כל כך רע, שטוב: סוגרים שנה של עליות

למרות פקק בתעלת סואץ, מחסור בשבבים, אינפלציה בארה"ב וגלי תחלואה בקורונה — שוקי המניות רק עלו. נראה שהאנליסטים הם אלה שרצים אחרי המציאות ולא לפניה

דרור קרני
דרור קרני
וול סטריט
וול סטריטצילום: Mark Lennihan/אי־פי
דרור קרני
דרור קרני

תיקי החיסכון המשיכו להיתמך בשבועות האחרונים על ידי ידי שוקי המניות, שמשלימים כעת שנה של עליות חדות, מאז מארס 2020. העליות דרסו בדרך גם אירועים מטרידים, ביניהם גלים נוספים של קורונה, שיבושים בייצור העולמי שהתבטא במיוחד במחסור בשבבים, שיבושים בסחר העולמי שהתבטא בזינוק מחירי ההובלה מסין, בחירות בארה"ב, וממש באחרונה אפילו פקק באחד מנתיבי הסחר העיקריים בעולם, תעלת סואץ.

האירועים הללו הרתיעו רבים מבין אלה שמשכו את חסכונותיהם במהלך המשבר מלהחזיר אותם, אף שבעת שבה משכו את הכספים ודאי אמרו לעצמם שיצליחו לחזור לכשיתבהרו העניינים. כלומר, גם כעת לאחר שנה של עליות, רבים עדיין נותרו בחוץ.

המכלית אוור גיוון על גדת תעלת סואץ. גרמה להפסדים של כ-15-10 מיליון דולר ליוםצילום: AFP

שיעור בצניעות: אל תספידו

את העליות בשוקי המניות חזרו להוביל בשבועות האחרונים מניות הטכנולוגיה, בדיוק אותן המניות שרק לפני שבועות אחדים הוספדו על ידי רבים, בטיעונים של תמחור יקר ושל ניתוק בין הכלכלה לשוק. בינתיים הנתונים והאינדיקציות המשיכו וממשיכים להוכיח שהמנותקים היו בעיקר המספידים: מבחינה כלכלית קרן המטבע העלתה החודש את תחזיות הצמיחה העולמית ל-2021 מ-5.5% ל-6.0%. לעומת מניות הטכנולוגיה החזקות בלטו לרעה שוקי המניות בסין.

כזכור, דווקא המניות הסיניות היו מבוקשות מאוד בתחילת השנה ומשכו תנועות הון רבות מהמערב. הירידות בסין מוסברות בין היתר בהחמרת הרגולציה שם נגד מונופולים.

ההפכפכות של השוק והשונות הגדולה שבין האפיקים ובין מדינות הן דוגמה נוספת לחשיבות של תיק מפוזר, שאינו נשען על מדד מסוים. בהקשר הזה מעניין להסתכל גם על התנהגות שוק האג"ח הממשלתי בתקופה האחרונה, מדדי האג"ח הכבידו מאוד על ביצועי החיסכון מאז ספטמבר, בין היתר על רקע התחממות סביבת האינפלציה והחשש של רבים שבשלב מסוים הבנקים המרכזיים יישברו ויתחילו בהעלאות ריבית. אבל דווקא בשבועות האחרונים השוק הממשלתי החל להתייצב במפתיע, כשהתמחור היחסי שלו החל למשוך השקעות.

אין פירוש הדבר שההתאוששות בו תימשך, אבל זה כן מזכיר לנו לא למהר להספיד אף אפיק ולהתמיד בכלל הבסיסי של ניהול השקעות – פיזור ואיזון.

"התחממות יתר" בשוק? נראה

אחת השאלות העיקריות שממשיכה להעסיק את המשקיעים בתוך כל השגשוג בשווקים ובכלכלה היא סוגית "התחממות היתר" והשלכותיה. אחת האינדיקציות הבולטות בהקשר הזה היא התחממות סביבת האינפלציה, כשנתוניה האחרונים בארה"ב וישראל לא רק שעלו בחדות, אלא גם הפתיעו כלפי מעלה. בישראל, למשל, מדד המחירים לצרכן לחודש מארס עלה ב-0.6%, כשהשוק גילם עלייה מתונה יותר של 0.4%-0.5%, ובסך הכל עלה במצטבר בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-0.8%.

כל עוד העלייה באינפלציה מתונה, היא נחשבת חיובית לשוק המניות, שהרי החברות שמניותיהן נסחרות הן בין אלה שמוצריהן מתייקרים. אך מרמה מסוימת של אינפלציה ואילך, ההשפעה שלה על עליית הריביות עשויה להפוך לחרב פיפיות ולפגוע בתמחור הנכסים בשווקים. אנחנו כאמור עדיין לא שם ועוד רחוקים משם.

החשש מאינפלציה שתצא משליטה קשור גם לרמה הגבוהה של חיסכון עודף שהצטבר בידי משקי הבית. חוקרי הבנק המרכזי בארה"ב, למשל, העריכו את החיסכון העודף בארה"ב בכמעט שני טריליון דולר! האם הציבור כאן, ובארה"ב, באמת בדרך למשוך את הכסף מהעו"ש במקביל ליציאה ממגבלות הקורונה ולצאת אתו למסע "פיצוי"? זאת שאלה שאין יותר מדי ניסיון היסטורי לגביה, שכן מדיניות של סגרים היתה ייחודית למשבר הקורונה, בטח ברמה הגלובלית.

חוקרי הפד אגב לא ממש משוכנעים שהציבור מתעתד לצאת למסע בזבוזים ולא בטוחים שהוא מסתכל על החיסכון החדש בצורה שונה מזאת שהתייחס לחסכונותיו עד לקורונה. אחת הסיבות לכך לטענתם היא שהחיסכון העודף האמור מרוכז ברובו בשכבה מצומצמת של אוכלוסייה עמידה, זאת שמלכתחילה הסיטה את רוב העודפים שלה לחיסכון ולא לצריכה. כלומר, הציפיה לגל ביקושים מטורף עשוי גם לאכזב ועוד צריך להוכיח את עצמו.

הבורסה בשנחאיצילום: Bloomberg

המציאות עולה על כל דמיון

ההנחות שעל בסיסן החלו העליות בשווקים לפני כשנה ממשיכות להיפגש עם המציאות — והמציאות עולה על כל דמיון. דו"חות החברות ממשיכים לתאר זינוק חד ברווחיות, הצמיחה מפתיעה כלפי מעלה, שיעורי האבטלה נופלים ונראה שהאנליסטים הם אלה שרצים אחרי המציאות ולא לפניה, כשהם מעדכנים את תחזיותיהם שוב ושוב כלפי מעלה בעיכוב.

מדד S&P500 למשל הגיע בשבועות האחרונים ליעד השנתי שצפו לו האנליסטים ל-2021 כולה (לפי סקר סוכנות בלומברג). הרדיפה אחרי עדכונים כלפי מעלה התבטאה אגב גם באינפלציה, כשזאת, שנה לאחור, זינקה מרמה שלילית של מינוס 1.6% במאי 2020 ל-0.2% כיום, והאנליסטים צופים המשך האצה למעל 1% בשנה הקרובה. כלומר, אנחנו סוגרים שנה של עליות, אך בראייה קדימה, הכל עדיין פתוח.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"