חברתיים שעוד יהדהדו בהיסטוריה של כלכלת ארה"ב. לאחר שהצהיר כי ישקיע טריליוני דולרים בפיתוח התשתיות במדינה, שיהוו חלק מצעדי הבלימה של משבר האקלים וייצרו מיליוני משרות חדשות במשק, בשבועות האחרונים הוטלה הפצצה באשר לאחד מצינורות המימון של התוכנית הגרנדיוזית. והפעם מסתמן כי השכבה העשירה בארה"ב תהיה זו שתישא על כתפיה את המחיר, ובצדק.

התוכנית החדשה שמוביל הנשיא, "תוכנית המשפחות האמריקאיות" צפויה לעמוד על עלות של כטריליון דולר, שבמסגרתה חלק מהמימון ייעשה באמצעות הקפצה של מס רווחי הון, משיעור של 20% כיום לכמעט 40% מס לאמריקאים המרוויחים מיליון דולר לכל הפחות. הרחבת הוראת המס מתווספת למס של 3.8% הנגבה מהרווחים מהשקעות במטרה לממן את "אובמה־קר" — רפורמת הבריאות שהחיל הנשיא אובמה בתקופת כהונתו.

בחישוב פשוט, אם התוכנית תצא לפועל במתכונתה הנוכחית וללא שינויים, עשירי ארה"ב ייאלצו לשלם מס פדרלי בשיעור של 43.4% מהרווחים שגרפו על השקעותיהם, גבוה יותר מהרף העליון הנגבה על הכנסות משכר עבודה. לצד זאת, במדינות שבהן נהוג גם תשלום מיסוי רווחי הון מדינתי, בדומה לניו יורק וקליפורניה, שיעור המס ייזנק ליותר מ-50%. יש לסייג כי בשלב זה רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע לפרטי התוכנית (הנתונים באשר לשיעור המס מתבססים על "הדלפות"), אך ההערכות הן כי גם אם ביידן יבקש לעלות בצורה מסיבית את שיעור המס על המשקיעים העשירים, בקשתו צפויה להיתקל בכוחם של הרפובליקאים להערים קשיים על המתווה שיציע.

ארה"ב בהנהגתו של ביידן מסמנת יעדים כלכליים מרחיקי לכת. גם אם תוכניותיו המקוריות, בהן גם "תוכנית העבודות האמריקאיות", יהיו נתונות כאמור למשא ומתן ויעברו שינויים בדרך, מדובר במהפיכה שנרקמת במדיניות המיסוי המסורתית של ארה"ב לראשונה זה שנים ארוכות.

המשקיעים המתוחכמים מכינים את הקרקע

המהלכים שמוביל הנשיא כבר מספקים הערכות באשר לאופן שבו ינהגו המשקיעים העשירים ביום שאחרי הוצאתה לפועל של תוכנית המיסוי. אחת האפשרויות היא הקפאה ממושכת של מכירת נכסים ושמירה על ההון, היינו "אפקט נעילה" (Lock In Effect), בידי אותם משקיעים מתוך רצון להימנע ממימוש רווחים ותשלום מס גבוה, בעיקר בעבור מי שלא נדרשים לכסף באופן מיידי.

אפקט הנעילה עשוי לייצר גלי הדף בשווקים הפיננסיים כמו גם בשוק הנדל"ן, שכן כליאה ממושכת של אותן השקעות תוביל לצמצום מהותי בהיצע הנכסים וכפועל יוצא להפחתה בהיקף העסקות. בשוק נראה כי כבר גולמו חלק מתרחישי סיכון מסוימים במצב שבו רפורמת המיסוי תזכה לאור ירוק, כאשר בערב ההדלפה של התוכנית עברו המדדים המובילים בוול סטריט מהטריטוריה הירוקה לירידות של כאחוז.

כך או כך, גם אם המשקיעים ייאלצו להסתגל למדיניות מס חדשה, מדובר בתיקון מתבקש אחרי עשרות שנים שהוראת המס בארה"ב לא שונתה באופן מובהק "כנגד" המשקיעים העשירים ולטובת מעמד הביניים. המטרה בצעדים שמוביל הממשל, שעוד צפויים לעמוד בהמשך במבחן התוצאה, הוסברה בדברי ביידן: "איני מנסה להעניש מישהו, אבל לעזאזל, נמאס לי מהניצול של אנשים מהשורה".

נראה כי הנשיא בוחר ללכת הפעם רחוק ולשנות עיוותים מובנים של שנים ארוכות בכלכלת ארה"ב. מעניין יהיה לראות איך יגיבו השווקים, שכן מצד אחד ביידן מעודד את הכלכלה באמצעות תמריצים והשקעות חסרות תקדים בפיתוח התשתיות וחיזוק הכוח העובד, ומנגד הוא מאותת למשקיעים "הכבדים" שלא לעולם חוסן.

בשורה התחתונה, מי שציפה לקבל נשיא שמרן שיימנע מהוצאה לפועל של מהלכים היסטוריים בכלכלת ארה"ב, נוכח לדעת כי ביידן חזר לסבב שירות שלישי בבית הלבן, הפעם בעמדה אחרת ובמטרה להותיר חותם ולהתברג כאחד הנשיאים המהפכניים שידעה כלכלת ארה"ב. רק לאחרונה טען כי "אמריקה מוכנה להמראה", ונראה שהטייס נחוש מאין פעם.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"